Постанова № 57753844, 25.04.2016, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.04.2016
Номер справи
808/1197/16
Номер документу
57753844
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 квітня 2016 року 14 год. 30 хв. Справа № 808/1197/16 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лазаренка М.С., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Бердянського районного центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді до Бердянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області про скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду (далі іменується - суд) надійшов адміністративний позов Бердянського районного центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді (далі іменується - позивач) до Бердянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області (далі іменується - відповідач), в якому позивач просить суд скасувати рішення відповідача від 26.03.2016 №0005951301 «Про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску» на суму 7444,46 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що з набранням чинності Закону України №406-VII від 04.07.2013 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи», а саме з 01.10.2013 функції з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування віднесено до компетенції органів доходів і зборів. За період з жовтня 2013 року до 31 березня 2014 року Бердянським районним центром соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді кошти зараховувались на розрахунковий рахунок відкритий в органах Державного казначейства до районного бюджету - одержувач Бердянська ОДПІ в повному обсязі та терміни визначені законодавством. Сплата єдиного внеску проводилась вчасно і в повному обсязі згідно вимогам статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та у відповідні строки передбачені частиною восьмою статті 9 цього Закону, а саме не пізніше 20 числа наступного місяця. Посадові особи Бердянської ОДПІ крім телефонних розмов і пропозицій здійснювати зарахування з одного рахунку на інший не здійснили жодної дії передбаченої пунктом 4 статті 25, пунктом 9 статті 13, пунктом 1 статті 14 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», щоб забезпечити правильність зарахувань бюджетних коштів з податку ЄСВ на відповідні рахунки, що доводить бездіяльність посадових осіб Бердянської ОДПІ. Бердянський районний центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді самостійно з'ясував номер рахунку, на який повинні надходити кошти по єдиному соціальному внеску. На підставі з'ясованого рахунку, позивач став перераховувати кошти на інший рахунок. В квітні та червні 2014 року були надіслані листи від 24.04.2015 №182/01-08 та від 25.06.2014 №289/01-08 з проханням зарахувати сплачені суми ЄСВ з одного рахунка на інший для виправлення помилково зарахованих сум. Позивачем від Бердянської ОДПІ 29.03.2016 отримано Рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0005951301 від 26.03.2016 на суму 7 444 грн. 46 коп. Бердянська ОДПІ висновком провела перекидання коштів 23.05.2014 на суму 23 481 грн. 16 коп. та 30.07.2014 на суму 1 грн. 00 коп. Позивачем також були направлені листи до Бердянської ОДПІ від 01.04.2016 №137/01-08 про надання акту звіряння за період з 01.01.2014 по 31.03.2016 та до Бердянського управління казначейської служби України Запорізької області від 04.04.2016 №139/01-08 про перерахування єдиного внеску Бердянській ОДПІ. Відповідач помилково зараховані кошти на рахунок іншого місцевого бюджету вважає недоїмкою, тоді як в порушення пункту 4 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» ще у листопаді 2013 року Бердянська ОДПІ у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, не надіслала позивачу, як платнику єдиного внеску, вимогу про її сплату. Позивач відрахування з ЄСВ на рахунок одержувача - Бердянської ОДПІ до районного бюджету, а не до міського, вважає як помилково зараховані кошти, а не як неперераховані або несвоєчасно перераховані. Позивач вважає, що у порушення пункту 13 статті 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» Бердянська ОДПІ не повідомила та не повернула кошти. З урахуванням наведеного, вважає таким, що підлягає скасуванню рішення Бердянської ОДПІ від 26.03.2016 №0005951301 «Про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску» на суму 7444,46 грн.

Ухвалою судді від 12.04.2016 відкрито провадження в адміністративній справі, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

В судове засідання з'явилась представник позивача Літовка Т.А.

Відповідач, належним чином повідомлений про дату, час і місце розгляду справи, у судове засідання, призначене на 25.04.2016, не прибув, про причини неявки не повідомив, заяв чи клопотань не надіслав.

Відповідно до частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України (далі іменується - КАС України), якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Згідно з частиною першою статті 41 КАС України, у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь в справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

За таких обставин суд дійшов висновку щодо можливості розгляду справи на підставі наявних у справі матеріалів в порядку письмового провадження, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Розглянувши матеріали справи, судом встановлено наступне.

