Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м.Харків
17 травня 2016 р. №820/725/16
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Мар'єнко Л.М.,
при секретарі судового засідання - Ділбарян А.О.,
за участю: представника позивача - ОСОБА_1,
представника третьої особи - ДП "Благодатне" - ОСОБА_2,
представника третьої особи: ОСОБА_3 - ОСОБА_4,
розглянувши в місті Харкові в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_5 до Державного реєстратора юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Зміївського районного управління юстиції Харківської області ОСОБА_6, Державного реєстратора відділу з питань державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяження і державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Зміївської районної державної адміністрації ОСОБА_6, треті особи: ОСОБА_3, Державне підприємство "Благодатне" про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_5, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Державного реєстратора юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Зміївського районного управління юстиції Харківської області ОСОБА_6, в якому просить суд:
- визнати неправомірними дії відповідача, стосовно залишення без розгляду документів, поданих позивачем для державної реєстрації та внесення змін до відомостей, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань про керівника юридичної особи державного підприємства "Благодатне" (ідентифікаційний код юридичної особи 22994509), вчинені шляхом винесення повідомлення про залишення документів без розгляду, № 4 від 16.02.2016 року;
- зобов'язати відповідача, внести відомості до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань стосовно визначення керівником державного підприємства "Благодатне" (ідентифікаційний код юридичної особи 22994509) ОСОБА_5 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1), шляхом внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Ухвалою суду від 01.04.2016 залучено до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_3 та Державне підприємство "Благодатне".
Ухвалою суду, яка занесена до журналу судового засідання 17.05.2016, залучено на підставі ст. 55 КАС України в якості другого відповідача - Державного реєстратора відділу з питань державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяження і державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Зміївської районної державної адміністрації ОСОБА_6.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він на підставі рішення Апеляційного суду Харківської області від 15.02.2016 по справі №638/15515/15-ц, яким поновлено ОСОБА_7 на посаді директора ДП "Благадатне" з належним пакетом документів 16.02.2016 звернувся до державного реєстратора юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Зміївського районного управління юстиції Харківської області ОСОБА_6 для внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в державному реєстрі щодо визначення керівником державного підприємства ДП "Благодатне". Проте, всупереч чинному законодавству державним реєстратором видано повідомлення про залишення документів без розгляду.
Відповідач проти позову заперечував, від Державного реєстратора юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Зміївського районного управління юстиції Харківської області ОСОБА_6 через канцелярію суду надішли письмові заперечення на адміністративний позов, в яких відповідач просила відмовити у задоволенні позовних вимог, зазначивши, що при зверненні позивача до неї, як до державного реєстратора для здійснення державної реєстрації вона діяла у відповідності до чинного законодавства.
Від представника третьої особи ДП "Благодатне" - ОСОБА_2 надійшли письмові заперечення проти адміністративного позову, в яких представник третьої особи просила відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на необґрунтованість позовних вимог.
Відповідач у судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи належним чином повідомлений, від відповідача - Державного реєстратора відділу з питань державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяження і державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Зміївської районної державної адміністрації ОСОБА_6 через канцелярію суду надійшла заява, в які просить суд розглядати справу без участі відповідача, а також без участі представника відповідача - ОСОБА_8.
З огляду на викладене, суд вважає за можливе розглядати справу без участі відповідача та її представника.
Представник позивача - ОСОБА_1 в судовому засіданні підтримав позовні вимоги в повному обсязі, просив їх задовольнити, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Представник третьої особи - ДП "Благодатне" - ОСОБА_2 у судовому засіданні заперечувала проти позову, просила відмовити у його задоволенні, посилаючись на обставини викладене в письмових запереченням на позов.
Представник третьої особи - ОСОБА_3 - ОСОБА_4 у судовому засіданні заперечував проти позову, просив відмовити у його задоволенні.
Заслухавши пояснення представника позивача та представників третіх осіб, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
Як вбачається з матеріалів справи, рішенням Дзержинського районного суду м. Харкова від 27.11.2015 по справі №638/15515/15-ц у задоволенні позовних вимог за позовом ОСОБА_5 до Міністерства аграрної політики та продовольства України про визнання незаконним наказу про звільнення та поновлення на роботі - відмовлено.
Рішенням апеляційного суду Харківської області від 15.02.2016 по справі №638/15515/15-ц, апеляційну скаргу ОСОБА_5 задоволено, рішення Дзержинського районного суду м. Харкова від 27.11.2015 скасовано, ухвалено нове, яким визнано незаконним наказ від 31.08.2015 №183-п Міністра аграрної політики та продовольства України ОСОБА_9 про звільнення ОСОБА_5 з посади виконуючого обов'язки директора ДП "Благодатне" за п.2 ч.1 ст. 36 КЗпП України. Поновлено ОСОБА_5 на посаді директора ДП "Благодатне". Зазначене рішення набрало законної сили, що підтверджується відповідною відміткою суду (а.с. 11-16).
