Постанова № 57728316, 11.05.2016, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.05.2016
Номер справи
820/11259/15
Номер документу
57728316
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 травня 2016 р. Справа № 820/11259/15Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Спаскіна О.А.

Суддів: Любчич Л.В. , Сіренко О.І.

за участю секретаря судового засідання Медяник А.О.

представників позивача ОСОБА_1 та ОСОБА_2

представника відповідача Варламова Д.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Держгеокадастру у м. Харкові Харківської області на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 09.02.2016р. по справі № 820/11259/15

за позовом ОСОБА_4

до Управління Держгеокадастру у м. Харкові Харківської області про скасування витягу та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, ОСОБА_4, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просив суд скасувати Витяг №405 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 30.10.2013 року, виданий Управлінням Держземагентства у місті Харкові Харківської області та зобов'язати Управління Держземагентства у місті Харкові Харківської області видати ОСОБА_4 новий витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки загальною площею 0,2442 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 та знаходиться у користуванні ОСОБА_4 із застосуванням коефіцієнту функціонального використання -1.2 (землі промисловості).

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 09.02.2016 року позовні вимоги ОСОБА_4 до Управління Держгеокадастру у м. Харкові Харківської області про скасування витягу та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено.

Скасовано Витяг №405 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 30.10.2013 року, виданий Управлінням Держземагентства у місті Харкові Харківської області.

Зобов'язано Управління Держгеокадастру у місті Харкові Харківської області видати ОСОБА_4 новий витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки загальною площею 0,2442 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 та знаходиться у користуванні ОСОБА_4 із застосуванням коефіцієнту функціонального використання - 1.2 (землі промисловості).

Стягнуто на користь ОСОБА_4 (код - НОМЕР_1) сплачений при поданні позову судовий збір в розмірі 974 (дев'ятсот сімдесят чотири) грн. 40 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Управління Держгеокадастру у м. Харкові Харківської області (код ЄДРПОУ - 39936895).

Відповідач, Управління Держгеокадастру у місті Харкові Харківської області, не погодившись з даною постановою суду, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати оскаржувану постанову та ухвалити нову, якою у задоволенні позову відмовити.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначає, що приймаючи зазначену постанову суд першої інстанції дійшов до помилкових висновків, які призвели до неправильного вирішення справи, неповно з'ясував всі обставини справи, що мають значення при вирішенні спору, невірно застосував до спірних правовідносин вимоги матеріального та процесуального права. Вважає, що оскільки земельна ділянка, яку орендує позивач, не відноситься до земель промисловості відповідно до ст. 66 Земельного Кодексу України та може використовуватись в комерційних цілях, відповідачем правомірно визначено коефіцієнт 2,5 функціонального призначення у витязі №405 з технічної документації про нормативну грошову оцінку землі від 30.10.2013р.

Представник відповідача в судовому засіданні апеляційну скаргу підтримав в повному обсязі, посилаючись на мотиви та доводи, викладені в апеляційній скарзі.

Представники позивача в судовому засіданні заперечували проти апеляційної скарги та зазначили, що рішення суду першої інстанції є правомірним та обґрунтованим і підстав для його скасування не вбачає.

Суд апеляційної інстанції розглянув справу в межах доводів апеляційної скарги відповідно до вимог ст.195 КАС України та керуючись ч.1 ст.41 КАС України.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників судового процесу, перевіривши доводи апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено судом апеляційної інстанції, що ОСОБА_4 зареєстрований як суб'єкт господарювання 29.10.2004 року Виконавчим комітетом Харківської міської ради(а.с.21, 39).

Між позивачем та Харківською міською радою Харківської області 29.03.2005 року укладено договір оренди землі(а.с.12-15).

Відповідно до п. 1 вказаного договору орендодавець на підставі рішення XXI сесії Харківської міської ради XXIV скликання від 28.04.2004 року №54/04 "Про припинення та надання в користування земельних ділянок юридичним та фізичним особам" (а.с.151-152) надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення - землі житлової та громадської забудови, яка знаходиться АДРЕСА_1.

