19.05.2016
Справа № 744/353/16-а
Провадження № 2-а/744/13/2016
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 травня 2016 року Семенівський районний суд Чернігівської області в складі:
головуючого судді Смаги С. В.,
при секретарі Фільчаговій Г. В.,
розглянувши в м. Семенівка Чернігівської області адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Новгород Сіверського обєднаного Управління Пенсійного фонду України Чернігівської області про визнання рішення № 113069 від 19 квітня 2016 року, яким їй відмовлено у перерахунку пенсії, неправомірним та зобовязання здійснити перерахунок пенсії,-
В С Т А Н О В И В:
25 квітня 2016 року ОСОБА_1 звернулася до Семенівського районного суду Чернігівської області суду з адміністративним позовом до Новгород - Сіверського обєднаного управління Пенсійного фонду України Чернігівської області, у якому просить визнати рішення Новгород -Сіверського обєднаного управління Пенсійного Фонду у Чернігівській області № 113069 від 19.04.16 року, яким їй відмовлено у перерахунку пенсії, неправомірним; зобовязати Новгород-Сіверське обєднане управління Пенсійного Фонду у Чернігівській області здійснити перерахунок її пенсії, призначеної відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» в редакції, чинній на день призначення пенсії, та Постанови КМУ від 31.05.2000 року № 865 (в редакції, чинній на дату призначення пенсії) з 01 грудня 2015 року без встановлення будь - якого строку та обмеження у часі, у звязку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям згідно з постановою КМУ від 09.12.2015 року № 1013, з розрахунку 90% суми заробітної плати на посаді начальника загального відділу райдержадміністрації з 01.12.2015 року, включивши як складові заробітної плати, а саме: посадовий оклад становить 1723,00 грн., надбавка за ранг (10) - 80,00 грн., надбавка за вислугу років (40%) - 721,20 грн., премія - 768,75 грн. на підставі довідки ОСОБА_2 районної державної адміністрації Чернігівської області від 18.04.2016 року № 05-29/15 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям.
Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач посилається на положення ст. ст. 33, 37, 37-1 Закону України «Про державну службу», пункти 4, 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», пункт 3 Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09 грудня 2015 року № 1013, оскільки, на її думку, рішення відповідача не відповідає чинному законодавству та порушує її конституційне право на пенсійне забезпечення, тому вона змушена звернутися до суду для відновлення своїх порушених прав.
Ухвалою судді від 28 квітня 2016 року відкрито скорочене провадження у справі.
10 травня 2016 року Новгород-Сіверським обєднаним управління Пенсійного фонду України Чернігівської області, подано заперечення на адміністративний позов, у якому відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог за безпідставністю, оскільки Новгород - Сіверське обєднане УПФУ Чернігівської області на законних підставах відмовило позивачу в перерахунку пенсії.
Ухвалою судді від 11 травня 2016 року справу призначено до судового розгляду.
У судове засідання позивач ОСОБА_1 не зявилася та звернулася з письмовою заявою про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримує з підстав, які наведені у позові.
Представник відповідача, яким виступає Новгород-Сіверське обєднане управління Пенсійного фонду України в Чернігівської області, начальник Новгород-Сіверського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Чернігівської області ОСОБА_3 у судове засідання не зявилася, звернулася до суду з письмовою заявою про розгляд справи без участі представника відповідача та надіслала письмове заперечення з якого вбачається, що позивачеві з 27 травня 2003 року призначена пенсія державного службовця на підставі Закону України «Про державну службу». Заяву про перерахунок пенсії позивач подала 18.04.2016 року. До заяви додана довідка про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям № 05-29/15 від 18.04.2016 року про складові заробітної плати за період з 01.12.2015 року. З 1 січня 2015 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 № 76-VIII ( надалі - Закон № 76), згідно з пунктом 2 частини 11 якого текст статті 37-1 Закону № 3723 викладений у такій редакції:"Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України."
У Прикінцевих положеннях Закону № 76 зобов'язано Кабінет Міністрів України у місячний строк з дня набрання чинності цим Законом забезпечити, зокрема, прийняття нормативно-правових актів, необхідних для реалізації цього Закону.
Таким чином з 01.01.2015 року законодавець не пов'язує виникнення права на перерахунок пенсії, призначеної відповідно до Закону № 3723, зі зростанням заробітної плати працюючих державних службовців. На думку відповідача з 01 січня 2015 року вже не проводиться перерахунок спеціальних пенсій щоразу під час зростання заробітної плати працюючих державних службовців, оскільки немає законних підстав для такого перерахунку.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи ОСОБА_1 В алентина Володимирівна з 27 травня 2003 року перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду України та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-XII (зі змінами та доповненнями) у розмірі 90% заробітної плати, останнім місцем її роботи була посада начальника загального відділу ОСОБА_2 районної державної адміністрації Чернігівської області.
18 квітня 2016 року ОСОБА_1 звернулась із заявою до Новгород -Сіверського обєднаного УПФ України в Чернігівської області про перерахунок пенсії, у зв'язку з підвищенням заробітної плати та розміру посадового окладу працюючим державним службовцям з 01.12.2015 року, надавши довідку ОСОБА_2 районної державної адміністрації Чернігівської області від 18.04.2016 року№ 05-29/15.
