УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 травня 2016 р.Справа № 816/4704/15
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючого судді Бартош Н.С.,
Суддів: Філатова Ю.М., Мельнікової Л.В.
при секретарі Дорошенко Д.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Житлової комісії військової частини А 3990 на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 22.01.2016р. по справі № 816/4704/15
за позовом ОСОБА_1
до Житлової комісії військової частини А 3990
про скасування рішення,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просив: визнати протиправним та скасувати рішення від 03.12.2013 р. в частині зняття сім'ї ОСОБА_1 у складі чотирьох осіб з квартирного обліку потребуючих поліпшення житлових умов при військовій частині А 3990; поновити ОСОБА_1 та членів сім'ї у складі чотирьох осіб на квартирному обліку потребуючих поліпшення житлових умов при військовій частині А 3990.
Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 22.01.2016р. по справі № 816/4704/15 позовні вимоги задоволено: визнане протиправним та скасоване рішення житлової комісії військової частини А 3990, оформлене протоколом № 14 від 03.12.2013 р. в частині зняття з квартирного обліку потребуючих поліпшення житлових умов при військовій частині А 3990 сім'ї ОСОБА_1, складом 4 (чотири) особи; поновлено ОСОБА_1 та членів його сім'ї, разом 4 (чотири) особи, на квартирному обліку потребуючих поліпшення житлових умов при військовій частині А 3990 Міністерства оборони України.
Відповідач не погодився з рішенням суду першої інстанції та подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 22.01.2016р. по справі № 816/4704/15 та прийняти нове судове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права з підстав, викладених в апеляційній скарзі.
Позивач подав письмові заперечення на апеляційну скаргу, де наполягає на законності судового рішення та просить залишити його без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
Колегія суддів визнала за можливе розглянути справу з урахуванням положень ч. 1 ст. 41 та ч. 4 ст. 196 Кодексу адміністративного судочинства України.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши постанову суду першої інстанції, дослідивши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 з 01.08.1991 р. перебуває на військовій службі (а.с. 18). Сім'я позивача складається з чотирьох осіб: позивач, дружина та двоє синів (а.с. 26, 31).
Також судом першої інстанції встановлено, що рішенням житлової комісії військової частини А3990 № 4 від 28.03.2006 р. сім'ю ОСОБА_1 складом 2 особи постановлено на квартирний облік в загальну чергу з 08.04.2002 р. (а.с. 27). Рішенням цієї комісії № 7 від 04.09.2006 р. внесено в квартирну справу ОСОБА_1 інформацію про сина ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, членів сім'ї ОСОБА_1 у складі 3 осіб постановлено на квартирний облік на двохкімнатну квартиру в загальну чергу (а.с. 29), а рішенням житлової комісії військової частини А3990 № 3 від 31.03.2010 р. внесено в квартирну справу ОСОБА_1 інформацію про сина ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2, членів сім'ї ОСОБА_1 у складі 4 осіб постановлено на квартирний облік на трикімнатну квартиру в загальну чергу за рахунок фондів Міністерства оборони України (а.с. 28).
В подальшому, наказом командира військової частини А3990 № 303 від 28.11.2013 р. позивача виключено зі списків особового складу частини з 28.11.2013 р. у зв'язку з переведенням до м. Києва (а.с. 56) на підставі чого, рішенням житлової комісії військової частини А3990 № 14 від 03.12.2013 р. ОСОБА_1 та членів його сім'ї знято з квартирного обліку потребуючих поліпшення житлових умов при військовій частині А3990 (а.с. 57).
Дізнавшись про це рішення у вересні 2015 року, позивач звернувся до суду першої інстанції із вищевказаними позовними вимогами.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов до висновку, що оспорюваним рішенням, позивача та членів його сім'ї безпідставно знято з квартирного обліку потребуючих поліпшення житлових умов при військовій частині А3990.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
Матеріалами справи підтверджено, що єдиною підставою для прийняття відповідачем рішення, яке оформлене протоколом № 14 від 03.12.2013 р. в частині зняття з квартирного обліку потребуючих поліпшення житлових умов при військовій частині А 3990 сім'ї ОСОБА_1 слугувала та обставина, що позивача по справі було переведено до іншого місця проходження військової служби, а саме до м. Києва.
В доводах апеляційної скарги відповідач по справі зазначив, що п. 28 постанови Ради Міністрів Української PCP і Української республіканської ради професійних спілок № 470 від 11.12.1984 р. «Про затвердження Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській PCP» визначено, що зняття з квартирного обліку та виключення із списків осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень, провадиться органами, які винесли або затвердили рішення про взяття громадянина на облік (включення до вказаного списку). В свою чергу органом, що прийняв рішення щодо ОСОБА_1 та членів його сім'ї про зняття їх з квартирного обліку є Житлова комісія військової частини А3990.
