465/7969/15-а
2-а/465/51/16
П О С Т А Н О В А
Іменем України
19.05.2016 м.Львів
Суддя Франківський районного суду м. Львова Мигаль Г.П., розглянувши в порядку скороченого провадження відповідно до положень ст. 183-2 КАС України справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України у м. Тернополі про визнання дій неправомірними та зобовязання до вчинення дій, -
встановив:
позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, у якому після подання заяви про збільшенням позовних вимог, просив суд: визнати дії відповідача неправомірними щодо відмови у перерахунку йому пенсії у розмірі 90% та зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України у м. Тернополі провести йому перерахунок пенсії у розмірі 90% заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Тернопілької області №4 від 04.02.2016 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що з 31.08.2006 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у м. Тернополі, як отримувач пенсії за вислугу років на підставі ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», (в редакції, чинній на момент призначення пенсії) у розмірі 90% від суми місячної заробітної плати.
З 23 жовтня 2014 року, наказом Генерального прокурора України від 23.10.2010р. № 1474-к, його звільнено з посади першого заступника прокурора Тернопільської області у звязку з припиненням трудового договору відповідно до п.7-2 ст.36 КЗпП України.
18 листопада 2015 року він звернувся до Управління Пенсійного Фонду України у м. Тернополі з заявою про перерахунок пенсії за вислугу років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції, яка діяла на час призначення пенсії та довідки прокуратури Тернопільської області про заробітну плату від 11.11.2015р. №18.
Після чого, він отримав відповідь з Управління Пенсійного Фонду України у м. Тернополі від 23.11.2015р. про те, що відсутні законні підстави для проведення перерахунку пенсії, оскільки з 01.06.2015 року пенсії у порядку та на умовах визначених, зокрема Законом України «Про прокуратуру» не призначаються, а раніше призначенні не перераховуються, а тому провести перерахунок пенсії на підставі долученої ним довідки не можливо.
Вважає, що внаслідок дій відповідача порушені його конституційні права на соціальний захист і пенсійне забезпечення, передбачені Конституцією України, іншими Законами України, рішеннями Конституційного Суду України, Верховного Суду України і Вищого адміністративного суду України, так як йому неправомірно відмовлено в перерахунку пенсії за вислугу років, оскільки відповідач послався на норму закону, яка не може бути застосована в часі при перерахунку пенсії за вислугу років. Згідно з Постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» №505 від 31.05.2012р., яка набрала чинності 14.06.2012р., затверджено нові схеми посадових окладів працівників органів прокуратури, відповідно до яких відбулося підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників, та у звязку з якою працівники прокуратури мають право на перерахунок пенсії з 01.07.2012 р. Отже, право на перерахунок пенсії у нього виникло з 01.07.2012р., коли ще не були внесені зміни до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», на які посилається у своїй відповіді Управління Пенсійного Фонду України у м. Тернополі. Просить позов задоволити.
14.12.2012 року ухвалою суду відкрито скорочене провадження по даній справі.
19.01.2016 року представник відповідача подав до суду заперечення, у якому в задоволенні позову просить відмовити, оскільки пенсія нарахована правомірно та не перераховується.
29.02.2016 року позивачем подано заяву про збільшення позовних вимог у звязку із отриманням позивачем довідки прокуратури №4 від 04.02.2016 року та відповіді від 25.02.2016 року №62/ш011 із Управління Пенсійного Фонду України у м. Тернополі.
04.04.2016 року представник відповідача подав до суду заперечення на заяву про збільшення позовних вимог, у якому в задоволенні позову просить відмовити, оскільки пенсія нарахована правомірно та не перераховується.
З огляду на те, що предметом позову є нарахування та виплата підвищення до пенсії, в силу п.2 ч.1 ст. 183-2 КАС України судовий розгляд здійснюється в порядку скороченого провадження.
Дослідивши матеріали справи у їх сукупності, зясувавши дійсні обставини справи, вважаю, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач з 31.08.2006 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у м. Тернополі, як отримувач пенсії за вислугу років на підставі ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», (в редакції, чинній на момент призначення пенсії) у розмірі 90% від суми місячної заробітної плати.
23 жовтня 2014 року, наказом Генерального прокурора України від 23.10.2010р. № 1474-к, позивача звільнено з посади першого заступника прокурора Тернопільської області у звязку з припиненням трудового договору відповідно до п.7-2 ст.36 КЗпП України.
