Справа № 234/7897/16-к
Провадження № 1-кс/234/2834/16
У Х В А Л А
про продовження строку покладених на підозрюваного обов'язків
18 травня 2016 року м. Краматорськ
Краматорський міський суд Донецької області в складі
головуючого - судді Карпенко О.М.
при секретарі - Аксеніної В.М.
з участю прокурора - Чернати М.А.,
підозрюваного ОСОБА_1,
захисника ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання начальника відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчого відділу військової прокуратури сил антитерористичної операції майора юстиції Чернати Миколи Анатолійовича, про продовження строку покладених на підозрюваного обов'язків у відношенні ОСОБА_4,-
ВСТАНОВИВ:
17.05.2016 року до суду надійшло клопотання начальника відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчого відділу військової прокуратури сил антитерористичної операції майора юстиції Чернати Миколи Анатолійовича, про продовження строку покладених на підозрюваного обов'язків у відношенні ОСОБА_4, у зв'язку з розглядом матеріалів кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42015000000001557 від 18.07.2015 року за підозрою начальника управління податкового та митного аудиту ГУ ДФС у Донецькій області ОСОБА_1 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України та головного державного ревізора-інспектора відділу організації та супроводження перевірок платників податків управління податкового та митного аудиту цього ж Управління ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 369-2 КК України.
З клопотання вбачається, що у Головному управлінні ДФС у Донецькій області на посаді начальника управління податкового та митного аудиту ГУ ДФС у Донецькій області працює ОСОБА_1, якого призначено на зазначену посаду наказом начальника ГУ ДФС у Донецькій області № 60 від 13 жовтня 2014 року.
Відповідно до вимог Тимчасового положення про управління податкового та митного аудиту ГУ ДФС у Донецькій області, затвердженого наказом начальника ГУ ДФС у Донецькій області № 29 від 7 листопада 2014 року ОСОБА_1 здійснює керівництво діяльністю та організовує роботи Управління, затверджує плани його діяльності та звіти про їх виконання; організовує та забезпечує контроль за виконанням Управлінням та підпорядкованим структурним та підвідомчим інспекції підрозділам вимог законодавства України; надає обов'язкові до виконання доручення працівникам Управління з питань, що належать до функціональних повноважень діяльності підрозділу та здійснює контроль за їх виконанням; забезпечує підготовку пропозицій та (або) прийняття рішень щодо кадрових питань та проходження публічної служби; забезпечує додержання працівниками виконавської дисципліни; оцінює результати роботи, ділові якості працівників при виконанні покладених на них завдань; вносить пропозиції керівництву щодо удосконалення роботи та оптимізації організаційної структури та чисельності Управління, а також з приводу присвоєння працівникам рангів державних службовців, застосування до них заохочень і накладення дисциплінарних стягнень; вносить начальникові ГУ ДФС у Донецькій області пропозиції для погодження призначення, звільнення та притягнення до дисциплінарної відповідальності керівників підвідомчих структурних підрозділів державної податкової інспекції.
Тобто, відповідно до ст.ст. 11, 25 Закону України «Про державну службу», п. 1 примітки до ст. 364 КК України ОСОБА_1 являється службовою особою, яка постійно обіймає в органі державної влади посаду пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих функцій, а відповідно до п. 2 примітки до ст. 368 КК України -є службовою особою, яка займає відповідальне становище.
Згідно з вимогами ст. 10 Закону України «Про державну службу» основними обов'язками державних службовців є додержання Конституції України та інших актів законодавства України, забезпечення ефективної роботи та виконання завдань державних органів відповідно до їх компетенції, недопущення порушень прав і свобод людини та громадянина.
Поряд з цим, відповідно до ст. 16 Закону України «Про державну службу України» на державних службовців поширюються вимоги та обмеження, передбачені Законом України «Про запобігання корупції».
В силу наявного досвіду роботи в органах Державної фіскальної служби України ОСОБА_1 знав та розумів, що вимогами статей 3 і 22 Закону України «Про запобігання корупції» від 14 жовтня 2014 року № 1700-VII, посадовим та службовим особам Державної фіскальної служби України заборонено застосовувати своє становище для одержання неправомірної вигоди для себе чи інших осіб; безпосередньо або через інших осіб вимагати, просити, одержувати подарунки для себе чи близьких їм осіб від юридичних або фізичних осіб, а у випадках їх порушення підлягають притягненню до визначеного виду відповідальності.