Рішенням Новгород - Сіверського обєднаного УПФ України в Чернігівської області, викладеним у протоколі від 19 квітня 2016 року № 113069, позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії з посиланням на те, що «згідно п. 5 розділу ІІІ Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213, з 01.06.2015 скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ. Відтак починаючи з 01.06.2015 року, органи Пенсійного фонду України пенсії відповідно до цього закону не призначають та не перераховують. Водночас, постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 внесено зміни, зокрема, до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», якими вилучено п. 4 постанови щодо порядку обчислення заробітної плати при проведенні перерахунку пенсій державним службовцям у разі підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішення Кабінету Міністрів України».
Згідно ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що була чинна на момент призначення пенсії позивачу), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року № 213 у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу» та ряд інших, у зв'язку з чим з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених ЗУ «Про державну службу», не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються, виходячи з наступного.
Аналіз вищевикладеного положення дає підстави для висновку, що воно поширюється на тих осіб, яким пенсії призначаються (в теперішньому часі) спеціальними законами, а не на тих, яким вони вже призначені (в минулому часі).
Вказане положення не містить посилання на конкретні норми законів чи підзаконних актів щодо пенсійного забезпечення осіб, які скасовуються. Підстав вважати, що скасовуються всі норми, як ті, що стосуються призначення, так і ті, що стосуються перерахунку пенсій немає.
Відповідно до ч. 3 ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Норми ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-XII (зі змінами та доповненнями) на підставі підпункту 1 пункту 2 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII, який набрав чинності з 01 травня 2015 року, є чинними на даний час, вони не змінені та не скасовані в установленому Конституцією України порядку.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» з 01 грудня 2015 року встановлені нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери.
Згідно довідки, виданої ОСОБА_1 ОСОБА_2 районною державною адміністрацією Чернігівської області від 18 квітня 2016 року № 05-29/15 про заробітну плату, що подається для перерахунку непрацюючим державним службовцям, заробітна плата на посаді начальника загального відділу ОСОБА_2 районної державної адміністрації Чернігівської області з 01 грудня 2015 року становить 3292,95 грн., в т.ч.: посадовий оклад 1723,00 грн., надбавка за ранг (10) - 80,00 грн., надбавка за вислугу років (40%) 721,20 грн., премія 768,75 грн.
Статтею 45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування передбачено, що перерахунок призначеної пенсії, зокрема, у разі виникнення права на підвищення пенсії проводиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Оскільки судом встановлено, що позивач із заявою про перерахунок пенсії до Управління Пенсійного фонду України в ОСОБА_2 районі Чернігівської області звернулася 18 квітня 2016 року, то здійснення відповідачем перерахунку пенсії повинно бути здійснено з 01 травня 2016 року. Тобто, позивач має право на перерахунок пенсії з 01 травня 2016 року, а не з зазначеної ним у позові дати, 01 грудня 2015 року.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 8 та ч. 1 ст. 58 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Відповідно до ч. 3 ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
На даний час щодо позивача повинні застосовуватися ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що була чинна на момент призначення пенсії позивачу), ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Виходячи з вищевикладеного, суд приходить до висновку, що Новгород -Сіверське обєднане УПФУ в Чернігівської області не мало правових підстав для відмови позивачу ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії, у зв`язку із підвищенням розміру заробітної плати працюючого державного службовця. Відмова відповідача у здійсненні такого перерахунку пенсії в підвищеному розмірі не ґрунтується на конституційному принципі верховенства права, вимогах закону, дії його в часі та обставинах справи, а тому є неправомірною.
Позовні вимоги необхідно задовольнити частково та визнати неправомірною відмову відповідача у перерахунку позивачу призначеної пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням заробітної плати державного службовця відповідної посади за останнім місцем роботи на державній службі та зобов'язати здійснити такий перерахунок з 01 травня 2016 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що з Новгород - Сіверського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Чернігівської області підлягають стягненню на користь позивача судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 551 (пятсот пятдесят одна) гривня 20 копійок за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень.
На підставі викладеного, керуючись ч. 1 ст. 8, ст. 19, ч. 3 ст. 22, ч. 1 ст. 58 Конституції України, ст. 37, 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-XII (зі змінами та доповненнями), підпунктом 1 пункту 2 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII, ст. ст. 42, 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. ст. 2, 71, 94, ч. 4 ст. 122, ст. ст. 158 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Новгород Сіверського обєднаного Управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання рішення № 113069 від 19 квітня 2016 року, яким їй відмовлено у перерахунку пенсії, неправомірним та зобовязання здійснити перерахунок пенсії, - задовольнити частково.
Визнати протиправним рішення від 19 квітня 2016 року № 113069 Новгород-Сіверського обєднаного управління Пенсійного фонду України Чернігівської області про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1.
Зобов'язати Новгород-Сіверське обєднане управління Пенсійного фонду України Чернігівської області провести з 01 травня 2016 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до вимог ст. ст. 37, 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-XII (зі змінами та доповненнями) в редакції, чинній на день призначення пенсії, та Постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» в редакції, чинній на день призначення пенсії, виходячи з встановленого Постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» розміру заробітної плати державного службовця на посаді начальника загального відділу ОСОБА_2 районної державної адміністрації Чернігівської області, з врахуванням довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям № 05-29/15 від 18 квітня 2016 року, виданої ОСОБА_2 районною державною адміністрацією Чернігівської області.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути з Новгород-Сіверського обєднаного управління Пенсійного фонду України Чернігівської області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 551 (пятсот пятдесят одна) гривня 20 копійок.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня отримання її копії до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Семенівський районний суд Чернігівської області з одночасним надсиланням її копії до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку її апеляційного оскарження.
Суддя: С. В. Смага