Також апелянт зазначив, що на виконання приписів Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей жилими приміщеннями, а також розмір і порядок виплати військовослужбовцям грошової компенсації за піднайом (найом) ними жилих приміщень визначаються Кабінетом Міністрів України. На виконання зазначеної вимоги Закону, Кабінетом Міністрів України 03.08.2006 р. прийнято постанову № 1081 «Про затвердження Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями», положеннями п. 30 якого визначено підстави для зняття військовослужбовців з квартирного обліку. Так, військовослужбовці знімаються з обліку у разі: поліпшення житлових умов, внаслідок чого відпала потреба в наданні житла; засудженням військовослужбовця до позбавлення волі на строк понад шість місяців, крім умовного засудження; звільнення з військової служби за службовою невідповідністю, у зв'язку з систематичним невиконанням умов контракту військовослужбовцем; в інших випадках, передбачених законодавством.
На думку апелянта, іншим випадком передбаченим законодавством є вимоги п. 2.15 Інструкції про організацію забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затвердженої наказом Міністерства оборони України № 737 від 30.11.2011 р., відповідно до якого військовослужбовці, які перебувають на обліку, у разі переміщення по військовій службі, пов'язаного з переїздом до іншого гарнізону (в іншу місцевість), зараховується на облік за новим місцем проходження служби разом з членами їх сімей із збереженням попереднього часу перебування на обліку, а також у списках осіб, що користуються правом першочергового або позачергового одержання житла.
Таким чином, підставою для прийняття рішення № 14 від 03.12.2013 р. Житловою комісією військової частини A3990 щодо зняття з квартирного обліку ОСОБА_1 та членів його сім'ї зазначено переїзд ОСОБА_1 в інший гарнізон у зв'язку з переміщенням по військовій службі, а тому відповідач наполягає на тому, що рішення житлової комісії військової частини А 3990 № 14 від 03.12.2013 р. стосовно зняття з квартирного обліку ОСОБА_1 та членів його сім'ї ґрунтується на вимогах чинного законодавства.
Колегія суддів зазначає, що за змістом п. п. 1, 9 ст. 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у порядку і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української РСР та іншими нормативно-правовими актами. Військовослужбовці, що перебувають на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, при звільненні з військової служби в запас або у відставку за віком, станом здоров'я, а також у зв'язку із скороченням штатів або проведенням інших організаційних заходів, у разі неможливості використання на військовій службі залишаються на цьому обліку у військовій частині до одержання житла з державного житлового фонду або за їх бажанням грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, а в разі її розформування - у військових комісаріатах і квартирно-експлуатаційних частинах районів та користуються правом позачергового одержання житла.
Механізм забезпечення житловими приміщеннями військовослужбовців, у тому числі звільнених в запас або у відставку, що залишилися перебувати на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, у військових частинах, закладах, установах та організаціях після звільнення, та членів їх сімей визначений Порядком забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 1081 від 03.08.2006 р. та Інструкцією про організацію забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затвердженої наказом Міністерства оборони України № 737 від 30.11.2011 р.
Цими підзаконними нормативно-правовими актами врегульовано підстави і порядок зарахування військовослужбовців на квартирний облік та зняття їх з обліку.
Відповідно до п. п. 22, 24, 32 Порядку № 1081 облік військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов (далі - облік), ведеться у військових частинах та квартирно-експлуатаційних органах; військовослужбовці зараховуються на облік згідно з рішенням житлової комісії військової частини, яке затверджується командиром військової частини. У рішенні зазначаються дата зарахування на облік, склад сім'ї, підстави для зарахування на облік, вид черговості (загальна черга, в першу чергу, поза чергою), а також підстави включення до списків осіб, що користуються правом першочергового або позачергового одержання житлових приміщень, а в разі відмови в зарахуванні на облік - підстави відмови з посиланням на відповідні норми законодавства. Датою зарахування на облік вважається день, коли житловою комісією військової частини винесено рішення про зарахування військовослужбовця на облік; військовослужбовцям житло надається згідно з чергою.
Згідно п. 2.14 Інструкції № 737 військовослужбовці, які перебувають на обліку, у разі переміщення по військовій службі, пов'язаного з переїздом до іншого гарнізону (в іншу місцевість), зараховуються на облік за новим місцем проходження служби разом з членами їх сімей зі збереженням часу перебування на обліку, а також у списках осіб, що користуються правом першочергового або позачергового одержання жилого приміщення.
Зі змісту наведеної вище норми права вбачається, що положеннями чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини, дійсно передбачено зняття військовослужбовця з обліку у зв'язку з його переміщенням по військовій службі, яке пов'язане з переїздом до іншого гарнізону (в іншу місцевість). Разом з тим, колегія суддів зазначає, що таке зняття з обліку можливе лише за умови дотримання органом, уповноваженим здійснювати зняття військовослужбовця з обліку, визначеної нормативними актами процедури.
Як правомірно зазначив суд першої інстанції у своєму рішенні, відповідно до п. 28 постанови Ради Міністрів Української РСР і Української республіканської ради професійних спілок від 11.12.1984 №470 «Про затвердження Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР» зняття з квартирного обліку та виключення із списків осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень, провадиться органами, які винесли або затвердили рішення про взяття громадянина на облік (включення до вказаного списку). При розгляді цих питань на засідання відповідних органів запрошуються заінтересовані особи. Про зняття з обліку (виключення із списку) громадяни у 15-денний строк повідомляються у письмовій формі з зазначенням підстав зняття з обліку (виключення із списку).
Разом з тим, матеріали справи не містять жодних доказів на підтвердження того, що позивач був повідомлений про засідання житлової комісії військової частини А3990 03.12.2013 р. та про прийняте нею спірне рішення про зняття ОСОБА_1 та членів його сім'ї з квартирного обліку, що за висновком суду першої інстанції свідчить про невиконання відповідачем перелічених вимог закону, чим порушено права та законні інтереси позивача і членів його сім'ї.
Також колегія суддів зазначає, що положеннями п. 2.14 Інструкції № 737 передбачено, що перший примірник облікової справи (додаток 7 до цієї Інструкції) разом з першим примірником Картки обліку (додаток 8 до цієї Інструкції) направляються командиром військової частини до нового місця служби військовослужбовця разом з особовою справою, а в разі звільнення військовослужбовця з військової служби та розформування військової частини - до військового комісаріату. Другий примірник облікової справи (додаток 7 до цієї Інструкції) разом з другим примірником Картки обліку (додаток 8 до цієї Інструкції) видаються військовослужбовцю під час отримання ним довідки (додаток 3 до цієї Інструкції) про перебування на квартирному обліку за попереднім (останнім) місцем проходження служби та зняття з обліку, виданої командиром військової частини та відповідної КЕВ (КЕЧ) району, яка скріплюється печаткою КЕВ (КЕЧ) району, та довідки (додаток 4 до цієї Інструкції) про здачу житла у КЕВ (КЕЧ) району. У разі переведення військовослужбовця, який перебуває на обліку, до нового місця проходження військової служби або звільнення його з військової служби командир військової частини зобов'язаний надати до КЕВ (КЕЧ) району витяг із наказу про переміщення або звільнення військовослужбовця протягом 10 днів з дня видачі цього наказу.
Разом з тим, матеріали справи не містять доказів того, що відповідачем дотримано вказану вище процедуру зняття позивача з обліку.
Крім того, колегія суддів зазначає, що згідно п. 2.14 Інструкції № 737 військовослужбовці, які перебувають на обліку, у разі переміщення по військовій службі, пов'язаного з переїздом до іншого гарнізону (в іншу місцевість), зараховуються на облік за новим місцем проходження служби разом з членами їх сімей зі збереженням часу перебування на обліку, а також у списках осіб, що користуються правом першочергового або позачергового одержання жилого приміщення.
В свою чергу, в ході розгляду справи в суді першої інстанції було встановлено та відповідачем в доводах апеляційної скарги не спростовано, що позивач на квартирному обліку за місцем служби у м. Києві (за новим місцем проходження служби) не перебував, службовим житлом не забезпечувався та на час звернення до суду він та члени його сім'ї проживають у м. Полтаві.
Відповідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідачем вимог чинного законодавства дотримано не було, що призвело до порушення прав позивача на забезпечення житлом.
Таким чином, колегія суддів зазначає, що суд першої інстанції дійшов правомірного висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог. Доводи апеляційної скарги висновок суду першої інстанції не спростовують.
Враховуючи те, що постанова Полтавського окружного адміністративного суду від 22.01.2016р. по справі № 816/4704/15 прийнята з дотриманням вимог чинного законодавства, колегія суддів не виявила підстав для її скасування.
Керуючись ст. ст. 41, 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 209, 254 КАС України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу житлової комісії військової частини А 3990 на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 22.01.2016р. по справі № 816/4704/15 - залишити без задоволення.
Постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 22.01.2016р. по справі № 816/4704/15 за позовом ОСОБА_1 до Житлової комісії військової частини А 3990 про скасування рішення - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили негайно з моменту її проголошення і може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України шляхом подання касаційної скарги протягом двадцяти днів з моменту виготовлення повного тексту.
Головуючий суддя (підпис)Бартош Н.С.Судді(підпис) (підпис) Філатов Ю.М. Мельнікова Л.В.
Повний текст ухвали виготовлений та підписаний 16.05.2016 року.