Ухвала суду № 57781600, 11.05.2016, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.05.2016
Номер справи
826/24518/15
Номер документу
57781600
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 826/24518/15 Головуючий у 1-й інстанції: Погрібніченко І.М. Суддя-доповідач: Собків Я.М.

У Х В А Л А

Іменем України

11 травня 2016 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді: Собківа Я.М.,

суддів: Вівдиченко Т.Р., Петрика І.Й.,

при секретарі: Присяжній Д.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Київської міської митниці Державної фіскальної служби України на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 26 лютого 2016 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Горизонт Фіш" до Київської міської митниці Державної фіскальної служби України про зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач в особі Товариства з обмеженою відповідальністю "Горизонт Фіш" звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва із адміністративним позовом до Київської міської митниці Державної фіскальної служби України про зобов'язання відповідача підготувати висновок про повернення позивачу надмірно сплачених митних платежів у вигляді ПДВ у розмірі 67 828,75 грн. та направити такий висновок разом із необхідними супровідними документами Головному управлінню Державної казначейської служби України у м. Києві для здійснення повернення цієї суми коштів з бюджету України на поточний рахунок позивача в Київській міжрегіональній митниці Міндоходів для митного оформлення майбутніх поставок товарів.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 26 лютого 2016 року адміністративний позов задоволено.

Київська міська митниця Державної фіскальної служби України не погоджуючись з прийнятим рішенням суду звернулася з апеляційною скаргою, в якій зазначає, що оскаржувана постанова суду не відповідає вимогам матеріального та процесуального права, а саме, судом першої інстанції неповно з'ясовано та не доведено обставини, що мають значення для справи, висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи, в зв'язку з чим просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні вимог даного позову.

Заслухавши в судовому засіданні суддю-доповідача, пояснення учасників процесу, які з'явилися до суду апеляційної інстанції, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Згідно ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, 04 грудня 2013 року позивачем в порядку електронного декларування було подано до Київської міжрегіональної митниці Міндоходів митну декларацію № 100270004/2013/265807 з метою здійснення митного оформлення ввезеного на територію України товару, за контрактом № 05 від 01 серпня 2013 року.

05 грудня 2013 року Київською міжрегіональною митницею Міндоходів прийнято рішення про коригування митної вартості товарів № 100270000/2013/310287/2, відповідно до якого позивачу було відмовлено в митному оформленні вищевказаної митної декларації у зв'язку із неприйняттям визначеної ТОВ «Горизонт Фіш» митної вартості товару.

Задекларовані товари були випущені у вільний обіг під гарантійні зобов'язання, шляхом сплати позивачем до Державного бюджету України митні платежі у вигляді податку на додану вартість у розмірі 67 828,75 грн.

З метою оскарження рішення про коригування митної вартості товарів від 05 грудня 2013 року № 100270000/2013/310287/2, позивач звернувся з відповідним позовом до адміністративного суду.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 13 лютого 2014 року по справі № 826/20201/13-а адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Горизон Фіш» до Київської міжрегіональної митниці Міндоходів, третя особа, яка не заявляя самостійних вимог на предмет спору - Головне управління Державної казначейської служби України у місті Києві про визнання протиправним та скасування рішення про коригування митної вартості, стягнення надмірно сплачених коштів, задоволено частково. Визнано протиправними дії Київської міжрегіональної митниці Міндоходів по винесенню рішення від 05 грудня 2013 року № 100270000/2013/310287/2; визнано протиправними дії Київської міжрегіональної митниці Міндоходів щодо складання картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення від 04 грудня 2013 року № 100270000/2013/50319; скасовано рішення про коригування митної вартості товарів від 05 грудня 2013 року № 100270000/2013/310287/2; скасовано картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення від 04 грудня 2013 року № 100270000/2013/50319; в решті позовних вимог відмовлено.

Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 08 квітня 2014 року, апеляційну скаргу Київської міжрегіональної митниці Міндоходів залишено без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 13 лютого 2014 року - без змін.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 01 липня 2014 року відмовлено у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Київської міжрегіональної митниці Міндоходів на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 13 лютого 2014 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 08 квітня 2014 року по справі № 826/20201/13-а.

