УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 травня 2016 року Справа № 876/5869/15
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі колегії:
головуючого-судді Довга О.І.,
судді Матковська З.М.
судді Запотічний І.І.
секретар судового засідання Гнатик А.З.
за участю представників сторін:
від позивача ОСОБА_1, ОСОБА_2
від відповідача ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційні скарги Державного підприємства "Передпускова дирекція шахти №10 "Нововолинська" та Нововолинської об'єднаної державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Волинській області на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 24.04.2015р. по справі № 803/384/15-a за позовом Державного підприємства "Передпускова дирекція шахти № 10 "Нововолинська" до Нововолинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -
В С Т А Н О В И В:
03.03.2015 року Державне підприємство Передпускова дирекція шахти №10 Нововолинська звернулося в суд з адміністративним позовом до Нововолинської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області про визнання незаконними та скасування податкових повідомлень-рішень від 11 листопада 2014 року №0014141700/780 та від 13 січня 2015 року №0000011700.
В обгрунтування позовних вимог позивач покликається на те, що відповідач виніс оскаржувані податкові повідомлення-рішення на підставі акту перевірки від 28 жовтня 2014 року №927/22/35671961, яким встановлено порушення позивачем, підпункту 168.1.5 пункту 168.1 статті 168 Податкового кодексу України, а саме, підприємством при нарахуванні заробітної плати не перераховувався податок з доходів фізичних осіб у строки, встановлені Кодексом для місячного податкового періоду. Позивач не погодився з винесеними податковими повідомленнями-рішеннями, вважає їх необґрунтованими і такими, що суперечать чинному законодавству України, оскільки факту не нарахування, неутримання та/або несплати (неперерахування) податків платником податків, у тому числі податковим агентом, до або під час виплати доходу в даному випадку не виявлено, прибутковий податок сплачено в повному обємі при виплаті заробітної плати.
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 24.04.2015 року позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Нововолинської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області від 13 січня 2015 року за №00000117004; в задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погодившись із постановою суд першої інстанції Державного підприємства "Передпускова дирекція шахти №10 "Нововолинська" подало апеляційну скаргу.
Просить постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову, якою позов задовольнити повністю.
Крім того, апеляційну скаргу подала Нововолинської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та відмовити у задоволенні позову.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів дійшла переконання, що подані апеляційні скарги не підлягає задоволенню з наступних мотивів.
З матеріалів справи встановлено, що Нововолинською ОДПІ ГУ ДФС проведено позапланову виїзну документальну перевірку ДП Передпускова дирекція шахти №10 Нововолинська з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 1 січня 2013 року по 31 грудня 2013 року, валютного та іншого законодавства за період з 1 січня 2013 року по 31 грудня 2013 року.
За результатами перевірки складено акт від 28 жовтня 2014 року №927/22/35671961. Як встановлено зі змісту вказаного акту контролюючим органом встановлено порушення, підпункту 168.1.5 пункту 168.1 статті 168 Податкового кодексу України, а саме, підприємством при нарахуванні заробітної плати не перераховувався податок з доходів фізичних осіб у строки, встановлені Кодексом для місячного податкового періоду. Відповідальність за дане порушення передбачена пунктом 127.1 статті 127 Податкового кодексу України.
Відповідно до підпункту 129.1.3 пункту 129.1 та пункту 129.4 статті 129 Податкового кодексу України, ДП Передпускова дирекція шахти №10 Нововолинська, після закінчення встановленого терміну перерахування податку з доходів фізичних осіб (податок сплачується до бюджету під час виплати оподаткованого доходу або, якщо оподаткований дохід не виплачується, то податок сплачується у строки, встановлені Кодексом для місячного податкового періоду), нараховано пеню, з розрахунку 120% річних облікової ставки Національного банку України, чинної на день виникнення такого боргу або на день (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожен календарний день прострочення у його сплаті.
За наслідками перевірки Нововолинською ОДПІ ГУ ДФС прийнято податкове повідомлення-рішення від 11 листопада 2014 року №0014141700/780, яким визначено суму грошового зобовязання з податку на доходи фізичних осіб за штрафними (фінансовими) санкціями в розмірі 690 252 грн. 54 коп.
Зазначене податкове повідомлення-рішення позивач оскаржував в адміністративному порядку, проте рішенням ГУ ДФС у Волинській області від 24 грудня 2014 року №1569/10/03-20-10-03-06 податкове повідомлення-рішення Нововолинської ОДПІ ГУ ДФС від 11 листопада 2014 року №0014141700/780 про визначення грошового зобовязання з податку на доходи фізичних осіб за штрафними (фінансовими) санкціями в розмірі 690 252 грн. 54 коп. залишено без змін, збільшено грошове зобовязання з податку на доходи фізичних осіб за штрафними (фінансовими) санкціями на суму 309 020 грн. 15 коп. На суму збільшення грошового зобовязання Нововолинською ОДПІ ГУ ДФС винесено податкове повідомлення-рішення від 13 січня 2015 року №0000011700.
Рішенням ДФС України від 20 січня 2015 року №890/6/99-99-10-01-03-15 податкове повідомлення-рішення Нововолинської ОДПІ ГУ ДФС від 11 листопада 2014 року №0014141700/780 та рішення ГУ ДФС у Волинській області від 24 грудня 2014 року №1569/10/03-20-10-03-06 про результати розгляду первинної скарги залишено без змін, а повторну скаргу ДП Передпускова дирекція шахти №10 Нововолинська - без задоволення.
Порядок нараховування, утримання та сплати податку на доходи фізичних осіб передбачений розділом IV Податкового кодексу.
Відповідно до пунктів 171.1 та 171.2 статті 171 Податкового кодексу України особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з доходів у вигляді заробітної плати, є роботодавець, який виплачує такі доходи на користь платника податку. Особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з інших доходів, є: податковий агент - для оподатковуваних доходів з джерела їх походження в Україні.
