Справа № 712/4884/16-а
Провадження № 2а/712/147/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 травня 2016 року Соснівський районний суд м. Черкаси в складі:
головуючого судді Кузьменко В.А.
при секретарі Коваль М.О.
розглянувши в відкритому судовому засіданні в залі суду м. Черкаси адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного Фонду України в м.Черкаси Черкаської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобовязання вчинити певні дії.
В С Т А Н О В И В:
Позивачка звернулась до Соснівського районного суду м. Черкаси із адміністративним позовом до ОСОБА_2 Пенсійного Фонду України в м.Черкасах Черкаської області про визнання дій протиправними та зобовязання провести перерахунок пенсії, позовні вимоги мотивує тим, що вона є пенсіонером та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу». Право на пенсію має відповідно до Закону України «Про державну службу», починаючи з 23.10.2012року. Пенсія призначена в розмірі 80% від суми заробітної плати, на які нараховується збір на обов»язкове державне пенсійне страхування. Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям, встановлені Законом України «Про державну службу».
Дізнавшись про порушення свого права, в частині не включення при призначенні пенсії до складових заробітної плати матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, вона звернулась до відповідача щодо проведення перерахунку із включенням вищевказаних виплат в заробітну плату для обчислення пенсії, на що отримала відмову відповідача та була змушена 24.12.2014 звернутись до суду з адміністративним позовом.
Постановою Придніпровського районного суду м. Черкаси від 11.02.2015 її позов було задоволено частково: визнано неправомірною відмову відповідача щодо перерахунку пенсії з урахуванням інших виплат; зобов'язано відповідача провести перерахунок її пенсії із врахуванням «інших виплат», вказаних у довідці № 13-12/425-13244 від 15.12.2014, виданої Головним управлінням Державної казначейської служби України у Черкаській області починаючи з 15.12.2014р.; в частині зобов'язання провести перерахунок пенсії за період з 23.10.2012р по 14.12.2014р. відмовлено.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 12.03.2015 постанову Придніпровського районного суду м. Черкаси від 11.02.2015 було змінено в частині дати, з якої відповідача зобов'язано здійснити перерахунок пенсії з 15.12.2014р. змінено на 01.01.2015р, в решті постанову суду першої інстанції залишено без змін.
У квітні 2015 року вона звернулась до Придніпровського районного суду м. Черкаси із заявою про роз'яснення судового рішення у справі № 711/14000/14-а.
02.07.2015 року ухвалою зазначеного суду у задоволенні заяви про роз'яснення постанови Придніпровського районного суду м. Черкаси від 11.02.2015 їй було відмовлено.
Відсутність у судових рішеннях розміру відсотку, у якому їй має бути зроблено перерахунок раніше призначеної пенсії, призвело до того, що рішення суду досі не виконується відповідачем.
30.03.2016 року вона звернулась до відповідача з письмовою заявою про здійснення перерахунку раніше призначеної пенсії з урахуванням інших виплат, що вказані у довідці про складові заробітної плати та з розрахунку встановлено розміру 80%.
14.04.2016 року вона отримала від відповідача письмову відповідь лист від 13.04.2016 року № 81/С-10 та було відмовлено в цьому.
Просить визнати відмову ОСОБА_2 Пенсійного Фонду України в м.Черкасах Черкаської області щодо перерахунку пенсії з урахуванням інших виплат протиправною та зобов'язати здійснити перерахунок її пенсії з урахуванням рішення Придніпровського районного та постанови Київського апеляційного адміністративного суду з розрахунку 80 % заробітної плати починаючи з 01.01.2015року.
В судовому засіданні позивачка позов підтримала з підстав викладених в ній та просила суд його задоволити.
Представник відповідача ОСОБА_2 Пенсійного Фонду України в м.Черкасах Черкаської області ОСОБА_3 вимоги не визнала, надала письмові заперечення щодо вимог позивача.
