ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
18 травня 2016 рокусправа № 808/8174/14 (ДО/808/1084/14)
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Нагорної Л.М.
суддів: Юхименка О.В. Кругового О.О.
за участю секретаря судового засідання: Лащенка Р.В.,
представника відповідача - Колбаєва О.В. (довіреність від11.02.2016 )
представника позивача - прокурора Третельницької О.П. (посвідчення № 029843)
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Дмитрівський гранітний кар'єр-Астор"
на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 24 грудня 2015 року у справі № 808/8174/14 (ДО/808/1084/14) за позовом Прокурора Волноваського району Донецької області в інтересах держави в особі Волноваської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Дмитрівський гранітний кар'єр-Астор" про стягнення податкової заборгованості, -
в с т а н о в и в:
У листопаді 2014 року Прокурор Волноваського району Донецької області в інтересах держави в особі Волноваської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області (далі - Позивач) звернувся з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Дмитрівський гранітний кар'єр-Астор" (далі - Відповідач), у якому просили стягнути з Відповідача на користь місцевого бюджету кошти за податковим боргом з орендної плати за земельну ділянку державної або комунальної власності у сумі 138495,79 грн. за рахунок грошових коштів у банках обслуговуючих платника податку.
Вимоги адміністративного позову обґрунтовано тим, що сума податкового боргу була нарахована відповідно до приписів п.286.5 ст.286 ПК України на підставі податкових повідомлень-рішень та виникла у зв'язку із несплатою земельного податку. Вважають, що у відповідності до приписів ст.. 95 ПК України вказана сума має бути стягнута у судовому порядку. (а.с.2-5)
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 24 грудня 2015 року адміністративний позов задоволено.
Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю "Дмитрівський гранітний кар'єр - Астор" (ідентифікаційний код 34209628) податковий борг перед Місцевим бюджетом (р/р 33215815700191, код платежу 13050200, отримувач - Дмитрівська сільська рада, МФО 834016, код отримувача 37980308, код б/к 13050200) з орендної плати з юридичних осіб у розмірі 138 495,79 грн. (сто тридцять вісім тисяч чотириста дев'яносто п'ять гривень 79 копійок) за рахунок грошових коштів у банках, обслуговуючих платника податку.
Постанова суду обґрунтована тим, що заборгованість по сплаті податків є узгодженою, в добровільному порядку Відповідачем не сплачена, а тому, відповідно до приписів ст. 95 ПК України, підлягає стягненню з Відповідача. (а.с.85-87)
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, ТОВ "Дмитрівський гранітний кар'єр-Астор" подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 24 грудня 2015 року та прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги посилається на те, що Позивачем не було враховано того факту, що у відповідності до Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» суб'єкти господарювання , які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, звільняються від сплати за користування земельної ділянками державної та комунальної власності. Звертають увагу на те, що до цього часу Указ про припинення антитерористичної операції відсутній, а їх підприємство, що зареєстроване у м. Донецьк, як і кар'єр, належний підприємству та розташований у с. Дмитрівка Волноваського району Донецької області, перебувають саме на території, на якій здійснюється антитерористична операція, відповідно до розпорядження КМУ від 02.12.2015 р. № 1275-р. «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція». Вказують також на Сертифікат від ТПП України № 2281/05-04 від 11.08.2014 р., відповідно до якого зазначено, що для їх підприємства настали обставини непереборної сили при здійсненні господарської діяльності на території Донецької області, та дотриманні законодавчих актів України, які стосуються справляння та сплати податків та обов'язкових платежів. (а.с.94-98)
Волноваська ОДПІ заперечувала проти задоволення апеляційної скарги та зазначали, що приписами ст.. 7 ПК України визначено, що будь-які питання щодо оподаткування регулюються виключно Податковим Кодексом і законами про внесення змін до нього. Інші ж закони, в тому числі ті, що поряд з положенням щодо внесення змін до цього Кодексу містять будь-які інші положення, не можуть регулювати питання щодо оподаткування. Звертають увагу, що Законом України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» зміни до Податкового кодексу України не вносились.
Своїм правом на участь у судовому засіданні Позивач - Волноваська ОДПІ, не скористалась, клопотань про перенесення розгляду справи до суду не подавали.
У судовому засіданні апеляційної інстанції представник Відповідача - ТОВ "Дмитрівський гранітний кар'єр - Астор" вимоги апеляційної скарги підтримав та просив її задовольнити із підстав, у ній зазначених з урахуванням наданих доказів, у тому числі і Сертифікату (висновку) про настання обставин непереборної сили від 11.08.2014 р. № 2281/05-4, виданого Торгово-промисловою палатою України, яким було засвідчено настання обставин непереборної сили з 14 квітня 2014 року для ТОВ "Дмитрівський гранітний кар'єр-Астор" при здійсненні господарської діяльності на території Донецької області.
Позивач - представник прокуратури, проти задоволення апеляційної скарги заперечував, посилаючись на те, що вони погоджуються з позицією податкового органу, викладеною у запереченнях, оскільки на час звернення до суду з указаним позовом були відсутні законодавчо визначені підстави, які б давали підстави для звільнення Відповідача від сплати орендної плати за користування земельними ділянками державної або комунальної власності з квітні 2014 року на період АТО.
Перевіривши матеріали справи, оцінивши доводи апеляційної скарги та правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів прийшла до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи із наступного.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ТОВ "Дмитрівський гранітний кар'єр - Астор" (ідентифікаційний код 34209628) є юридичною особою, яка зареєстрована Волноваською районною державною адміністрацією Донецької області 08.11.2006, що підтверджується Спеціальним витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та Свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи Серія А00 №185363. (а.с.6-7)
09.01.2014 рокуТОВ "Дмитрівський гранітний кар'єр - Астор" до контролюючого органу подано податкову декларацію №9000176381 з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2014 рік, відповідно до якої підприємством самостійно були визначені податкові зобов'язання з орендної плати за землю у розмірі 415 686,64 грн. Розмір щомісячних платежів орендної плати за період з січня по листопад 2014 року (включно) становить 34 640,55 грн. та за грудень 2014 року - 34 640,59 грн. (а.с.13-15)
Проте, самостійно визначені податкові зобов'язання за травень, червень, липень та серпень 2014 року відповідачем не сплачено відповідно до розрахунку суми заборгованості. (а.с.16).
За позицією податкового органу (для чого надано облікову картку платника ТОВ "Дмитрівський гранітний кар'єр - Астор" станом на 30.11.2014) підприємство має податкову заборгованість з орендної плати за землю з юридичних осіб (з урахуванням існуючої переплати у сумі 66,41 грн.) у розмірі 242 417,44 грн., із яких заявлено до стягнення у даному провадженні 138 495,79 грн. (а.с.30-32)
Волноваською ОДПІ надсилалась на адресу Відповідача податкова вимога від 16.06.2014 № 478-25 на суму 34 574,14 грн., яка вручена уповноваженому представнику відповідача 20.06.2014, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення. (а.с.33)
Стягнення суми податкового боргу із земельного податку у розмірі 138 495,79 грн. і було предметом судового розгляду.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що заборгованість по сплаті податків є узгодженою, в добровільному порядку Відповідачем не сплачена, а тому, відповідно до приписів ст. 95 ПК України, підлягає стягненню з Відповідача.
Колегія суддів не погоджується з таким висновком суду першої інстанції, оскільки він зроблений без врахування наступного.
Згідно з п. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 ПК України (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
У відповідності до пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Як встановлено п. 286.2 ст. 286 Податкового кодексу України, платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
За приписами п. 287.3 ст. 287 Податкового кодексу України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Таким чином, дійсно існує самостійно задекларована та добровільно не сплачена Відповідачем з квітня 2014 року сума узгодженого зобов'язання з податку з орендної плати за земельну ділянку, яка, за позицією податкового органу, набула статусу податкового боргу, та яка, згідно з п. 95.1, п. 95.2 ст. 95 Податкового кодексу України, підлягала б стягненню у судовому порядку.
Разом з тим, спірним питанням у даній справі, є саме питання щодо застосування права на звільнення суб'єкта господарювання (Відповідача у справі), який здійснює діяльність на території проведення антитерористичної операції, від сплати податку з орендної плати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності під час проведення АТО та дослідження правомірність вимоги позивача про стягнення з відповідача задекларованого зобов'язання з податку орендної плати за земельну ділянку державної або комунальної власності за таких обставин.
Згідно з п.п.14.1.136 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
В той же час, 02.09.2014 р. Верховною Радою України прийнято Закон «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», який набув чинності 15.10.2014 року (далі - Закон № 1669), статтею 6 якого визначено, що під час проведення антитерористичної операції суб'єкти господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, звільняються від сплати орендної плати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності на весь період та протягом 6 місяців після її закінчення.
Статтею 7 Закону № 1669 передбачено скасування на період проведення антитерористичної операції орендну плату за користування державним та комунальним майном суб'єктам господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції.
Згідно зі ст. 1 Закону № 1669 період проведення антитерористичної операції - час між датою набрання чинності Указом Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.
Територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014.
Тобто, для застосування положень Закону № 1669 та Указу Президента України № 2464 необхідно дотримуватися двох чинників одночасно: періоду дії законів та території, визначеної переліком, затвердженим Кабінетом Міністрів України.
Щодо періоду дії даного законодавчого акту, то згідно його положень, Закон № 1669 діє на весь період антитерористичної операції , який розпочався з 14 квітні 2014 року (тобто, має зворотню дію у часі, оскільки Указ Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" № 405/201 виданий 14 квітня 2014 року), та продовжує свою дію і на теперішній час , адже Указ про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України Президентом України іще не видавався.
