Постанова № 57754096, 06.02.2012, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.02.2012
Номер справи
1170/2а-5369/11
Номер документу
57754096
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 лютого 2012 року Справа № 1170/2а-5369/11

Кіровоградський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого - судді Хилько Л.І.,

при секретарі судового засідання - Бабіч О.В.,

за участю представників:

позивача ОСОБА_1

відповідача ОСОБА_2, ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кіровограді адміністративну справу за позовом Маловисківського районного центру зайнятості до ДП ДАК «Хліб України»Хлібна база №78 про стягнення штрафу, -

В С Т А Н О В И В:

Маловисківський районний центр зайнятості (надалі позивач) звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом до ДП ДАК «Хліб України»Хлібна база №78 (надалі відповідач) про стягнення штрафу у розмірі 850,00 грн..

Позов мотивовано тим, що перевіркою відповідача встановлено, що ним допущено порушення вимог ст.8 Закону України "Про зайнятість населення", а саме використання праці громадянина ОСОБА_4 Федерації ОСОБА_5 в період з 05.07.2004 року до отримання дозволу на імміграцію в Україну 31.01.2005 року. У зв'язку з цим рішенням №1105-21/13760793 від 10.11.2011 року до відповідача застосовані економічні санкції у розмірі 850,00 грн. Оскільки вказані санкції добровільно відповідачем не сплачені, позивач просить суд стягнути їх на свою користь.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві, та наданих до справи матеріалах і документах.

У судовому засіданні представники відповідача позовні вимоги не визнали в повному обсязі, просили суд в їх задоволенні відмовити. Відповідно до наданих суду письмових запереченнях вбачається, що відповідач позов не визнав та вважає його незаконним тому, що застосовані позивачем економічні санкції підпадають під визначення адміністративно-господарських санкцій, а тому, на думку відповідача, позивачем порушено передбачений ст. 250 Господарського Кодексу України строк, протягом якого вони можуть бути застосовані. У зв'язку з цим просив суд у позові відмовити (а.с.31-32).

Згідно ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 06.02.2012 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено на 10.02.2012 року, про що повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч. 4 ст. 167 КАС України.

Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши та оцінивши надані докази, суд встановив такі обставини.

Дочірнє підприємство Державної акціонерної компанії «Хліб України»Хлібна база №78 (ДП ДАК «Хліб України»Хлібна база №78) з 04.06.1998 року зареєстроване як юридична особа Маловисківської районною державною адміністрацією Кіровоградської області (а.с.21, 52-54), 04.06.1998 року за №14311200000000369 зареєстроване як платник страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в Маловисківському РЦЗ.

Інспекцією по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення Кіровоградського обласного центру зайнятості проведено планову перевірку додержання законодавства про зайнятість населення у ДП ДАК «Хліб України»Хлібна база №78, за результатами якої складено акт контрольного заходу №212 від 10.11.2011 року (а.с.9-10).

Перевіркою встановлено, що у трудових відносинах з відповідачем перебував громадянин РФ Філончик ОСОБА_6, який на підставі наказу №79 від 05.07.2004 року прийнята на роботу тракториста з 05.04.2004 року (а.с.11).

Відповідно до інформації відділу у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб від УМВС України в Кіровоградській області від 01.11.2011 року №8/4909 (а.с.12), громадянин РФ Філончик ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, отримав дозвіл на імміграцію в Україну 31.01.2005 року.

Розглянувши матеріали перевірки, заступник начальника інспекції по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення Кіровоградського обласного центру зайнятості прийняв рішення про застосування до ДАК «Хліб України»Хлібна база №78 економічних санкцій за порушення законодавства про зайнятість населення від 10.11.2011 року за №1105-21/13760793, - а саме за порушення вимог ст. 8 Закону України "Про зайнятість населення", п.2 Порядку оформлення іноземцям та особам без громадянства дозволу на працевлаштування в Україні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.11.1999 №2028 (до 01.01.2000 - п.1 Тимчасового положення про умови і порядок оформлення іноземним громадянам дозволів на працевлаштування в Україні, затвердженого наказом Міністерства праці України від 05.05.93 №27), щодо використання праці громадянина ОСОБА_4 Федерації ОСОБА_5 в період з 05.07.2004 року (наказ від 05.07.2004 №79) до отримання 31.01.2005 року дозволу на імміграцію в Україну. Даним рішенням на відповідача накладено штраф в розмірі 50-ти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на загальну суму 850,00 грн. (а.с.8).