Вислухавши сторони, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає до часткового задоволення, виходячи з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що позивачка ОСОБА_1 з 23.10.2012 року перебуває на обліку в ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області як пенсіонер згідно Закону України "Про державну службу". Пенсія їй була призначена відповідно до Закону України "Про державну службу" при загальному страховому стажі роботи 23 роки 1 місяць 21 день, в тому числі стаж державного службовця - 15 років 7 місяців 1 день. Розрахунок пенсії проведено в розмірі 80 % від суми заробітної плати, на які нараховується збір на обов»язкове державне пенсійне страхування.
Дізнавшись про порушення свого права, в частині не включення при призначенні пенсії до складових заробітної плати матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, вона звернулась до відповідача щодо проведення перерахунку із включенням вищевказаних виплат в заробітну плату для обчислення пенсії, на що отримала відмову відповідача та була змушена 24.12.2014р. звернутись до суду з адміністративним позовом.
Постановою Придніпровського районного суду м. Черкаси від 11.02.2015 позов ОСОБА_1О було задоволено частково: визнано неправомірною відмову відповідача щодо перерахунку пенсії з урахуванням інших виплат; зобов'язано відповідача провести перерахунок її пенсії із врахуванням «інших виплат», вказаних у довідці № 13-12/425-13244 від 15.12.2014, виданої Головним управлінням Державної казначейської служби України у Черкаській області починаючи з 15.12.2014р.; в частині зобов'язання провести перерахунок пенсії за період з 23.10.2012р. по 14.12.2014р. відмовлено.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 12.03.2015р. постанову Придніпровського районного суду м. Черкаси від 11.02.2015 було змінено в частині дати, з якої відповідача зобов'язано здійснити перерахунок пенсії з на 01.01.2015року, в решті постанову суду першої інстанції залишено без змін.
У квітні 2015 року позивачка звернулась до Придніпровського районного суду м. Черкаси із заявою про роз'яснення судового рішення у справі № 711/14000/14-а у зв'язку з тим, що просила суд зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії з урахуванням інших виплат із розрахунку 80% заробітної плати, тобто у відсотку, у якому їй була призначена пенсія станом на 23.10.2012р. 02.07.2015 року ухвалою зазначеного суду у задоволенні заяви про роз'яснення постанови Придніпровського районного суду м. Черкаси від 11.02.2015р. їй було відмовлено.
Статтею 37 Закону України «Про державну службу» передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80-90 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Частиною другою статті 37-1 вказаного Закону визначено, що перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків. Доплата за ранг провадиться відповідно до рангу, присвоєного державному службовцю. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України. Згідно ст.2 Закону України «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсій. Із змісту ст.40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страховвнески.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року № 865 встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Форма довідки, про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» визначається постановою Пенсійного фонду України «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 30 жовтня 2008 року №19-11.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 13 серпня 2010 року постанову правління Пенсійного фонду України «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 30 жовтня 2008 року №19-11 визнано такою, що не відповідає правовим актам вищої юридичної сили щодо невключення до заробітної плати складових, які передбачені чинним законодавством.
Вказаною постановою судом зроблено висновок, що чинне законодавство як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 09 листопада 2010 року постанова Окружного адміністративного суду м. Києва від 13 серпня 2010 року залишена без змін.
Відповідно до ст.72 КАС України, дані обставини не потребують доказуванню, оскільки є преюдиційними фактами, встановленими судовими рішеннями.
Постановою Правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року № 5-1 «Про виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва затверджена форма довідки про складові заробітної плати з врахування рішення суду, що набрала чинності з 04.03.2011року.
Статтею 66 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Умови та порядок пенсійного забезпечення державних службовців визначено ст. 37 Закону України "Про державну службу".
Відповідно до ч. 2 та 5 ст. 37 Закону в редакції, що діяла на час призначення пенсії - 23.10.2012 року, на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для жінок не менше 20 років, в тому числі стажу державної служби не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
З 1 січня 2015 року було змінено розмір відсотку суми заробітної плати при призначенні пенсїі на 60 відсотків від суми заробітної плати державного службовця.
