Ухвала суду № 57781628, 18.05.2016, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.05.2016
Номер справи
823/5377/15
Номер документу
57781628
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 823/5377/15 Головуючий у 1-й інстанції: Гаврилюк В.О.

Суддя-доповідач: Гром Л.М.

У Х В А Л А

Іменем України

18 травня 2016 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

Головуючого-судді - Гром Л.М.;

суддів - Бєлової Л.В.,

Міщука М.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Христинівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Черкаській області на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 11 січня 2016 року у справі за адміністративним позовом Фермерського господарства «Поступ» до Христинівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Черкаській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в:

Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 11 січня 2016 року позовні вимоги Фермерського господарства «Поступ» задоволено повністю, визнано протиправним та скасовано рішення Христинівської ОДПІ Головного управління ДФС у Черкаській області від 27.11.2015 № 6/15-01/38892312, згідно якого фермерське господарство "Поступ" виключено з реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування та проведена реєстрація ФГ "Поступ" як платника податку на додану вартість на загальних умовах за процедурами перереєстрації; зобов'язано Христинівську ОДПІ Головного управління ДФС у Черкаській області скасувати реєстрацію фермерського господарства "Поступ" як платника податку на додану вартість на загальних умовах за процедурами перереєстрації; зобов'язано Христинівську ОДПІ Головного управління ДФС у Черкаській області поновити з 01.04.2015 року в реєстрі суб'єктів спеціального режиму оподаткування запис про реєстрацію фермерського господарства "Поступ" (код ЄДРПОУ 38892312), як суб'єкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість.

Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції відповідач звернувся до Київського апеляційного адміністративного суду з апеляційною скаргою, в якій просить ухвалене у справі судове рішення скасувати та постановити нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити в повному обсязі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

У судове засідання сторони не з'явилися, причини неявки сторін суду невідомі, про розгляд справи були повідомлені належним чином.

Відповідно до ч.4 ст.196 КАС України неприбуття в судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.

У зв'язку з неявкою в судове засідання всіх осіб, які беруть участь в справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу, відповідно до ч.1 ст.41 КАС України, не здійснюється.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши за матеріалами справи наведені у апеляційній скарзі доводи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що Фермерське господарство "Поступ", як суб'єкт господарювання - юридична особа, ідентифікаційний код 38892312, зареєстроване 23.08.2013. Видом діяльності позивача за КВЕД є вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур.

11 березня 2015 року позивач подав до Христинівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Черкаській області подано заяву про реєстрацію сільськогосподарського підприємства як суб'єкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість. За результатами розгляду вказаної заяви відповідачем прийняте рішення про реєстрацію позивача суб'єктом спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість з 01.04.2015.

30.10.2015 позивач отримав від відповідача запит, в якому останній на підставі пп. 20.1.6 п. 20.1 ст. 20 та п. 73.3 ст. 73 Податкового кодексу України просив надати інформацію щодо балансової вартості основних засобів, в т.ч. приміщень для зберігання продукції, елеваторів, автотранспортних засобів та сільськогосподарської техніки (власні, орендовані, термін дії договору оренди), а також засіяних площ у 2014-2015 роках, показників зібраного урожаю у 2014-2015 роках в розрізі культур, кількісних та вартісних показників реалізованої ВРХ та молока у 2014-2015 роках (за наявності) згідно додатку 1 та додатку 2та копій статистичної звітності (29-СГ, 50-СГ) для підтвердження реальної можливості здійснення господарської операції підприємством у сфері сільського господарства.

11 листопада 2015 року фермерське господарство "Поступ" надало відповідачу вказану інформацію.

Відповідно до розпорядження Христинівської ОДПІ Головного управління ДФС у Черкаській області № 12-р від 05.08.2015 створена комісія, якою, за результатами аналізу даних АІС "Податковий Блок" прийнято рішення № 6/15-01/38892312 від 27 листопада 2015 року про виключення фермерського господарства "Поступ" з реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування та проведена реєстрація як платника податку на додану вартість на загальних умовах за процедурами перереєстрації у зв'язку з тим, що розрахунки питомої ваги сільськогосподарських товарів/послуг до вартості всіх товарів/послуг (додаток 9) до податкових декларацій з ПДВ за травень-серпень 2015 року пусті, тільки в додатку 9 до податкової декларації за вересень 2015 року зазначено обсяг постачання с/г товарів в сумі 559599 грн. Документи, які б підтверджували реалізацію сільськогосподарських товарів/послуг у 2014 році позивачем не надавались, а тому останній не відповідає критеріям, встановленим статтею 209 Податкового кодексу України, та не мав права використовувати спеціальний режим оподаткування.

Приймаючи рішення про задоволення позову, суд першої інстанції виходив з наступних мотивів, з чим погоджується колегія суддів.

Відповідно до п. 209.1 статті 209 ПК України резидент, який провадить підприємницьку діяльність у сфері сільського і лісового господарства та рибальства та відповідає критеріям, встановленим у пункті 209.6 цієї статті (далі - сільськогосподарське підприємство), може обрати спеціальний режим оподаткування.

Пунктом 209.6 статті 209 ПК України визначено, що сільськогосподарським вважається підприємство, основною діяльністю якого є постачання вироблених (наданих) ним сільськогосподарських товарів (послуг) на власних або орендованих основних фондах, а також на давальницьких умовах, в якій питома вага вартості сільськогосподарських товарів/послуг становить не менш як 75 відсотків вартості всіх товарів/послуг, поставлених протягом попередніх 12 послідовних звітних податкових періодів сукупно.

Ця норма діє з урахуванням того, що:

а) для новоутвореного сільськогосподарського підприємства, зареєстрованого як суб'єкт господарювання, який провадить господарську діяльність менше ніж 12 календарних місяців, така питома вага сільськогосподарських товарів/послуг розраховується за наслідками кожного окремого звітного податкового періоду;

б) з метою розрахунку такої питомої ваги до складу основної діяльності сільськогосподарського підприємства не включаються оподатковувані операції з постачання основних фондів, що перебували у складі його основних фондів не менше ніж 12 послідовних звітних податкових періодів сукупно, якщо такі операції не були постійними і не становили окремої підприємницької діяльності.

Відповідно до пункту 209.11 статті 209 ПК України якщо суб'єкт спеціального режиму оподаткування поставляє протягом попередніх 12 послідовних звітних податкових періодів сукупно несільськогосподарські товари/послуги, питома вага яких перевищує 25 відсотків вартості всіх поставлених товарів/послуг, то:

а) на таке підприємство не поширюється спеціальний режим оподаткування, встановлений цією статтею. Таке підприємство зобов'язане визначити податкове зобов'язання з цього податку за підсумками звітного податкового періоду, в якому було допущено таке перевищення, і сплатити податок до бюджету в загальному порядку;

б) контролюючий орган виключає таке підприємство з реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування та може повторно включити його до такого реєстру після закінчення наступних 12 послідовних звітних податкових періодів за наявності підстав, визначених цією статтею;

в) таке підприємство вважається платником зазначеного податку на загальних підставах з першого числа місяця, в якому було допущено таке перевищення.

Згідно з пунктом 209.12 статті 209 сільськогосподарське підприємство виключається з реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування у разі, коли:

а) підприємство подає заяву про зняття його з реєстрації як суб'єкта спеціального режиму оподаткування та/або про його реєстрацію як платника зазначеного податку на загальних підставах;

б) підприємство підлягає реєстрації як платник податку на загальних підставах;

в) щодо підприємства прийняте рішення про припинення шляхом ліквідації або реорганізації.

Порядок реєстрації платників податку на додану вартість, анулювання реєстрації платників податку на додану вартість, ведення реєстру платників податку на додану вартість, присвоєння індивідуального податкового номера платника податку на додану вартість, оприлюднення даних з Реєстру, перереєстрації платників податку на додану вартість, ведення документації при реєстрації/анулюванні реєстрації платників податку на додану вартість, формування і надання витягів та довідок з Реєстру визначає Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 1130 від 14.11.2014 (далі - Положення).