Бердянський районний центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді зареєстровано як юридичну особу за адресою: 71100, Запорізька область, місто Бердянськ, проспект Перемоги, будинок 3. Позивач має ідентифікаційний код юридичної особи 26374494 (а.с.15-16). Позивача взято на облік, як платника єдиного внеску з 17 Червня 2003 року за № 08050631 (а.с. 14).

Рішенням про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0005951301 від 26.03.2016 Бердянською ОДПІ застосовано до позивача штраф у сумі 3292 грн. 13 коп. (10% від своєчасно не сплачених сум єдиного внеску за період до 01.01.2015), у сумі 3291 грн. 01 коп. (20 % від своєчасно не сплачених сум єдиного внеску за період з 01.01.2015) та нараховано пеню 861 грн. 32 коп. (0,1% суми недоплати за кожний день прострочення платежу) за період з 21.01.2014 по 15.03.2016. Загальна сума складає 7 444 грн. 46 коп. (а.с. 9).

Судом досліджено: «Звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів» поданий позивачем за липень - грудень 2014 року, січень - лютий 2015 року, січень - березень 2016 року.

Також, судом досліджено «Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку», поданий позивачем за 1 квартал 2015 року, 2 квартал 2015 року, 3 квартал 2015 року, 4 квартал 2015 року.

Позивачем надано до суду копії Меморіальних ордерів №5 (зведення розрахункових відомостей із заробітної плати та стипендій) за січень - грудень 2014 року, січень - грудень 2015 року.

Судом досліджено реєстр платіжних доручень сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів по Бердянському районному центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді за січень - грудень 20914 року, січень - грудень 2015 року, січень - березень 2016 року.

Відповідачем не подано до суду жодних зауважень щодо вказаних документів позивача.

Для з'ясування стану розрахунку позивача з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів судом досліджено: платіжні доручення; банківські виписки щодо здійснених позивачем проплат; Реєстр платіжних доручень сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів по Бердянському районному центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді за січень - грудень 20914 року, січень 0 грудень 2015 року, січень - березень 2016 року; лист-запит позивача до Бердянського управління Державної казначейської служби України Запорізької області від 04.04.2016 за №139/01-08 «Про перерахування єдиного внеску Бердянській ОДПІ» та лист-відповідь Бердянського управління Державної казначейської служби України Запорізької області на адресу позивача від 22.04.2016 за №08-08/425-318 «Про надання інформації». У платіжних документах призначенням платежу зазначено: Єдин.внес.нарах. на суму з/пл.

При цьому, у листі-відповіді на адресу позивача від 22.04.2016 за №08-08/425-318 «Про надання інформації» Бердянське управління Державної казначейської служби України Запорізької області підтверджує перерахування сум єдиного внеску Бердянській ОДПІ з розрахункового рахунку позивача 35417001042509, 35429301042509, 37118004001800 на розрахунковий рахунок Бердянської ОДПІ 37192201000802, 37194201000822, 37195201010822.

До суду надано лист позивача (вих. № 182/01-08 від 24.04.2014) в якому позивач звертається до відповідача з проханням зарахувати кошти єдиного внеску на загальну суму 23 481, 16 грн. на поточний рахунок №37194201000822 у зв'язку з тим, що вони були помилково перераховані на поточний рахунок №37192201000802 (а.с.19).

Також, до суду надано лист позивача (вих. № 289/01-08 від 25.06.2014) в якому позивач звертається до відповідача з проханням зарахувати кошти єдиного внеску на загальну суму 1,00 грн. на розрахунковий рахунок 37194201000822 у зв'язку з тим, що вони були помилково перераховані на розрахунковий рахунок 37192201000802 (а.с.20).

Відповідачем не надано суду зауважень щодо суми коштів сплачених позивачем на оплату єдиного соціального внеску.

Позивачем також було направлено листа до Бердянської ОДПІ від 01.04.2016 №137/01-08 про надання акту звіряння за період з 01.01.2014 по 31.03.2016, проте, станом на час розгляду справи, у суду відсутні відомості щодо проведеного звіряння.

З'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог з наступних підстав.

