Ухвала суду № 57782188, 18.05.2016, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.05.2016
Номер справи
815/7121/14
Номер документу
57782188
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 травня 2016 р.м.ОдесаСправа № 815/7121/14

Категорія: 6.1 Головуючий в 1 інстанції: Токмілова Л. М.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Крусяна А.В.,

суддів Вербицької Н.В., Джабурія О.В.,

за участю секретаря Сємак О.В.,

представника позивача Кульшик К.В.,

представників громадської організації «Причал №193 «Ярмарочна» Васильєва В.І., Подорожнього А.С., Ревер П.П., Іофель М.І.,

прокурора Бойчевої Т.Б.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги громадської організації «Причал №193 «Ярмарочна», Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції України в Одеській області на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 15 червня 2015 року у справі за адміністративним позовом Державного підприємства «Одеський морський торговий порт» до Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції України в Одеській області, інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області, треті особи: Одеська міська рада, громадська організація «Причал №193 «Ярмарочна», за участю прокуратури Одеської області про визнання протиправною та скасування реєстрації декларації, -

В С Т А Н О В И В:

18.12.2014р. Державне підприємство «Одеський морський торговельний порт» (надалі - ДП «ОМТП») звернулося до суду з позовом до Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції України в Одеській області, інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області (надалі - інспекція ДАБК в Одеській області), треті особи Одеська міська рада, громадська організація «Причал №193 «Ярмарочна», за участю прокуратури Одеської області про визнання протиправною та скасування декларації від 19.12.2012р. ОД №20212509952 про готовність об'єкта до експлуатації та зобов'язання скасувати реєстрацію декларації від 19.12.2012р. ОД №20212509952. /т.2 а.с.116-117/

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ДП «ОМТП» є правонаступником прав та обов'язків ДП «Одеський судноремонтний завод «Україна» на підставі наказу Міністерства транспорту та зв'язку України від 02.10.2006р. №971. У зв'язку з реорганізацією ДП «ОМТП» прийняло на свій баланс основні фонди, у тому числі об'єкти нерухомого майна спортивно-човнової станції , розташованої у м. Одесі, по вул. Чорноморського козацтва, 100. Разом з тим, 19.12.2012р. інспекцією ДАБК в Одеській області на підставі замовлення ГО «Причал №193 «Ярмарочна» протиправно зареєстровано спірну декларацію, оскільки вона містить недостовірні дані, що є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 15.06.2015р. позов задоволений частково, скасовано реєстрацію декларації про готовність об'єкта до експлуатації від 19.12.2012р. ОД №20212509952; в задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з ухваленим у справі судовим рішенням, ГО «Причал №193 «Ярмарочна», Департамент Державної архітектурно-будівельної інспекції України в Одеській області подали апеляційні скарги, в яких посилаються на неповне з'ясування судом першої інстанції обставин справи та порушення норм матеріального, процесуального права. ГО «Причал №193 «Ярмарочна» просить постанову суду скасувати та закрити провадження у справі; Департамент Державної архітектурно-будівельної інспекції України в Одеській області просить рішення суду скасувати та прийняти нове про відмову у задоволенні позову.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційних скарг, законність та обґрунтованість постанови суду в межах апеляційних скарг, колегія суддів приходить до наступного висновку.

Судом першої інстанції встановлено, що наказом Міністра транспорту та зв'язку України №971 від 02.10.2006р. проведено реорганізацію ДП «Одеський судноремонтний завод «Україна»» шляхом приєднання до ДП «Одеський морський торговельний порт». Вказаним наказом зобов'язано СРЗ передати до статутного фонду ДП «ОМТП» усе майно відповідно до передавального акту. На підставі акту прийому-передачі від 01.04.2007р. до статутного фонду ДП «ОМТП» передано усе майно СРЗ, у тому числі і майно причалу №193, а саме: майстерня бази відпочинку інв.№10339, дворовий туалет інв.№10340, будівля одноповерхова бокси інв.№10341, будівля 2-х поверхова побутова інв.№10342, будівля 2-х поверхова (вахтова) інв.№10343, дорога бетонна шир.7м. інв.№20749, дорога асфальтова шир.7м. інв.№20750. /т.3 а.с.159-163/

Факт належності вказаного майна ДП «ОМТП» підтверджується інвентарними картками обліку основних засобів станом на 01.04.2007р., /т.1 а.с.8-14/ витягом з Єдиного реєстру об'єктів державної власності щодо державного майна від 04.03.2014р. /т. 1 а.с.43,44/ Згідно витягу ДП «ОМТП» належить майно: майстерня бази відпочинку, дворовий туалет, будівля одноповерхова бокси, будівля 2-х поверхова побутова, будівля 2-х поверхова (вахтова), дорога бетонна шир.7м., дорога асфальтова шир.7м.

Разом з тим, на замовлення ГО «Причал №193 «Ярмарочна»» інспекцією ДАБК в Одеській області 19.12.2012р. за №ОД 20212509952 здійснено реєстрацію декларації про готовність об'єктів до експлуатації в м.Одесі по вул.Чорноморського козацтва, 100, будівель, будівництво яких розпочалось у 2008р., а закінчено будівництво у 2009р. При цьому, в декларації вказані будівлі і споруди, які належать ДП «ОМТП», а також інші, а саме: літ. «О», «П», «Р», «С», «Т», «У», «Ф», яких взагалі не існує на місцевості.

Перевіряючи правомірність реєстрації декларації про готовність об'єктів до експлуатації, судова колегія виходить з того, що наказом Державної архітектурно-будівельної інспекції України від 16.07.2014р. №164 введено в дію структуру апарату Державної архітектурно-будівельної інспекції України, одиницею якої, зокрема, є Департамент Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області.

Відповідно ч. 4 Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України Держархбудінспекція України, на інспекцію покладаються наступні повноваження: реєструвати повідомлення про початок виконання підготовчих та будівельних робіт, декларації про початок виконання підготовчих і будівельних робіт, декларації про готовність об'єкта до експлуатації та у визначених законодавством випадках відмовляє в реєстрації таких декларацій.

Порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів регулюються положеннями Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», а також Порядком прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011р. №461 (далі - Порядок).

Як визначено в ч.1 ст.39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (в редакції, чинній на момент реєстрації оскаржуваної декларації) (надалі - Закон) прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, що належать до I - III категорій складності, та об'єктів, будівництво яких здійснювалося на підставі будівельного паспорта, здійснюється шляхом реєстрації органом державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі поданої замовником декларації про готовність об'єкта до експлуатації. Форма декларації про готовність об'єкта до експлуатації, порядок її подання і реєстрації визначаються Кабінетом Міністрів України.

За правилами ч.4 ст.39 вищенаведеного Закону, прийняття рішення про реєстрацію (відмову у реєстрації) декларації про готовність об'єкта до експлуатації, видачу (відмову у видачі) сертифіката здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю протягом десяти робочих днів з дати подання відповідних документів.

Відповідно до п.17 Порядку (в редакції, що діяла на момент реєстрації декларації) реєстрація декларації здійснюється з дотриманням вимог Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності". Декларація приймається в дозвільному центрі за місцезнаходженням об'єкта. Реєстрацію декларації здійснює Інспекція за місцезнаходженням об'єкта на безоплатній основі.

Згідно з п. 18 Порядку замовник (його уповноважена особа) подає особисто або надсилає рекомендованим листом з описом вкладення до Інспекції два примірники декларації за формою згідно з додатком 1. Замовник відповідно до закону відповідає за повноту та достовірність даних, зазначених у поданій ним декларації.

Інспекція перевіряє протягом десяти робочих днів з дати подання (надходження) до неї декларації повноту даних, зазначених у ній, та реєструє декларацію (п. 20 Порядку).

У разі коли декларація подана чи оформлена з порушенням установлених вимог, Інспекція повертає її на доопрацювання з обґрунтуванням підстав повернення у строк, передбачений для її реєстрації. Після усунення недоліків, що стали підставою для повернення декларації на доопрацювання, замовник може повторно звернутися до Інспекції для реєстрації декларації (п. 21 Порядку).

Пунктом 19 Порядку передбачено, що замовник відповідно до закону відповідає за повноту та достовірність даних, зазначених у поданій ним декларації.

Як визначено в ч.2 ст.39-1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» в разі виявлення інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю факту подання недостовірних даних, наведених у надісланому повідомленні чи зареєстрованій декларації, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом, зокрема якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту або будівельного паспорта, реєстрація такого повідомлення або декларації підлягає скасуванню інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно з п. 29 Порядку, у разі виявлення Інспекцією недостовірних даних (встановлення факту, що на дату реєстрації декларації інформація, яка зазначалася в ній, не відповідала дійсності, та/або виявлення розбіжностей між даними, зазначеними у декларації), наведених у зареєстрованій декларації, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом, зокрема, якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту або будівельного паспорта, реєстрація такої декларації підлягає скасуванню Інспекцією.

Інспекція скасовує реєстрацію декларації шляхом видачі відповідного наказу та виключає запис про її реєстрацію з єдиного реєстру протягом п'яти робочих днів з дня виявлення факту подання недостовірних даних, наведених у декларації, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом.

Інспекція скасовує реєстрацію декларації за рішенням суду про скасування реєстрації декларації, що набрало законної сили.

Як вбачається з матеріалів справи, а також обставин встановлених під час дослідження доказів, реєстрація декларації від 19.12.2012р. відбулась без належної перевірки інспекцією достовірних даних, викладених в ній, а також на підставі технічного паспорту виготовленого 19.10.2012р. ОСОБА_6, якого вироком Приморського районного суду м.Одеси від 25.06.2014р. притягнуто до кримінальної відповідальності за внесення недостовірних даних у технічний паспорт по об'єктам Причалу №139, щодо наявності та місця розташування будівель і споруд.

Таким чином, оскільки технічний паспорт, виготовлений ОСОБА_6 містить недостовірні відомості щодо наявності будівель і споруд, яких взагалі не існує, а інспекція ці обставини не перевірила, то суд першої інстанції дійшов вірного висновку про наявність в декларації ОД №20212509952 від 19.12.2012р. недостовірних даних.

Під час з'ясування обставин в суді, представник громадської організації підтвердив, що дійсно будівлі і споруди визначені в акті прийому передачі майна від СРЗ до ДП «ОМТП» були збудовані ще у 70-х роках. В той же час, представник причалу не спростував відсутність будівель позначених під літ. «О», «П», «Р», «С», «Т», «У», «Ф».

Крім цього, постановою Одеського апеляційного господарського суду від 21.04.2016р. у справі №916/882/13 визнано недійсним свідоцтво про право власності серії САЕ №797810 від 27.12.2012р., видане виконавчим комітетом Одеської міської ради, яким посвідчено право власності ГО «Причал № 193 «Ярмарочна» на нежитлові будівлі спортивно-човнової станції Причал №193, розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Чорноморського козацтва, 100, які в цілому складаються з будівель: літ. «А», літ. «Б», літ. «В», літ. «Д», літ. «Е», літ. «Ж», літ. «З», літ. «К», літ. «Л», літ. «М», літ. «Н», літ. «О», літ. «П», літ. «Р», літ. «С», літ. «Т», літ. «У», літ. «Ф», літ. «Г», літ. «Х», загальною площею 3293,3кв.м., основною площею 1824,3кв.м., відображених у технічному паспорті від 19.10.2012р.

При цьому, перевіривши матеріали справи, судова колегія вважає посилання ГО «Причал № 193 «Ярмарочна» на пропущення позивачем строку звернення до суду не заслуговуючими на увагу з наступних підстав.

Так, відповідно до ст.99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Згідно з ч.1 ст.100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.

Судом апеляційної інстанції встановлено, що позивач звернувся до суду з даним позовом 18.12.2014р. в межах піврічного строку звернення до суду, оскільки про внесення до спірної декларації ОД №20212509952 від 19.12.2012р. недостовірних даних представник порту дізнався у вересні 2014 року, після отримання вироку Приморського районного суду м.Одеси.

Повністю ознайомитись з оскарженою декларацією позивач зміг тільки в ході розгляду даної справи судом першої інстанції у квітні 2015р. Будь-яких інших доказів про дату ознайомлення позивача з декларацією матеріали справи не містять.

Отже, враховуючи і тої факт, що реєстрація протиправної декларації є триваючим у часі порушенням майнових прав позивача, суд першої інстанції дійшов до обґрунтованого висновку, /т.4 а.с.117-119/ про поновлення позивачу строку звернення до суду.

Виходячи з наведеного, судова колегія вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку про скасування реєстрації оскарженої декларації, оскільки вона містіть недостовірні відомості, які не були перевірені відповідачем.

При цьому, позовні вимоги про визнання протиправними дій інспекції та скасування декларації не підлягають задоволенню, оскільки спірна декларація не є рішенням суб'єкта владних повноважень, а тому не може бути оскаржена в порядку адміністративного судочинства.

З огляду на обставини справи, оскільки суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права, тому в порядку ст.200 КАС України воно підлягає залишенню без змін.

Керуючись, ст.ст. 198, 200, 205, 206 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційні скарги громадської організації «Причал №193 «Ярмарочна», Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції України в Одеській області залишити без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 15 червня 2015 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили негайно після проголошення, та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий: А.В. Крусян

Суддя: Н.В. Вербицька

Суддя: О.В. Джабурія