Відповідно до пункту 6.11 Положення для новоствореного сільськогосподарського підприємства, зареєстрованого як суб'єкт спеціального режиму оподаткування, від дати державної реєстрації такого підприємства до спливу 12 календарних місяців, що настають за датою державної реєстрації такого підприємства, питома вага сільськогосподарських товарів (послуг) розраховується за наслідками кожного звітного податкового періоду (місяця). Якщо протягом такого звітного податкового періоду (місяця) новостворене сільськогосподарське підприємство - суб'єкт спеціального режиму оподаткування поставляє сукупно несільськогосподарські товари (послуги), питома вага яких перевищує 25 відсотків вартості всіх поставлених товарів (послуг) у цьому місяці, то вважається, що такий суб'єкт досяг перевищення та до нього застосовуються норми цього пункту, починаючи з першого числа такого звітного податкового періоду (місяця).

Згідно з пунктом 6.15 вказаного Положення якщо за результатами документальної або камеральної перевірки контролюючий орган встановить, що підприємство не відповідало критеріям, встановленим пунктом 209.6 статті 209 розділу V Кодексу (пункт 6.1 цього розділу), на момент подання заяви про реєстрацію сільськогосподарського підприємства як суб'єкта спеціального режиму оподаткування, яка стала підставою для такої реєстрації, то контролюючий орган приймає рішення про виключення сільськогосподарського підприємства з реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування за формою N 6-РРС. На підставі такого рішення контролюючий орган виключає сільськогосподарське підприємство з реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування та проводить реєстрацію такого підприємства як платника ПДВ на загальних умовах за процедурами перереєстрації.

Як вбачається з матеріалів справи та було встановлено судом першої інстанції, фермерське господарство "Поступ" не є новоутвореним сільськогосподарським підприємством, яке проводить свою господарську діяльність менше ніж 12 календарних місяців.

Відтак, питома вага сільськогосподарських товарі/послуг має розраховуватися не за наслідками кожного окремого звітного податкового періоду, а за 12 послідовних звітних податкових періодів сукупно, а тому відсутність у двох місяцях постачання сільськогосподарських товарів на рівні 75 відсотків загалом не порушує вимоги статті 209 ПК України.

При цьому, судом першої інстанції було обґрунтовано зазначено, що критерієм для позбавлення статусу суб'єкта спеціального режиму оподаткування є перевищення 25 відсотків вартості постачання всіх товарів несільськогосподарського призначення. Відповідачем не було встановлено факту постачання несільськогосподарських товарів більше ніж 25 відсотків від цього об'єму.

Крім того, матеріали справи свідчать, що що оскаржуване рішення відповідача приймалося лише за результатами аналізу даних АІС "Податковий блок", не здійснено жодної з передбачених Податковим кодексом України перевірки, що, в свою чергу, свідчить про безпідставність прийняття оскаржуваного рішення та не встановлення належним чином податкових порушень, у тому числі і перевищення 25% вартості всіх поставлених несільськогосподарських товарів (послуг).

Враховуючи все вищенаведене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про обґрунтованість позовних вимог.

Водночас, доводи апелянта спростовуються вищенаведеним, матеріалами справи та не відповідають вимогам чинного законодавства, а отже, не підлягають задоволенню.

Отже, судова колегія визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Таким чином, враховуючи відповідні правові норми та встановлені обставини, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про застосування статті 200 КАС України.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 94, 195, 196, 200, 205, 206 КАС України, суд,

у х в а л и в:

Апеляційну скаргу Христинівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Черкаській області - залишити без задоволення.

Постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 11 січня 2016 року - без змін.

Стягнути з Христинівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Черкаській області на користь спеціального фонду Державного бюджету України (отримувач коштів - УДКСУ у Печерському районі м. Києва; код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 38004897; банк отримувача - ГУДКCУ у м. Києві; код банку отримувача (МФО) - 820019; рахунок отримувача - 31211206781007; код класифікації доходів бюджету - 22030001) судовий збір у розмірі 1 339,80 грн. (одна тисяча триста тридцять дев'ять грн. 80 коп.) за подання апеляційної скарги.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України в порядок і строки, визначені ст.212 КАС України.

Головуючий:

Судді:

Головуючий суддя Гром Л.М.

Судді: Бєлова Л.В.

Міщук М.С.