Проте, незважаючи на обізнаність з вимогами наведених нормативно-правових актів, ОСОБА_1, усупереч обов'язку їх неухильного дотримання, з метою особистого збагачення став на шлях злочинної діяльності та умисно вчинив корисливий корупційний злочин, а саме - одержав, як службова особа, яка займає відповідальне становище, неправомірну вигоду за вчинення дій з використанням свого службового становища, за наступних обставин.
На підставі направлень, виданих Слов'янською об'єднаною державною податковою інспекцією № 000672, № 000671, № 000670, № 000669, № 000673, № 000678 від 15 травня 2015 року, № 000719, № 000689 від 18.05.2015, № 000690, № 000691 від 19 травня 2015 року, у період з 18 травня по 30 червня 2015 року комісією у складі службових осіб Слов'янської об'єднаної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби в Донецькій області та Головного управління Державної фіскальної служби в Донецькій області проведено планову виїзну перевірку дотримання ПрАТ «Виробниче об'єднання «Донбасекскавація» вимог податкового законодавства України.
За результатами проведеної перевірки складено акт № 2623/22-01/01241384 від 7 липня 2015 року, який підписано усіма представниками комісії, котрий того ж дня вручено генеральному директору ПрАТ «Виробниче об'єднання «Донбасекскавація» ОСОБА_6
Відповідно до акту перевірки на ПрАТ «ВО «Донбасекскавація» встановлено порушення податкового законодавства, а саме завищено від'ємне значення об'єкта оподаткування по податку на прибуток на загальну суму 13826877 грн., а також заниження податку на додану вартість на загальну суму у сумі 2 646 404 грн.
У свою чергу ОСОБА_6, як генеральний директор наведеного суб'єкта господарювання, будучи незгодним з висновками наведеної перевірки, фактами та даними, викладеними у сформованому акті № 2623/22-01/01241384 від 7 липня 2015 року підготовлено відповідні заперечення, які подані 13 липня 2015 року до Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції.
Крім того, ОСОБА_6 усвідомлюючи необґрунтованість зазначених в акті порушень податкового законодавства України звернувся до раніше знайомого йому ОСОБА_5, який обіймав посаду головного державного ревізора-інспектора відділу організації та супроводження перевірок платників податків управління податкового та митного аудиту Головного Управління Державної фіскальної служби у Донецькій області з питанням щодо необґрунтованого визначення суми від'ємного значення об'єкта оподаткування по податку на прибуток і суми заниження податку на додану вартість та можливості сприяння проведення об'єктивної перевірки та відповідно зменшення нарахованих сум.
В свою чергу ОСОБА_5 усвідомлюючи неспроможність самостійно вплинути на прийняття рішення комісією щодо зменшення за результатом проведення документальної перевірки ПрАТ «Виробниче об'єднання «Донбасекскавація» суми виявленого від'ємного значення об'єкта оподаткування по податку на прибуток та суми заниження податку на додану вартість та розуміючи можливість вплинути через ОСОБА_1 на вказане рішення, надав ОСОБА_6 свою згоду.
В подальшому, ОСОБА_5 виконуючи прохання ОСОБА_6 звернувся з вказаним питанням до ОСОБА_1, на що останній висунув вимогу ОСОБА_5 про надання ОСОБА_6 неправомірної вигоди у розмірі 100 000 гривень, незважаючи на наявність чи відсутність підстав для нарахування суми від'ємного значення об'єкта оподаткування по податку на прибуток і суми заниження податку на додану вартість під час проведення наведеної перевірки ПрАТ «Виробниче об'єднання «Донбасекскавація».
ОСОБА_5 довів до відома ОСОБА_6 висунуті вимоги ОСОБА_1 та останній усвідомлюючи неможливість вплинути на ситуацію іншим чином погодився передати ОСОБА_1 неправомірну вигоду на вищевказаних умовах.
