Постанова № 57767844, 06.05.2016, Шептицький міський суд Львівської області (до 25.04.2025 - Червоноградський міський суд Львівської області)

Дата ухвалення
06.05.2016
Номер справи
459/772/16-а
Номер документу
57767844
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 459/772/16-а

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"06" травня 2016 р. Червоноградський міський суд Львівської області

в складі: головуючого - судді Кріль М.Д.

при секретарі Данилів О.І.

за участю: позивачки ОСОБА_1

представника відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Червонограда Львівської області справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Сокальського обєднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області про визнання незаконними дій та зобовязання провести перерахунок пенсії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивачка в березні 2016 року звернулася в суд з даним позовом, в заяві вказала, що з 19.05.2011 року їй призначено пенсію за віком як посадовій особі органів місцевого самоврядування на нормами ЗУ «Про службу в органах місцевого самоврядування» згідно заяви від 19.05.2011 року, 25.02.2016 року вона звернулася до відповідача з заявою про проведення перерахунку пенсії за віком державного службовця органів місцевого самоврядування на підставі доданої до заяви довідки від 11.02.2016 року № 6321/1-6 виданої Управлінням праці та соціального захисту населення Червоноградської міської ради. Рішенням відповідача від 01.03.2016 року їй було відмовлено в перерахунку пенсії. Просить визнати протиправними дії відповідача по невключенню до заробітку для обчислення її пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, зобовязати відповідача провести перерахунок пенсії з врахуванням вказаних виплат та в подальшому проводити таке нарахування пенсії.

Позивачка в судовому засіданні позов підтримала з підстав, вказаних у позовній заяві.

Представник відповідача позов не визнала, вважає, що пенсія призначена відповідно до пенсійного законодавства. В запереченні вказала, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Крім того, ні в якому разі індексація не може бути складовою заробітної плати для визначення пенсії відповідно до ст. 37 ЗУ «Про Державну службу» оскільки індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотку.

Дослідивши докази суд встановив слідуюче.

Як вбачається з рішення від 01.03.2016 року управління Пенсійного фонду України в м. Червонограді про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1, остання одержувала з 30.11.1995 року пенсію по інвалідності ІІІ групи внаслідок трудового каліцтва. З 19.05.2011 року їй призначена пенсія як посадовій особі органів місцевого самоврядування за нормами Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», згідно заяви від 19.05.2011 року та пакету документів.

Розмір призначеної позивачці пенсії обраховувався слідуючим чином: загальний страховий стаж, обчислений станом на 30.04.2011 року становить 37 років 04 місяців 26 днів, стаж державної служби 18 років 09 місяців 16 днів. Заробітна плата для розрахунку пенсії державного службовця складає: 128750 грн. + 1002,37 грн. (24056,98 грн.: 24 місяці) = 2289,87 грн. Пенсія обчислена в розмірі 88 % заробітної плати державного службовця: 2289,87 грн.* 88 % = 2015,09 грн.

Позивачка звернулася з заявою від 25.02.2016 року до відповідача з проханням провести перерахунок пенсії за віком державного службовця за даними довідки від 11.02.2016 року № 6321/1-6 виданої адміністрацією управління праці та соціального захисту населення Червоноградської міської ради Львівської області від 14.02.2011 року № 5-1 з включенням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації грошових доходів.

Згідно з ст.37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

У частині 1 статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу. Статтею 2 даного Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною 2 статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань входить до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат (матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати), з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Аналогічна правова позиція міститься в постанові Верховного Суду України від 20 лютого 2012 року.

Як вбачається з довідки від 11.02.2016 року № 632 1/1-6 виданої Управлінням праці та соціального захисту населення Червоноградської міської ради про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення відповідно до ЗУ «Про державну службу», виданої позивачці про розмір надбавок, премії та інших виплат за період з 01.05.2009 року до 01.05.2011 року, на всі виплати, включені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року єдиний внесок на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.

В частині вимог, які стосуються індексації заробітної плати, суд враховує, що індексація грошових доходів населення це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг (ст.1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення»).

Об'єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру (ч.1 ст.2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», п.2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затв. постановою КМ України № 1078 від 17.07.2003р.).

Структуру заробітної плати визначено у ст.2 Закону України «Про оплату праці», якою передбачено існування основної заробітної плати, додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат.

Додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій (ч.2 ст.2 Закону України «Про оплату праці»).

Суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, входять до складу фонду додаткової заробітної плати згідно з пп.2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати, затв. наказом Держкомстату України № 5 від 13.01.2004р.

Таким чином, індексація є складовою частиною заробітної плати.

Також спірні щомісячні пенсійні виплати здійснюються на постійній основі, один раз на місяць протягом невизначеного періоду часу, а тому у разі виникнення підстав для перерахунку розмірів пенсії визначається лише дата, з якої особа має право на її перерахунок чи отримання пенсії у певному розмірі. Обмеження періоду, протягом якого субєкт владних повноважень має здійснювати обчислення пенсії відповідно до вимог закону, є безпідставним та суперечить вимогам ст.19 Конституції України.

З огляду на положення ст.ст.21, 105, 162 КАС України адміністративний позов може містити вимоги щодо визнання незаконними рішення, дії чи бездіяльності відповідача, зобов'язання його вчинити певні дії, відшкодувати шкоду, заподіяну незаконними рішенням, дією або бездіяльністю. Встановивши, що відповідач порушив норми права, які регулюють спірні правовідносини, адміністративний суд повинен був визнати такі дії незаконними і зобов'язати відповідача провести нарахування та виплату належних сум відповідно до закону.

Враховуючи наведене, суд приходить до висновку що позов є обґрунтованим та таким, що підлягає до задоволення, але частково, так як щодо вимог за період з 19.05.2011 року по 11.03.2015 року сплинув строк позовної давності..

Керуючись ст.ст. 7, 9, 70, 138, 158-163, 167 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов задоволити частково.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у м. Червонограді Львівської області про не включення до заробітку для обчислення пенсії ОСОБА_1 матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати.

Зобовязати Сокальське обєднане управління Пенсійного фонду України Львівської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії з врахуванням до заробітку для обчислення пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати за період з 12.09.2015 року.

В решті позовних вимог відмовити.

Судовий збір з відповідача не стягувати за клопотанням позивача.

Постанова може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду шляхом подання в 10-денний строк апеляційної скарги з дня її проголошення.

Суддя: М. Д. Кріль