Ухвала суду № 57782593, 18.05.2016, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
18.05.2016
Номер справи
806/5010/14
Номер документу
57782593
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 травня 2016 року м. Київ К/800/23401/15

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

Лосєва А.М.,

Бившевої Л.І.,

Шипуліної Т.М.,

розглянувши у попередньому судовому засіданні

касаційну скаргуЖитомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській областіна постановуЖитомирського окружного адміністративного суду від 26 січня 2015 року та ухвалуЖитомирського апеляційного адміністративного суду від 21 квітня 2015 рокуу справі№806/5010/14за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «Золотий коровай»доЖитомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській областіпровизнання протиправними дій, визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень,

В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Золотий коровай» (далі по тексту - позивач, ТОВ «Золотий коровай») звернулось до суду з адміністративним позовом до Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області (далі по тексту - відповідач, Житомирська ОДПІ), в якому просило:

визнати неправомірними дії посадових осіб Житомирської ОДПІ під час проведення планової документальної перевірки ТОВ «Золотий коровай» на підставі наказів від 15 травня 2014 року №1209 та від 27 травня 2014 року №1315;

- визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення - рішення Житомирської ОДПІ від 24 жовтня 2014 року №0001762201, №0002012201 та №0002002202.

Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 26 січня 2015 року позов задоволено частково: визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення-рішення Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області від 24 жовтня 2014 року №0002002202, №0002012201 та №0001762201.

В іншій частині позову відмовлено.

Ухвалами Житомирського апеляційного адміністративного суду від 21 квітня 2015 року постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 26 січня 2015 року в частині визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень від 24 жовтня 2014 року №0002012201 та №0002002202 визнано нечинною, а провадження у справі закрито у зв'язку з примиренням сторін і досягненням податкового компромісу. В іншій частині постанова Житомирського окружного адміністративного суду від 26 січня 2015 року залишена без змін.

Вважаючи рішення судів першої та апеляційної інстанцій в частині визнання протиправним та скасування податкового повідомлення рішення від 24 жовтня 2014 року №0001762201 такими, що прийняті з порушенням норм матеріального та процесуального права, відповідач звернувся до Вищого адміністративного суду України із касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 26 січня 2015 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 21 квітня 2015 року і постановити нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити.

Позивач в письмових запереченнях на касаційну скаргу просив в її задоволенні відмовити.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що відповідачем у період з 08 по 26 вересня 2014 року проведено планову виїзну документальну перевірку ТОВ «Золотий коровай» з питань дотримання вимог податкового валютного та іншого законодавства за період з 10 вересня 2012 року по 31 грудня 2013 року та з питань дотримання вимог законодавства по єдиному соціальному внеску за період з 01 січня 2011 року по 31 грудня 2013 року.

За результатами перевірки 03 жовтня 2014 року складено акт №6086/06-25-22-01/38373620.

Актом перевірки з питань, що оскаржуються позивачем, зафіксовано порушення пунктів 2.8, 2.9, 3.5 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні", затвердженого НБУ від 15 грудня 2004 року №637, в результаті чого встановлено перевищення ліміту залишку готівки в касі на суму 31239,08 грн.

За результатами розгляду акта перевірки, 24 жовтня 2014 року контролюючим органом прийнято податкове повідомлення - рішення №0001762201 про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 62478,16 грн.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов висновку, з яким погодився суд апеляційної інстанції, про відсутність у податкового органу підстав для застосування штрафу згідно абзацу 2 пункту 1 указу Президента України №436/95 від 12 червня 1995 року «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» та пункту 7.24 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні.

Переглянувши рішення судів першої та апеляційної інстанцій у межах касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального і процесуального права, Вищий адміністративний суд України приходить до наступного.

Як встановлено судами першої та апеляційної інстанцій підставою для визначення позивачу суми штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у сумі 62478,16 грн. стало виявлення під час перевірки перевищення ліміту готівки в касі 05 листопада 2012 року на 21239,08 грн. у зв'язку з видачею зазначеної суми під звіт згідно видаткового касового ордеру від 05 листопада 2012 року № 7, в якому відсутній підпис підзвітної особи.

Основним нормативно-правовим актом, що визначає порядок ведення касових операцій у національній валюті України підприємствами (підприємцями), а також окремі питання організації банками роботи з готівкою є Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затверджене постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року № 637, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 13 січня 2005 року за № 40/10320 з наступними змінами та доповненнями у редакції, чинній на час виникненні спірних правовідносин (далі по тексту - Положення №637).