18 листопада 2015 року позивач звернувся до Управління Пенсійного Фонду України у м. Тернополі з заявою про перерахунок пенсії за вислугу років у відповідності до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції, яка діяла на час призначення пенсії та довідки прокуратури Тернопільської області про заробітну плату від 11.11.2015р. №18.
Однак, Управління Пенсійного Фонду України у м. Тернополі листом від 23.11.2015 року відмовило позивачу у здійсненні перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції, яка діяла на час призначення пенсії та довідки прокуратури Тернопільської області про заробітну плату від 11.11.2015р. №18.
Крім того, під час судового розгляду, прокуратурою Тернопільської області позивачу було надано нову довідку від 04.02.2015р. №4.
22 лютого 2016 року позивач звернувся до Управління Пенсійного Фонду України у м. Тернополі з заявою про перерахунок пенсії за вислугу років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції, яка діяла на час призначення пенсії та довідки прокуратури Тернопільської області про заробітну плату від 04.02.2015р. №4.
Однак, Управління Пенсійного Фонду України у м. Тернополі листом від 25.02.2016 року відмовлено позивачу у здійсненні перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції, яка діяла на час призначення пенсії та довідки прокуратури Тернопільської області про заробітну плату від 04.02.2015р. №4.
Відповідно до ст.8 КАС України, суд при вирішенні справ керується принципом верховенства права, відповідно до якого людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до вимог ст.8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права, Конституція має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України та повинні відповідати їй.
Відповідно до ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень, у тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцієюта законами України.
Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів та слідчихвизначеност.50-1 Закону України від 5 листопада 1991 року №1789-ХІІ «Про прокуратуру»(далі - Закон №1789-ХІІ). Редакція зазначеної статті змінювалась.
Так, відповідно до частини першоїст.50-1 Закону №1789-ХІІв редакції, що діяла на час призначення пенсії ОСОБА_1, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80% від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10років на цих посадах пенсія збільшується на 2відсотки, але не більше 90% від суми місячного (чинного) заробітку.
Законом України від 8 липня 2011 року №3668-VІ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи»(далі - Закон №3668-VІ), який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, внесено зміни дост.50-1 Закону №1789-ХІІ, зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права.
Зокрема, відповідно дост.50-1 Закону №1789-ХІІу редакціїЗакону №3668-VІпрокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років. Пенсія призначається в розмірі 80% від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Таким чином, з 1 жовтня 2011 року положення ч.1ст.50-1 Закону №1789-ХІІщодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90% від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієїстатті Законом №3668-VІ.
Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють ч.13,18 ст.50-1Закону України «Про прокуратуру», положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттямЗакону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи»змін не зазнали (змінилась лише нумерація частин цієї статті).
Відповідно до ч.13 ст.50-1Закону України «Про прокуратуру»обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячиз розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особавийшланапенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Згідно із ч.8 ст.50-1Закону України «Про прокуратуру»призначені працівникам прокуратури пенсіїперераховуютьсяу зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадитьсязпершого числа місяця,що йде за місяцем, у якому настали обставини,що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо прицьомупенсіонер набув права на підвищення пенсії,різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Враховуючи наведене, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. ВнесеніЗаконом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи»зміни до ст.50-1Закону України «Про прокуратуру»щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, яківизначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є ч.13,18 ст.50-1Закону України «Про прокуратуру», які змін у зв'язку із прийняттямЗакону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи»не зазнали.
Крім того, при вирішенні питання про застосування відповідних норм ст. 50-1Закону України «Про прокуратуру»щодо перерахунку вже призначених пенсій, необхідно також керуватись вимогамист. 22 Конституції України, у якій, зокрема зазначено, що «конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийняті нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод».
При вирішенні цього питання необхідно також врахувати правову позицію Конституційного Суду України, викладену, зокрема, у його рішеннях від 6 липня 1999 року №8рп-99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року №5рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій та від 11 жовтня 2005 року №8рп/2005 у справі №1-21/2005 про рівень пенсії і щомісячного довічного грошового утримання.
У цих рішеннях викладено розуміння сутності соціальних гарантій суддів, працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури і зазначено, що зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Ці рішення мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з пенсійними правовідносинами.
До того ж, звуження змісту та обсягу права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за ст.ст.22,64 Конституції України- не допускається.
