Рішення № 57741604, 04.05.2016, Шевченківський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
04.05.2016
Номер справи
761/9479/16-ц
Номер документу
57741604
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 761/9479/16-ц

Провадження № 2/761/4304/2016

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 травня 2016 року Шевченківський районний суд м.Києва у складі:

головуючого судді Савицького О.А.

при секретарі Личак М.К.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду цивільну справу за позовом Одеської обласної організації Професійної спілки працівників соціального страхування та потерпілих від нещасних випадків і профзахворювань на виробництві Україні «Соціал» до Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України про визнання незаконним та скасування наказу,

в с т а н о в и в :

Позивач звернувся до суд з позовом, в якому просив визнати незаконним та скасувати наказ Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 3 березня 2016 року № 169 «Про реорганізацію робочих органів виконавчої дирекції Фонду в Одеській області.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив їх задовольнити, посилаючись на те, що 4 березня 2016 року начальником управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Одеській області був виданий Одеській обласній організації Професійної спілки працівників соціального страхування та потерпілих від нещасних випадків і профзахворювань на виробництві України «Соціал» наказ виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 3 березня 2016 року № 169 «Про реорганізацію робочих органів виконавчої дирекції Фонду в Одеській області», яким уповноважено та зобов’язано начальника управління ВД Фонду в Одеській області видати наказ щодо припинення управління шляхом злиття з відповідним робочим органом Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та видати накази про припинення відділень ВД Фонду у районах та містах обласного значення в Одеській області шляхом злиття з відповідними робочими органами Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та надати виконавчій дирекції Фонду копії наказів.

Позивач вважає, що наказ № 169 є таким, що виданий з порушенням порядку встановленого чинним законодавством України, виходить поза межи компетенції виконавчої дирекції Фонду та порушує права працівників Фонду.

Представник відповідача заперечував проти задоволення позову, просив відмовити в його задоволенні.

Вислухавши учасників судового розгляду справи, дослідивши письмові докази, що містяться в матеріалах справи, суд вважає, що позов не може бути задоволено, виходячи з наступного.

Перевіряючи обставини справи судом встановлено, що 4 березня 2016 року начальником управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Одеській області був виданий Одеській обласній організації Професійної спілки працівників соціального страхування та потерпілих від нещасних випадків і профзахворювань на виробництві України «Соціал» наказ виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 3 березня 2016 року № 169 «Про реорганізацію робочих органів виконавчої дирекції Фонду в Одеській області», яким уповноважено та зобов’язано начальника управління ВД Фонду в Одеській області видати наказ щодо припинення управління шляхом злиття з відповідним робочим органом Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та видати накази про припинення відділень ВД Фонду у районах та містах обласного значення в Одеській області шляхом злиття з відповідними робочими органами Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та надати виконавчій дирекції Фонду копії наказів.

Згідно положень ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 19 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» право профспілок, їх об'єднань представляти і захищати права та інтереси членів профспілок , профспілки, їх об'єднання здійснюють представництво і захист трудових, соціально-економічних прав та інтересів членів профспілок в державних органах та органах місцевого самоврядування, у відносинах з роботодавцями, а також з іншими об'єднаннями громадян , у питаннях колективних інтересів працівників профспілки, їх об'єднання здійснюють представництво та захист інтересів працівників незалежно від їх членства у профспілках , у питаннях індивідуальних прав та інтересів своїх членів профспілки здійснюють представництво та захист у порядку, передбаченому законодавством та їх статутами , профспілки, їх об'єднання мають право представляти інтереси своїх членів при реалізації ними конституційного права на звернення за захистом своїх прав до судових органів, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, а також міжнародних судових установ , представництво інтересів членів профспілки у взаємовідносинах з роботодавцями, державними органами та органами місцевого самоврядування здійснюється на основі системи колективних договорів та угод, а також відповідно до законодавства.

Крім того, відповідно до п. 4 розділу VII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» передбачається утворення Фонду соціального страхування України, реорганізувавши шляхом злиття Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України та Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.

Пунктом 1.5 положення про виконавчу дирекцію Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 20 квітня 2001 року № 15 відповідач в межах своєї компетенції видає накази та інші нормативні документи , які є обов’язковими для виконання структурними підрозділами відповідача та її робочими органами.

Так, у відповідності до пунктів 4, 6 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування», а також на неодноразові вимоги центрального органу виконавчої влади який в тому числі здійснює нагляд за діяльністю відповідача в частині видання наказів про припинення відповідача та його робочих органів / копії листів від 3, 9 та 11 грудня 2015 року /.

Міністерством соціальної політики України затверджено персональний склад комісії з припинення управління відповідача в Одеській області та уповноважено начальника вказаного робочого органу видати наказ про припинення шляхом злиття з відповідним робочим органом Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.

Статтею 8 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» робочі органи відповідача проводять свою діяльність від імені відповідача в межах та в порядку, визначеному законом, статутом Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, типовим положенням про робочі органи відповідача, що затверджується його правлінням.

Таким чином, суд приходить до висновку, що видання відповідачем наказу від 3 березня 2016 року № 116 «Про реорганізацію робочих органів виконавчої дирекції Фонду в Одеській області» не суперечить нормативно-правовим актам, які регулюють діяльність відповідача, а тому відмовляє Одеській обласній організації Професійної спілки працівників соціального страхування та потерпілих від нещасних випадків і профзахворювань на виробництві Україні «Соціал» у задоволенні позову про визнання вказаного наказу незаконним та його скасуванні.

Враховуючи викладене, на підставі ЗУ «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування», Закону України « Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності», та керуючись ст.ст. 2, 3, 10, 11, 17, 57-60, 88, 179, 208, 209, 212-215, 218, 223, 294 ЦПК України, суд

в и р і ш и в :

Відмовити Одеській обласній організації Професійної спілки працівників соціального страхування та потерпілих від нещасних випадків і профзахворювань на виробництві Україні «Соціал» у задоволенні позову до Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України про визнання незаконним та скасування наказу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду м.Києва шляхом подачі апеляційної скарги через Шевченківський районний суд м. Києва протягом 10 днів з дня проголошення рішення, а особами, які не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя: