Справа № 745/238/16-а
Провадження № 2-а/745/33/2016
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18.05.2016 Сосницький районний суд Чернігівської області в складі:
головуючої судді - Смаль І.А., розглянувши у письмовому провадженні в смт. Сосниця справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Сосницького об"єднаного управління пенсійного фонду України про визнання дій неправомірними, зобов"язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду із вказаним позовом до Сосницького об"єднаного управління пенсійного фонду України про визнання дій неправомірними, зобов"язання вчинити певні дії та просить суд: 1. Визнати неправомірними дії Сосницького об»єднаного управління Пенсійного фонду України щодо відмови їй у здійсненні перерахунку пенсії, як не працюючій особі місцевого самоврядування 2. Зобов'язати Сосницьке об»єднане управління Пенсійного Фонду України здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01 грудня 2015 року з розрахунку 90% суми заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на підставі довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям.
Свій позов мотивує тим, що вона працювала на державній службі секретарем Киріївської сільської ради Сосницького району та її виконавчого комітету. На даний час перебуває на обліку в Сосницькому об'єднаному управлінні пенсійного фонду України і отримує пенсію по інвалідності як службовець в органах місцевого самоврядування. 20.04.2016 року вона звернулась до управління ПФУ із заявою про перерахунок пенсії, як не працюючій посадовій особі органів місцевого самоврядування з 01.12.2015 року згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 в зв'язку з підвищенням заробітної плати та розміру посадового окладу працюючим державним службовцям. Однак. 21.04.2016 року відповідач прийняв рішення, яким відмовив їй в перерахунку пенсії з більшого заробітку відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» та постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013. Відмову мотивовано тим, що відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 в статті 37-1 Порядку і умов перерахунку пенсій державним службовцям записано, що умови та порядок перерахунку пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Позивач в судове засідання не з"явилась, подала заяву про розгляд справи у її відсутність, позовні вимоги підтримує.
Представник відповідача в судове засідання не з"явився, надав заяву про розгляд справи у його відсутність та письмові заперечення на позов, з яких вбачається, що позивачеві з 29.12.2014 року призначена пенсія як посадовій особі місцевого самоврядування на підставі Закону «Про службу в органазх місцевого самоврядування». Заяву про перерахунок пенсії позивач подав 20.04.2016 року. До заяви додана довідка про заробітну плату про складові заробітної плати за період з 01.12.2015. Згідно постанови КМУ від 9 грудня 2015 року № 1013 виключено пункт 4 постанови КМУ від 13 травня 2000 року № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії". Зміни до постанови Кабінету Міністрів України застосовуються з 01.12.2015 року. Таким чином, довідка про розмір заробітної плати не є дійсною та неможе бути доказом у судовому розгляді. У позові позивач просить суд зобов'язати управління ПФУ здійснити перерахунок та виплату пенсії призначеної відповідно до ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" з 01.12.2015 року, проте проведення такого перахунку не передбачено жодним нормативно правовим актом. З 1 січня 2015 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 № 76-VIII ( надалі Закон № 76), згідно з пунктом 2 частини 11 якого текст статті 37-1 Закону № 3723 викладений у такій редакції:"Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України." У Прикінцевих положеннях Закону № 76 зобов'язано Кабінет Міністрів України у місячний строк з дня набрання чинності цим Законом забезпечити, зокрема, прийняття нормативно-правових актів, необхідних для реалізації цього Закону. Таким чином з 01.01.2015 року законодавець не пов'язує виникнення права на перерахунок пенсії, призначеної відповідно до Закону № 3723, зі зростанням заробітної плати працюючих державних службовців. Отже, з 1 січня 2015 року вже не проводиться перерахунок спеціальних пенсій щоразу під час зростання заробітної плати працюючих державних службовців, оскільки немає законних підстав для такого перерахунку.
Суд, вивчивши письмові докази по справі, вважає позов таким, що підлягає частковому задоволенню, виходячи із наступного.
Згідно ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Частиною 1 ст.2 КАС України передбачено, що «завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень».
Згідно ч.2 ст.2 КАС України, до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь - які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Встановлено, та не заперечується відповідачем, що позивачеві 29.12.2014 року призначена пенсія як посадовій особі місцевого самоврядування на підставі ЗУ "Про сулужбу в органах місцевого самоврядування" в Сосницькому об"єднаному управлінні пенсійного фонду України. Позивач має стаж державної служби 13 років та 8 місяців.
Розмір пенсії позивача складає 70 відсотків заробітної плати (розпорядження 115630 від 18.05.2016 року).
Згідно п.3 Постанови КМУ «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 р. №1013, яка набрала чинності з 15.12.2015 року та застосовується з 01.12.2015 року, посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців, розміри яких затверджені, зокрема, додатками постанови КМУ №268 підвищуються на 25%. 20.04.2016 року позивач звернувся до Сосницького об"єднаного управління пенсійного фонду України з письмовою заявою про перерахунок пенсії з 01.12.2015 року з більшого заробітку.
Відповідно до довідки про заробітну плату ОСОБА_1 за посадою секретаря Киріївської сільської ради з якої призначено пенсію, для її перерахунку з 01.12.2015 року становить 3039,60 грн.
Відповідно до копії трудової книжки, до виходу на пенсію позивач працювала секретарем Киріївської сільської ради та виконавчого комітету.
Статтею 21 ЗУ "Про службу в органах місцевого самоврядування" передбачено, що пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менше 10 років, здійснюється у порядку, визначеному законодавством України про державну службу.
Відповідно до письмової відповіді відповідача від 13.04.2016 року № 130/03, позивачу відмовлено у перерахунку пенсії, оскільки відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 №213 в статті 37-1 Порядку і умов перерахунку пенсій державним службовцям зазначено, що умови та порядок перерахунку пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України. Також визначено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України " Про державну службу" і з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезначеними законами, не призначаються, раніше призначені не перераховуються.
Згідно ст. 37-1 ЗУ «Про державну службу», (в редакції, що була чинна після призначення пенсії позивачу), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Також, відповідно до п.п. 2 п. 6 Порядку та умов визначення заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 19 червня 2013 р. № 426, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку відповідно до рішень його Правління) або у звязку із зміною мінімальної заробітної плати заробітна плата для перерахунку пенсії, призначеної у тому числі до набрання чинності Законом, визначається в такому порядку:
2) іншим пенсіонерам - на підставі поданої заяви та необхідних документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати державного службовця, який займає посаду державної служби відповідної підгрупи та рангу за останньою посадою державної служби, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому:
посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційний клас, класний чин або спеціальне звання та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на момент виникнення права на перерахунок пенсії державного службовця, який займає посаду державної служби відповідної підгрупи та рангу за останньою посадою державної служби на момент призначення (перерахунку) пенсії;
премія, крім премій, зазначених у другому реченні цього абзацу, та інші надбавки враховуються в середніх розмірах, виплачених державному службовцю, який займає посаду державної служби за останньою посадою державної служби у тому державному органі, з якого особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. Премії до державних, професійних свят і ювілейних дат та грошова допомога, виплачені у місяці підвищення заробітної плати, враховуються в розмірі 1/12 середнього розміру таких виплат, виплачених державному службовцю, який займає посаду державної служби відповідної підгрупи та рангу за останньою посадою державної служби, з якої призначено (перераховано) пенсію.
Згідно ст. 45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» - перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії. Враховуючи те, що позивач звернулася за перерахунком пенсії 20 квітня 2016 року, то перерахунок пенсії повинен здійсюватися з травня 2016 року.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 8 та ч.1 ст. 58 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Відповідно до ч. 3 ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Отже, на даний час повинні застосовуватися ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції,що була чинна після призначення пенсії позивачу), ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Посилання відповідача на пункт 5 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213-VIII, згідно якого у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про державну службу», є неприйнятним, виходячи з того, що ця норма стосується призначення, а не перерахунку вже призначених пенсій. Враховуючи все вищевикладене, суд приходить до висновку, що позивач має право на перерахунок призначеної їй пенсії з 01.04.2016 у зв'язку з підвищенням заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Відмова відповідача у здійсненні такого перерахунку та виплаті пенсії в підвищеному розмірі не ґрунтується на конституційному принципі верховенства права, вимогах закону, дії його в часі та обставинах справи, а тому є неправомірною.
Таким чином, позовні вимоги необхідно задовольнити частково та визнати протиправною відмову відповідача у перерахунку позивачу призначеної пенсії з 01.05.2016 у зв'язку з підвищенням заробітної плати посадової особи місцевого самоврядування відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на органах місцевого самоврядування та зобов"язати здійснити такий перерахунок з 01.05.2016 року в розмірі 70% заробітної плати за посадою з якої призначено пенсію.
Посилання відповідача про недійність наданої довідки про заробітну плату від 19.04.2016 року № 148/03-36, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах ніж ті, з яких їм призначено (перераховано ) пенсію, не знайшли свого підтвердження в судовому засіданні, оскільки подана позивачем вказана довідка повністю відповідає формі та змісту затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року № 15-1.
В задоволенні інших позовних вимог відмовити.
Керуючись ч.1 ст. 8, 19, ч.3 ст. 22, ч.1 ст. 58 Конституції України, ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», ст. 42,45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»,, ст.ст. 2, 71, 94, ч.4 ст.122 ,158 163 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги задовольнити частково.
Визнати неправомірною відмову Сосницького об"єднаного управління пенсійного фонду України від 21.04.2016 року № 208/04 в перерахунку пенсії ОСОБА_1.
Зобов'язати Сосницьке об"єднане управління пенсійного фонду України провести з 01.05.2016 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, призначеної в розмірі 70 відсотків заробітної плати працюючої посадової особи органів місцевого самоврядування відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи в органах місцевого самоврядування на посаді секретаря Киріївської сільської ради, з врахуванням довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям № 148/03-36 від 19.04.2016 року виданої Киріївською сільською радою Сосницького району Чернігівської області.
У задоволенні інших позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня отримання її копії до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Сосницький районний суд Чернігівської області з одночасним надсиланням її копії до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку її апеляційного оскарження.
Суддя І.А.Смаль