Аналогічна правова позиція викладена в судових рішеннях Вищого адміністративного суду від 27.01.2016 року (справа К/800/23512/14, 28.01.2016 року (справа К/800/31554/15), 28.01.2016 року (справа К/800/32220/15) та постановах Верховного Суду України від 10.12.2013р. (справа №21-348а13), від 17.12.2013р. (справа №21-445а13) та від 06.10.2015 року (справа №21-2432а15).
Таким чином, необхідною умовою для перерахунку пенсії є документи, додатково подані пенсіонером щодо розміру місячного заробітку за відповідною посадою станом на час звернення за перерахунком пенсії. При цьому, такий перерахунок дійсно має здійснюватися виходячи із норм законодавства, які були чинними на момент призначення пенсії позивачу, тобто в розмірі 90% від заробітної плати.
Згідно з пунктом 2розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи»обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цимЗаконом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
Оскільки редакціяст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІіз змінами, внесенимиЗаконом України №3668-VІ, а також редакціяЗакону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-18значно звужує зміст та обсяг прав пенсіонерів, яким пенсія була призначена раніше, зменшує розмір відсоткової ставки для нарахування пенсії, то перерахунок пенсії слід проводити відповідно до законодавства, яке було чинним на момент її призначення.
Тобто, Управління Пенсійного Фонду України у м. Тернополі зобов'язане було при вирішенні заяви позивача про перерахунок пенсії керуватись вимогамист. 22 Конституції Українипро недопустимість звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів та ст. 58Конституції Українипро неприпустимість зворотної дії у часі законів та інших нормативно-правових актів.
Доводи відповідача, зазначені у письмових запереченнях про внесені зміни до положень ст. 50-1Закону України «Про прокуратуру» щодо призначення пенсії, суд до уваги не бере, оскільки відповідачем було застосовано нові положення до правовідносин, які виникли до набрання ними чинності, що суперечить вимогам ч. 1ст. 58 Конституції України, якою передбачено, що закони та нормативні акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність.
Таким чином, дії відповідача щодо відмови позивачу ОСОБА_1, у перерахунку його пенсії є неправомірними, оскільки не відповідають вимогамКонституції Українита Закону.
Оскільки дії Управління Пенсійного Фонду України у м. Тернополі щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1, згідно довідки є неправомірними, позовні вимоги про зобов'язання Управління Пенсійного Фонду України у м. Тернополі перерахувати ОСОБА_1 пенсію згідно ізЗаконом України «Про прокуратуру»,починаючи із 22.02.2016 р., виходячи із 90 % від заробітної плати у сумі 41628,24 грн. згідно довідки прокуратури Тернопільської № 4 від 04.02.2016 р. є підставними.
Суд також приходить до висновку, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках без обмеження її граничного розміру, що діяла на момент призначення пенсії.
Відповідно до статті 19 Конституції України державні органи повинні діяти тільки на підставах, у межах повноважень та у спосіб, які передбачені Конституцією України та законами.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Згідно зі ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.
Відповідно до п. 1, 2 ч. 2 ст. 162 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень чи окремі його положення, дії чи бездіяльність і скасувати або визнати нечинним рішення чи окремі його положення із зазначення способу його здійснення та про зобов'язання відповідача вчинити певні дії. Суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших субєктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку субєктів владних повноважень.
З врахуванням вищевикладеного, повно і всебічно з'ясувавши обставини, які мають значення для правильного вирішення справи, оцінюючи наявні в справі докази, та що представник відповідача у запереченнях, відповідно дост.71 КАС України не довів правомірність своїх дій, а тому суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення.
Керуючись ст.ст. 7-12, 86, 161-162, 167, 183-3 КАС України, суд, -
постановив:
адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного Фонду України у м. Тернополі щодо відмови у перерахунку ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з розрахунку 90% від суми місячного заробітку відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру».
Зобовязати Управління Пенсійного Фонду України у м. Тернополі перерахувати ОСОБА_1 пенсію згідно ізЗаконом України «Про прокуратуру»починаючи із 22.02.2016 р., виходячи із 90 % від заробітної плати у сумі 41628,24 грн. згідно довідки прокуратури Тернопільської області № 4 від 04.02.2016 р., без обмежень граничного розміру пенсії.
На постанову суду може бути подано апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання її копії до Львівського апеляційного адміністративного суду через районний суд.
Суддя Мигаль Г.П.