Постанова № 57741546, 17.05.2016, Солом'янський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
17.05.2016
Номер справи
760/5374/16-а
Номер документу
57741546
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

760/5374/16-а

2-а-565/16

Солом'янський районний суд м. києва

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 травня 2016 року Солом'янський районний суд міста Києва

у складі судді Кицюк В.С.,

за участю секретаря Піддубняк І.О.,

позивача ОСОБА_1,

представника позивача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Солом`янському районі м. Києва, правонаступником якого є Правобережне об`єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві, про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

В березні 2016 року позивач звернувся до суду із вищезазначеним позовом, в якому просив суд визнати дії управління Пенсійного фонду України в Солом`янському районі м. Києва, правонаступником якого є Правобережне об`єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві, щодо нарахування ОСОБА_1 пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховується під час призначення попереднього виду пенсії, протиправними, та зобов'язати Правобережне об`єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), на умовах і в порядку, передбачених Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, з дати звернення до управління Пенсійного фонду України в Солом`янському районі м. Києва, правонаступником якого є Правобережне об`єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві, тобто з 15.02.2016.

В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на наступне.

Так, позивач з 02.04.1995 перебував на обліку у відповідача та отримував пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

15.02.2016 позивач подав відповідачу заяву про призначення пенсії за віком.

Проте, стверджує позивач він категорично не погоджується із тим, яким чином відповідач розрахував йому розмір пенсії за цим видом, застосувавши показник середньої заробітної плати за 2007 рік, просить суд врахувати, що в даному випадку не можна казати про «перехід» з одного виду пенсії на інший, оскільки мова йде про «призначення» пенсії на підставі іншого закону - Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

В судовому засіданні позивач та його представник просили позов задовольнити.

Відповідач свого представника в суд не направив, проте подав письмові заперечення, з яких вбачається, що відповідач вважає, що в даному випадку йде мова саме про перехід з одного виду пенсії на інший, тому до спірних правовідносин слід застосовувати Постанову КМУ від 23.04.2012 №327 «Про підвищення рівня соціального захисту населення», тобто слід враховувати саме показчик за 2007 рік.

Заслухавши позивача та його представника, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Судовим розглядом встановлено, що позивачу з 02.04.1995 була призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

15.02.2016 позивач звернуся до відповідача із заявою та відповідними документами про призначення йому пенсії за віком, з цієї дати він перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

В свою чергу, сторонами не оспорюється, що відповідачем при призначенні пенсії позивачу було застосовано показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях України за 2007 рік, а не показник середньої заробітної плати за 2013-2015 роки, з посиланням на те, що він отримував до часу звернення пенсію, яку було призначено у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Позивач, не погоджуючись з такими діями відповідача, оскаржив їх в судовому порядку.

За документами пенсійної справи страховий стаж позивача вже становить 43 роки 09 місяців 15 днів.

До призначення пенсії за віком позивач отримував пенсію за вислугу років, як військовослужбовець, призначену на умовах і в порядку, передбачених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», при розрахунку якої взагалі не застосовувалася будь-яка середня заробітна плата в галузях економіки України, бралися зовсім інші показники, ніж ті, що використовуються відповідачем для нарахування пенсії за віком на умовах, передбачених Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

За частиною 3 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» особам, які мають право на пенсію за цим Законом обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством.

Отже, аналіз змісту даної правової норми вказує на однозначний висновок, що при обчисленні пенсії за вислугу років, призначеної згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», за основу береться грошове забезпечення, яке, в свою чергу, складається з окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

В свою чергу, відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року.

Заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата (дохід) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.

Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не містить жодного посилання на показник «середня заробітна плата у галузях економіки України» (тим більше саме за 2007 рік).

За таких обставин даний показник не має жодного відношення до пенсії позивача за вислугу років, що отримувалася ним, оскільки при її розрахунку він не застосувався взагалі, а тому і не повинен застосовуватися при розрахунку пенсії за віком.

Таким чином, оскільки формула розрахунку раніше призначеної пенсії не містила в собі такої складової як «середня заробітна плата (дохід), що передує року звернення за призначенням (перерахунком) пенсії», то висновок про необхідність застосування для призначення позивачу пенсії за віком показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України (тим більше за 2007 рік), є не вірним.

Статтею 5 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначено, що особам, звільненим з військової служби, іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей може призначатися (за їх бажанням) пенсія на умовах і в порядку, передбачених Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Отже, умови й порядок обчислення цих пенсій визначені різними законодавчими актами. Тобто, законодавець окремо виділив призначення пенсії на умовах і в порядку, передбачених Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Таким чином, в даному випадку відбулося саме призначення пенсії на умовах і в порядку, передбачених Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Крім того, позивачу було саме припинено виплату пенсії за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», по причині призначення пенсії за віком за іншим Законом. Наведене підтверджується вищезгаданим атестатом про зняття позивача з обліку.

Таким чином, оскільки позивачу було призначено інший вид пенсії за іншим законом у 2016 році, то має застосовуватися середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України за три роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, як це передбачено статтею 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Також, оскільки пенсія згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» була призначена вперше, то для визначення розміру пенсії мають застосовуватися формули, які використовуються при призначенні пенсії вперше, а не ті формули та граничні розміри коштів, які використовуються при переході із одного виду пенсії на інший.

Слід зауважити, що переведення з одного виду пенсії на інший виконується в порядку, передбаченому ч. 3 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Як зазначено в нормі цієї статті, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії (ч. 4 статті 45 вказаного Закону)

Отже, якщо проаналізувати наведені вище правові норми, то можна дійти висновку, що навіть при переведенні з одного виду пенсії на інший можуть застосовуватись норми частини 3 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» щодо застосування показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії, тільки за бажанням пенсіонера. Матеріали справи не місять жодних належних та допустимих доказів, які б підтверджували наявність такого бажання у позивача як на момент призначення пенсії за віком у 2016 році, так і на час вирішення спору в суді.

Аналогічні правові позиції висловлені Вищим адміністративним судом України у постановах від 01грудня 2013 року по справі № К/800/38624/13, від 02 квітня 2014 року по справі № К/800/45035/13, від 16 січня 2014 року по справі № К/800/1384/13.

В ч. 3 статті 45 даного Закону мова йде про переведення з одного виду пенсії на інший вид пенсій по матеріалам пенсійної справи, що в даному випадку відсутнє, так як мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом, а не переведення з одного виду на інший вид пенсії в межах одного Закону.

Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 10 грудня 2013 року № К/800/38624/13.

Також суд враховує висновок Верховного Суду України по аналогічні справі, викладений в постанові від 31.03.2015 у справі №21-612а14.

Враховуючи вищевикладене суд приходить до висновку, що відповідачем при призначенні пенсії за віком в 2016 році, необхідно було застосувати показники середньої заробітної плати за минулі три роки 2013-2015, а не показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях України за 2007 рік.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 2, 6-10, 17, 104, 158-163 КАС України, суд -

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Солом`янському районі м. Києва, правонаступником якого є Правобережне об`єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві, про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити дії, - задовольнити в повному обсязі.

Визнати дії управління Пенсійного фонду України в Солом`янському районі м. Києва, правонаступником якого є Правобережне об`єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві, щодо нарахування ОСОБА_1 пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховується під час призначення попереднього виду пенсії, - протиправними.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Солом`янському районі м. Києва, правонаступником якого є Правобережне об`єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві, здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), на умовах і в порядку, передбачених Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, з дати звернення до управління Пенсійного фонду України в Солом`янському районі м. Києва, правонаступником якого є Правобережне об`єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві, тобто з 15.02.2016.

Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Солом`янський районний суд м. Києва шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. В разі відсутності осіб, які приймали участь у справі, - протягом десяти днів з моменту отримання її копії.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя: В.С. Кицюк

Повний текст постанови виготовлено 17 травня 2016 року