Справа № 507/588/16-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18.05.2016 року смт. Любашівка
Любашівський районний суд Одеської області в складі:
головуючого судді - Вужиловського О.В.
розглянувши у скороченому провадженні у залі суду в смт.Любашівка Одеської області адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Любашівського об'єднаного управління Пенсійного фонду Одеської області про визнання неправомірними дій відповідача та зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулася до Любашівського районного суду Одеської області з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України у Любашівському районі Одеської області, в якому просить:
- визнати протиправною дію Управління Пенсійного фонду України в Любашівському районі Одеської області щодо не включення до розрахунку пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу» сум виплат матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, грошової винагороди державним службовцям за сумлінну та безперервну працю в органах державної влади та зразкове виконання трудових обов'язків, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування;
- зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Любашівському районі Одеської області здійснити розрахунок та виплату її пенсії з 10.09.2014 р., з урахуванням «інших виплат» згідно довідки управління Пенсійного Фонду України в Любашівському районі Одеської області від 14.04.2015 року за № 47, як передбачено про складові заробітної плати відповідно до вимог ЗУ «Про державну службу», за формою, затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду України від 14.12.2011 р. № 5-1, з урахуванням інших виплат, на які нараховані та з яких утриманні страхові внески на обов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в розмірі, встановленому на час призначення пенсії із збереженням діючої індексації і в подальшому здійснювати виплату перерахованої пенсії.
Позивач обґрунтовує вимоги тим, що вона перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Любашівському районі та отримує пенсію як державний службовець відповідно до Закону України «Про державну службу». Позивачка звернулась до відповідача з заявою про включення в розрахунок призначеної пенсії сум виплаченої матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, допомоги на оздоровлення, індексації, грошової винагороди. 21.04.2016 року управління Пенсійного фонду України в Любашівському районі відмовило у перерахунку пенсії з урахуванням «інших видів виплат». Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, оскільки «інші виплати» нею отримані і з них сплачені страхові внески, а тому мають враховуватись при розрахунку пенсії.
До суду надійшло заперечення на позов, в якому відповідач посилався на те, що чинне законодавство України не передбачає можливість включення матеріальної допомоги на оздоровлення та інших виплат до складу заробітної плати державного службовця, з якої обчислюється пенсія, в зв'язку із чим відповідач просив в задоволенні позову відмовити та розглянути справу у відсутність представника відповідача.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено у судовому засіданні, ОСОБА_1 перебуває на обліку в Любашівському об'єднаному управлінні Пенсійного Фонду Одеської області і отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» з 10.09.2014 р., що підтверджується розпорядженням № 111373 від 19.09.2014 р. УПФУ в Савранському районі та довідкою Любашівського об'єднаного управління Пенсійного Фонду Одеської області (а.с. 5, 12) .
15.04.2016 року позивач звернулась до відповідача із заявою про проведення перерахунку раніше призначеної їй пенсії відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" із врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати (а.с. 14).
При цьому, позивач надала відповідачу довідку про складові заробітної плати (за останні календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу»), форма якої затверджена пунктом 2 постанови Правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року №5-1 зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18.02.2011 року за №210/18948.
Проте, листом від 21.04.2016 року відповідач відмовив позивачу у перерахунку пенсії у зв'язку з тим, що матеріальна допомога, грошові винагороди не є складовою заробітної плати у розумінні ч.2 ст. 33 Закону України "Про державну службу" (а.с.16).
За змістом статті 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається у відсотках від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Частиною першою статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, грошова винагорода входили до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу)).
Згідно зі статтею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, матеріальна допомога, інші виплати на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування враховується при обчисленні розміру її пенсії.
Аналогічну правову позицію зі спірного питання висловив Верховний Суд України, зокрема, у постановах від 14 та 28 травня 2013 року (справи №№ 21-125а13, 21-97а13 відповідно).
Крім того, Постановою Кабінету Міністрів України від 22 грудня 2010 року №1170 надано вичерпний перелік видів оплати праці та інших видів, на які не нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та які не враховується при обчисленні середньомісячної заробітної плати для призначення пенсії. При цьому матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація до зазначеного переліку не входить.
Ухвалою суду від 06 травня 2016 року в повно ленні строку для звернення до суду позивачу відмовлено та відкрито провадження про визнання дій протиправними та збовязання здійснити перерахунок з 28 жвотня 2015 року.
Враховуючи викладене, позовні вимоги підлягають задоволенню.
На підставі ст.ст.33, 37 Закону України «Про державну службу», ст.ст.1, 2 Закону України «Про оплату праці», ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», керуючись ст.ст. 9, 11, 159, 160, 162, 183-2 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до Любашівського об'єднаного управління Пенсійного фонду Одеської області про визнання неправомірними дій відповідача та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Любашівського об'єднаного управління Пенсійного фонду Одеської області щодо відмови ОСОБА_1 у включенні до розрахунку пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу» сум виплат матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, грошової винагороди державним службовцям за сумлінну та безперервну працю в органах державної влади та зразкове виконання трудових обов'язків, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Зобов'язати Любашівське об'єднане управління Пенсійного фонду Одеської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 28.10.2015 р., з урахуванням «інших видів виплат» згідно довідки Любашівського об'єднаного управління Пенсійного фонду Одеської області від 14.04.2016 року за № 47, як передбачено про складові заробітної плати відповідно до вимог ЗУ «Про державну службу», за формою, затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду України від 14.12.2011 р. № 5-1, з урахуванням інших виплат, на які нараховані та з яких утриманні страхові внески на обов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, в розмірі встановленому на час призначення пенсії (70 % середньомісячного заробітку) із збереженням діючої індексації і в подальшому здійснювати виплату перерахованої пенсії, з урахуванням виплачених сум.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Любашівський районний суд Одеської області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня проголошення постанови. Якщо постанову було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Любашівського
районного суду
Одеської області: Вужиловський О.В.