Згідно п. 2 договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,2442 га, у тому числі: ріллі - га, багаторічних насаджень - га, сіножатей - га, пасовищ - га, лісів - га, під забудовою 0,0652 га, інших угідь 0,1790 га.

Пунктом 8 договору передбачено, що договір укладено строком до 01.05.2054 року.

Пунктом 13 договору оренди землі передбачено, що розмір орендної плати переглядається у разі: а) зміни умов господарювання, передбачених договором; б) зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів; в) внаслідок інфляції - щорічно. г) погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; д) в інших випадках, передбачених законом.

Пунктом 16 договору визначено цільове призначення земельної ділянки - землі житлової та громадської забудови.

Відповідно до довідки про розмір орендної плати за користування земельною ділянкою та довідки про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки №2298/04 від 24.09.2004 року функціональне використання земельної ділянки - землі виробництва, коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки - 1,2, грошова оцінка земельної ділянки 1106289(а.с.144-145).

30 жовтня 2013 року управлінням Держземагентства у м. Харкові Харківської області складено витяг № 405 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки площею 2442 кв.м. по АДРЕСА_1 для обслуговування адміністративної та господарської будівель, з застосуванням при розрахунку коефіцієнту функціонального використання для земель комерційного використання - 2,5.

Зазначений витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки за №405 від 30.10.2013 року став підставою для зміни орендної плати за земельну ділянку.

Не погодившись з витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №405 від 30.10.2013р., позивач звернувся до суду з даним позовом.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що дії управління Держземагентства у м. Харкові Харківської області із застосування у витязі з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 30.10.2016 року №405 до земельної ділянки загальною площею 0,2442 га, що знаходиться у користуванні позивача на підставі договору оренди земельної ділянки, коефіцієнту функціонального використання земельної ділянки - 2,5 є протиправними.

Колегія суддів не погоджується з такими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Статтею 206 Земельного кодексу України встановлено, що використання землі в Україні є платним. об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до Закону.

Преамбулою Закону України "Про оцінку земель" від 11.12.2003 № 1378 встановлено, що цей Закон визначає правові засади проведення оцінки земель, професійної оціночної діяльності у сфері оцінки земель в Україні та спрямований на регулювання відносин, пов'язаних з процесом оцінки земель, забезпечення проведення оцінки земель, з метою захисту законних інтересів держави та інших суб'єктів правовідносин у питаннях оцінки земель, інформаційного забезпечення оподаткування та ринку земель.

У відповідності до положень статті 5 Закону України "Про оцінку земель" залежно від мети та методів проведення оцінка земель поділяється на такі види: бонітування ґрунтів, економічна оцінка земель та грошова оцінка земельних ділянок. Грошова оцінка земельних ділянок залежно від призначення та порядку проведення може бути нормативною і експертною.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.

Відповідно до ст. 15 Закону України "Про оцінку земель" встановлено, що підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

У відповідності до ст. 23 Закону України "Про оцінку земель", оформлюються як витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки, який видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері земельних відносин є Держгеокадастр, яким відповідно до п.2 Постанови КМ України "Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України" №379 від 27.05.2015, замінено Державне агентство земельних ресурсів України (далі - Держземагенство), яке відповідно до пункту 2 Положення про Державне агентство земельних ресурсів України, є правонаступником Державного комітету України із земельних ресурсів.

Відповідно до пп. 6 п. 4 Положення про Держземагенство України та пункту 21 Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, територіальні органи Держземагентства, серед іншого, уповноважені видавати витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок.

Відповідно до ч.1 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень, а згідно з ст. 73 цього Закону акти ради сільського, селищного, міського голови, голови районної вмісті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ( у разі створення) ради, прийняті в межах наданих повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Рішенням Харківської міської ради від 03.07.2013 №1209/13 затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013 р.

