КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 810/75/16 Головуючий у 1-й інстанції: Брагіна О.Є. Суддя-доповідач: Коротких А. Ю.
У Х В А Л А
Іменем України
12 травня 2016 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді: Коротких А.Ю.,
суддів: Ганечко О.М.,
Літвіної Н.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_3 на ухвалу судді Київського окружного адміністративного суду від 11 лютого 2016 року про повернення позовної заяви у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В :
Ухвалою судді Київського окружного адміністративного суду від 11 лютого 2016 року позовну заяву повернуто позивачу.
Не погоджуючись з зазначеною ухвалою, ОСОБА_3 подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати ухвалу суду першої інстанції та постановити нову, якою направити справу для продовження розгляду. Свої вимоги апелянт аргументує тим, що судом першої інстанції були неповно з'ясовані всі обставини, що мали суттєве значення для вирішення справи та допущені порушення норм процесуального права.
Враховуючи неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання та положення ст. 197 КАС України, колегія суддів приходить до висновку про можливість розгляду справи у порядку письмового провадження.
Повертаючи позовну заяву, суд першої інстанції виходив з того, що в силу ч. 1 ст. 107 КАС України не передбачено на стадії вирішення питання про відкриття провадження у справі розгляд заяви про зменшення (збільшення) розміру позовних вимог, зміну позовних вимог.
Колегія суддів не погоджується з даним висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Згідно з ч. 1 ст. 51 КАС України, крім прав та обов'язків, визначених у статті 49 цього Кодексу, позивач має право в будь-який час до закінчення судового розгляду збільшити або зменшити розмір позовних вимог або відмовитися від адміністративного позову. Позивач має право відмовитися від адміністративного позову у суді апеляційної чи касаційної інстанції до закінчення відповідно апеляційного чи касаційного розгляду. Позивач має право до початку судового розгляду справи по суті змінити предмет або підставу позову шляхом подання письмової заяви.
Відповідно до ч. 1 ст. 137 КАС України, позивач може протягом всього часу судового розгляду збільшити або зменшити розмір позовних вимог, подавши письмову заяву, яка приєднується до справи. До початку судового розгляду справи по суті позивач може змінити підставу або предмет адміністративного позову, подавши письмову заяву, яка приєднується до справи. Заява про зміну позовних вимог повинна відповідати вимогам, які встановлені цим Кодексом для позовних заяв. У разі невідповідності такої заяви вимогам статті 106 цього Кодексу суд своєю ухвалою повертає її позивачу. Ухвала суду, прийнята за результатами розгляду питання про прийняття заяви про зміну позовних вимог, окремо не оскаржується.
Згідно з ст. 8 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на справедливий і публічний розгляд справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Так, у справі Delcourt v. Belgium Суд зазначив, що „…у демократичному суспільстві у світлі розуміння Конвенції, право на справедливий суд посідає настільки значне місце, що обмежувальне тлумачення статті 6 не відповідало б меті та призначенню цього положення…".
У справі Bellet v. France Суд зазначив, що „…стаття 6 § 1 Конвенції містить гарантії справедливого судочинства, одним з аспектів яких є доступ до суду. Рівень доступу, наданий національним законодавством, має бути достатнім для забезпечення права особи на суд з огляду на принцип верховенства права в демократичному суспільстві. Для того, щоб доступ був ефективним, особа повинна мати чітку практичну можливість оскаржити дії, які становлять втручання у її права…".
Тобто, основною складовою права на справедливий суд є право доступу, в тому розумінні, що особі має бути забезпечена можливість звернутись до суду для вирішення певного питання, і що з боку держави не повинні чинитись правові чи практичні перешкоди для здійснення цього права.
Згідно ч. 1 ст. 107 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу; належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства; подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 1 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Частиною 2 цієї статті передбачено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Колегія суддів звертає увагу на те, що ОСОБА_3 звернулася до Київського окружного адміністративного суду із позовом 20 грудня 2015 року, тобто з дотриманням шестимісячного строку звернення до суду, передбаченого ст. 99 КАС України.
05 січня 2016 року суддя Київського окружного адміністративного суду постановила ухвалу про залишення позовної заяви без руху та встановила строк для усунення недоліків до 10 лютого 2016 року.
Враховуючи вищевикладене, позивач міг би бути позбавлений можливості на повторне звернення до адміністративного суду з даним позовом в межах строків, визначених ч. 2 ст. 99 КАС України.
Таким чином, суд апеляційної інстанції на підставі зазначених норм українського законодавства та з урахуванням практики Європейського суду з прав людини, доходить висновку про те, що підстави для повернення позовної заяви позивачу відсутні.
Враховуючи зазначене, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне скасувати ухвалу судді Київського окружного адміністративного суду від 11 лютого 2016 року про повернення позовної заяви з підстав порушення судом норм процесуального права.
Керуючись ст. ст. 195, 196, 199, 206, 212, 254 КАС України, суд -
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 задовольнити.
Ухвалу судді Київського окружного адміністративного суду від 11 лютого 2016 року про повернення позовної заяви скасувати.
Справу направити для продовження розгляду до суду першої інстанції.
Ухвала набирає законної сили у порядку, визначеному ст. 254 КАС України та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя: Коротких А.Ю.
Судді: Ганечко О.М.
Літвіна Н.М.
Головуючий суддя Коротких А. Ю.
Судді: Ганечко О.М.
Літвіна Н. М.