Крім того, постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 01 жовтня 2014 року у справі № 826/12120/14 адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Горизонт Фіш» до Київської міжрегіональної митниці Міндоходів, Головного управління Державної казначейської служби України у місті Києві про визнання протиправною бездіяльності, стягнення коштів, задоволено частково. Визнано протиправними дії Київської міжрегіональної митниці Міндоходів щодо надання відповіді листом від 21 травня 2014 року № 6281/1/26-70-2-05, якою відмовлено Товариству з обмеженою відповідальністю «Горизонт Фіш» у поверненні надмірну сплаченої суми ПДВ у розмірі 67 828,75 грн.; стягнено з Державного бюджету України через Головне управління Державної казначейської служби України у місті Києві на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Горизонт Фіш» суму надмірно сплаченого податку на додану вартість у розмірі 67 828,75 грн. В іншій частині позову відмовлено.

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 17 грудня 2014 року постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 01 жовтня 2014 року скасовано та прийнято нову постанову, якою вказаний адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Київської міжрегіональної митниці Міндоходів щодо неприйняття рішення про повернення надмірно сплаченого податку на додану вартість в розмірі 67 828,75 грн. у формі висновку та його направлення Головному управлінню Державної казначейської служби України у місті Києві для здійснення повернення коштів в розмірі 67 828,75 грн. з Державного бюджету України на поточний рахунок Товариства з обмеженою відповідальністю «Горизонт Фіш» в Київській міжрегіональній митниці Міндоходів для митного оформлення майбутніх поставок товарів. В решті позовних вимог відмовлено.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 15 січня 2015 року відмовлено у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Київської міської митниці ДФС на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 17 грудня 2014 року у справі № 826/12120/14.

13 серпня 2015 року позивач звернувся до Київської міської митниці ДФС із заявою № 10/08, в якій просив підготувати висновок про повернення надмірно сплаченого податку на додану вартість у розмірі 67 828,75 грн. та направити його на адресу Головного управління Державної казначейської служби.

Листом Київської міської митниці Державної фіскальної служби України № 5468/10/26-70-25-01-06 від 08 вересня 2015 року позивачу було відмовлено у задоволенні вимог вищевказаної заяви.

Вказане стало підставою для звернення позивача з даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам вказаної справи колегія суддів зважає на наступне.

Відповідно до ч. ч. 1 - 3 ст. 301 Митного кодексу України повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів здійснюється відповідно до Бюджетного та Податкового кодексів України.

У разі виявлення факту помилкової та/або надмірної сплати митних платежів орган доходів і зборів не пізніше одного місяця з дня виявлення такого факту зобов'язаний повідомити платника податків про суми надміру сплачених митних платежів.

Помилково та/або надміру зараховані до державного бюджету суми митних платежів повертаються з державного бюджету в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Згідно п. 2.2 Порядку розрахунково-касового обслуговування через органи Державного казначейства України митних та інших платежів, які вносяться до/або під час митного оформлення, затвердженого наказом Міністерства фінансів України, Державної митної служби України від 24.01.2006 року № 25/44, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 25.01.2006р. №64/11938 (далі - Порядок № 25/44), для зарахування коштів, що вносяться платниками та громадянами до/або під час митного оформлення товарів, на балансі Головного управління Державного казначейства України у місті Києві відкриті на ім'я митних органів за балансовим рахунком 3734 «депозитні рахунки митних органів» (далі - депозитний рахунок 3734).

Відповідно до п. 3.1, 3.3, 3.4 Порядку № 25/44, сплата коштів у національній валюті, призначених для забезпечення справляння митних та інших платежів, здійснюється платниками до/або під час митного оформлення товарів з рахунків, відкритих ними в банках, у вигляді передплати та/або доплати, а також готівкою через банки на депозитні рахунки 3734, відкриті на ім'я митних органів в Головному управлінні Казначейства. Кошти, що надійшли на депозитні рахунки 3734 митних органів, згідно з Порядком № 25/44, перераховуються митними органами виключно для здійснення таких операцій: - зарахування до відповідних бюджетів України; - повернення платникам помилково та/або надміру сплачених коштів.

Розпорядження коштами, що обліковуються на депозитних рахунках 3734 митних органів згідно з Порядком № 25/44, здійснюється виключно на підставі платіжних доручень, що оформленні митними органами в установленому порядку. Повернення платникам помилково та/або надмірно сплачених митних та інших платежів, що зараховані на депозитні рахунки митних органів 3734, здійснюється відповідно до Порядку № 25/44 повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, затвердженого наказом Державної митної служби України від 20.07.2007 року № 618, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.09.2007 року за № 1097/14364 (далі - Порядок № 618).

Відповідно до Порядку № 618, для повернення з Державного бюджету України митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, платником податків до загального відділу митного органу, яким здійснювало оформлення митної декларації, подається заява довільної форми, яка підписується керівником, головним бухгалтером суб'єкта господарської діяльності або фізичною особою.

Заява, зареєстрована в загальному відділі, після розгляду керівником (заступником керівника) митного органу разом з пакетом документів передається до Відділу для перевірки обґрунтованості повернення заявлених сум.

Відділ перевіряє факт перерахування митних та інших платежів з відповідного рахунку до Державного бюджету України та наявність переплати.

Для підготовки висновку про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи (далі - Висновок про повернення), керівництвом Відділу за потреби ініціюється проведення перевірки в митному органі щодо правильності митного оформлення із залученням відповідних підрозділів митного органу.

Окрім того, порядок повернення таких коштів регламентовано наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 року № 787 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25.09.2013 року за № 1650/24182 «Про затвердження Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів» (далі - Порядок № 787).

З огляду на вищевикладене, повернення надмірно сплачених платежів, можливо лише при наявності наступних чинників: наявність факту надмірної сплати коштів та звернення платника до відповідного органу.

Таким чином, чинним законодавством визначено чіткий механізм повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу чи помилково та/або надмірно сплачених до бюджету.

Як свідчать матеріали даної справи та було вірно встановлено судом першої інстанції, 13.08.15р. позивач звернувся до Київської міської митниці ДФС із заявою № 10/08 про повернення надмірно сплачених митних платежів з податку на додану вартість у розмірі 67 828,75 грн. На підтвердження викладених в заяві вимог позивачем було надано копію постанови Окружного адміністративного суду міста Києва від 13 лютого 2014 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 08 квітня 2014 року по справі № 826/20201/13-а, якою скасовано рішення Київської міжрегіональної митниці Міндоходів про коригування митної вартості товарів від 05 грудня 2013 року № 100270000/2013/310287/2.

Крім того, до заяви позивачем серед іншого були надані також копії митної декларації за формою МД-2 від 05 грудня 2013 року № 1002700047/2013/265807 та виписки з банківського рахунку про сплату митних платежів згідно з митною декларацією від 05 грудня 2013 року № 100270004/2013/265807.

Однак відповідач, всупереч вимогам чинного законодавства, допустив протиправну бездіяльність в частині невжиття визначених законом дій щодо повернення надміру сплачених позивачем коштів за умови вчинення останнім усіх залежних від нього дій для повернення цих коштів, а відтак суд першої інстанції дійшов правильного висновку в частині зобов'язання Київської міської митниці Державної фіскальної служби України підготувати висновок про повернення надмірно сплачених ТОВ "Горизонт Фіш" митних платежів та направити його разом з іншими передбаченими законодавством документами Головному управлінню Державної казначейської служби України у місті Києві.

З підстав вищенаведеного, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та прийняв законне і обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права, а тому підстав для його скасування не вбачається.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін.

Керуючись ст.ст. 160, 195, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Київської міської митниці Державної фіскальної служби України - залишити без задоволення.

Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 26 лютого 2016 року - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя суддя суддя Я.М. Собків Т.Р. Вівдиченко І.Й. Петрик

Повний текст ухвали виготовлено - 11.05.16 р.

Головуючий суддя Собків Я.М.

Судді: Вівдиченко Т.Р.

Петрик І.Й.