справа № 462/2061/16-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 травня 2016 року суддя Залізничного районного суду м.Львова Колодяжний С.Ю. розглянувши у скороченому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Залізничному районі м.Львова про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити дії по перерахунку пенсії державного службовця,
встановив:
ОСОБА_1 13.04.2016 року звернулася в суд із адміністративним позовом про визнання рішення управління Пенсійного фонду України у Залізничному районі м.Львова про відмову їй в перерахунку пенсії державного службовця з врахуванням сум матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань і оздоровлення, щомісячної індексації та інших виплат, на які нараховувалися страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, протиправним та зобовязання відповідача з 11.12.2012 року здійснити їй перерахунок та виплату пенсії державного службовця із розрахунку 80 % суми заробітної плати, з врахуванням усіх виплат, з яких сплачено страхові внески згідно довідки управління державної реєстрації Львівської міської ради № 03/01-вих-13 від 29.02.2016 року. Свої вимоги мотивує тим, що вона 01.03.2016 року звернулася із заявою до відповідача про перерахунок пенсії державного службовця з врахуванням сум матеріальної допомоги, індексації заробітної плати та інших виплат, які входили до системи оплати праці та на які нараховано і утримано страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, - згідно з поданою довідкою про заробітну плату, однак листом відповідача № 2542/03-16 від 09.03.2016 року їй було відмовлено у перерахунку пенсії з мотивів того, що управління не має законних підстав для такого перерахунку. ОСОБА_1 вважає такі дії відповідача протиправними, оскільки вона отримує пенсію у заниженому розмірі і просить захистити її права, позов задовольнити.
Ухвалою суду від 18.04.2016 року позовні вимоги ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Залізничному районі м.Львова про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити дії по перерахунку і виплаті пенсії державного службовця за період з 11.12.2012 року до 13.10.2015 року залишено без розгляду у звязку з пропуском строку звернення до суду.
29.04.2016 року на адресу суду надійшло клопотання відповідача про розгляд справи не в скороченому провадженні, а за загальними правилами КАС України, для повного і обєктивного розгляду справи.
Відповідно до ч.ч. 4, 5 ст.183-2 КАС України відповідач у десятиденний строк з дня одержання ухвали про відкриття скороченого провадження та копій документів може подати заперечення проти позову та необхідні документи або заяву про визнання позову.
Суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. За результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне судове рішення. У разі недостатності повідомлених позивачем обставин або якщо за результатами розгляду поданого відповідачем заперечення суд прийде до висновку про неможливість ухвалення законного судового рішення без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, суд розглядає справу за загальними правилами цього Кодексу, про що постановляє ухвалу, яка не підлягає оскарженню.
Виходячи з наведеного, враховуючи, що відповідачем не подано заперечень проти позову, повідомлених позивачем обставин і документів є достатньо для прийняття законного рішення у справі, вважаю за можливе розглянути справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Дослідивши матеріали справи, приходжу до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 знаходиться на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у Залізничному районі м.Львова і з 11.12.2012 року отримує пенсію по інвалідності, яку призначено відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», з врахуванням страхового стажу 27 років 2 місяці 28 днів, стажу роботи на посадах державного службовця 10 років 28 днів, заробітної плати 2711,36 грн., в розмірі 80 % від заробітку.
Позивач 01.03.2016 року звернулася із заявою до відповідача щодо проведення перерахунку призначеної їй пенсії відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу», з урахуванням всіх складових заробітної плати, в тому числі сум індексації, матеріальної допомоги, відпускних, річної премії, винагороди за безпечну службу, лікарняних, премій, відрядження, на які нараховано страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.
Для перерахунку пенсії позивач надала відповідачеві довідку управління державної реєстрації Львівської міської ради № 03/01-вих-13 від 29.02.2016 року про складові заробітної плати, з якої вбачається, що ОСОБА_1 з 01.12.2007 року до 30.11.2012 року отримувала, крім інших виплат, також індексацію заробітної плати, матеріальні допомоги, відпускні, річну премію, винагороду за безперервну службу, лікарняні, премію до Дня місцевого самоврядування, відрядження, на які нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування.
Однак, листом управління Пенсійного фонду України в Залізничному районі м.Львова № 2542/03-16 від 09.03.2016 року позивачу було відмовлено в задоволенні вимог, заявлених у її заяві, з мотивів того, що відсутні законні підстави для включення до заробітної плати при нарахуванні пенсії інших виплат, ніж ті, які визначені в ч.2 ст.33 Закону України «Про державну службу».
Відповідно до ч.7 ст.21 Закону україни «Про службу в органах місцевого самоврядування» пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менше 10 років, здійснюється у порядку, визначеному законодавством України про державну службу.
За змістом ч.1 ст.37 Закону України «Про державну службу» в редакції, що діяла на час призначення пенсії, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне
соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Пенсія по інвалідності у розмірах, передбачених частиною першою цієї статті, призначається за наявності страхового стажу, встановленого для призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне
страхування», особам, визнаним інвалідами I або II групи у період перебування на державній службі, які мають стаж державної служби не менше 10 років, а також особам з числа інвалідів I або II групи незалежно від часу встановлення їм інвалідності, які мають не менше 10 років стажу державної служби на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, якщо безпосередньо перед зверненням за призначенням такої пенсії вони працювали на зазначених посадах. Пенсія по інвалідності відповідно до цього Закону призначається незалежно від причини інвалідності за умови припинення державної служби.
Згідно ч.2 ст.33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Частиною 1 ст.1 Закону України «Про оплату праці» визначено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Відповідно до ст.2 цього Закону структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Аналіз наведених норм чинного законодавства дає підстави для висновку, що матеріальні допомоги, відпускні, премії, винагороди, лікарняні, відрядження входять до системи оплати праці державного службовця.
Згідно з ч.6 ст.95 КЗпП України заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку.
Індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг (ст.1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення»).
Відповідно до ст.33 Закону України «Про оплату праці» у період між переглядом розміру мінімальної заробітної плати індивідуальна заробітна плата підлягає індексації згідно з чинним законодавством.
Суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, входять до складу фонду додаткової заробітної плати згідно з підпунктом 2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13 січня 2004 року № 5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 року за № 114/8713. Згідно з ст. 2 Закону України «Про оплату праці» структуру заробітної плати складають: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Згідно ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Відповідно до ст.41 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески, суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом України у постановах від 14.05.2013 року в справі № 21-125а13 та 28.05.2013р. у справі №21-97а13.
Відповідно до ч.1 ст.244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.
Таким чином, суд прийшов до висновку, що індексація заробітної плати, матеріальні допомоги, річна премія, винагорода за безперервну службу, лікарняні, премія до Дня місцевого самоврядування, відрядження входили до системи оплати праці позивача, як державного службовця, а тому мають бути враховані при обчисленні пенсії.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії позивачу з урахуванням вказаних виплат є протиправними і, для захисту прав позивача, слід зобовязати управління Пенсійного фонду України у Залізничному районі м.Львова провести перерахунок призначеної пенсії з врахуванням цих виплат.
Оскільки в даному випадку позивачка мала право на врахування до заробітної плати, що враховується при призначенні пенсії, усіх виплат, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, з моменту призначення пенсії, незалежно від звернення позивачки за таким перерахунком, а тому вимоги позивачки про здійснення їй перерахунку пенсії підлягають задоволенню в межах строку визначеного ст.99 КАС України, тобто з 13.10.2015 року.
За такого рішення, з урахуванням того, що позивача при подачі позову було звільнено від сплати судового збору, судові витрати у справі суд відносить на рахунок держави відповідно до ст.94 ЦПК України.
Керуючись ст.ст. ст.ст. 2, 6, 7-12, 17, 18, 69, 71, 86, 94, 158-163, 183-2 КАС України, ст.ст. 33, 37 Закону України «Про державну службу», ст.ст. 1, 2 Закону України «Про оплату праці», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.41 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», -
постановив:
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України у Залізничному районі м.Львова щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» з врахуванням при розрахунку розміру пенсії у складі заробітної плати сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги, річної премії, винагороди за безперервну службу, лікарняних, премії до Дня місцевого самоврядування, відрядження, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року -внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, згідно з довідкою управління державної реєстрації Львівської міської ради № 03/01-вих-13 від 29.02.2016 року.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Залізничному районі м.Львова здійснити з 13.10.2015 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», з урахуванням у складі заробітної плати сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги, річної премії, винагороди за безперервну службу, лікарняних, премії до Дня місцевого самоврядування, відрядження, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року -внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, згідно з довідкою управління державної реєстрації Львівської міської ради № 03/01-вих-13 від 29.02.2016 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії через Залізничний районний суд м. Львова з одночасним надісланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано, а в разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або за наслідками апеляційного провадження.
Суддя: (підпис)
З оригіналом згідно.
Суддя: Колодяжний С.Ю.