Апеляційний суд Кіровоградської області
№ провадження 22-ц/781/700/16 Головуючий у суді І-ї інстанції ОСОБА_1
Доповідач Дьомич Л. М.
РІШЕННЯ
Іменем України
12.05.2016 року Колегія суддів судової палати в цивільних справах Апеляційного суду Кіровоградської області в складі:
головуючого судді: Дьомич Л.М.
суддів: Дуковського О.Л.; Єгорової С.М.
за участю секретаря: Яковлєвої Ю.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кіровограді цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_2на рішення Компаніївського районного суду Кіровоградської області від 15 грудня 2014 року у справі за позовом керівника Олександрійської місцевої прокуратури Кіровоградсьокї області в інтересах держави до Марївської сільської ради Компаніївського району, ОСОБА_2, треті особи без самостійних вимог на предмет спору: реєстраційна служба Компаніївського районного управління юстиції Кіровоградської області, відділ Держгеокадастру у Компаніївському районі Кіровоградської області про визнання недійсними рішень сесії, визнання недійсним державного акту на право власності на земельну ділянку,-
ВСТАНОВИЛА:
У жовтні 2014 року прокурор Компаніївського району Кіровоградської області звернувся в інтересах держави в суд з позовом до Марївської сільської ради Компаніївського району, ОСОБА_2 про:
- визнання недійсним рішення сесії Марївської сільської ради Компаніївського району № 316 від 03.09.2009 року в частині надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,25 га у власність для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд ОСОБА_2;
- визнання недійсним рішення сесії Марївської сільської ради Компаніївського району Кіровоградської області від 18.11.2009 року №360 в частині затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання у власність ОСОБА_2 земельної ділянки площею 0,25 га для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд (присадибні ділянки) (п. 62 додатку до рішення);
- визнання недійсним державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯК № 850552, виданий ОСОБА_2, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею № 010937300216 від 28 грудня 2009 року;
- зобовязання повернути земельну ділянку для будівництва та обслуговування жилого будинку на території с. Тернова Балка площею 0,25 га вартістю 10550 грн. територіальній громаді в особі Марївської сільської ради.
В обгрунтувапння вимог зазначено, що 03 вересня 2009 року рішення Марївської сільської ради №316 (п.п. 1, 2) ОСОБА_2 жительці м. Марганець, Дніпропетровської області надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,25 га у власність для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд на території с. Тернова Балка Марївської сільської ради за рахунок земель сільськогосподарського призначення, що перебувають у землях запасу державної власності.
18 листопада 2009 року рішенням Марївської сільської ради №360 (пунктами 2, 3) затверджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок та надано у власність ОСОБА_2 земельну ділянку площею 0,25 га для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд за рахунок земель житлової та громадської забудови в с. Тернова Балка Марївської сільської ради Компаніївського району.
28 грудня 2009 року, на підставі вищевказаних актів, ОСОБА_2 отримала державний акт на право власності на земельну ділянку, який зареєстрований в установленому законом порядку.
Проте, вказані рішення прийняті всупереч ст.ст. 22, 38, 39 ЗК України, оскільки земельну ділянку відповідачу надано для будівництва та обслуговування жилового будинку за рахунок земель сільськогосподарського призначення.
ОСОБА_2 всупереч вимог ст. 118 ЗК особисто не зверталась до сільської ради з заявою про відведення земельної ділянки у власність, від її імені діяла інша особа, яка не уповноважена на звернення з такою заявою. Відповідач не мала на меті задоволення за рахунок отриманої у власність земельної ділянки особистих потреб шляхом розміщення житлової забудови, а дійсною метою її було подальше відчуження земельної ділянки та передача її підприємству, яке буде здійснювати промисловий видобуток золота Юріївського родовища, що є прихованою угодою. Правочин не був спрямований на реальне настання правових наслідків.
Проведеною перевіркою також встановлено, що оскаржуваними рішеннями сесії Марївської сільської ради загалом видано 68 земельних ділянок для будівництва та обслуговування жилого будинку на території с. Тернова Балка, Компаніївського району, Кіровоградської області, загальною площею 17 га, що розташовані над Юрівським золоторудним родовищем, особам, які не проживали та не проживають на території Компаніївського району.
Оформлення права власності громадян на вищевказані земельні ділянки нібито для будівництва та обслуговування жилого будинку, порушує право власності українського народу на надра землі
Ухвалою Компаніївського районного суду Кіровоградської області від 03 листопада 2014 року до участі у справі залучено у якості третіх осіб без самостійних вимог на предмет спору: реєстраційну службу Компаніївського районного управління юстиції Кіровоградської області та відділ Держземагнства у Компаніївському районі Кіровоградської області (т.1 а.с.43).
Ухвалою Компаніївського районного суду Кіровоградської області від 15 грудня 2014 року прийнято відмову прокурора від позову в частині зобовязання ОСОБА_2 повернути земельну ділянку територіальній громаді в особі Марївської сільської ради та в цій частині провадження у справі закрито (т.1, а.с.75).
Рішенням Компаніївського районного суду Кіровоградської області від 15 грудня 2014 року позов задоволено. Визнано недійсним рішення сесії Марївської сільської ради Компаніївського району Кіровоградської області від 03.09.2009 року №316 в частині надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,25 га у власність для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд ОСОБА_2 за рахунок земель сільськогосподарського призначення, що перебувають у землях запасу державної власності за адресою с. Тернова Балка Марївської сільської ради Компаніївського району Кіровоградської області. Визнано недійсним рішення сесії Марївської сільської ради Компаніївського району Кіровоградської області від 18.11.2009 року №360 в частині затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання у власність ОСОБА_2 земельної ділянки площею 0,25 га для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд (присадибні ділянки) (п. 62 додатку до рішення). Визнано недійсним державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯК № 850552, виданий 28 грудня 2009 року на імя ОСОБА_2 на земельну ділянку площею 0,2500 га в межах згідно з планом, розташовану в с. Тернова Балка, вул. ім. Л.Ковтунця, буд.28 КомпаніївськогорайонуКіровоградської області.
Додатковим рішенням Компаніївського районного суду Кіровоградської області від 05 лютого 2015 року стягнуто з Марївської сільської ради Компаніївського району на користь держави судовий збір в розмірі 730,80 грн. (т.1 а.с.114).
ОСОБА_2 звернулася з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення суду та закрити провадження у справі. Зазначає, що суд першої інстанції приймаючи рішення не повно зясував обставини, що мають істотне значення для справи, неправильно застосовано норми матеріального і процесуального права. Спірна земельна ділянка мала цільове призначення для будівництва і обслуговування житлового будинку та ніколи не належала до земель сільськогосподарського призначення. Позивач не надав суду висновків виявлення факту порушення та недодержання Марївською сільською радою вимог законодавства.
Ухвалами Апеляційного суду Кіровоградської області замінено позивача прокурора Компаніївського району Кіровоградської області його правонаступником - керівником Олександрійської місцевої прокуратури Кіровоградської області, а також замінено третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору відділ Держземагенства у Компаніївському районі Кіровоградської області його правонаступником відділом Держгеокадастру у Компаніївському районі Кіровоградської області (т.3 а.с.78-81;135-136).
В засідання суду апеляційної інстанції ОСОБА_3, яка представляє інтереси ОСОБА_2 приймала участь в засіданнях 06 квітня 2016 року, 19 квітня 2016 року та 26 квітня 2016 року. На судовий розгляд 12 травня 2016 року не зявилася про час та місце слухання повідомлена належним чином (т. 3 а.с.96 ). Надала заяву про відкладення розгляду з посиланням на хворобу. Частиною 2 статті 305 ЦПК України передбачено, що неявка сторін або інших осіб, які беруть участь у справі належним чином повідомлених про час та місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи. За довіреністю від 30 січня 2015 року інтереси ОСОБА_2, представляють ОСОБА_4, ОСОБА_5 та ОСОБА_3 (т.1 а.с.124). Згідно ст. 27 ЦПК сторони зобовязані добросовісно здійснювати свої процесуальні права і виконувати свої процесуальні обовязки.
Реєстраційна служба Компаніївського районного управління юстиції Кіровоградської області та відділ Держгеокадастру у Компаніївському районі Кіровоградської області в судове засідання не зявилися, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином (т. 3 а.с.122;124).
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення прокурора Сігіди Л.М., голови Марївської сільської ради ОСОБА_6Д, представника сільської ради ОСОБА_7, дослідивши письмові докази по справі, перевіривши рішення суду у межах доводів апеляційної скарги дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню за наступного
Відповідно до ст.213 ЦПК Українирішення суду повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, яким суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно із законом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Згідно вимог ст. 214 ЦПК України під час ухвалення рішення суд вирішує, зокрема питання про те, які правовідносини сторін випливають із встановлених обставин та яка правова норма підлягає застосуванню до спірних правовідносин.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що на час прийняття сільською радою рішення про надання у власність ОСОБА_2 земельної ділянки, була відсутня будь-яка містобудівна чи інша передбачена законом документація, яка б встановлювала межі села Тернова Балка Компаніївського району, тому сільська рада перевищила свої повноваження щодо розпорядження землями в населеному пункті, межі якого не визначені, а також, що дозвіл сільською радою надано на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для будівництва за рахунок земель сільськогосподарського призначення, що перебувають у землях запасу державної власності, в той час як у власність ОСОБА_2 надано земельні ділянки за рахунок земель державної та громадської забудови. Крім того, ОСОБА_2 всупереч положенням ст. 118 ЗК України особисто не зверталась до Марївської сільської ради з клопотанням про одержання безоплатно у власність земельної ділянки. Суд виходив з доведеності інших зазначених прокурором підстав позову для визнання рішень сесії сільської ради та державного акту на право власності на земельну ділянку недійсними.
Проте, колегія суддів не в повному обсязі погоджується з висновками суду першої інстанції
Встановлено, що 30 травня 2009 року ОСОБА_2 звернулася до Марївської сільської ради із заявою про надання у власність земельної ділянки площею 0,25 га для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) в якій просила виділити їй землю за рахунок земель житлової та громадської забудови, що перебувають у запасі Марївської сільської ради (т.2, а.с.4).
Рішенням сесії Марївської сільської ради від 03 вересня 2009 року № 316 затверджено висновки територіальних органів Компаніївської районної державної адміністрації про можливість відведення земельних ділянок громадянам в тому числі відповідачу ОСОБА_2 для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд.Надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,25 га у власність для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд за рахунок земель сільськогосподарського призначення, що перебувають у землях запасу державної власності за адресою: с. Тернова Балка Марївської сільської ради Компаніївського району Кіровоградської області (т. 1а.с.8-9).
18 листопада 2009 року рішенням сесії Марївської сільської ради Компаніївського району № 360 затверджено акт визначення збитків власників землі та землекористувачів, повязаних з вилученням земельних ділянок громадянам для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд (присадибні ділянки). Затверджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок громадянам зазначеним в додатку № 1, для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибні ділянки). Надано у власність громадянам зазначеним у додатку № 1 земельні ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд (присадибні ділянки) за рахунок земель житлової та громадської забудови Марївської сільської ради в с.Тернова Балка, присвоєно адреси присадибним ділянкам згідно з додатком (т.1, а.с.10-12, 25-27).
Згідно додатку № 1 до рішення № 360 Марївської сільської ради від 18 листопада 2009 року ОСОБА_2 зазначена під № 62 в списку громадян, яким передаються у власність земельні ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд (присадибні ділянки) за адресою с. Тернова Балка, Компаніївський район, Кіровоградська область (т.1а.с.11-12).
Грошова оцінка земельної ділянки кадастровий № 3522883000:53:000:0052 наданої ОСОБА_2 згідно інформації відділу Держземагенства у Компаніївському районі становить 10550 грн. (т.1 а.с.13-14).
28 грудня 2009 року на підставі вищевказаного рішення сесії Марївської сільської ради № 360 ОСОБА_2 видано державний акт на право власності на земельну ділянку, розташовану в с. Тернова Балка по вул. ім. Л. Ковтунця, 28, цільове призначення земельної ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), серії ЯК №850552 (т.1 а.с.15). Право власності на земельну ділянку зареєстровано в установленому законом порядку. Земельній ділянці присвоєно кадастровий №3522883000:53:000:0052 (т.1, а.с.28).
Згідно ч. 1 п. 12 «Перехідні положення» ЗК України (у редакції Закону від 25 жовтня 2001 року) до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
За змістом ч. 1 ст. 116 ЗК України ( у редакції, яка була чинною на момент виникнення спірних правовідносин 3 вересня 2007 року) громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування та державних органів приватизації щодо земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, в межах їх повноважень, визначених ст. 122 цього Кодексу, та в порядку, передбаченому ст. 118 цього Кодексу, з урахуванням цільового призначення земельної ділянки.
