Ухвала суду № 57781994, 18.05.2016, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.05.2016
Номер справи
803/115/16
Номер документу
57781994
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 травня 2016 року Справа № 876/2625/16

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого-судді Курильця А.Р.,

суддів Богаченка С.І., Мікули О.І.,

з участю секретаря Кіри Н.В.,

представника відповідача ОСОБА_1,

розглянувши в відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Ківерцівської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 14 березня 2016 року у справі за позовом Ківерцівського міського виробничого управління житлово-комунального господарства до Ківерцівської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області про визнання дій протиправними, зобовязання вчинити дії,-

в с т а н о в и в :

Ківерцівське міське виробниче управління житлово-комунального господарства звернулося в суд з адміністративним позовом до Ківерцівської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області про визнання дій протиправними, зобовязання вчинити дії.

Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 14 березня 2016 року позов задоволено. Визнано протиправними дії Ківерцівської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області щодо нарахування Ківерцівському міському виробничому управлінню житлово-комунального господарства пені на загальну суму 129 247,31 грн. на розстрочені суми податкового боргу згідно із ухвалами Волинського окружного адміністративного суду від 20.01.2014 року по справі №803/2646/13-а, від 27.02.2014 року по справі №2а-3160/10/0370 та від 27.02.2014 року по справі №2а/0370/795/12 про розстрочення податкового боргу на загальну суму 978 828,71 грн. Зобовязано Ківерцівську обєднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Волинській області скасувати нараховану пеню в розмірі 129 247,31 грн. (сто двадцять девять тисяч двісті сорок сім гривень) 31 копійка на розстрочені судом суми податкового боргу.

Не погоджуючись з такою постановою Ківерцівська обєднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Волинській області подала апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповного зясування обставин справи, просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову про відмову в задоволенні позовних вимог.

Вимоги апеляційної скарги обґрунтовує тим, що пеня нараховувалась інспекцією в автоматичному режимі у момент фактичного погашення на загальних підставах, включаючи період розстрочення на суму податкового боргу за весь період його існування. Сума нарахованої пені за 2014-2015 роки за трьома судовими справами становить 129 274,31 грн.

Представник відповідача в судовому засіданні апеляційну скаргу підтримав, просить постанову Волинського окружного адміністративного суду від 14.03.2016 року скасувати та прийняти нову постанову, якою в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Інші учасники процесу в судове засідання на виклик суду не з'явилися, хоча належним чином були повідомленні про місце та час розгляду справи, і оскільки їхня явка в суді апеляційної інстанції не є обовязковою, колегія суддів вважає можливим розглянути дану справу у їхню відсутність.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника відповідача, перевіривши матеріали справи та апеляційну скаргу в межах наведених у ній доводів, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення виходячи з наступного.

Судом встановлено, що постановою Волинського окружного адміністративного суду від 26.12.2013 року в справі №803/2646/13-а стягнуто з Ківерцівського міського ВУЖКГ податковий борг в розмірі 323800,12 грн. Ухвалою суду від 20.01.2014 року розстрочено виконання вищевказаної постанови на період з березня 2014 року по лютий 2019 року зі сплатою щомісячних платежів в сумі 5396,67 грн.

Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 01.12.2010 року в справі №2а-3160/10/0370 стягнуто з Ківерцівського міського ВУЖКГ податковий борг в розмірі 384 553,44 грн. Ухвалою суду від 27.02.2014 року розстрочено виконання вищевказаної постанови на період з березня 2014 року по лютий 2019 року зі сплатою щомісячних платежів в сумі 5 621,35 грн.

Також постановою Волинського окружного адміністративного суду від 03.04.2012 року в справі №2а/0370/795/12 стягнуто з Ківерцівського міського ВУЖКГ податковий борг в розмірі 317 747,81 грн. Ухвалою суду від 27.02.2014 року розстрочено виконання вищевказаної постанови на період з березня 2014 року по січень 2019 року зі сплатою щомісячних платежів в сумі 5295,80грн.

Колегія суддів зазначає, що відповідно до п.31.1 ст.31 Податкового кодексу України строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно.

Момент виникнення податкового обов'язку платника податків, у тому числі податкового агента, визначається календарною датою.

Статтею 32 Податкового кодексу України передбачено, що зміна строку сплати податку та збору здійснюється шляхом перенесення встановленого податковим законодавством строку сплати податку та збору або його частини на більш пізній строк. Зміна строку сплати податку здійснюється, зокрема, у формі: відстрочки; розстрочки.

Зміна строку сплати податку не скасовує діючого і не створює нового податкового обов'язку.

Згідно п.п.129.1.1 п.129.1, п.129.3 ст.129 Податкового кодексу України після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.

Нарахування пені розпочинається: при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом; при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні-рішенні згідно із цим Кодексом.

Нарахування пені закінчується: у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов'язань; у день проведення взаєморозрахунків непогашених зустрічних грошових зобов'язань відповідного бюджету перед таким платником податків; у день запровадження мораторію на задоволення вимог кредиторів (при винесенні відповідної ухвали суду у справі про банкрутство або прийнятті відповідного рішення Національним банком України); при прийнятті рішення щодо скасування або списання суми податкового боргу (його частини).

У разі часткового погашення податкового боргу сума такої частки визначається з урахуванням пені, нарахованої на таку частку.

Судом першої інстанції вірно встановлено, що початком періоду нарахування відповідачем пені по ухвалах Волинського окружного адміністративного суду від 20.01.2014 року по справі №803/2646/13-а, від 27.02.2014 року по справі №2а-3160/10/0370 є березень 2014 року, а початком періоду нарахування відповідачем пені по ухвалі Волинського окружного адміністративного суду від 27.02.2014 року по справі №2а/0370/795/12 є лютий 2014 року. Зазначені обставини сторонами не оскаржуються.

Колегія суддів зазначає, що на виконання зазначених ухвал позивачем щомісячно здійснюється перерахування на рахунок позивача визначених ухвалами сум погашення податкового боргу. Відповідачем даний факт в суді апеляційної інстанції спростований і заперечений не був.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що оскільки в судовому порядку були встановлені нові строки сплати узгодженого податкового зобов'язання, це виключає можливість застосування штрафних санкцій та нарахування пені за умови своєчасного виконання платником податків ухвали суду про розстрочення (відстрочення) оплати.

Крім того, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що судом не береться до уваги посилання представника відповідача в письмових запереченнях від 02.03.2016 року на Методичні рекомендації щодо взаємодії структурних підрозділів органів ДПС при розстроченні, відстроченні на підставі рішення суду сум заборгованості за платежами, контроль за справлянням яких здійснюється органами ДПС, затверджені Наказом ДПА України від 07.12.2010 року №927, як на підставу правомірності своїх дій, оскільки з огляду на вимоги Указу Президента України від 03.10.1992 року №493 Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади, Порядку подання нормативно-правових актів на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України та проведення їх державної реєстрації, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 12.04.2005 року №34/5, зареєстрованого 12.04.2005 року за №381/10661, вказані Методичні рекомендації за своєю правовою природою не є нормативно-правовим актом, не були зареєстровані в Міністерстві юстиції України, стосуються організації внутрішньої діяльності податкових органів, а тому для суб'єктів підприємницької діяльності носять рекомендаційний, а не обов'язковий характер.

Аналогічної правової позиції дотримується Вищий адміністративний суд України, про що свідчить ухвала від 04.08.2015 року в справі К/800/30679/15, ухвала від 16.02.2015 року в справі К/800/56910/13, ухвала від 22.08.2013 року в справі К/9991/3032/12.

Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

З огляду на викладене колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції правильно встановив фактичні обставини справи та надав їм належну правову оцінку, доводами апеляційної скарги висновки, викладені в судовому рішенні не спростовуються і підстав для його скасування немає.

Враховуючи вищевикладене, апеляційну скаргу Ківерцівської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін.

Керуючись ст.ст. 195,198,200,205,206,254 КАС України, суд, -

у х в а л и в :

Апеляційну скаргу Ківерцівської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області залишити без задоволення, а постанову Волинського окружного адміністративного суду від 14 березня 2016 року у справі № 803/115/16 без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

ГоловуючийА.Р.Курилець

СуддіС.І.Богаченко

ОСОБА_2

Повний текст ухвали виготовлений 18 травня 2016 року.