Разом із тим, підстави та порядок перерахунку пенсій державним службовцям регулює стаття 37-1 Закону України "Про державну службу", положення якої щодо перерахунку пенсії змін не зазнали.
На момент звернення до відповідача про перерахунок пенсії ч. 1 та 2 ст. 37- 1 Закону України "Про державну службу" було визначено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Враховуючи наведене, суд вважає, що при перерахунку пенсії державним службовцям має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
Таким чином, суд вважає, що не проведення відповідачем перерахунку та виплату пенсії позивачці відповідно до постанови Придніпровського районного суду м.Черкаси та Київського апеляційного адміністративного суду з розрахунку 80% заробітної плати позивача є діями неправомірними і такими що порушують право позивача на більший розмір пенсії.
З матеріалів справи вбачається, що позивачка 30.03.2016року зверталась до Пенсійного фонду України в м.Черкасах Черкаської області стосовно проведення перерахунку призначеної пенсії, що включені відповідно до довідки № 13-12/425-13244 від 15.12.2014, виданої Головним управлінням Державної казначейської служби України у Черкаській області із розрахунку 80%, але листом відповіддю від 14.04.2016року їй було відмовлено у проведенні перерахунку.
Позивач просить зобовязати відповідача здійснити їй перерахунок пенсії з 01.01.2015року , з врахуванням постанови Придніпровського районного суду м.Черкаси від 11.02.2015року у справі № 711/14000/14-а та постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 12.03.2015року з розрахунку 80% заробітної плати.
Однак суд не погоджується з позицією позивача щодо здійснити їй перерахунок пенсії з 01.01.2015року оскільки відповідно до ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, встановлюється шестимісячний строк, який обчислюється коли особа дізналась, або повинна була дізнатись про порушене своє право.
Строком коли позивачка ОСОБА_1 дізналася про порушення своїх прав та законних інтересів, є дата отримання відповіді управління стосовно включення в заробітну плату для обчислення пенсії інших виплат, що входять до довідки, в даному випадку це встановлена судом дата з якою повинен здійснюватись перерахунок пенсії, а саме 14.04.2016 року.
Таким чином, саме цей момент необхідно вважати датою виникнення спірних правовідносин та застосовувати закон, який діяв на цю дату, та здійснювати перерахунок починаючи саме з дати звернення за перерахунком.
Таким чином, суд дійшов висновку, що доводи позивача викладені в позовній заяві є обгрунтованими та відповідно такими, що підлягають до часткового задоволення.
Суд вважає за необхідне визнати дії управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області щодо проведення перерахунку та виплату пенсії ОСОБА_1 з розрахунку 80% заробітної плати починаючи з 14.04.2016року незаконними.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до постанови Придніпровського районного суду м.Черкаси від 11.02.2015року у справі № 711/14000/14-а та постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 12.03.2015року з розрахунку 80% заробітної плати починаючи з 14.04.2016року.
В іншій частини адміністративного позову відмовити.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору при зверненні до суду з даним позовом, та враховуючи ст.88 КАС України суд вважає за можливе звільнити ОСОБА_2 пенсійного фонду України у м. Черкасах, Черкаської області від сплати судового збору.
Керуючись ст.ст. 69-71, 99, 100, 122, 160, 162, 183-2, 186 КАС України, ст. 2 Закону України «Про оплату праці», ст.33, 37 Закону України «Про державну службу», суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов задоволити частково .
Визнати дії управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області щодо проведення перерахунку з 14.04.2016року пенсії ОСОБА_1 незаконними.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до постанови Придніпровського районного суду м.Черкаси від 11.02.2015року у справі № 711/14000/14-а та постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 12.03.2015року з розрахунку 80% заробітної плати починаючи з 14.04.2016року.
В іншій частини адміністративного позову відмовити.
Звільнити ОСОБА_2 пенсійного фонду України у м. Черкасах, Черкаської області від сплати судового збору відповідно до ст. 88 КАС України.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня її проголошення в порядку, передбаченому ст. 186 КАС України.
ГОЛОВУЮЧИЙ: