Ухвала суду № 57727924, 12.05.2016, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.05.2016
Номер справи
826/23622/15
Номер документу
57727924
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/23622/15 Головуючий у 1-й інстанції: Кобилянський К. М. Суддя-доповідач: Кузьменко В. В.

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 травня 2016 року м. Київ

Колегія Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого - судді Кузьменко В. В.,

суддів Василенка Я.М., Степанюка А. Г.,

за участю секретаря Видмеденко О. В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Державної архітектурно-будівельної інспекції України про визнання протиправними дій, визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, за апеляційною скаргою Державної архітектурно-будівельної інспекції України на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 09.03.2016 року, -

В С Т А Н О В И Л А :

Позивач звернувся до суду з позовом про визнання дій Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у місті Києві щодо скасування Декларації про початок виконання будівельних робіт «Будівництво індивідуального житлового будинку на АДРЕСА_1» № КВ 08212148445 від 23.08.2012 протиправними. Просив визнати протиправним та скасувати рішення відповідача «Про скасування реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт» № 4 від 22.09.2015; зобов'язати Департамент державної архітектурно-будівельної інспекції у місті Києві поновити реєстрацію Декларації про початок виконання будівельних робіт «Будівництво індивідуального житлового будинку на АДРЕСА_1» № КВ 08212148445 від 23.08.2012.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 09.03.2016 року позовні вимоги задоволено.

Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального права, та прийняти рішення, яким позовні вимоги залишити без задоволення.

В судове засідання з'явились учасники процесу.

Представник апелянта підтримав апеляційну скаргу, просив її задовольнити. Представник позивача просив залишити постанову суду першої інстанції без змін.

Заслухавши суддю-доповідача, представників сторін, перевіривши матеріали справи та доводи скарги, письмові заперечення на апеляційну скаргу, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Згідно зі ст.ст. 198 ч. 1 п. 1, 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Суд першої інстанції всебічно, повно та об'єктивно розглянув справу, правильно встановив обставини справи, дав правильну правову оцінку наданим доказам і прийшов до обґрунтованого висновку про задоволення позовних вимог.

З матеріалів справи вбачається, що позивач є замовником будівництва індивідуального житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1.

Земельна ділянка, на якій відбувається вказане будівництво, належить позивачеві, згідно державного акту на право власності на землю серії НОМЕР_1 від 01.11.2003.

Позивач подав до інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Києві для реєстрації декларацію про початок виконання будівельних робіт на об'єкті.

23 серпня 2012 інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у м. Києві зареєстровано декларацію про початок виконання будівельних робіт за номером KB 08212148445.

16 листопада 2012 інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у м. Києві (вперше) прийняла наказ № 31 «д» про скасування реєстрації декларації.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 17.01.2013 по справі № 2а-16760/12/2670, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 21.03.2013 та ухвалою Вищого адміністративного суду України від 10.07.2014 визнано протиправним та скасовано наказ Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Києві від 16 листопада 2012 року № 31 «д» про скасування реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт.

21.09.2015, на адресу відповідача надійшов лист від 21.09.2015 № 12685/0/12/27-15 від Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) в якому повідомлялось, що по АДРЕСА_1 містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки не зареєстровано.

Врахувуючи вказаний лист, на думку відповідача, замовником будівництва - гр. ОСОБА_2 при подані до інспекції декларації про початок виконання будівельних робіт зазначено недостовірні дані, а саме, в графі містобудівні умови і обмеження забудови земельної ділянки безпідставно зазначено: видані Головним управлінням містобудування та архітектури виконавчого Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) 09.08.2012 № 10245/0/18-1/009-12.

22 вересня 2015 відповідачем, на підставі листа Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 21.09.2015 № 12685/0/12/27-15 прийнято рішення № 4, яким скасовано реєстрацію декларації про початок виконання будівельних робіт: «Будівництво індивідуального житлового будинку на АДРЕСА_1» № KB 08212148445 віл 23.08.2012.

Не погоджуючись з таким рішенням, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Відповідно до ч. 1 ст. 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» замовник має право виконувати будівельні роботи після: 1) направлення замовником повідомлення про початок виконання будівельних робіт центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю (далі - органи державного архітектурно-будівельного контролю), - щодо об'єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта, які не потребують реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт або отримання дозволу на виконання будівельних робіт згідно з переліком об'єктів будівництва, затвердженим центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування. Форма повідомлення про початок виконання будівельних робіт та порядок його подання визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування; 2) реєстрації органом державного архітектурно-будівельного контролю декларації про початок виконання будівельних робіт - щодо об'єктів будівництва, що належать до I - III категорій складності; 3) видачі замовнику органом державного архітектурно-будівельного контролю дозволу на виконання будівельних робіт - щодо об'єктів будівництва, що належать до IV і V категорій складності.

Відповідно ч.1 та ч.2 ст.10 Закону України «Про архітектурну діяльність» для забезпечення під час забудови територій, розміщення і будівництва об'єктів архітектури додержання суб'єктами архітектурної діяльності затвердженої містобудівної та іншої проектної документації, вимог вихідних даних, а також з метою захисту державою прав споживачів будівельної продукції здійснюється в установленому законодавством порядку державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд.

Відповідно до ч. 1, 7, 8 ст. 36 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», право на виконання підготовчих робіт (якщо вони не були виконані раніше згідно з повідомленням або зареєстрованою декларацією про початок виконання підготовчих робіт) і будівельних робіт на об'єктах, що належать до I - III категорій складності, підключення об'єкта будівництва до інженерних мереж та споруд надається замовнику та генеральному підряднику чи підряднику (у разі якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників) після реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт.