Відносно питання щодо визначення території, колегія суддів зазначає, що матеріалами справи підтверджено та Позивачем не спростовано, що місцем розташування ТОВ "Дмитрівський гранітний кар'єр-Астор" є м. Донецьк (а.с.6), а кар'єр, на якому Відповідач проводить свою господарську діяльність, знаходиться у с. Дмитрівка Волноваського району Донецької області. (а.с.95)
Пунктом 5 ст. 11 Закону № 1669 передбачено обов'язок Кабінету Міністрів України у десятиденний строк з дня опублікування цього Закону затвердити перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14.04.2014 р. № 405/2014 у період з 14 квітня 2014 року до її закінчення.
На виконання абзацу 3 п. 5 ст. 11 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 1669 розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30.10.2014 року № 1053-р затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція. Згідно з додатком до розпорядження Кабінету Міністрів України від 30.10.2014 року № 1053-р до зазначених населених пунктів належить м. Донецьк та с. Дмитрівка Волноваського району (п.п.1 п.1, п.п.4 п.2).
В подальшому розпорядженням Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 року № 1079-р зупинено дію розпорядження Кабінету Міністрів України від 30.10.2014 року № 1053 "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція".
Кабінетом Міністрів України 2 грудня 2015 року розпорядженням № 1275-р затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція (далі - Перелік). Пунктом 3 вказаного розпорядження визнано такими, що втратили чинність, розпорядження Кабінету Міністрів України від 30.10.2014 р. № 1053-р та від 05.11.2014 р. № 1079-р. При цьому вказаним розпорядженням віднесено до населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, і м. Донецьк та с. Дмитрівка Волноваського району (п.п.1 п.1, п.п.4 п.2).
Таким чином, Відповідач як платник земельного податку, який перебуває на обліку у фіскальному органі та знаходиться на територіях, визначених переліком населених пунктів, де проводилася АТО або було оголошено військовий чи надзвичайний стан, на цей період звільняється від своїх обов'язків, зокрема, щодо сплати орендної плати за користування земельними ділянками державної або комунальної власності.
Крім того, відповідно до ст. 10 Закону № 1669 протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до Сертифікату (висновку) про настання обставин непереборної сили від 11.08.2014 р. № 2281/05-4, виданого Торгово-промисловою палатою України, було засвідчено настання обставин непереборної сили з 14 квітня 2014 року для ТОВ "Дмитрівський гранітний кар'єр-Астор" при здійсненні господарської діяльності на території Донецької області при дотриманні законодавчих актів України, які стосуються справляння та сплати обов'язкових податків та платежів. На момент видачі сертифікату (висновку) Торгово-промисловою палатою України обставини непереборної сили тривають та закінчення їх терміну встановити неможливо. (а.с.101)
За таких обставин колегія суддів приходить до висновку до наявності визначених законом підстав для звільнення ТОВ "Дмитрівський гранітний кар'єр-Астор", як суб'єкта господарювання, який проводить господарську діяльність на території та в період здійснення антитерористичної операції, від сплати податку з орендної плати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності, а тому заявлені прокуратурою в інтересах ОДПІ вимоги задоволенню не підлягають.
Оскільки судом першої інстанції вищевказані обставини не були враховані при винесенні оскаржуваної постанови, що призвело до прийняття необґрунтованого рішення, оскаржувана постанова, відповідно до приписів статті 202 КАС України, підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про відмову у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
При цьому колегія суддів визнає помилковими посилання Волноваської ОДПІ, викладені у запереченнях на апеляційну скаргу про те, що оскільки приписами ст.. 7 ПК України визначено, що будь-які питання щодо оподаткування регулюються виключно Податковим Кодексом і законами про внесення змін до нього, то інші ж закони, в тому числі ті, на які посилається Відповідач, не можуть регулювати питання щодо оподаткування, а отже, не можуть і застосовуватись, так як згідно п.3 Прикінцевих положень Закону № 1669 визначено, що Закони та інші нормативно-правові акти України діють у частині, що не суперечить цьому Закону.
Отже, оскільки вказаний Закон у часі прийнятий пізніше, та з огляду приписи п.3 його Прикінцевих положень (інші нормативно-правові акти України діють лише у частині, що не суперечить цьому Закону), саме положення статті 6 цього Закону мають застосовуватись до правовідносин, що є спірними по даній справі .
Керуючись п.3 ч.1 ст.198, п.4 ч.1 ст. 202, ст.. 205, 207 КАС України, суд, -
постановив:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Дмитрівський гранітний кар'єр-Астор"- задовольнити.
Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 24 грудня 2015 року у справі № 808/8174/14 (ДО/808/1084/14) - скасувати та прийняти нову постанову.
У задоволенні позовних вимог Прокурора Волноваського району Донецької області в інтересах держави в особі Волноваської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Дмитрівський гранітний кар'єр-Астор" про стягнення податкової заборгованості відмовити у повному обсязі.
Постанова Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України у порядку та строки, визначені статтею 212 КАС України.
Повний текст постанови складено 19 травня 2016 року.
Головуючий: Л.М. Нагорна
Суддя: О.В. Юхименко
Суддя: О.О. Круговий