У пункті 4 «Порядку взаємодії органів Міністерства доходів і зборів України та органів Державної казначейської служби України в процесі виконання державного та місцевих бюджетів за доходами та іншими надходженнями», затвердженого 04.12.2013 Наказом Міністерства доходів і зборів України №760/1031, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.12.2013 за №2193/24725 (далі іменується - «Порядок взаємодії органів Міністерства доходів і зборів України та органів Державної казначейської служби України в процесі виконання державного та місцевих бюджетів за доходами та іншими надходженнями»), зазначено, що інформація про реквізити відкритих (перевідкритих) рахунків за надходженнями, операції на яких здійснюватимуться не раніше 10 робочих днів від дати їх відкриття (перевідкриття), надається органами Казначейства відповідним органам Міндоходів, Казначейством України - Міністерству доходів і зборів України (далі - Міндоходів) (у частині рахунків, відкритих на балансі Казначейства України) протягом 3 робочих днів з дня відкриття (перевідкриття) рахунків за надходженнями. […] Інформація про перенесення залишків коштів на нові рахунки з обліку надходжень бюджетів подається Казначейством України - Міндоходів протягом 5 робочих днів з дня відкриття (перевідкриття) рахунків за надходженнями.

Територіальні органи Міндоходів повідомляють реквізити аналітичних рахунків платникам податків (пункт 5 «Порядку взаємодії органів Міністерства доходів і зборів України та органів Державної казначейської служби України в процесі виконання державного та місцевих бюджетів за доходами та іншими надходженнями»).

Як зазначено у пункті 11 «Порядку взаємодії органів Міністерства доходів і зборів України та органів Державної казначейської служби України в процесі виконання державного та місцевих бюджетів за доходами та іншими надходженнями», щомісяця, не пізніше 4-го числа місяця, що настає за звітним, органи Казначейства проводять звірку доходів за кодами класифікації доходів бюджету з відповідними органами Міндоходів на підставі «Звітів про виконання державного бюджету за доходами та іншими надходженнями» і «Звітів про виконання місцевих бюджетів за доходами» та відомостей розподілу коштів станом на 1-е число місяця, що настає за звітним. За результатами звірки складається акт звірки за формою згідно з додатком 5 до цього Порядку.

Бердянською ОДПІ документально не доведено належне виконання приписів «Порядку взаємодії органів Міністерства доходів і зборів України та органів Державної казначейської служби України в процесі виконання державного та місцевих бюджетів за доходами та іншими надходженнями», проведення, на вимогу позивача, належних звірок з територіальним органом казначейської служби України щодо надходження від позивача коштів з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на казначейський рахунок, розмір цих внесків та своєчасність зарахування.

Не надано Бердянською ОДПІ і результатів вирішення звернення позивача (вих. №137/01-08 від 01.04.2016).

У частині четвертій статті 8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» зазначено, що порядок нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску визначається цим Законом, в частині адміністрування - Податковим кодексом України, та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Як зазначено у підпункті 14.1.1-1 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, адміністрування податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) та інших платежів відповідно до законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи (далі - податків, зборів, платежів) - це сукупність рішень та процедур контролюючих органів і дій їх посадових осіб, що визначають інституційну структуру податкових та митних відносин, організовують ідентифікацію, облік платників податків і платників єдиного внеску та об'єктів оподаткування, забезпечують сервісне обслуговування платників податків, організацію та контроль за сплатою податків, зборів, платежів відповідно до порядку, встановленого законом.

Відповідно до пункту 3 частини першої статті 14 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» органи доходів і зборів зобов'язані: здійснювати контроль за дотриманням платниками єдиного внеску вимог цього Закону.

У п.11 Розділу ІІ «Порядку ведення органами Міністерства доходів і зборів України оперативного обліку податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, інших платежів, які сплачуються під час митного оформлення товарів», затвердженого 05.12.2013 наказом Міністерства доходів і зборів України №765, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 04.02.2014 за №217/24994, зазначено, що форми інтегрованих карток платника мають лицьовий та зворотний боки. Зворотний бік інтегрованої картки відображає стан розрахунків платника (суми нарахованого та сплаченого платежів, пені, штрафних (фінансових) санкцій, процентів за користування розстроченням (відстроченням) грошових зобов'язань (податкового боргу), суми податкового боргу, недоїмки із сплати єдиного внеску, надміру та/або помилково сплачені, заявлені до відшкодування тощо) за податками, зборами, єдиним внеском, митними платежами, операції, що проводяться з коштами передоплати. На лицьовому боці інтегрованої картки відображається додаткова інформація щодо стану розрахунків платника за податками, зборами, єдиним внеском, митними платежами та передоплатою.