Надалі ОСОБА_1 діючи умисно, зловживаючи своїм службовим становищем, як начальник управління податкового та митного аудиту ГУ ДФС у Донецькій області, свідомо надав вказівку представникам комісії, які проводили наведену перевірку ПрАТ «Виробниче об'єднання «Донбасекскавація» зменшити суми від'ємного значення об'єкта оподаткування по податку на прибуток у розмірі 437 715 грн. і суми заниження податку на додану вартість у розмірі 403 833 грн. підробивши акт № 2623/22-01/01241384 шляхом його безпідставної заміни на інший акт, без відображення наведених відомостей.
У свою чергу, представники комісії прагнучи догодити ОСОБА_1, як вищестоящому керівнику та побоюючись можливості настання для себе негативних наслідків у вигляді ускладнення в роботі на займаних посадах внаслідок погіршення особистих відносин з останнім, виконали його вказівку та безпідставно внесли до наведеного акту № 2623/22-01/01241384 від 7 липня 2015 року визначені ОСОБА_1 відомості та надали його представникам ПрАТ «Виробниче об'єднання «Донбасекскавація».
Після цього, 30 липня 2015 року близько 09.30 год. ОСОБА_6 передав на території автозаправної станції в м. Краматорськ Донецької області неправомірну вигоду ОСОБА_5 у розмірі 100 000 грн. за заміну у наведений протиправний спосіб висновків в акті № 2623/22-01/01241384 від 7 липня 2015 року, сформованого за результатами проведеної документальної перевірки вказаного підприємства.
В подальшому, 31 липня 2015 року близько 15.00 год. ОСОБА_5 усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх наслідки та бажаючи їх настання, поблизу міста Красноармійська Донецької області передав ОСОБА_1 неправомірну вигоду матеріального характеру у вигляді грошових коштів у розмірі 100 000,00 грн. за сприяння шляхом використання свого службового становища у вирішенні питання щодо заміни висновків в акті № 2623/22-01/01241384 від 7 липня 2015 року, сформованого за результатами проведеної документальної перевірки ПрАТ «Виробниче об'єднання «Донбасекскавація».
У той же день 31 липня 2015 року після вчинення ОСОБА_1 вищевказаного корупційного злочину, працівниками військової прокуратури та співробітниками Служби безпеки України протиправна діяльність останнього була припинена, предмет неправомірної вигоди вилучено та останнього затримано.
1 серпня 2015 року повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України громадянину ОСОБА_1
Цього ж дня вручено повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 369-2 КК України ОСОБА_5.
Через перебування ОСОБА_1 на лікуванні у відповідних медичних закладах запобіжний захід відносно нього застосовано 25 грудня 2015 року слідчим суддею Краматорського міського суду Донецької області у вигляді застави у розмірі 200 мінімальних заробітних плат в сумі 275 600 гривень з покладенням на останнього відповідних обов'язків строком до 01.02.2016.
28 грудня 2015 року підозрюваним ОСОБА_1 на депозитний рахунок Територіального управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області внесено кошти у визначеному судом розмірі та надано слідчому відповідні підтверджуючі документи.
У подальшому слідчим суддею Краматорського міського суду Донецької області Самсикіну Д.В. послідовно продовжувались обов'язки, передбачені ст. 194 КПК України до 21.05.2016.
З 25 грудня 2015 року ОСОБА_1 відсторонений від займаної ним посади начальника управління податкового та митного аудиту Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області до 21.05.2016.
15 березня 2016 року строк досудового розслідування у зазначеному кримінальному провадженні заступником Генерального прокурора України - Головним військовим прокурором послідовно продовжено до 10 місяців відповідно, тобто до 01.06.2016.
За таких обставин, у вчиненні вказаного кримінального правопорушення підозрюється ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженець м. Макіївка Донецької області, українець, громадянин України, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1.
Відповідно до довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції № 6314002294 від 30 січня 2015 року, виданої Управлінням праці та соціального захисту населення Ізюмської міської ради Харківської області ОСОБА_1 значиться як таким, що проживає за адресою: АДРЕСА_2. За вказаною адресою ОСОБА_1 фактично й проживає з родиною.
Підозрюваний ОСОБА_1 вчинив тяжкий корупційний злочин, за який законом передбачено покарання у виді позбавлення волі до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади та займатися певною діяльністю на строк до трьох років, з конфіскацією майна та зі спеціальною конфіскацією.
Вина підозрюваного ОСОБА_1 в інкримінованому йому кримінальному правопорушенні підтверджується зібраними у ході досудового розслідування належними та допустимими доказами у їх сукупності, зокрема, заявою генерального директора ПрАТ «ВО «Донбасекскавація» ОСОБА_6 про вимагання від нього ОСОБА_1 через ОСОБА_5 неправомірної вигоди у розмірі 100 000 гривень, протоколом огляду та вручення грошових коштів від 30.07.2015, протоколом огляду транспортного засобу «Honda CR-V», державний номер НОМЕР_2 від 31.07.2015, під час якого у ОСОБА_1 виявлено та вилучено грошові кошти у розмірі 100 000 грн., що вручалися ОСОБА_6, протоколом затримання ОСОБА_1, протоколами допитів свідка ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, інших свідків, висновком судово-технічної експертизи документів, протоколами оглядів, обшуків та іншими документами здобутими у ході досудового розслідування кримінального провадження.
Для завершення досудового розслідування у даному кримінальному провадженню необхідно призначити та провести фоноскопічну експертизу матеріалів за результатами проведення негласних слідчих (розшукових) дій, провести виконання вимог ст. ст. 290, 291 КПК України з наданням достатнього часу стороні захисту та потерпілому для ознайомлення з матеріалами досудового розслідування.
На теперішній час підстав для скасування чи зміни покладених на підозрюваного обов'язків немає, оскільки не зменшились заявлені під час обрання йому запобіжного заходу ризики, які дають достатні підстави вважати, що підозрюваний ОСОБА_1 може не прибувати до органів досудового розслідування, знищити, сховати або спотворити речі чи документи, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на потерпілих та свідків у цьому ж кримінальному провадженні; перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
Відтак, оскільки на ОСОБА_1 як на начальника управління податкового та митного аудиту ГУ ДФС у Донецькій області покладені обов'язки щодо здійснення керівництва діяльністю Управління, забезпечення контролю за виконанням Управлінням та підпорядкованими структурними та підвідомчими інспекції підрозділами, у тому числі Слов'янською об'єднаною державною податковою інспекцією вимог законодавства України; може надавати відповідні обов'язкові до виконання доручення працівникам Управління та підпорядкованих структурних підрозділів в межах компетенції; може впливати на прийняття рішень щодо кадрових питань, оптимізації організаційної структури та чисельності Управління, присвоєння працівникам рангів державних службовців, застосування до них заохочень і накладення дисциплінарних стягнень; може вносити начальникові ГУ ДФС у Донецькій області пропозиції для погодження призначення, звільнення та притягнення до дисциплінарної відповідальності керівників підвідомчих структурних підрозділів державної податкової інспекції, в органів досудового розслідування є всі підстави вважати, що останній, маючи широкі повноваження може незаконно впливати, як начальник, на підлеглих йому працівників Головного управління Державної фіскальної служби в Донецькій області, а також Слов'янської об'єднаної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби в Донецькій області, які були свідками вчинення ним кримінального правопорушення шляхом надання незаконних вказівок, застосування до підлеглих дисциплінарних стягнень, погроз щодо звільнення тощо, а також на генерального директора ПрАТ «ВО «Донбасекскавація»» та працівників цього підприємства через Слов'янську ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області.
Тривалий період роботи ОСОБА_1 (понад 9 років) виключно на посадах начальника управління податкового контролю, митного аудиту відповідних органів, що здійснюють контроль за додержанням додаткового законодавства, суспільно-небезпечний характер протиправних дій ОСОБА_1 при перебування на посаді начальника управління податкового та митного аудиту ГУ ДФС у Донецькій області, його тісні зв'язки з керівниками правоохоронних органів, не визнання своєї причетності до вказаного злочину, свідчить про можливість продовження вчинення ним кримінального правопорушення або скоєння інших службових злочинів.
Водночас, ОСОБА_1, обіймаючи вказану посаду має право доступу до службових документів підпорядкованих йому підрозділів, а тому з метою уникнення кримінальної відповідальності може знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення.