Частинами 6, 7 ст. 118 ЗК України передбачено, що громадянин, зацікавлений в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення, зокрема, особистого селянського господарства у межах норм безоплатної приватизації, подає заяву до відповідної сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. Відповідна сільська, селищна, міська рада розглядає заяву, а при передачі земельної ділянки у власність надає дозвіл на розробку проекту її відведення. Згідно із ч. 10 зазначеної статті сільська, селищна, міська рада у місячний строк розглядає проект відведення та приймає рішення про передачу земельної ділянки у власність.
Згідно з пунктами «б», «в», ч. 1 ст. 20 Закону України «Про землеустрій» від 28 травня 2003 року (у редакції, яка була чинною на момент виникнення спірних правовідносин) землеустрій проводиться в обовязковому порядку на землях усіх категорій незалежно від форми власності в разі встановлення та зміни меж обєктів землеустрою, надання, вилучення (викупу), відчуження земельних ділянок.
Стаття 50 цього Закону передбачала обовязкове складання проекту землеустрою (у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України) у разі надання, передачі, вилучення (викупу), відчуження земельних ділянок/
Порядок розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок було затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 26 травня 2004 року № 677 (далі Порядок) (постанова втратила чинність згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2013 року № 154).
Цим Порядком на час виникнення спірних правовідносин передбачалося, що проект відведення земельної ділянки не розробляється лише у разі, коли земельна ділянка, межі якої визначено в натурі (на місцевості), надається в користування або безоплатно передається у власність чи набувається власність на підставі цивільно-правових угод без зміни її цільового призначення (абз. 2 п. 2 Порядку).В усіх інших випадках розроблення проекту землеустрою є обовязковим.
Таким чином, у разі передачі в приватну власність земельної ділянки із земель державної чи комунальної власності, межі якої не встановлені в натурі або цільове призначення якої змінюється, обовязковим є розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Крім того, за основним цільовим призначенням відповідно до ч. 1 ст. 19 ЗК України землі України поділяються на певні категорії, серед яких до різних категорій віднесено землі землі сільськогосподарського призначення (підпункт «а»).
Виходячи з положень ч. 2 ст. 19, ст. ст. 80, 83 ЗК України землі кожної із цих категорій можуть перебувати або у власності (користуванні) громадян чи юридичних осіб, або у запасі (землі державної чи комунальної власності).
Відповідно до ч. 1 ст. 20 ЗК України віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень. Зміна цільового призначення земель проводиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про передачу цих земель у власність або надання у користування, вилучення (викуп) земель і затверджують проекти землеустрою або приймають рішення про створення обєктів природоохоронного та історико-культурного призначення (ч. 2 ст. 20 ЗК України).
У звязку з викладеним, реалізуючі свої повноваження з розпорядження земельними ділянками, відповідний орган місцевого самоврядування за місцем знаходження земельної ділянки, має право змінювати цільове призначення земельних ділянок, які відчужуються (надаються), за умови дотримання положень Порядку про погодження такої зміни з відповідними органами та після складання проекту відведення.
Порушення порядку встановлення та зміни цільового призначення земель є підставою для визнання недійсними рішень органів місцевого самоврядування про надання (передачу) земельних ділянок громадянам та юридичним особам, відмови у реєстрації земельної ділянки або визнання реєстрації недійсною (ст. 21 ЗК України).Зазначена правова позиція висловлена Верховним Судом України у постанові № 6-35 цс 14 від 14 травня 2014 року, яка згідно зі ст. 360-7 ЦПК України є обовязковою для судів.
Згідно ст. 9 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації» проекти землеустрою відведення земельних ділянок підлягають обовязковій державній експертизі. Зазначена правова позиція висловлена Верховним Судом України у постанові № 6-179 цс 14 від 12 листопада 2014 року, яка згідно зі ст. 360-7 ЦПК України є обовязковою для судів.
Відповідачці ОСОБА_2 рішенням сесії Марївської сільської ради (п. 2) від 03 вересня 2009 року № 316. надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,25 га у власність для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд за рахунок земель сільськогосподарського призначення., що перебувають у землях запасу державної власності за адресою: с. Тернова Балка Марївської сільської ради Компаніївського району Кіровоградської області (т.1а.с.8-9).
Відповідач голова Марївської сільської ради та її представник в суді заперечували щодо відведення земельної ділянки за рахунок земель сільськогосподарського призначення, вказавши що це фактично була земля житлової та громадської забудови і в рішенні здійснена помилка, яка до сьогоднішнього дня через судові провадження не виправлена. Але в той же час належними і до пустими доказами ці заперечення не доведені, а зібрані в справі докази навпаки доводять що виділена земля є землею сільськогосподарського призначення.
Так, у відділі Держземагенства у Компаніївському районі відсутній державний акт, який посвідчує межі населеного пункту ОСОБА_8 Марївської сільської ради Компаніївського району, а також відсутні рішення щодо встановлення меж населеного пункту ОСОБА_8, що підтверджується листом заступника начальника відділу Держземагенства у Компаніївському районі № 1806/10/01-09 від 15 жовтня 2014 року (т.1 а.с.38).
Згідно інформації сільського голови Марївської сільської ради № 02-23/294 від 07 жовтня 2014 року та заступника голови Компаніївської РДА від 14.10.2014 р. № 01-21/3247/3 генеральний план забудови на село ОСОБА_8 відсутній (т.1 а.с.39,40).
У відділі регіонального розвитку архітектури та житлово-комунального господарства Компаніївської РДА відсутні містобудівна документація (генеральний план) с. Тернова Балка та дані про її виготовлення, а також схема розташування земельних ділянок з відповідними номерами в с. Тернова Балка, шо підтверджується листом голови Компаніївської РДА від 23 квітня 2015 року № 01-27/1498/8 (т.1 а.с. 182)
Згідно довідки виданої виконкомом Марївської сільської ради Компаніївського району генеральний план території с. Тернова Балка в архіві Марївської сільської ради не зберігається. Картографічні матеріали про межі села ОСОБА_8 в сільській раді зберігаються у вигляді документації про грошову оцінку населених пунктів за 1998 рік, про встановлення меж земель в границях Марївської сільської ради за 1991 рік, матеріали про інвентаризацію земель сільської ради за 1991 рік (т. 1 а.с.183).
Проект землеустрою щодо встановлення та зміни меж с. Тернова балка в Марївській сільській раді відсутній (не виданий із відділду Держкомзему), що підтверджується довідкою виданою виконкомом Марївської сільської ради Компаніївського району № 260 (т.1 а.с.184).
Відповідно до листа голови Кіровоградської обласної ради від 19 травня 2015 року № 23-969/1 інформація щодо прийняття Кіровоградської обласною радою у будь-який період часу рішень про затвердження документації по встановленню межі с. Тернова Балка Марївської сільської ради Компаніївського району, генерального плану зазначеного населеного пункту, іншої містобудівної та землевпорядної документації у виконавчому апараті Кірвоградської обласної ради відсутня, оскільки документи довготривалого (понад 10 років) зберігання у встановленому порядку передаються обласною радою Державному архіву Кіровоградської області (т.1 а.с.209).
Загальна площа с. Тернова Балка згідно технічної документації по грошовій оцінці земель с. Марївка, Зелене та ОСОБА_8 Компаніївського району від 1998 року складає 37,4 га. (т. 1 а.с.217-219).
Відповідно до проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність громадянам для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибні ділянки) за адресою с. Тернова Балка, відведення земельних ділянок здійснено з категорії земель житлової та громадської забудови (т.2, а.с.111-121).
Згідно пояснювальної записки до вищевказаного проекту землеустрою на момент обстеження земельні ділянки за основним цільовим призначенням відносились до категорії земель житлової та громадської забудови, що перебувають у запасі. Проектом відведення не передбачена зміна цільового використання земельних ділянок. Запроектовані до відведення земельні ділянки розташовані в межах населеного пункту в с. Тернова Балка, відводяться за рахунок земель житлової та громадської забудови, що перебувають у запасі (т.2 а.с.120).
Компаніївська районна державна адміністрація згідно висновку від 25 червня 2009 року №69 по проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок громадянам для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибні ділянки) погодила відведення земельних ділянок загальною площею 17 га ( у тому числі земельної ділянки ОСОБА_2В.), з яких 17 га надається за рахунок земель житлової та громадської забудови, що перебувають у запасі Марївської сільської ради (т.2 а.с.127).
Визначено склад земель в межах населених пунктів та за їх межами по угіддях. На плані земель в межах границь Марївської сільської ради народних депутатів відображені особливо цінні продуктивні землі, які недопустимо вилучати з сільськогосподарського виробництва (т.3 а.с.13-21).
Згідно експлікації земель в межах границь Марївської сільської ради, загальна площа села ОСОБА_8 складає 37,4 га, в тому числі: 25,5 га - сільськогосподарських угідь, з яких: 12,4 га орні землі; 0,9 багаторічні насадження; 12,2 га пасовища; 5,0 дерево-чагарникові насадження; 0,9 га під громадськими дворами; 5,6 га під вулицями, 0,4 га інші землі (т.3 а.с.17-21).