Реєстрацію декларації про початок виконання будівельних робіт проводить орган державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі протягом п'яти робочих днів з дня надходження декларації.

Форма декларації про початок виконання будівельних робіт, порядок її подання та реєстрації, форма повідомлення про зміну даних у зареєстрованій декларації визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.

Згідно п. 9 Порядку виконання будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 р. №466, замовник (його уповноважена особа) заповнює і подає особисто або надсилає рекомендованим листом з описом вкладення чи через електронну систему здійснення декларативних процедур у будівництві до Інспекції два примірники декларації за формою згідно з додатком 2.

Замовник згідно із законом відповідає за повноту та достовірність даних, зазначених у поданій ним декларації.

Інспекція протягом п'яти робочих днів з дня надходження до неї декларації перевіряє повноту даних, зазначених у декларації, та вносить їх до єдиного реєстру.

Згідно ч. 4 вказаної статті, Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю повертають декларацію про початок виконання будівельних робіт замовникові, якщо декларація подана чи оформлена з порушенням установлених вимог, з обґрунтуванням причини у строк, передбачений для її реєстрації.

Відповідно до положень ч.2 ст.34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» №3038, зазначені у ч.1 ст.34 цього Закону документи, що надають право на виконання будівельних робіт, є чинними до завершення будівництва.

Частиною 2 ст.39-1 Закону №3038 встановлено, що у разі виявлення інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю факту подання недостовірних даних, наведених у надісланому повідомленні чи зареєстрованій декларації, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом, зокрема якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту або будівельного паспорта, реєстрація такого повідомлення або декларації підлягає скасуванню інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Аналогічна за змістом норма міститься в п.6 Порядку №466.

Тобто, вказані підстави є вичерпними для скасування реєстрації декларації.

Інспекція скасовує реєстрацію декларації шляхом видачі відповідного наказу та виключає запис про її реєстрацію з єдиного реєстру протягом п'яти робочих днів з дня виявлення факту подання недостовірних даних, наведених у декларації, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом ( абз. 12 п. 14 Порядку № 466).

Встановлено, що Позивач подав Декларацію про початок виконання будівельних робіт, а Відповідач, в свою чергу, перевіривши повноту даних, зазначених у декларації, зареєстрував її.

Як вбачається зі матеріалів справи 23.08.2012 інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у м. Києві зареєстровано декларацію про початок виконання будівельних робіт замовника - ОСОБА_2 за № КВ 08212148445.

Відповідач стверджує, що із листа Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 21.09.2015 № 12685/0/12/27-15 вбачається, що замовником будівництва - позивачем при поданні до Інспекції декларації про початок виконання будівельних робіт зазначено недостовірні дані.

Як вірно вказано судом першої інстанції, в матеріалах справи відсутні докази проведення перевірки позивача у зв'язку з необхідністю перевірки достовірності даних, наведених у повідомленні та декларації про початок виконання підготовчих робіт, хоча таке право надане відповідачу чинним законодавством.

Факт подання недостовірних даних у декларації про початок виконання будівельних робіт встановлено не було.

Наявні копії державного акта про право власності на землю та зареєстрованих містобудівних умов і обмежень забудови земельної ділянки на АДРЕСА_1 свідчить про безпідставність доводів контролюючого органу з приводу того, що замовником будівництва - гр. ОСОБА_2 при поданні до інспекції декларації про початок виконання будівельних робіт зазначено недостовірні дані, а саме, в графі містобудівні умови і обмеження забудови земельної ділянки безпідставно зазначено: видані Головним управлінням містобудування та архітектури виконавчого Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) 09.08.2012 № 10245/0/18-1/009-12.

Таким чином, об'єкт будівництва «Будівництво індивідуального будинку в АДРЕСА_1» не є самочинним будівництвом в розумінні містобудівного законодавства. Матеріали справи також не містять доказів, які б давали підстави вважати зазначений об'єкт самочинним будівництвом.

Колегія суддів прийшла до висновку, що вищенаведене в сукупності свідчить про відсутність підстав для скасування реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт, а відтак оскаржуване рішення підлягає скасуванню як протиправне.

З огляду на викладене колегія суддів вважає, що відповідачем у відповідності до положень ч.2 ст.71 КАС України не доведено правомірність прийняття оскаржуваного рішення.

Таким чином, перевіривши мотивування судового рішення та доводи апеляційної скарги, відповідно до вимог ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо справедливого судового розгляду, врахувавши ст. 8 КАС України, відповідно до якої суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини, судова колегія вважає, що доводи апеляційної скарги та апелянта спростовуються висновками суду першої інстанції, матеріалами справи та не відповідають вимогам чинного законодавства, через що рішення суду першої інстанції слід залишити без змін.

Керуючись ст.ст. 8, 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, п. 2, 3, 4, 5, 6, 9 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України «Про судове рішення в адміністративній справі» від 20.05.2013 року № 7 колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А :

Апеляційну скаргу Державної архітектурно-будівельної інспекції України на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 09.03.2016 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Державної архітектурно-будівельної інспекції України про визнання протиправними дій, визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - залишити без задоволення.

Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 09.03.2016 року - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів, з дня складання в повному обсязі, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя: В. В. Кузьменко

Судді: Я. М. Василенко

А. Г. Степанюк

Повний текст ухвали виготовлено 13.05.0216 року.

Головуючий суддя Кузьменко В. В.

Судді: Василенко Я.М.

Степанюк А.Г.