ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 819/248/16
12 травня 2016 р.м. Тернопіль Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі:
головуючої судді Подлісної І.М.
при секретарі судового засідання Павловського Ю.Б.
за участю:
представника позивача ОСОБА_1
представника відповідачаОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Тернопільській області про скасування податкового повідомлення- рішення, -
ВСТАНОВИВ:
До Тернопільського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_3 з адміністративним позовом до Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Тернопільській області про скасування податкового повідомлення- рішення від 20.06.2015 № 86905-17.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що позивачем придбано автомобіль марки TOYOTA VENZA, державний номерний знак НОМЕР_1, 2010 року випуску. Тернопільською ОДПІ ГУ ДФС у Тернопільській області винесено податкове повідомлення-рішення від 20.06.2015 № 86905-17, яким визначено суму податкового зобов'язання за транспортний податок з фізичних осіб в розмірі 25000,00 гривень. Позивач вважає зазначене податкове повідомлення-рішення незаконним (протиправним) і таким, що підлягає скасуванню.
Представник позивача ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю з мотивів, викладених у позовній заяві та просив їх задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача ОСОБА_2 в судовому засіданні заперечила проти позову, просила відмовити в задоволенні позову з мотивів наведених у запереченні.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, проаналізувавши та дослідивши матеріали справи, вважає що даний позов підлягає до задоволення, виходячи з наступних підстав.
Згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобі позивач ОСОБА_3 є власником автомобіля марки TOYOTA VENZA, державний номерний знак НОМЕР_1, 2010 року випуску, об'єм двигуна 3456, датою первинної реєстрації в Україні є 22.03.2012 р..
Тернопільською ОДПІ ГУ ДФС у Тернопільській області згідно з п.п. 54.3.3 п. 54.3 ст. 54 ПК України та відповідно до п.п. 267.6.2 п. 267.6 ст. 267 ПК України винесено податкове повідомлення-рішення від 20.06.2015 № 86905-17, яким визначено позивачці суму податкового зобов'язання за транспортний податок з фізичних осіб в розмірі 25 000,00 гривень.
Законом України від 28 грудня 2014 № 71-VIII Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо податкової реформи» внесено зміни до Податкового кодексу України (далі Кодекс). Серед інших змін, в дію була введена стаття 267 Транспортний податок .
Пунктом 267.1 статті 267 Кодексу встановлено, що платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні, згідно з чинним законодавством, власні легкові автомобілі, що потрапляють відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 Кодексу під обєкт оподаткування.
Обєктом оподаткування є легкові автомобілі, які використовувалися до 5 років і мають обєм двигуна більше 3000 куб. см.
Обчислення суми податку здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку.
Податкове повідомлення-рішення про сплату податку та відповідні платіжні реквізити надсилаються платнику податків контролюючим органом за місцем його реєстрації до 1 липня базового податкового періоду (року).
Терміни сплати податку для фізичних осіб протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.
Податкове законодавство України ґрунтується на принципах, визначених в ст. 4 ПК України, зокрема на принципі стабільності. Відповідно до пп. 4.1.9 п. 4.1 ст. 4 ПК України зміни до будь-яких елементів податків та зборів не можуть вноситися пізніш як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила та ставки. Податки та збори, їх ставки, а також податкові пільги не можуть змінюватися протягом бюджетного року.
Транспортний податок введено Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.12.2014 № 71-VIII шляхом викладення ст. 267 ПК України в новій редакції. Зазначений закон набрав чинності з 01.01.2015 року.
Відповідно до п. 265.1 ст. 265 ПК України транспортний податок є складовою податку на майно, який відповідно до п. 10.1 ст. 10 ПУ України належить до місцевих податків.
Приписи п.п. 10.1.1, п. 10.1 та п. 120.2 ПК України відносять до місцевих податків податок на майно в частині транспортного податку.
Відповідно до п. 12.3 ст. 12 ПК України сільські, селищні, міські ради та ради об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, в межах своїх повноважень приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів.
Відповідно до пп. 12.3.4 п. 12.3 ст. 12 ПК України рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Таким чином, безпосереднє встановлення місцевих податків, а відтак і транспортного податку, віднесено ПК України до компетенції відповідних сільських, селищних, міських рад у межах повноважень.
ОСОБА_4 України від 28.12.2014 № 71-VIII, яким введено транспортний податок, набрав чинності 01.01.2015 року, то Тернопільська міська рада, як встановлювач місцевого податку відповідно до пп. 4.1.9 п. 4.1 ст. 4 та пп. 12.3.4 п. 12.3 ст. 12 ПК України може встановити такий податок не раніше наступного бюджетного періоду, тобто з 2016 календарного року.