ОСОБА_1 народився м. Макіївка, є власником житлового приміщення за адресою: АДРЕСА_1, де останній значиться зареєстрованим, має тісні зв'язки з громадянами, які залишилися на непідконтрольній Україні території вказаних областей, а відтак перебуваючи на волі з метою ухилення від слідства та суду зможе виїхати на тимчасово окуповану частину території Донецької області. У зв'язку з цим у правоохоронних органів України не буде можливості затримати ОСОБА_1 та як наслідок притягнути останнього до кримінальної відповідальності, а тому існують ризики переховування останнім у такий спосіб від органів досудового розслідування та суду.
Відтак у слідства є достатні дані вважати, що ризики, передбачені п. п. 1, 2, 3, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, об'єктивно наявні.
Враховуючи, що ОСОБА_1 вчинив тяжкий корупційний злочин, являється начальником управління податкового та митного аудиту ГУ ДФС у Донецькій області, з метою забезпечення виконання ОСОБА_1 покладених на нього обов'язків, враховуючи, що вчинене останнім кримінальне правопорушення створило в очах громадян негативне враження безладдя, безкарності та хабарництва у системі органів ДФС України, що є виключним випадком, зважаючи на суспільно-політичну ситуацію в державі, а також з урахуванням стану здоров'я ОСОБА_1 після перенесеного ним захворювання, слід продовжити термін дії покладених на нього обов'язків, передбачені ст. 194 КПК України.
Захисник та підозрюваний заперечували проти задоволення клопотання.
Вислухавши думку прокурора, захисника, підозрюваного, суд вважає що клопотання підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 6 ст. 194 КПК України, обов'язки, передбачені частиною п'ятою цієї статті, можуть бути покладені на підозрюваного, обвинуваченого на строк не більше двох місяців. У разі необхідності цей строк може бути продовжений за клопотанням прокурора в порядку, передбаченому статтею 199 цього Кодексу.
Як вбачається з клопотання 15.03.2016 року строк досудового розслідування у кримінальному провадженні №42015000000001557 від 18.07.2015 року за підозрою ОСОБА_1, ОСОБА_5 продовжено до 6 місяців, а саме до 01.06.2016 року.
Таким чином, суд вважає доцільним продовжити строк виконання ОСОБА_1 обов'язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КК України, а саме повідомляти слідчого про зміну місця проживання або перебування; утримуватися від спілкування з підозрюваним ОСОБА_5, зі свідками - ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_12, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_14, ОСОБА_13, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_26, ОСОБА_27; здати на зберігання до органу досудового розслідування свій паспорт для виїзду за кордон; з'являтися до слідчого за його викликом або за встановленою періодичністю в межах строку досудового розслідування, тобто до 01.06.2016 року, включно.
На підставі викладеного і керуючись ст.ст.176, 178, 181 183 ч.2 п.5, 185, 186, 193, 194, 199, 331 КПК України, суд
У Х В А Л И В:
Клопотання начальника відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчого відділу військової прокуратури сил антитерористичної операції майора юстиції Чернати Миколи Анатолійовича, про продовження строку покладених на підозрюваного обов'язків у відношенні ОСОБА_4 - задовольнити.
Продовжити строк виконання ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_5 обов'язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КК України в межах досудового розслідування, а саме до 01.06.2016 року, зокрема, повідомляти слідчого про зміну місця проживання або перебування; утримуватися від спілкування з підозрюваним ОСОБА_5, зі свідками - ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_12, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_14, ОСОБА_13, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_26, ОСОБА_27; здати на зберігання до органу досудового розслідування свій паспорт для виїзду за кордон; з'являтися до слідчого за його викликом або за встановленою періодичністю.
Вручити копію цієї ухвали підозрюваному негайно після її оголошення.
Копію ухвали направити прокурору та слідчому.
На ухвалу судді може бути подана апеляційна скарга протягом семі днів з дня її оголошення. А особою, яка перебуває під вартою, строк подачі апеляційної скарги обчислюється з моменту вручення їй копії ухвали суду.
Ухвала підлягає негайному виконанню після її оголошення. Подача апеляційної скарги на ухвалу не зупиняє її виконання.
Слідчий суддя Краматорського
міського суду О.М. Карпенко