Відповідно до 13, 14 Конституції України земля є обєктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах визначених Конституцією.
Право власності на землю гарантується, набувається та реалізується громадянами виключно у відповідності до закону.
Частина перша ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачає, що сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їхні посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
Згідно Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", зокрема ст.24 Закону, правовий статус місцевого самоврядування в Україні визначається Конституцією України, законами України.
Органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції. До повноважень сільських, селищних, міських рад згідно із п.п.34. 42 ст.26 вказаного закону, належить, зокрема, вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин; затвердження в установленому порядку місцевих містобудівних програм, генеральних планів забудови відповідних населених пунктів, іншої містобудівної документації.
Як передбачено ч. 1 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. У відповідності до ч. 10 вказаної статті, акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку
Враховуючи обставини спору, докази сторін та вищевикладені норми права, реалізуючі свої повноваження з розпорядження земельними ділянками, відповідний орган державної влади чи місцевого самоврядування за місцем знаходження земельної ділянки, має право змінювати цільове призначення земельних ділянок, які відчужуються (надаються), за умови дотримання положень Порядку про погодження такої зміни з відповідними органами та після складання проекту відведення. Порушення порядку встановлення та зміни цільового призначення земель є підставою для визнання недійсними рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування про надання (передачу) земельних ділянок громадянам та юридичним особам, відмови у реєстрації земельної ділянки або визнання реєстрації недійсною (ст. 21 ЗК України). Марївська сільська рада не може передавати земельні ділянки для будь-яких потреб за рахунок земель с. Тернова Балка до моменту виготовлення та затвердження в установленому законом порядку відповідної технічної документації щодо встановлення меж цього населеного пункту та виготовлення державного акту. Проте, згідно технічної документації про встановлення меж земель в границях Марївської сільської ради народних депутатів Компаніївського району Кіровоградської області розробленої в 1991 році, а також довідки відділу Держземагенства у Компаніївському районі від 22.06.2015 р. № 10-1112-0.2-1089/2-15 на момент прийняття Марївської сільської радою спірних рішень про надання громадянам, в тому числі й ОСОБА_2 земельних ділянок на території с. Тернова Балка в землях запасу перебували лише землі сільськогосподарського призначення, землі житлової та громадської забудови відсутні. Визначення категорій земель на території с. Тернова Балка після 1991 року не проводилось.
Тобто, на момент винесення Марївської сільською радою спірних рішень надана ОСОБА_2 земельна ділянка відносилася до земель сільськогосподарського призначення, що підтверджується, довідкою Марївської сільської ради від 13 травня 2013 року № 335, вищезазначеною технічною документацією від 1991 року, відсутністю встановлених меж с. Тернова Балка, інформацією відділу Держземагенства в Компаніївському районі від 22.06.2015 року, а також п. 2 самого рішення № 316 Марївської сільської ради.
Органом державної влади чи органом місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень не приймалося рішення про віднесення наданої у власність ОСОБА_2 земельної ділянки до земель категорії «землі забудови та громадської забудови», у звязку з чим земельна ділянка відповідачу надана у власність із земель, в тому числі які відносяться до категорії «землі сільськогосподарського призначення». При цьому, зміна цільового призначення земельної ділянки у встановленому законом порядку повинна бути здійснена до надання цієї земельної ділянки, а не після її надання, доказом такої зміни є рішення органу влади, а не довідки та повідомлення відділу Держземагенства.
Довідка відділу Держземагенства у Компаніївському районі, надана на запит прокурора (т.1 а.с.213), згідно якої земельна ділянка, яка передана ОСОБА_2 згідно форми 6-зем відносилася до земель житлової та громадської забудови (присадибні ділянки) не є належним доказом, оскільки форма 6-зем є лише щорічним статистичним звітом про наявність земель та розподіл їх за власниками землі, землекористувачами та видами економічної діяльності, затверджена наказом Державного комітету статистики України №377 від 05.11.1998 року (зі змінами).