Суд зазначає, що відповідно до положень ст. 319 ЦПК України рішення або ухвала суду апеляційного суду набирає законної сили з моменту їх проголошення.
При цьому, ст. 124 Конституції України, зокрема, встановлено, що судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
На підставі зазначеного рішення суду, разом з документами, а саме: реєстраційною карткою на внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприєємців; копію платіжного доручення з відміткою банку, 16.02.2016 ОСОБА_7 звернувся до державного реєстратора юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Зміївського районного управління юстиції Харківської області ОСОБА_6І для внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах, що підтверджується відповідним описом документів, що надаються юридичною особою державному реєстратору для проведення реєстраційних дій (а.с.18).
З результатами розгляду наданих позивачем документів державним реєстратором видано повідомлення про залишення документів без розгляду від 16.02.2016 №4, на підставі того, що документи подані не в повному обсязі (а.с.17).
Перевіряючи правомірність дій державного реєстратора щодо залишення без розгляду документів поданих позивачем, судом встановлено наступне.
Частиною 1 ст. Закону України "Про державну реєстрацію всіх юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" передбачено, що рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, субєкта державної реєстрації можуть бути оскаржені до Міністерства юстиції України та його територіальних органів або до суду.
Відповідно до ст. 19 Конституції України передбачено, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Порядок проведення реєстраційних дій "Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах" врегульовані Законом України "Про державну реєстрацію всіх юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" в редакції, яка діє з 01.01.2016.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про державну реєстрацію всіх юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", державний реєстратор юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - державний реєстратор) - особа, яка перебуває у трудових відносинах з субєктом державної реєстрації, нотаріус.
Пунктом 13 ч. 2 ст. 9 Закону України "Про державну реєстрацію всіх юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", в Єдиному державному реєстрі містяться такі відомості про юридичну особу, крім державних органів і органів місцевого самоврядування як юридичних осіб, зокрема, відомості про керівника юридичної особи, а за бажанням юридичної особи - також про інших осіб, які можуть вчиняти дії від імені юридичної особи, у тому числі підписувати договори, подавати документи для державної реєстрації тощо: прізвище, імя, по батькові, дата народження, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за серією та номером паспорта), дані про наявність обмежень щодо представництва юридичної особи.
Згідно ч. 1 ст. 14 Закону України "Про державну реєстрацію всіх юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", документи для державної реєстрації можуть подаватися у паперовій або електронній формі.
Частиною 2 ст. 6 Закону України "Про державну реєстрацію всіх юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" визначено повноваження державного реєстратора, а саме:1) приймає документи; 2) перевіряє документи на наявність підстав для зупинення розгляду документів; 3) перевіряє документи на наявність підстав для відмови у державній реєстрації;4) проводить реєстраційну дію (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови у державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру; 5) веде Єдиний державний реєстр;6) веде реєстраційні справи;7) здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 31 Закону України "Про державну реєстрацію всіх юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, субєкта державної реєстрації можуть бути оскаржені до Міністерства юстиції України та його територіальних органів або до суду.
Суд зазначає, що виходячи з положень Закону України "Про державну реєстрацію всіх юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" відсутні такі повноваження у державного реєстратора, як залишення документів без розгляду.
Таким чином, дії відповідача щодо залишення без розгляду документів, поданих ОСОБА_5 для державної реєстрації та внесення змін до відомостей, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань про керівника юридичної особи державного підприємства "Благодатне", здійсненні шляхом винесення повідомлення про залишення документів без розгляду від 16.02.2016 № 4, є таким, що вчинені всупереч Закону України "Про державну реєстрацію всіх юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", отже, вчинено з порушенням п.2 ч.3 ст. 2 КАС України.
Суд не бере до уваги доводи відповідача стосовно того, що відповідачем 19.02.2016 на адресу позивача було направлено повідомлення про зупинення розгляду документів, поданих для державної реєстрації від 18.02.2016 №5, оскільки в даній справі оскаржуються дії державного реєстратора щодо залишення без розгляду документів, поданих позивачем для державної реєстрації та внесення змін до відомостей, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань про керівника юридичної особи державного підприємства "Благодатне", вчинені шляхом винесення повідомлення про залишення документів без розгляду від 16.02.2016 № 4.
При цьому, суд зазначає, що повідомлення про зупинення розгляду документів, поданих для державної реєстрації від 18.02.2016 №5 було прийнято відповідачем після прийняття повідомлення про залишення документів без розгляду від 16.02.2016 № 4.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про визнання дій неправомірними Державного реєстратора юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Зміївського районного управління юстиції Харківської області ОСОБА_6 щодо залишення без розгляду документів, поданих ОСОБА_5 для державної реєстрації та внесення змін до відомостей, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань про керівника юридичної особи державного підприємства "Благодатне", вчинені шляхом винесення повідомлення про залишення документів без розгляду від 16.02.2016 № 4 є обґрунтованими, через що підлягають задоволенню.
Щодо позовних вимог про зобов'язання державного реєстратора відділу з питань державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяження і державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Зміївської районної державної адміністрації ОСОБА_6 внести відомості до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань щодо визначення керівником державного підприємства "Благодатне" ОСОБА_5 шляхом внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, суд зазначає наступне.
Частиною 1 ст. 25 Закону України "Про державну реєстрацію всіх юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" передбачено порядок проведення державної реєстрації та інших реєстраційних дій, зокрема, державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі:1) документів, що подаються заявником для державної реєстрації; 2) судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі або заборону (скасування заборони) вчинення реєстраційних дій, а також надійшли в електронній формі від суду або державної виконавчої служби відповідно до Закону України "Про виконавче провадження"; 3) рішень, прийнятих за результатами оскарження в адміністративному порядку відповідно до статті 34 цього Закону (ч. 1 ст. 25 Закону України "Про державну реєстрацію всіх юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" ).
Субєкт державної реєстрації не пізніше наступного робочого дня з дати отримання судового рішення, передбаченого пунктом 2 частини першої цієї статті:1) звертається до суду за розясненням судового рішення - у разі якщо судове рішення є незрозумілим для субєкта державної реєстрації;2) повідомляє суд або державну виконавчу службу про неможливість виконання рішення із зазначенням підстав - у разі неможливості виконання судового рішення; 3) проводить відповідну реєстраційну дію шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру (крім випадків, передбачених пунктами 1 та 2 цієї частини); 4) формує виписку для її оприлюднення на порталі електронних сервісів - у разі зміни відомостей, що містяться у виписці (ч. 3 ст. 25 Закону України "Про державну реєстрацію всіх юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань").
Враховуючи положення Закону України "Про державну реєстрацію всіх юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", а також той факт, що позивач звернувся до державного реєстратора для здійснення ним реєстраційних дій - внесення відомостей до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань щодо визначення керівником державного підприємства "Благодатне" ОСОБА_5 на підставі рішення апеляційного суду Харківської області від 15.02.2016 по справі №638/15515/15-ц, яким ОСОБА_5 поновлено на посаді директора ДП "Благодатне", що набрало законної сили, суд дійшов висновку, що наявні підстави для задоволення позовних вимог про зобов'язання державного реєстратора відділу з питань державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяження і державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Зміївської районної державної адміністрації ОСОБА_6 внести відомості до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань щодо визначення керівником державного підприємства "Благодатне" ОСОБА_5 шляхом внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог в повному обсязі.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, суд присуджує позивачу з Державного реєстратора відділу з питань державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяження і державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Зміївської районної державної адміністрації ОСОБА_6 за рахунок бюджетних асигнувань витрати по оплаті судового збору у розмірі 1102,42 грн., що підтверджується квитанціями від 18.02.2016 №1170101751 та 116FF61750 (а.с. 4, 5).
Керуючись ст. ст. 2, 8-14, 71, 94, 160-163, 167, 186 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_5 до Державного реєстратора юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Зміївського районного управління юстиції Харківської області ОСОБА_6, Державного реєстратора відділу з питань державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяження і державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Зміївської районної державної адміністрації ОСОБА_6, треті особи: ОСОБА_3, Державне підприємство "Благодатне" про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити в повному обсязі.
Визнати неправомірними дії Державного реєстратора юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Зміївського районного управління юстиції Харківської області ОСОБА_6 щодо залишення без розгляду документів, поданих ОСОБА_5 для державної реєстрації та внесення змін до відомостей, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань про керівника юридичної особи державного підприємства "Благодатне" (код ЄДРПОУ 22994509), вчинені шляхом винесення повідомлення про залишення документів без розгляду від 16.02.2016 № 4.
Зобов'язати Державного реєстратора відділу з питань державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяження і державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Зміївської районної державної адміністрації ОСОБА_6 внести відомості до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань щодо визначення керівником державного підприємства "Благодатне" (код ЄДРПОУ 22994509) ОСОБА_5 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) шляхом внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Стягнути з Державного реєстратора відділу з питань державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяження і державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Зміївської районної державної адміністрації ОСОБА_6 за рахунок бюджетних асигнувань витрати по оплаті судового збору на користь ОСОБА_5 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, поштовий індекс 61051, АДРЕСА_1) у розмірі 1102,42 грн. (одна тисяча сто дві гривні 42 копійки).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова виготовлена у повному обсязі 18 травня 2016 року.
Суддя Л.М. Марєнко