На виконання цих вимог Тернопільська міська рада встановила транспортний податок в м. Тернопіль рішенням «Про місцеві податки і збори» від 30.06.2015 № 6/60/27, яке вступає в дію з 01.01.2016 р..
Згідно рішення п'ятдесят п'ятої сесії шостого скликання Тернопільської міської ради №6/55/13 від 27 січня 2015 р., внесено зміни до рішення «Про місцеві податки і збори» від 30.06.2015 № 6/60/27 та встановлено з 01.01.2015 р. місцеві податки і збори.
При цьому суд враховує вимоги пп. 12.3.4 п. 12.3 ст. 12 ПК України, яким передбачено, що рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
ОСОБА_4 України від 28.12.2014 № 71-VIII набрав чинності 01.01.2015 року, тобто пізніше як за шість місяців до початку бюджетного періоду 2015 календарного року, нарахування Тернопільською ОДПІ ГУ ДФС у Тернопільській області транспортного податку не встановленого рішенням міської ради на підставі норм ПК України можливе не раніше наступного бюджетного періоду, тобто з 2016 календарного року. Такий висновок відповідає принципу стабільності, встановленому пп. 4.1.9 п. 4.1 ст. 4 ПК України.
Таким чином, виходячи з наведених вище норм податкового законодавства, транспортний податок не може бути визнаний обовязковим до сплати в 2015 році, оскільки місцеві ради не брали і не могли прийняти та офіційно оприлюднити до 15 липня минулого 2014 рішення про встановлення таких податків і зборів.
відповідно до ч. 1 ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотньої дії в часі, крім випадків, коли вони помякшують або скасовують відповідальність особи.
З огляду на викладене, застосування відповідачем положень Закону з метою оподаткування транспортним податком, може мати місце не раніше наступного бюджетного періоду, тобто не раніше 2016 року.
При цьому суд враховує, що розрахунок використання легкового автомобіля протягом 5 років здійснюється з часу випуску, а не з часу володіння таким автомобілем.
Як вбачається із облікової картки № 44083354 від 08.07.2014 року 1-ВРЕР УДАІ УМВС в Тернопільській області транспортний засіб позивача марки TOYOTA VENZA, номерні знаки ВО 7997АІ первинно зареєстрований 22.03.2012 року, а рік випуску транспортного засобу 2010 рік.
Автомобіль TOYOTA VENZA 2010 року випуску та експлуатувався до 2012 р. за межами України, а тому, базовим періодом для даного податку є рік, який обчислюється з 01 січня по 31 грудня, а не будь-які 12 місяців на вибір податкового органу.
ОСОБА_4 автомобіль позивача випущений у 2010 році, а тому у 2015 році він не є об'єктом оподаткування транспортним податком відповідно до ст. 267 ПК України, оскільки враховуються календарні роки: 2010 р., 2011 р., 2012 р., 2013 р., 2014 р..
Спірне податкове повідомлення - рішення винесено 20.06.2016 р., а 2015 р. є базовим податковим періодом в якому нараховано спірний податок і такий період виходить за межі 5-ти базових податкових періодів (2010 р., 2011 р., 2012 р., 2013 р., 2014 р.), то автомобіль позивачки у 2015 р. не є об'єктом оподаткування, відповідно до ст. 267 ПК України, що є підставою вважати рішення податкового органу протиправним та таким, що підлягає до скасування.
З огляду на вищевикладене нарахування Тернопільською ОДПІ ГУ ДФС у Тернопільській області позивачці транспортного податку за 2015 календарний рік є незаконним і податкове повідомлення-рішення від 20.06.2015 № 86905-17 підлягає скасуванню.
Виходячи з вищенаведеного, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам справи, ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, а тому підлягають до задоволення в повному обсязі.
Згідно ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа, а відтак на користь позивачки слід стягнути понесені нею судові витрати.
Керуючись ст.ст. 94, 158-167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити. Податкове повідомлення - рішення Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Тернопільській області №86905-17 від 20.06.2016 р. - скасувати.
Стягнути на користь ОСОБА_3 понесені нею витрати по сплаті судового збору, згідно квитанції №ПН3581 від 09 березня 2016 р. в розмірі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) гривня 20 копійок за рахунок бюджетних асигнувань Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Тернопільській області.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддяПодлісна І.М.