Підпунктом 14.1.180 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України передбачено, що податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництво нерезидента - юридичної особи, інвестор (оператор) за угодою про розподіл продукції, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) зобовязані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV цього Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність контролюючим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому статтею 18 та розділом IV цього Кодексу.
Відповідно до підпунктів 168.1.1 та 168.1.2, 168.5 пункту 168.1 статті 168 Податкового кодексу України податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобовязаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу.
Податок сплачується (перераховується) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки приймають платіжні документи на виплату доходу лише за умови одночасного подання розрахункового документа на перерахування цього податку до бюджету.
Якщо оподатковуваний дохід нараховується податковим агентом, але не виплачується (не надається) платнику податку, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає перерахуванню до бюджету податковим агентом у строки, встановлені цим Кодексом для місячного податкового періоду.
Як встановлено з тексту згаданого вище акту, в період з січня 2013 року по грудень 2013 року позивачем несвоєчасно перераховано до бюджету нарахований податок з доходів фізичних осіб в загальній сумі 1 380 505 грн. 07 коп., в тому числі за січень 2013 року в сумі 144 424 грн. 47 коп., за лютий 2013 року в сумі 162 280 грн. 53 коп., за березень 2013 року в сумі 172 343 грн. 33 коп., за квітень 2013 року в сумі 212 054 грн. 90 коп., за травень 2013 року в сумі 141 132 грн. 13 коп., за червень 2013 року в сумі 155 236 грн. 89 коп., за липень 2013 року в сумі 2 620 грн. 30 коп., за серпень 2013 року в сумі 2 788 грн. 04 коп., за вересень 2013 року в сумі 186 629 грн. 25 коп., за жовтень 2013 року в сумі 200 688 грн. 65 коп., за листопад 2013 року в сумі 122 грн. 99 коп. та за грудень 2013 року в сумі 183 грн. 59 коп.
Відповідно до пункту 127.1 статті 127 Податкового кодексу України ненарахування, неутримання та/або несплата (неперерахування) податків платником податків, у тому числі податковим агентом, до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 25 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету.
Ті самі дії, вчинені повторно протягом 1095 днів, тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 50 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету.
Дії, передбачені абзацом першим цього пункту, вчинені протягом 1095 днів втретє та більше тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 75 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету.
Відповідальність за погашення суми податкового зобовязання або податкового боргу, що виникає внаслідок вчинення таких дій, та обовязок щодо погашення такого податкового боргу покладається на особу, визначену цим Кодексом, у тому числі на податкового агента. При цьому платник податку - отримувач таких доходів звільняється від обовязків погашення такої суми податкових зобовязань або податкового боргу, крім випадків, встановлених розділом IV цього Кодексу.
Судом першої інстанції також встановлено, що 21 січня 2014 року до ДП Передпускова дирекція шахти №10 Нововолинська застосовувались штрафні санкції у розмірі 85 319 грн. 37 коп. за несвоєчасне перерахування до бюджету податку з доходів фізичних осіб згідно із податковим повідомленням-рішенням від 21 січня 2014 року за №0000261700. Тобто, позивачем протягом 1 095 днів вже вчинялося порушення податкового законодавства, відповідальність за яке передбачена абзацом 1 пункту 127.1 статті 127 Податкового кодексу України.
Згідно із розрахунком штрафних санкцій, відповідно до пункту 127.1 статті 127 Податкового кодексу України, за 2013 рік до ДП Передпускова дирекція шахти №10 Нововолинська застосовувались штрафні санкції 25%, 50% та 75%.
Разом з тим, з матеріалів справи не вбачається винесення щодо позивача податкового повідомлення-рішення за несвоєчасне перерахування до бюджету податку з доходів фізичних осіб, що передував прийняттю податкового повідомлення-рішення від 21 січня 2014 року за №0000261700. Податкове повідомлення-рішення від 29 серпня 2011 року за №0000131701, яким ДП Передпускова дирекція шахти №10 Нововолинська збільшено суму грошового зобовязання з прибуткового податку з робітників і службовців в розмірі 7 708 грн. 25 коп., скасоване рішенням контролюючого органу.
Відтак, суд першої інстанції вірно зазначає, що контролюючий орган, визначаючи розмір штрафної санкції, безпідставно застосував штраф у розмірі 75%, визначений абзацом 3 пункту 127.1 статті 127 Податкового кодексу України.
Подібні правовідносини вже досліджувалися Вищим адміністративним судом та викладені як правова позиція в ухвалі Вищого адміністративного суду від 3 лютого 2015 року в справі №К/800/59780/14.
Суд не бере до уваги покликання апеляційних скарг обох апелянтів, так як такі базуються на доводах викладених як позову так у запереченні до нього, та не спростовують висновків суду першої інстанції.
Враховуючи викладене, суд апеляційної інстанції зазначає, що судом першої інстанції, при вирішенні даного публічно-правового спору, правильно встановлено обставини справи та ухвалено законне рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права, постанова суду першої інстанції ґрунтується на повно, обєктивно і всебічно зясованих обставинах, доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, тому підстав для скасування постанови суду першої інстанції немає.
Керуючись ст. 160, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч.1 ст. 205, ст.ст. 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В :
апеляційні скарги Державного підприємства "Передпускова дирекція шахти №10 "Нововолинська" та Нововолинської об'єднаної державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Волинській області залишити без задоволення, постанову Волинського окружного адміністративного суду від 24.04.2015р. по справі № 803/384/15-a без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення. На ухвалу протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили може бути подана касаційна скарга безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Довга О.І.
Судді Матковська З.М.
ОСОБА_4