Відповідно до абзацу другого пункту 1 частини першої статті 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платниками єдиного внеску є: роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Згідно з абзацом першим частини восьмої статті 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.

У частині шостій статті 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» зазначено, що для зарахування єдиного внеску в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, та його територіальних органах відкриваються в установленому порядку небюджетні рахунки відповідному органу доходів і зборів. Зазначені рахунки відкриваються виключно для обслуговування коштів єдиного внеску.

Відповідно до пункту 4.6 «Положення про рух коштів єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», затвердженого 19.09.2013 наказом Міністерство доходів і зборів України №493/815, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 27.09.2013 за №1667/24199 (надалі - «Положення про рух коштів єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»), щомісяця: не пізніше 4 числа місяця, що настає за звітним, територіальні органи Міндоходів проводять звірку надходжень страхових коштів з відповідними територіальними органами Казначейства станом на 1 число місяця, що настає за звітним. За результатами складається акт звірки надходження страхових коштів (додаток 6).

Бердянською ОДПІ не надано до суду Актів звірки надходження страхових коштів, які повинні були складатися щомісячно.

Опрацюванням вказаних Актів, на думку суду, відповідач міг би вчасно встановити надходження коштів від позивача на інший рахунок (тобто на рахунок 37192201000802 замість необхідного рахунку 37194201000822).

У пункті 2.1 Положення про рух коштів єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» зазначено, що Міністерство доходів і зборів України (далі - Міндоходів) та територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, Міжрегіональне головне управління Міндоходів - Центральний офіс з обслуговування великих платників, державні податкові інспекції в районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах, об'єднані та спеціалізовані державні податкові інспекції Міндоходів (далі - територіальні органи Міндоходів) відкривають в органах Казначейства небюджетні рахунки за балансовим рахунком 3719 «Рахунок для зарахування коштів, які підлягають розподілу за видами загальнообов'язкового державного соціального страхування» (далі - рахунок 3719) для зарахування та розподілу коштів єдиного внеску та фінансових санкцій (далі - страхові кошти).

Відтак, з урахуванням приписів пункту 5 «Порядку взаємодії органів Міністерства доходів і зборів України та органів Державної казначейської служби України в процесі виконання державного та місцевих бюджетів за доходами та іншими надходженнями», саме на Бердянську ОДПІ покладено обов'язок своєчасного повідомлення позивача, як платника, про відкриття (перевідкриття) рахунку(-ів) для зарахування та розподілу коштів єдиного внеску та фінансових санкцій.

Тривале, впродовж 2013 року та 2014 року, перерахування позивачем єдиного внеску на інший рахунок стало можливим внаслідок невчасного виконання Бердянською ОДПІ вимог пункту 3 частини першої статті 14 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», підпункту 14.1.1-1 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України.

Згідно з частиною одинадцятою статті 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Як зазначено у пункті 1 частини десятої статті 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», днем сплати єдиного внеску вважається: у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів.

За приписами частини п'ятої статті 45 Бюджетного кодексу України, податки і збори (обов'язкові платежі) та інші доходи державного бюджету визнаються зарахованими до державного бюджету з дня зарахування на єдиний казначейський рахунок.

Відповідно до пункту 22.4 статті 22 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» під час використання розрахункового документа ініціювання переказу є завершеним: для платника - з дати надходження розрахункового документа на виконання до банку платника; для банку платника - з дати списання коштів з рахунка платника та зарахування на рахунок отримувача в разі їх обслуговування в одному банку або з дати списання коштів з рахунка платника та з кореспондентського рахунка банку платника в разі обслуговування отримувача в іншому банку. Банки мають забезпечувати фіксування дати прийняття розрахункового документа на виконання.

У частині шостій статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» зазначено, що за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.

З урахуванням зазначеного вище, суд вважає, що позивач не мав заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Перевіряючи правомірність нарахування Бердянською ОДПІ штрафу та пені Рішенням про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0005951301 від 26.03.2016 суд виходить з такого.

Згідно з частиною десятою статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Відповідно до пункту 2 частини одинадцятої статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Згідно з пунктом 6.2 розділу VI «Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», затвердженої 09.09.2013 наказом Міністерства доходів і зборів №455, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 19.09.2013 за №1622/24154, сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена платниками у строки, визначені відповідно до Закону підпунктом 6 пункту 4.3, абзацом другим підпункту 2, підпунктом 3 пункту 4.5 та підпунктом 2 пункту 4.6 розділу IV цієї Інструкції, обчислена органами доходів і зборів у випадках, передбачених Законом, є недоїмкою. Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.

Оскільки для підтвердження факту несплати узгодженої суми грошового зобов'язання необхідно встановити, що у строк, передбачений законодавством платник податків не вчинював дії, спрямовані на перерахування узгодженої суми грошового зобов'язання до державного бюджету, то помилкове зазначення позивачем іншого казначейського рахунку (37192201000802 замість 37194201000822) не є достатньою правовою підставою для висновку про несплату необхідної суми грошового зобов'язання, а відтак і для застосування штрафних (фінансових) санкцій.

Аналогічна правова позиція щодо застосування норм матеріального права висловлена і колегією суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України, зокрема, у постанові від 16.06.2015 у справі №21-377а15.

Відповідно до частини першої статті 244-2 КАС України, висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права. Висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права. Суд має право відступити від правової позиції, викладеної у висновках Верховного Суду України, з одночасним наведенням відповідних мотивів.

Суд беручи до уваги обставини справи, зміст публічно-правового спору, враховуючи правову позицію Верховного Суду України з розгляду справ такої категорії приходить до висновку, що Бердянською ОДПІ не доведено те, що в зв'язку зі сплатою Бердянським районним центром соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді коштів на оплату ЄСВ, які були зараховані на невірний розрахунковий рахунок, а саме до районного бюджету у позивача з'явилась недоїмка. Відтак, документально недоїмка не підтверджена.

З урахуванням сплати позивачем єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування протиправним є застосування Бердянською ОДПІ штрафу у сумі 7 444 грн. 46 коп. Рішенням №0005951301 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 26.03.2016.

Як зазначено у частині шостій статті 19 Господарського кодексу України, органи державної влади і посадові особи зобов'язані здійснювати інспектування та перевірки діяльності суб'єктів господарювання неупереджено, об'єктивно і оперативно, дотримуючись вимог законодавства, поважаючи права і законні інтереси суб'єктів господарювання.

За приписами статті 19 Конституції України від 28.06.1996 №254к/96-ВР, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як зазначено у частині першій статті 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд при вирішенні справи керується принципами верховенства права, законності, рівності усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом, змагальності сторін, диспозитивності та офіційного з'ясування всіх обставин, гласності і відкритості адміністративного процесу.

Відповідач не заперечив проти позовних вимог, як суб'єкт владних повноважень та не довів правомірність, обґрунтованість, розсудливість прийняття спірного рішення.

З урахуванням приписів частини третьої статті 2 КАС України суд оцінивши докази, які є у справі, в їх сукупності приходить до висновку, що Рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0005951301 прийняте 26.03.2016 відповідачем необґрунтовано, без урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, не розсудливо, а отже є не правомірним і підлягає скасуванню.

З урахуванням з'ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.

Відповідно до частини першої статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Платіжним дорученням від 05.04.2016 №44 (а.с. 3) підтверджується сплата позивачем судового збору в розмірі 1378,00 грн. Отже, відповідна сума підлягає присудженню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 11, 17, 71, 87, 94, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Бердянського районного центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді до Бердянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області про скасування рішення - задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати Рішення Бердянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області №0005951301 від 26.03.2016 «Про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску» на суму 7 444 грн. 46 коп.

Присудити на користь Бердянського районного центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді (код ЄДРПОУ 26374494) 1378 (одна тисяча триста сімдесят вісім) грн. 00 коп. судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Бердянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області (код ЄДРПОУ 39500075).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя М.С. Лазаренко