Відповідно до п. 1.1. вказаного рішення затверджено базову вартість одного квадратного метра земель міста Харкова у сумі 291,18 гри., яка отримана на підставі витрат на освоєння і облаштування території міста станом на 01.01.2013 та підлягає в подальшому індексації в порядку, встановленому законодавством України. Пунктом 2 вказаного рішення встановлено, що це рішення вводиться в дію з моменту оприлюднення в установленому порядку, а нормативна грошова оцінка земель міста Харкова станом на 01.01.2013 р. застосовується з 01 січня 2014 року.

Рішенням Харківської міської ради від 25.09.2013 № 1269/13 "Про затвердження "Порядку впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013" встановлено (п. 2, п. 3), що плата за землю на підставі даних "Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013" вводиться в дію з 01.01.2014.

Відповідно до пункту 3.10 Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів (далі Порядок) затвердженого спільним наказом Держкомзему, Мінагрополітики, Мінбудархітектури та УААН від 27.01.2006 року № 18/15/21/11 і зареєстрованого в Мінюсті 05.04.2006 року №388/1226, вартість одного квадратного метра земельної ділянки певного функціонального використання (Цн) визначається з урахуванням територіально-планувальних, інженерно-геологічних, історико-культурних, природно-ландшафтних, санітарно-гігієнічних та інженерно-інфраструктурних особливостей місця її розташування в межах економіко-планувальної зони за формулою Цн = Цнз х Кф х КмЗ.

Відповідно до ч. 1 ст. 19 Земельного кодексу України землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії: землі сільськогосподарського призначення; землі житлової та громадської забудови; землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; землі оздоровчого призначення; землі рекреаційного призначення; землі історико-культурного призначення; землі лісогосподарського призначення; землі водного фонду; землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.

Згідно з ст. 20 Земельного кодексу України віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень. Зміна цільового призначення земель провадиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про передачу цих земель у власність або надання у користування, вилучення (викуп) земель і затверджують проекти землеустрою або приймають рішення про створення об'єктів природоохоронного та історико-культурного призначення. Зміна цільового призначення земель, які перебувають у власності громадян або юридичних осіб, здійснюється за ініціативою власників земельних ділянок у порядку, що встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Види використання земельної ділянки в межах певної категорії земель (крім земель сільськогосподарського призначення та земель оборони) визначаються її власником або користувачем самостійно в межах вимог, встановлених законом до використання земель цієї категорії, з урахуванням містобудівної документації та документації із землеустрою.

Відповідно до пункту 3.5. Порядку №18/15/21/11 коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (далі - Кф), ураховує відносну прибутковість видів економічної діяльності.

Перелік категорій земель за функцією використання із зазначенням коефіцієнтів функціонального використання наведено у Додатку № 1 до пунктів 3.5, 3.7, 3.9, 3.10 Порядку № 18/15/21/11.

Віднесення земель до категорії земель за функціональним використанням провадиться згідно з Інструкцією № 377 з заповнення державної статистичної звітності з кількісного обліку земель (форми NN 6-зем. ба-зем, 6б-зем, 2-зем), затвердженою наказом Держкомстату України від 05.11.98 № 377, зареєстрованою в Мін'юсті України 14.12.98 за № 788/3228, відповідно до видів економічної діяльності, зазначених у довідках, що надають юридичним особам органи державної статистики.

Згідно додатку 1 до пунктів 3.5, 3.7, 3.9, 3.10 Порядку №18/15/21/11 Таблиці 1.1 визначені категорії земель за функцією використання та значення коефіцієнтів функціонального використання (Кф), які застосовується до цих категорій., серед яких: землі комерційного використання Кф=2,5;землі промисловості Кф=1,2; інші вільні (незабудовані) землі в межах населеного пункту Кф=0,1; землі змішаного використання - розрахункова.

За договором оренди землі від 29.03.2005 року, земельна ділянка площею 0,2442 га передається в оренду для обслуговування адміністративної та господарських будівель. До таких земель за функцією використання згідно табл. 1.1 Порядку №18/15/21/11 застосовується значення коефіцієнту функціонального використання -2,5, що відповідає за КВЕД-2010 секції G - Землі оптової торгівлі і посередництва в торгівлі.

Так, відповідно до Порядку № 18/15/21/11, до складу категорії земель комерційного використання відносяться: G - землі торгівлі транспортними засобами та їх ремонту; землі оптової торгівлі і посередництва в торгівлі; землі роздрібної торгівлі побутовими товарами і їх ремонт; Н - землі готелів та ресторанів; J - землі підприємств фінансового посередництва; землі підприємств страхування; землі підприємств, що здійснюють допоміжну діяльність у сфері фінансів та страхування; К - землі підприємств, що здійснюють операції з нерухомістю, здавання під найм та послуги юридичним особам; землі підприємств, що здійснюють діяльність у сфері інформатизації; землі підприємств, що здійснюють послуги, які надаються переважно юридичним особам; О93 - землі підприємств, що здійснюють індивідуальні послуги; О92.7 - землі підприємств, що здійснюють діяльність у сфері відпочинку та розваг (азартні ігри та ігри на гроші тощо).

Відповідно до державної статистичної звітності по формі 6-зем передбачається, що до графи 42- землі комерційного використання необхідно включати землі, які використовуються головним чином комерційними банками, автозаправними станціями, ремонтними майстернями, готелями, ресторанами, барами, їдальнями, торговими складами та будівлями органів управління ними.

Відповідно до ч. 1 ст. 66 Земельного кодексу України встановлено, що до земель промисловості належать землі надані для розміщення та експлуатації основних, підсобних, допоміжних будівель та споруд промислових, гірничодобувних, транспортних та інших підприємств, їх під'їзних шляхів, інженерних мереж, адміністративно-побутових будівель, інших споруд.

Як вбачається з матеріалів справи, а саме з витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, до видів діяльності ФОП ОСОБА_4 відносяться: номер згідно з КВЕД 25.99 Виробництво інших готових металевих виробів, н. в. і. у. (секція С), номер згідно з КВЕД 43.33 Покриття підлоги й облицювання стін (секція F), номер згідно з КВЕД 43.31 Штукатурні роботи (F), номер згідно з КВЕД 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля (G), номер згідно з КВЕД 43.34 Малярні роботи та скління (F), номер згідно з КВЕД 43.39 Інші роботи із завершення будівництва (F), номер згідно з КВЕД 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна (K), номер згідно з КВЕД 43.32 Установлення столярних виробів F)(а.с.39).

Отже, з урахуванням видів економічної діяльності, що здійснюється позивачем на земельній ділянці, загальною площею 0,2442 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1, та оскільки на вказаній ділянці не розташовано будівель та споруд промислового, гірничодобувних, транспортних та інших підприємств, колегія суддів дійшла висновку, що вказана земельна ділянка відноситься до складу земель комерційного використання.

Таким чином, встановлений відповідачем у спірному Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №405 Кф у розмірі 2,5 повністю відповідає вимогам чинного законодавства.

Враховуючи викладене вище, зважаючи на досліджені судом докази, колегія суддів дійшла висновку, що підстави для задоволення позову Фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 відсутні, а постанова суду першої інстанції, як така, що ухвалена з порушенням норм матеріального права, підлягає скасуванню з прийняттям нового рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.

Відповідно до положень п. 4 ч. 1 ст. 202 КАС України, підставою для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу Управління Держгеокадастру у м. Харкові Харківської області задовольнити.

Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 09.02.2016р. по справі № 820/11259/15 скасувати.

Прийняти нову постанову, якою в задоволенні позову ОСОБА_4 відмовити в повному обсязі.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис)Спаскін О.А.Судді(підпис) (підпис) Любчич Л.В. Сіренко О.І. Повний текст постанови виготовлений 16.05.2016 р.