Вимоги до організації готівкових розрахунків закріплені у розділі 2 названого Положення.

Згідно з пунктами 2.8, 2.9 зазначеного Положення, підприємства можуть тримати в позаробочий час у своїх касах готівкову виручку (готівку) у межах, що не перевищують установлений ліміт каси. Готівкова виручка (готівка), що перевищує встановлений ліміт каси, обов'язково здається до банків для її зарахування на банківські рахунки. Відокремлені підрозділи підприємств - юридичних осіб можуть здавати готівкову виручку (готівку) безпосередньо до кас таких юридичних осіб або до будь-якого банку для її переказу і зарахування на банківські рахунки зазначених юридичних осіб. За відсутності банків готівкова виручка (готівка) для переказу на банківські рахунки підприємства (підприємця) може здаватися до операторів поштового зв'язку та небанківських фінансових установ, які в установленому законодавством порядку отримали ліцензію на переказ коштів без відкриття рахунку. Здавання готівкової виручки (готівки) здійснюється самостійно (у тому числі із застосуванням платіжних пристроїв та через пункти приймання готівки) або через відповідні служби, яким згідно із законодавством надано право на перевезення валютних цінностей та інкасацію коштів. Здавання готівкової виручки (готівки) може здійснюватися для зарахування на будь-який банківський рахунок підприємства (підприємця) на його вибір.

Готівкова виручка (готівка) підприємств (підприємців), у тому числі готівка, одержана з банку, використовуються ними для забезпечення потреб, що виникають у процесі їх функціонування, а також для проведення розрахунків з бюджетами та державними цільовими фондами за податками і зборами (обов'язковими платежами). Підприємства не повинні накопичувати готівкову виручку (готівку) у своїх касах понад установлений ліміт каси для здійснення потрібних витрат до настання строків цих виплат.

На виконання пунктів 3.1, 3.4 Положення №637, касові операції оформляються касовими ордерами, видатковими відомостями, розрахунковими документами, документами за операціями із застосуванням електронних платіжних засобів, іншими касовими документами, які згідно із законодавством України підтверджували б факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) готівкових коштів.

Видача готівки з кас проводиться за видатковими касовими ордерами (додаток 3) або видатковими відомостями. Документи на видачу готівки мають підписувати керівник і головний бухгалтер або працівник підприємства, який на це уповноважений керівником. До видаткових ордерів можуть додаватися заява на видачу готівки, розрахунки тощо.

Якщо на доданих до видаткових касових ордерів документах, заявах, рахунках тощо є дозвільний напис керівника підприємства, то його підпис на видаткових касових ордерах не обов'язковий.

Підприємства, що займаються закупівлею товарів сільськогосподарської продукції, проведення розрахунків за які не врегульовано законодавством України, можуть проводити видачу готівки здавальникам такої сільськогосподарської продукції за відомостями, в яких зазначаються прізвища здавальників, їх адреси, обсяги зданої продукції і сума виплаченої готівки, що засвідчуються підписом здавальника.

У відповідності до п. 3.5. Положення, у разі видачі окремим фізичним особам готівки (у тому числі працівникам підприємства) за видатковим касовим ордером або видатковою відомістю касир вимагає пред'явити паспорт чи документ, що його замінює, записує його найменування і номер, ким і коли він виданий. Фізична особа розписується у видатковому касовому ордері або видатковій відомості про одержання готівки із зазначенням одержаної суми (гривень - словами, копійок - цифрами), використовуючи чорнильну або кулькову ручку з чорнилом темного кольору. Якщо видаткова відомість складена на видачу готівки кільком особам, то одержувачі також пред'являють паспорти чи документи, що їх замінюють, і розписуються у відповідній графі документа.

Для виведення залишку готівки в касі не приймаються видаткові касові ордери або видаткові відомості, в яких видача готівки з каси не підтверджена підписом одержувача.

На спростування висновків податкового органу, ТОВ «Золотий коровай» надав копію видаткового касового ордеру №7 від 05 листопада 2012 року, який містить підпис підзвітної особи.

Відповідно до частини 3 статті 2201 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.

Керуючись статтями 210, 214, 215, 220, 2201, 223, 224, 230, 231 частиною 5 статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

У Х В А Л И В:

1. Касаційну скаргу Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області залишити без задоволення.

2. Постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 26 січня 2015 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 21 квітня 2015 року у справі №806/5010/14 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у порядку та в строки, встановлені статями 236 - 238, 2391 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя: А.М. Лосєв

Судді: Л.І. Бившева

Т.М. Шипуліна