Вказане рішення отримано відповідачем 10.11.2011 року, про що свідчить печатка юридичної особи біль дати отримання. У передбаченому порядку зазначене рішення відповідачем не оскаржено, а економічні санкції не сплачено, у зв'язку з чим пред'явлено даний позов.

Вирішуючи спір щодо стягнення з відповідача вказаного штрафу, суд дійшов до таких висновків.

Правовий статус іноземців та осіб без громадянства в Україні, які проживають або тимчасово перебувають в Україні, їхні основні права, свободи та обов'язки визначено Закон України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" від 04.02.94 № 3929-XII (чинного на день виникнення правовідносин).

Статтею 8 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" (в редакції, яка діяла на час працевлаштування ОСОБА_5 у відповідача) передбачено, що іноземці мають рівні з громадянами України права та обов'язки в трудових відносинах, якщо інше не передбачено законодавством України та міжнародними договорами України. Іноземці, які постійно проживають в Україні, мають право працювати на підприємствах, в установах і організаціях або займатися іншою трудовою діяльністю на підставах і в порядку, встановлених для громадян України. Іноземці, які іммігрували в Україну для працевлаштування на визначений термін, можуть займатися трудовою діяльністю відповідно до одержаного у встановленому порядку дозволу на працевлаштування. Іноземці не можуть призначатися на окремі посади або займатися певною трудовою діяльністю, якщо відповідно до законодавства України призначення на ці посади або заняття такою діяльністю пов'язане з належністю до громадянства України.

На час працевлаштування ОСОБА_7 оформлення іноземцям та особам без громадянства дозволу на працевлаштування в Україні здійснювалося відповідно до Порядку оформлення іноземцям та особам без громадянства дозволу на працевлаштування в Україні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.11.1999 р. №2028 (надалі Порядок).

Згідно з пунктами 1 та 2 Порядку, дозвіл на працевлаштування оформляється іноземцю або особі без громадянства (далі - іноземець), який має намір займатися в Україні трудовою діяльністю, за умови, якщо в країні (регіоні) відсутні працівники, які спроможні виконувати цей вид роботи, або є достатні обґрунтування доцільності використання праці іноземних фахівців, якщо інше не передбачене міжнародними договорами України. Дія цього Порядку поширюється також на іноземців, які направлені закордонним роботодавцем в Україну для виконання певного обсягу робіт або послуг на основі контрактів, укладених між українським та іноземним суб'єктами господарської діяльності.

Підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання та іноземні суб'єкти господарської діяльності, що діють на території України (далі - роботодавець), можуть використовувати працю іноземців лише за наявності у них дозволів на працевлаштування, якщо інше не передбачене міжнародними договорами України. Приймати іноземців можуть платники страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, зареєстровані у місцевих центрах зайнятості.

Відповідно до п.4 і 5 Порядку, дозвіл на працевлаштування оформляється і видається Державним центром зайнятості Мінпраці (далі - Державний центр зайнятості) або за його дорученням відповідними центрами зайнятості Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя для роботи на підприємстві, в установі, організації, які запросили іноземця на певну посаду (за фахом).

Для отримання дозволу роботодавцем подаються до відповідного центру зайнятості такі документи: заява (у довільній формі); обґрунтування необхідності використання праці іноземців і можливості створення для них необхідних умов перебування та діяльності; копія контракту між іноземним та українським суб'єктами господарської діяльності на виконання певного обсягу робіт або послуг (якщо такий контракт укладено); копії статуту та свідоцтва про державну реєстрацію суб'єкта господарської діяльності, засвідчені в установленому порядку; список іноземців із зазначенням їх повного імені та прізвища, року народження, номера паспорта, спеціальності (фаху), статі; копія проекту контракту роботодавця з працівником - іноземним громадянином; документ (наказ, витяг з протоколу, доручення тощо), оформлений в установленому порядку, який посвідчує право представника роботодавця представляти його інтереси у центрі зайнятості; копії документів про освіту або кваліфікацію; довідка органу державної податкової служби про сплату роботодавцем передбачених законодавством податків та зборів; квитанція про внесення плати за розгляд заяви.

Рішення про надання дозволу на працевлаштування або відмову в ньому приймається у термін не пізніше 30 днів з дня одержання зазначених вище документів. Про прийняте рішення відповідний центр зайнятості письмово повідомляє заявника.

