Постанова № 57754198, 12.05.2016, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.05.2016
Номер справи
813/1311/16
Номер документу
57754198
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 травня 2016 року справа № 813/1311/16

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Кухар Н.А.

секретар судового засідання - Єдинак Г.Б.

за участю представників

позивача - Голдак І.С.

відповідача - Сокол Д.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м.Львові адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Альянс Маркет» до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м.Львові Міжрегіонального Головного управління ДФС у Львівській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

в с т а н о в и в :

Товариство з обмеженою відповідальністю «Альянс Маркет» звернулося до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м.Львові Міжрегіонального Головного управління ДФС у Львівській області про визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення № 00001433900/3303 від 14 березня 2016 року.

В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення № 00001433900/3303 від 14 березня 2016 року про накладення штрафу у розмірі 5062,25 грн. Під час проведення перевірки посадові особи СДПІ зробили висновок про оприбуткування готівки у неповному обсязі її фактичних надходжень. Не погоджується з твердженням відповідача про неповне оприбуткування готівки та посилається на Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 року № 637, згідно якого підприємство, яке застосовує при розрахунках РРО, зобов'язане проводити облік готівки, фіксуючи суми надходження в книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків (Z звітів), а також у касовій книзі підприємства на підставі прибуткових касових ордерів для наступного завдання в банк з оформленням відповідного видаткового касового ордера, відображенням такої операції в касовій книзі та оформлення супровідної відомості до сумки з виручкою (готівкою). Вважає, що штрафні санкції накладені всупереч обставинам справи та нормам чинного законодавства України.

Відповідач подав заперечення на позовну заяву в якому вказав, що проведеною перевіркою встановлено порушення позивачем п.2.2, п.2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 року № 637, зокрема уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. Зазначає, що у випадку проведення готівкових розрахунків із застосування РРО, оприбуткуванням готівки є відображення повної суми фактичних надходжень готівки у фіскальних звітних чеках РРО (Даних РК) та своєчасному і точному здійсненні обліку зазначених готівкових коштів у КОРО на підставі z-звіту. Суми готівки, що оприбутковуються мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахунках) документах. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав наведених в позовній заяві, просив задоволити позов.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив з підстав наведених в запереченні, просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, суд, даючи правову оцінку спірним правовідносинам, виходив з наступного.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Виходячи з положення ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

На підставі наказу від 23.02.2016р. №45 працівниками Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м.Львові Міжрегіонального Головного управління ДФС у Львівській області з 25 лютого 2016 року по 04 березня 2016 року проведено перевірку ТзОВ «АЛЬЯНС МАРКЕТ» (ЄДРПОУ 38316777), за результатами якої складено Акт (довідка) перевірки за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій від 04.03.2016року №000038.

На підставі акта перевірки № 000038 від 04.06.2016 року (реєстраційний № 75/28-06-39/38316777), винесено податкове повідомлення-рішення № 00001433900/3303 від 14 березня 2016 року про накладення штрафу у розмірі 5062,25 грн.

Проведеною перевіркою встановлено порушення ТзОВ «АЛЬЯНС МАРКЕТ» п.2.2, п.2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ України від 15.12.2004р. №637 (зі змінами та доповненнями), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.01.2005р. за №40/10320 (далі - Положення №637), зокрема, уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.

Встановлено, що до перевірки представлено книгу обліку розрахункових операцій № 30000098195р/2, яка зареєстрована ДПІ у Солом'янському районі ГУ ДФС у м.Києві від 15.10.2015 року, що використовується за адресою м.Львів, пр..Червоної Калини, 60. В розділі 2 книги обліку розрахункових операцій був вчинений запис від 06.01.2016 року на суму 21197,56 грн., однак згідно з фіскальним чеком (Z-звіт) № 264 від 06.01.2016 року загальна сума готівкових розрахунків становила 22210,01 грн.

Таким чином встановлено, що позивачем не здійснено обліку готівкових коштів у повній сумі їх фактичного надходження у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО на суму 1012,45 грн.

Загальна неоприбуткована сума згідно представлених до перевірки документів становить 1012,45 грн.х 5 = 5 062,25 грн.

Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд врахував наступні обставини справи та норми чинного законодавства.

Пунктом 1.2 Положення визначено, що оприбуткуванням готівки є проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, КОРО.

Підприємства (підприємці) здійснюють облік операцій з готівкою у відповідних книгах обліку (абзац другий пункту 2.6 Положення).

Згідно з пунктом 7.15 Положення уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно та в повній сумі оприбутковуватися. Порядок оприбуткування готівки в касах, у тому числі і під час розрахунків із застосуванням РРО (розрахункової книги (далі - РК)), визначено в пункті 2.6 цього Положення.

Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів. У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у КОРО на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК) (абзаци другий, третій пункту 2.6 Положення).

Статтею 1 Указу № 436/95 установлено, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються НБУ, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу, зокрема за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.

Аналіз наведених норм матеріального права дає підстави для висновку про те, що у разі проведення готівкових розрахунків з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 Положення оприбуткуванням готівки є сукупність таких дій: фіксація повної суми фактичних надходжень готівки у касових ордерах та відображення на їх підставі готівки у касовій книзі. У випадку проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО оприбуткуванням готівки є відображення повної суми фактичних надходжень готівки у фіскальних звітних чеках РРО (даних РК) та здійснення обліку зазначених готівкових коштів у КОРО.

Невиконання будь-якої з цих дій є порушенням порядку оприбуткування готівки, за яке встановлена відповідальність (абзац третій статті 1 Указу № 436/95).

Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Альянс Маркет» здійснила у КОРО облік готівкових коштів, які надійшли в касу не в повному обсязі.

За таких обставин у відповідача були передбачені законодавством підстави для прийняття оскарженого податкового повідомлення-рішення про застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю «Альянс Маркет» фінансових санкцій.

У відповідності до вимог ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Виходячи з вищенаведеного, суд вважає, що відповідач як суб'єкт владних повноважень надав суду достатніх та беззаперечних доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення та довів правомірність прийнятого ним податкового - повідомлення рішення № 00001433900/3303 від 14 березня 2016 року про застосування фінансових санкцій, при цьому позивачем не доведено протиправність цього рішення, а тому у задоволенні позову слід відмовити.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Таким чином, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 69, 70, 159-163, 167 КАС України, суд -

п о с т а н о в и в:

В задоволенні позову відмовити повністю.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова не набрала законної сили.

Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Кухар Н.А.

Повний текст постанови виготовлено 17.05.2016 року.