ПОСТАНОВА
Іменем України
справа № 610/1746/16-а
2-а/610/43/2016
м. Балаклія 18.05.2016 року
Балаклійський районний суд Харківської області під головуванням ОСОБА_1, розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області про визнання рішення неправомірним, зобов'язання вчинити дії, -
в с т а н о в и в:
Ухвалою судді Балаклійського районного суду Харківської області від 29.04.2016 року відкрито скорочене провадження у справі.
Справа розглядається в порядку скороченого провадження без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, на підставі наявних у справі доказів.
Позивач просить:
oвизнати неправомірним рішення Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області № 156228 від 19 квітня 2016 року про відмову провести перерахунок пенсії державного службовця з більшого заробітку на підставі довідки № 271 від 15.04.2016р.,
oзобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області з 1 грудня 2015 року здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця у розмірі 90% заробітної плати та здійснити виплати (а.с. 3).
В обґрунтування позову вказує про те, що отримує пенсію державного службовця, рішенням відповідача їй було відмовлено у перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, що вважає незаконним.
Відповідач надав письмові заперечення проти позову з тих підстав, що за теперішнім законодавством неможливий перерахунок раніше призначених пенсій внаслідок підвищення заробітної плати. Страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з вказаної у довідці заробітної плати позивача не сплачувалися, тому її не можна брати до уваги (а.с. 14-15).
Судом встановлені такі обставини і визначені відповідні до них правовідносини.
Позивач перебуває на обліку в УПФУ в Балаклійському районі Харківської області з 12.12.2002 року і отримує пенсію згідно до Закону «Про державну службу» в розмірі 90% від суми заробітної плати. 19.04.2016 року позивач подала заяву про перерахунок пенсії внаслідок підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям та надала довідку про заробітну плату № 271 від 15.04.2016р.
Однак, за рішенням відповідача позивачу було відмовлено з тих підстав, що Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року з 1 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення особам, яким пенсії призначалися відповідно до Закону України «Про державну службу». Тому призначені державним службовцям пенсії не перераховуються.
Інших доводів, вказаних у запереченнях відповідача, оскаржуване рішення не містить (а.с. 17 звор.).
Ці обставини сторонами не заперечуються.
Юридично значимою обставиною для вирішення даного спору є наявність у позивача права, а у відповідача відповідного обов'язку на перерахунок раніше призначеної пенсії.
У відповідності до Конституції України визначені права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод визначаються Законами України. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод (ст. 22, п. 1 ст. 92).
Згідно з ч. 1 ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Конституційний суд України у своєму рішенні №6-рп/2007 від 09.07.2007 року зазначив, що невиконання державою взятих на себе соціальних зобов'язань порушує принцип соціальної, правової держави. Встановлення певних соціальних пільг, компенсацій та гарантій є складовою конституційного права на соціальний захист і юридичними засобами здійснення цього права.
Оскільки Конституція України, як зазначено в статті 8 має найвищу юридичну силу, а її норми є нормами прямої дії, суди при розгляді конкретних справ мають оцінювати законність того чи іншого нормативно-правового акту, з точки зору його відповідності Конституції та у всіх необхідних випадках застосовувати Конституцію, як акт прямої дії.
Відповідно до п. 5 Прикінцевих положень ЗаконуУкраїни «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно дозаконів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Проте, вказані зміни законодавства поширюються виключно на правовідносини щодо призначення пенсії, а не щодо її перерахунку, а тому до спірних правовідносин не застосовується. Тобто не містять заборони на перерахунок раніше призначеної пенсії.
Між тим, пенсія позивачу була призначена ще з 12 грудня 2002 року, тобто до внесення змін доЗакону України «Про державну службу».
Таким чином, доводи пенсійного органу про те, що з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених, зокремаЗаконом України «Про державну службу», не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються, є необґрунтованими.
Зміни, які відбулися устатті 37 Закону України «Про державну службу»стосуються тільки тих пенсій, які будуть призначаються після набрання чинності змін до Закону, і жодним чином не поширюються на розмір відсотків раніше призначених пенсій.
За Постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» № 1013 від 09.12.2015 року на 25% підвищено посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців (крім військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та поліцейських) органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, органів прокуратури та інших органів.
Вимога позивача про перерахунок пенсії з 1 грудня 2015 року є необґрунтованою, т.я. із відповідною заявою вона звернулася лише 19 квітня 2016 року, а згідно до ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у разі виникнення права на підвищення пенсії перерахунок призначеної пенсії провадиться - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Тобто у позивача це право виникає з 1 травня 2016 року.
Доводи відповідача про недійсність довідки про заробітну плату не були підставою для відмови у перерахунку пенсії, не зазначені в оскаржуваному рішенні, а тому перебувають поза межами цього судового розгляду.
Позивачем невірно обрано спосіб захисту права. Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 162 КАС України передбачено можливість визнання рішень протиправними, тому за правилами ч. 2ст. 11 КАС України суд обирає цей спосіб, а також скасовує оскаржуване рішення.
Внаслідок задоволення позову судовий збір покладається на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 11, 71, 94, 158, 159, 183-2 КАС України,
п о с т а н о в и в:
1.Позов задовольнити частково.
2.Визнати протиправним рішення відділу з призначення пенсій Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області № 156228 від 19 квітня 2016 року про відмову ОСОБА_2 у перерахунку пенсії та скасувати його.
3.Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_2 її пенсії державного службовця в розмірі 90% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії, з врахуванням підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» № 1013 від 09.12.2015 року та довідки Фінансового управління Балаклійської районної державної адміністрації Харківської області № 271 від 15.04.2016р. про заробітну плату, починаючи з 1 травня 2016 року, з урахуванням раніше проведених виплат.
4.В іншій частині позову відмовити.
5.Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області на користь ОСОБА_2 судовий збір у розмірі 551,20 гривень.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Балаклійський районний суд Харківської області шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання її копії апеляційної скарги.
Головуючий В.М. Стригуненко