Марївською сільською радою при наданні вищевказаної земельної ділянки не дотримано порядку зміни цільового призначення земельних ділянок, що перебувають у власності громадян та юридичних осіб, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 11.04.2002 року №502, не розроблено проект землеустрою щодо зміни цільового призначення. В існуючому проекті землеустрою, який затверджено рішенням ради від 18.11.2009 року №360 зміну цільового призначення не передбачено, можливість чи неможливість цього не обґрунтовано, втрати сільськогосподарського виробництва не розраховувались, що свідчить про невідповідність цього проекту землеустрою та рішення про його затвердження вимогам ст.ст.20,21 ЗК України та зазначеному Порядку, що є підставою для визнання оспорюваних рішень Марївської сільської ради недійсними.
За таких обставин надання Марївською сільською радою дозволу щодо відведення спірної земельної ділянки у власність ОСОБА_2 для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд суперечить ст.20, 21, 22, 38,39 ЗК України, оскільки сільської радою порушено визначений порядок цільового призначення земельних ділянок та до надання земельної ділянки ОСОБА_2, яка відносилась до земель сільськогосподарського призначення не змінено її статусу.
Вирішення питання про правомірність видачі державного акта безпосередньо залежить від законності рішення, на підставі якого такий акт виданий, і дотримання вимог, передбачених земельним законодавством, зокрема статтями 116,118 ЗК України.
Тому, вимоги прокурора про визнання недійсними рішень міської ради з підстав надання земельної ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку за рахунок земель сільськогосподарського призначення є обґрунтованими і підлягають задоволенню.
Позивач в підставу вимог про визнання правочину недійсним визначив також удаваність угоди, вказав що ОСОБА_2 набула у власність земельну ділянку, яка розташована над Юріївським золоторудним родовищем, а також що з відповідним клопотанням щодо відведення у власність земельної ділянки в порядку ч. 6 ст. 118 ЗК України особисто відповідач до сільської ради не зверталася.
З даними підставами колегія суддів не погоджується за наступного.
Згідно пояснювальної записки заступника Голови правління НАК «Надра України» по обґрунтуванню необхідності отримання спеціального дозволу на геологічне вивчення Юріївського золоторудного родовища, територія родовища розташована на правобережжі Дніпра, в долині ріки Інгул, в межах Компаніївського району Кіровоградської області на сільськогосподарських угіддях СТОВ села ОСОБА_8 (т.1 а.с.204). Розроблено програму робіт та план розвитку робіт на Юріївському родовищі золота на 2007-2012 роки (т.1 а.с.202).
Листом Державного науково-виробничого підприємства «Державний інформаційний геологічний фонд України» перспективні ресурси Юріївського родовища відносяться до стратегічно важливих для економіки України (т.3 а.с.27-28).
Позивач вказує, що надання Марївською сільською радою громадянам земельних ділянок для будівництва та обслуговування жилих будинків на території с. Тернова Балка Компаніївського району, порушує право власності українського народу, оскільки земельна ділянка ОСОБА_9 розташована над Юріївським золоторудним родовищем.
Згідно ст. 60 ЦПК України кожна сторона зобовязана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановленихст. 61 цього Кодексу.
Прокурором не надано беззаперечних доказів того, що саме спірна земельна ділянка територіально розташована саме на території Юріївського золоторудного родовища.
Крім того, відомості про те, що на час прийняття спірних рішень про надання у власність ОСОБА_2 земельної ділянки були будь-які застереження, обмеження (обтяження) у звязку з наявністю на даній території родовища у надрах землі в матеріалах справи відсутні, а стороною позивача не надано.
Колегія суддів також не погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що ОСОБА_2 всупереч положенням ст. 118 ЗК України особисто не зверталася до Марївської сільської ради Компаніївського району з заявою про надання їй безоплатно у власність земельної ділянки, проживає за межами Компаніївського району, а від її імені діяла на підставі супровідного листа ВОО «Господарі землі» ОСОБА_10, яка не мала жодних належним чином посвідчених повноважень на представництво інтересів ОСОБА_2
Згідно супровідного листа Всеукраїнської громадської організації «Господарі землі», особи, зазначені у списку, зокрема ОСОБА_2 (п.5 списку) доручають ОСОБА_10 бути їх представником у відділі земельних ресурсів, сільській раді і інших установах з питань щодо набуття права власності на землю, що розташована в с. Тернова Балка Компаніївського району Кіровоградської області. Представнику надається право, зокрема подавати від свого імені документи, заяви (т.1, а.с. 31).
17 червня 2009 року за № 41 зареєстровано заяву ОСОБА_2 про вибір місця розташування земельної ділянки площею 0, 25 га в с.Тернова Балка, що підтверджується витягом з журналу реєстрації заяв по земельних питаннях на сесію Марївської сільської ради.