Між тим, наведені положення чинного законодавства щодо використання праці іноземців при прийнятті на роботу ОСОБА_5 громадянина ОСОБА_4 Федерації, яка на той момент не мав права на постійне проживання на території України, відповідачем не дотримані. За дозволом на її працевлаштування у встановленому порядку до державної служби зайнятості відповідач не звертався. Наявність обставин, передбачених п.2 Порядку, які передбачали право працевлаштування іноземця за відсутності такого дозволу, позивачем не доведена. Натомість, як встановлено у судовому засіданні, дозвіл на імміграцію в Україну, яка згідно з п.6 Порядку, звільняла від одержання дозволу на працевлаштування, ОСОБА_5 отримала лише 31.01.2005 року (а.с.12).

Відповідальність роботодавця за використання праці іноземців без дозволу державної служби зайнятості передбачена ст.8 Закону України "Про зайнятість населення". Зокрема, згідно з ч. 3 ст.8 Закону України "Про зайнятість населення" (в редакції Закону України від 21.11.97, який набрав чинності 25.12.97 і був чинним на момент вчинення відповідачем порушення законодавства про зайнятість населення, яке мало триваючий характер) у разі використання праці іноземців або осіб без громадянства без дозволу державної служби зайнятості України з підприємств, установ і організацій, незалежно від форм власності, державна служба зайнятості стягує штраф за кожну таку особу у п'ятдесятикратному розмірі неоподатковуваного мінімуму доходів громадян. Ці кошти спрямовуються до державного фонду сприяння зайнятості населення.

Підпунктом "г" п. 8 Положення про Інспекцію по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення, затвердженою постановою Кабінету Міністрів УРСР №47 від 24.06.91 "Про затвердження положень щодо застосування Закону УРСР "Про зайнятість населення", передбачено право інспекції застосовувати економічні санкції до підприємств, установ і організацій, незалежно від форм власності й господарювання, за порушення законодавства про зайнятість населення, передбачені статтями 5 і 20 Закону України "Про зайнятість населення" і за недодержання вимог статей 8 і 18 зазначеного Закону.

Право органів державної служби зайнятості стягувати відповідно до Закону України "Про зайнятість населення" штрафи з підприємств у разі використання праці іноземців без дозволу державної служби зайнятості передбачено також пп. "л" п. 8 Положення про державну службу зайнятості, затвердженого постановою Кабінету Міністрів УРСР №47 від 24.06.91 "Про затвердження положень щодо застосування Закону УРСР "Про зайнятість населення".

У частині першій статті 58 Конституції України закріплено, що Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Цей принцип права означає, що до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце (п. 2 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 09.02.99 №1-рп/99 у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів).

Суд відкидає посилання відповідача на порушення при прийнятті рішення №1105-21/13760793 від 10.11.2011 року строків застосування адміністративно-господарських санкцій, передбачених ст. 250 Господарського кодексу України, з огляду на те, що оскільки Інспекція по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення не є органом державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, а штрафи, що стягуються нею за порушення Закону України "Про зайнятість населення", не є адміністративно-господарським штрафом в розумінні ст. 241 ГК України, тому на них не поширюються положення ст. 250 ГК України.

Наведене свідчить, що при застосуванні економічних санкцій, стягнення яких є предметом даного судового розгляду, Інспекція по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення Кіровоградського обласного центру зайнятості діяла в межах повноважень та у спосіб, передбачені чинним законодавством. Факт порушення відповідачем законодавства про зайнятість населення знайшов своє підтвердження.

Оскільки відповідач протягом місяця у добровільному порядку не сплатив до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття накладений на нього штраф, як того вимагає ч.4 ст. 8 Закону України "Про зайнятість населення", рішення про застосування економічних санкцій №1105-21/13760793 від 10.11.2011 року у встановленому порядку не оскаржив, тому зазначений штраф підлягає примусовому стягненню у судовому порядку.

Таким чином, позовні вимоги Маловисківського районного центру зайнятості є обґрунтованими, підтверджені належними доказами та підлягають задоволенню.

Згідно з ч.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 11, 71, 86, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

1. Позов Маловисківського районного центру зайнятості - задовольнити.

2. Стягнути з Дочірнього підприємства Державної акціонерної компанії «Хліб України»Хлібна база №78 (26232, Кіровоградська область, Маловисківський район, с. Злинка, вул. Велігіна, 9, код 13760793) на користь Маловисківського районного центру зайнятості (26200, Кіровоградська область, м. Мала Виска, вул. Жовтнева, 68, р/р37171971900243, МФО 823016, код 24142695 в УДК Кіровоградської області) штраф у розмірі 850 грн. (вісімсот пятдесят гривень).

Постанова суду набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 254 КАС України.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання її копії апеляційної скарги, з одночасним надісланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.

Повний текст постанови виготовлено 10.02.2012 року.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду ОСОБА_8