В технічній документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі та виготовленню державних актів на право власності на земельну ділянку ОСОБА_2 в с.Тернова Балка по вулиці ім.Л.Ковтунця, 30, міститься заява від 30 травня 2009 року голові Марївської сільської ради від ОСОБА_2 про надання відповідно до ст.ст.40, 118, 121, 125 ЗК України у власність земельної ділянки площею 0,25 га для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) (т.2 а.с.4).
Тобто, докази того, що вказану заяву посвідчила своїм підписом не особисто ОСОБА_2 в матеріалах справи відсутні.
Згідно заяви від 23 червня 2009 року ОСОБА_2 звернулась до ПП «І-Експерт-Сервіс» щодо підготовки проектно-технічної документації для складання державного акта на право власності на земельну ділянку в с.Тернова Балка Компаніївського району (т.2 а.с.5). 28 грудня 2009 року ОСОБА_2 отримала у відділі Держкомзему у Компаніївському районі державний акт на право власності на земельну ділянку (т.1 а.с.15).
Відомості про те, що ОСОБА_2 оспорюються будь-які дії ОСОБА_10 в матеріалах справи відсутні.
Позовні вимоги також обґрунтовані тим, що ОСОБА_2 не проживає на території Марївської сільської ради, тому не була зацікавлена в одержанні земельної ділянки саме для будівництва та обслуговування жилого будинку, не мала на меті задоволення особистих потреб шляхом розміщення житлової забудови. Дійсною метою отримання земельної ділянки було подальше її відчуження та передача підприємству, що буде здійснювати промисловий видобуток золота Юріївського родовища, над яким розташована земельна ділянка відповідача. Оформлення права власності на земельну ділянку є прихованою угодою.
Відповідно до ст. 235 ЦК України удаваним є правочин, який вчинено сторонами для приховання іншого правочину, який вони насправді вчинили. Якщо буде встановлено, що правочин був вчинений сторонами для приховання іншого правочину, який вони насправді вчинили, відносини сторін регулюються правилами щодо правочину, який сторони насправді вчинили.
Колегія суддів дійшла до висновку, що доводи прокурора про те, що дії ОСОБА_2 щодо набуття землі у власність є прихованою угодою та порушують право власності народу України на надра, є припущенням, яке не ґрунтується на безспірних доказах.
Враховуючи вищевикладене суд в порушення вищевказаних норм матеріального права не надав належної оцінки обставинам справи та доказам сторін, не розглянув в повному обсязі підстави заявлених вимог, не перевірив всі факти, що входять до предмета доказування, не дослідив заперечення, а відтак здійснив висновки без врахування доводів сторін.
Керуючись ст. 303, ст. 307, ст. 309, ст. 313, ст. 314, ст. 316, ст. 319 ЦПК України, колегія суддів -
В И Р І Ш И Л А :
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити частково.
Рішення Компаніївського районного суду Кіровоградської області від 15 грудня 2014 року - скасувати та ухвалити нове.
Позов керівника Олександрійської місцевої прокуратури Кіровоградської області в інтересах держави до Марївської сільської ради Компаніївського району, ОСОБА_2, треті особи без самостійних вимог на предмет спору: реєстраційна служба Компаніївського районного управління юстиції Кіровоградської області, відділ Держгеокадастру у Компаніївському районі Кіровоградської області про визнання недійсними рішень сесії, визнання недійсним державного акту на право власності на земельну ділянку - задовольнити.
Визнати недійсним рішення сесії Марївської сільської ради Компаніївського району Кіровоградської області від 03.09.2009 року №316 в частині надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,25 га у власність для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд ОСОБА_2
Визнати недійсним рішення сесії Марївської сільської ради Компаніївського району Кіровоградської області від 18.11.2009 року №360 в частині затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання у власність ОСОБА_2 земельної ділянки площею 0,25 га для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд (присадибні ділянки) (п. 62 додатку до рішення).
Визнати недійсним державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯК № 850552, виданий ОСОБА_2, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею № 010937300216 від 28 грудня 2009 року.
Стягнути з Марївської сільської ради Компаніївського району Кіровоградсьокої області на користь держави 730,80 грн. судового збору.
Рішення апеляційного суду набирає законної сили з моменту його проголошення і може бути оскаржене у касаційному порядку безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів з дня набрання ним законної сили.
Головуючий суддя:
Судді: