Постанова № 57725890, 11.05.2016, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.05.2016
Номер справи
805/895/16-а
Номер документу
57725890
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 травня 2016 р. Справа №805/895/16-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

час прийняття постанови: 14:40

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Шувалової Т.О.,

при секретарі судового засідання - Нестеренко Н.Л.,

за участю:

представника позивача - Хомяка Е.А. за довір.;

представника відповідача - Вовченка С.П. за довір.;

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства "Великоанадольський вогнетривкий комбінат" до Волноваської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) № Ю-5-25 від 07.12.2015 року, зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Публічне акціонерне товариство «Великоанадольський вогнетривкий комбінат» (далі - підприємство, ПАТ «ВАВК») звернулося до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Волноваському районі Головного управління ДФС у Донецькій області з позовною заявою, в якій просило суд визнати протиправною та скасувати вимогу Державної податкової інспекції у Волноваському районі Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області від 07.12.2015 за № Ю-5-25 про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 5 504 081 грн., 81 коп. та зобов'язати Державну податкову інспекцію у Волноваському районі Головного управління державної фіскальної служби у Донецькій області прийняти рішення про списання безнадійного податкового боргу Публічного акціонерного товариства «Великоанадольський вогнетривкий комбінат» зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 5 504 081 грн., 81 коп.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 16.12.2015 року позивачем отримано вимогу Державної податкової інспекції у Волноваському районі Головного управління ДФС у Донецькій області (далі - податкова інспекція) про сплату боргу (недоїмки) від 07.12.2015 р. за №Ю-5-25, згідно якій підприємство станом на 30.11.2015 року має борг зі сплати єдиного внеску та штрафні санкції у розмірі 5 504 081 грн. 81 коп.

Позивач зазначає, що до складу спірної вимоги увійшла сума в розмірі 4 373 618,47 грн., яка скасована постановою Донецького окружного адміністративного суду від 19.11.2015 року по справі № 805/4655/15-а та дії податкової інспекції щодо винесення вимоги по сплаті боргу (недоїмки) з єдиного внеску, обчисленої станом на 31.07.2015 року в розмірі 4 373 618,47 грн. (вимога за № Ю-5-25/10 від 07.08.2015 р.), визнано протиправними. Постанова Донецького окружного адміністративного суду набрала законної сили, оскільки відповідно ухвал Донецького апеляційного адміністративного суду від 12.01.2016 та від 10.03.2016 у справі № 805/4655/15-а, апеляційні скарги Державної податкової інспекції у Волноваському районі Головного управління державної фіскальної служби у Донецькій області були повернуті.

Також позивачем зазначено, що ПАТ "ВАВК" звільнений від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.

Як умова від звільнення від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, позивачем до податкового органу були надані заяви та сертифікати торгово-промислової палати.

Крім того, відповідно до ст.101 Податкового кодексу України, п.2.1 Порядку списання безнадійного податкового боргу платників податків, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України 10.10.2013 року № 577 (далі - Порядок №577), боргу з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 5 504 081 грн. 81 коп. підлягає списанню як безнадійний податковий борг. На підставі викладеного просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Від відповідача надійшли письмові запереченнях в яких він посилається на те, що за ПАТ «ВАВК» обліковується безперервний борг (недоїмка) зі сплати єдиного внеску (код платежу 71010000) з вересня 2014 року. Так на 01.01.2015 року борг складав 2567576,52 грн., а станом на 30.11.2015 року борг склав 5 504 081,81 грн., що стало підставою для формування та надіслання підприємству вимоги про сплату боргу (недоїмки) № Ю-5-25/10 від 07.12.15. на зазначену суму боргу. Позивачем було самостійно надано розрахунки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Відповідно до ч.12 ст.9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", від 08.07.10 № 2464-VI (зі змінами та доповненнями) (далі - ЗУ № 2464-УІ), єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.

Строки сплати єдиного внеску визначені п.8 ст. 9 ЗУ № 2464-УІ, а саме: платники зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця.

Оскільки протягом передбачених Законом строків суми єдиного внеску не були у повному обсязі сплачені позивачем, це стало підставою для формування ДПІ у Волноваському районі ГУ ДФС у Донецькій області та надіслання підприємству станом на 30.11.2015 року вимоги про сплату боргу (недоїмки) № Ю-5-25 від 07.12.2015 року на загальну суму боргу 5 504 081 грн. 81 коп.

Також представник відповідача, доводив, що відповідно до ч.12 ст.9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", від 08.07.10 № 2464-VI (зі змінами та доповненнями) (далі - ЗУ № 2464-УІ), єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.

Статтею 1 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-ІУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески. Тому у разі несплати страхувальником єдиного внеску застрахована особа втрачає за такий період страховий стаж і статус застрахованої особи, що може призвести до порушення прав працівників підприємства.

Згідно з абз.9 ч.4 ст.25 ЗУ № 2464-УІ, у разі якщо платник єдиного внеску протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з органом доходів і зборів, не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів з дня надходження узгодженої вимоги, орган доходів і зборів надсилає в порядку, встановленому законом, до підрозділу державної виконавчої служби вимогу про сплату недоїмки.

Відповідно до п.6.4 розділу VI Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міндоходів України від 09.09.2013р. № 455, при формуванні вимоги їй присвоюється порядковий номер, який складається з трьох частин: 1 частина - літера "Ю" (вимога до юридичної особи) або "Ф" (вимога до фізичної особи), 2 частина - порядковий номер, 3 частина - літера "У" (узгоджена вимога).

Вимога формується під очним порядковим номером до повного погашення сум боргу.

Згідно з п. 6.8 розділу VI Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міндоходів України від 09.09.2013р. № 455, у разі якщо платник, який одержав вимогу і протягом десяти календарних днів після її отримання не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки, штрафів та пені, не узгодив вимогу з відповідним органом доходів і зборів, не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів з дня отримання узгодженої вимоги орган доходів і зборів надсилає в порядку, встановленому Законом, до органу державної виконавчої служби або до органів Державної казначейської служби України вимогу про сплату недоїмки, у якій зазначає суму боргу за даними картки особового рахунку платника на дату подання.

Тому, на думку відповідача спірна вимога про сплату недоїмки зі сплати єдиного внеску прийнята у рамках чинного законодавства України.

Щодо розгляду питання про списання безнадійного боргу, відповідач зазначив, що 11.03.2016 року на адресу Волноваської ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області від позивача надійшла заява №10 від 10.03.2016р., у якій підприємство просить визнати безнадійною та списати в порядку, передбаченому Податковим кодексом України для списання безнадійного податкового боргу, недоїмки зі сплати єдиного внеску в розмірі 5504081 грн. 81 коп.

ПАТ «ВАВК» було додано до своєї заяви копію сертифікату Торгово - промислової палати України від 05.09.2014р. №2887/05-4 про настання обставин непереборної сили, в якому Торгово - промислова палата України відповідно до вимог п. 100.4 та п. 100.5 ст. 100 Податкового кодексу України (зі змінами та доповненнями) засвідчує настання форс-мажорних обставин з 01.07. 2014 року для ПАТ «ВАВК». На думку відповідача, вимоги п. 100.4 та п. 100.5 ст. 100 Податкового кодексу України не передбачають списання податкового боргу, як безнадійного, тому підстави для його списання відсутні.

З урахуванням зазначеного, відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та додатково пояснив, що після звернення до суду з даним позовом, відповідачем в подальшому формуються на надсилаються на його адресу вимоги: №Ю-5-25 від 11.01.2016 року на суму 5713125,48грн., та від 04.02.2016 року на суму 6242351,98грн, в яких суми недоїмки збільшуються, незважаючи на рішення Донецького окружного адміністративного суду по справі № 805/4655/15-а, яким вимога по сплаті боргу (недоїмки) з єдиного внеску, обчисленої станом на 31.07.2015 року в розмірі 4 373 618,47 грн. скасована.

Також представник позивача доводив, що вважає необґрунтованим посилання представника відповідача на те, що Сертифікат Торого-промислової палати надає право лише для надання розстрочки, оскільки на думку позивача, для звільнення від виконання обов'язків, визначених ч.2 ст.6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, платник єдиного внеску зобов'язаний подати відповідну заяву, а також документ, який підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мало місце на території проведення антитерористичної операції, яким є сертифікат Торгово-промислової палати України. Такого правового висновку також дотримується Вищий адміністративний суд України, який викладено в ухвалі ВАСУ від 03.03.2016 року № К/800/36717/15 (№805/1389/15-а). Крім того, Постановою Верховного Суду України від 19 січня 2010 року також зазначено, що єдиним належним документом, який підтверджує виникнення форс-мажору, є висновок Торгово- промислової палати України. Таким чином, згідно з законодавством України, Торгово-промислова палата України засвідчує обставини форс-мажору, виключно відповідно до норм законодавства, де прямо визначено Торгово- промислову палату України, як уповноважений орган.

В даному випадку, жодним нормативним актом не обмежено чинність чи застосування сертифікатів Торгово-промислової палати України з огляду на нормативні акти яких керувався уповноважений орган. Більш того, сертифікат, отриманий позивачем, містить посилання на чинні й по сьогодні законодавчі акти, як підстави для настання засвідчених обставин непереборної сили - проведення на території Донецької та Луганської областей України антитерористичної операції, які в свою чергу стали підставою для прийняття Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції». Формулювання безпосередньо висновку зазначеного сертифікату є однозначним, а дія форс-мажорних обставин для позивача триває й по сьогоднішній день.

Отже, з огляду на зміст терміну «обставини непереборної сили» та «форс-мажорні обставини», який визначено Податковим кодексом України, рекомендаціями Міжнародної торгової палати (ІСС Fогсе majture clause 2003), та зазначені в сертифікаті ТПП України від 05.09.2014 р. №2887/05-4 події на території Донецької області, які ТПП України визнала обставинами непереборної сили.

Представник відповідача в судовому засіданні пояснив, що вимога № Ю-5-25 про сплату боргу була сформована за даним картки особового рахунку, ще станом на 31.07.2015 року та номер її не змінюється, а оскільки позивачем за даними карти особового рахунку існує борг зі сплати єдиного внеску, податковий орган кожного разу формує вимогу з урахуванням тієї суми яка позивачем не сплачена. Також, представник відповідача пояснив, що скасована судом вимога на суму 4 373 618,47грн., не є підставою для її неврахування у подальших вимогах, оскільки, фактично суд скасував виконавчий документ, з яким відповідач мав право звернутись до виконавчої служби для стягнення в примусовому порядку. Тому, оскільки у позивача за даними особового рахунку рахується борг зі сплати єдиного внеску, тому ці суми автоматично формуються у нових вимогах. Крім цього, представник відповідача зазначив, що підстав для списання боргу немає, оскільки в Сертифікаті Торгово-промислової палати передбачено надання позивачу розстрочки.

Ухвалою суду від 11 травня 2016 року було замінено неналежного відповідача Державну податкову інспекцію у Волноваському районі Головного управління ДФС у Донецькій області на належного відповідача Волноваську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Донецькій області.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, дослідивши в судовому засіданні докази в їх сукупності, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, встановив наступне:

Публічне акціонерне товариство «Великоанадольський вогнетривкий комбінат» перебуває на обліку у Волноваській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області та зареєстроване за юридичною/податковою адресою: 85721, Донецька область, селище міського типу Володимирівка, Волноваський район, вулиця Заводська, будинок №1.

03.11.2014 року ПАТ "ВАВК" звернулося до податкового органу із заявою №146-ахо, в якій зазначало про те, що відповідно до приписів Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» підприємство звільняється від своєчасного виконання обов'язків по сплаті єдиного внеску та звільняється від сплати штрафних санкцій та пені за несвоєчасне виконання обов'язків щодо сплати єдиного внеску (арк.справи 40). Даний лист був отриманий відповідачем, про що свідчить штамп вхідної кореспонденції відповідача.

03.08.2015 року позивач повторно направив на адресу податкової інспекції заяву №754 від 31.07.2015 про звільнення від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану, який також був отриманий відповідачем (арк.спр. 41).

18.12.2015 р. позивач знов звертається до податкового органу з заявою № 1530 (а.с.43-44), в якій також посилається на звільнення від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану. Даний лист був отриманий відповідачем, про що свідчить штамп вхідної кореспонденції відповідача.

В якості доказу настання для ПАТ «ВАВК» обставин «переборної сили (форс-мажору), разом із заявами позивач надає податковому органу сертифікат (висновок) Торгово-промислової палати України «2887/05-4 від 05 вересня 2014 року (арк.справи 45-46) про настання обставин непереборної сили з 01 липня 2014 року.

В заключній частині цього сертифікату засвідчено «...настання обставин непереборної сили з 01 липня 2014 року Публічному акціонерному товариству «Великоанадольський вогнетривкий комбінат» при здійсненні господарської діяльності на території Донецької області та дотриманні законодавчих актів України, що стосуються справлення та сплати податків та обов'язкових платежів». При цьому, у вказаному сертифікаті (висновку) зазначено, що встановити термін, протягом кого будуть тривати обставини непереборної сили, встановити неможливо.

Факт настання для ПАТ «ВАВК» форс-мажорних обставин також підтверджується висновком Торгово-промислової палати від 20.08.2014 року № 2255/12.12-03 (арк.справи 47-52).

Матеріалами справи встановлено, що відповідачем 07.08.2015 року було сформовано вимогу № Ю-5-25/10 від 07.08.2015 по сплаті боргу (недоїмки) з єдиного внеску, обчисленої станом на 31.07.2015 року в розмірі 4 373 618,47 грн.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 19.11.2015 року, яка набрала законної сили, по справі № 805/4655/15-а вимога № Ю-5-25/10 від 07.08.2015 року по сплаті боргу (недоїмки) з єдиного внеску, обчисленої станом на 31.07.2015 року в розмірі 4 373 618,47 грн., була скасована та зазначеним рішенням встановлено протиправність прийняття податковим органом вимоги про сплату єдиного внеску № Ю-5-25/10 від 07.08.2015 року станом на 31.07.2015 року.

07.12.2015 року податковим органом знов була сформована вимога № Ю-5-25/10 по сплаті боргу (недоїмки) з єдиного внеску, обчисленої станом на 30.11.2015 року в розмірі 5 504 081,81грн., яка є предметом розгляду у даній справі. Як вбачається з картки особового рахунку позивача та не заперечується відповідачем, до складу цієї вимоги увійшла і сума 4 373 618,47 грн., яка була скасована рішенням суду. При цьому суд вважає, що підстав, для закриття провадження по справі в частині вимоги на суму 4373618,47грн., відповідно до п.4 ч.1 ст.157 КАС України, не має, оскільки по цій справі розглядається фактично інша вимога станом на 30.11.2015 року, з іншою сумою та іншою датою складання.

На час формування спірної вимоги, тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення були визначені Законом України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 2 вересня 2014 року № 1669-УІІ (далі - Закон № 1669).

Абзацом 2 статті 1 зазначеного Закону визначено, що територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 2 грудня 2015 р. №1275-р затверджено перелік населених пунктів на території яких, здійснювалася терористична операція, до якого увійшло смт. Володимирівка Волноваського району Донецької області.

З аналізу Закону № 1669 та розпорядження № 1275, вбачається що дія зазначеного закону розповсюджується в даному випадку на Публічне акціонерне товариство «Великоанадольський вогнетривкий комбінат», яке знаходиться на території де проводилася та проводиться АТО та положення цього Закону діють відносно позивача з 14 квітня 2014 року.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" № 2464-VI від 8 липня 2010 року(далі - Закон № 2464-VI).

Відповідно до пункту 9/4 «Прикінцевих та перехідних положень» вищевказаного Закону, (в редакції яка діяла і на час прийняття спірного рішення і на час розгляду справи в суді) платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року N 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.

Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.

Крім того, статтею 10 цього Закону України № 1669-VII від 02.09.2014 року встановлено, що протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.

Тобто, для звільнення від виконання обов'язків, визначених ч.2 ст.6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, платник єдиного внеску зобов'язаний подати відповідну заяву, а також документ, який підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мало місце на території проведення антитерористичної операції, яким є сертифікат Торгово-промислової палати України.

Публічне акціонерне товариство «Великоанадольський вогнетривкий комбінат» знаходиться на території проведення АТО, тому, в даному випадку, дія вищевказаних нормативно-правових актів розповсюджується і на позивача.

Позивачем, разом із заявами вих.№146-ахо від 03.11.2014, вих.№754 від 31.07.2015, вих.№ 1530 від 18.12.2015 р. було надано відповідачу в якості доказу настання для ПАТ «ВАВК» обставин непереборної сили (форс-мажору) сертифікат (висновок) Торгово-промислової палати України №2887/05-4 від 05 вересня 2014 року (арк.справи 45-46), яким засвідчено підприємству настання обставин непереборної сили з 01 липня 2014 року.

В заключній частині цього сертифікату зазначено «...настання обставин непереборної сили з 01 липня 2014 року Публічному акціонерному товариству «Великоанадольський вогнетривкий комбінат» при здійсненні господарської діяльності на території Донецької області та дотриманні законодавчих актів України, що стосуються справлення та сплати податків та обов'язкових платежів». При цьому, у вказаному сертифікаті (висновку) зазначено, що встановити термін, протягом кого будуть тривати обставини непереборної сили, встановити неможливо.

Факт настання для ПАТ «ВАВК» форс-мажорних обставин також підтверджується висновком Торгово-промислової палати України від 20.08.2014 року № 2255/12.12-03 (арк.спр. 47-52).

Отже, відповідно до положень п.п.«б» п.8 ч.4 ст.11 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 2 вересня 2014 року №1669-УІІ (в редакції, чинній на період нарахування недоїмки), Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та враховуючи факт подання позивачем відповідної заяви (тричі) та Сертифікату Торгово-промислової палати України, суд приходить висновку, що позивач при визначенні суми недоїмки з ЄСВ (за період з 14.04.2014 року по 31.12.2015 р. включно) є звільненим від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» як суб'єкт господарювання, який здійснює діяльність на території проведення антитерористичної операції.

За таких обставин, спірне рішення Державної податкової інспекції у Волноваському районі Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області від 07.12.2015 за № Ю-5-25 про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 5 504 081 грн., 81 коп., підлягає скасуванню, а позовні вимоги в цій частині - задоволенню.

Щодо, позовних вимог про списання безнадійного податкового боргу, суд зазначає наступне:

Позивач звертався до відповідача із заявою від 10.03.2016 року за вих. №386 (арк.спр.29) щодо визнання безнадійним та списання в порядку, передбаченому Податковим кодексом України для списання безнадійного податкового боргу, недоїмки зі сплати єдиного внеску в розмірі 5 504 081 грн. 81 коп. обчисленої станом 30.11.2015 року, що виникла у ПАТ «Великоанадольський вогнетривкий комбінат» та зазначена у вимозі сплату боргу (недоїмки) з єдиного соціального внеску від 07.12.2015 р. за № Ю-5-25.

Однак, відповідачем було відмовлено у списанні цієї суми, посилаючись на те, що підстав для списання відсутні, оскільки наданий позивачем сертифікат Торгово-промислової палати України встановлює можливість застосування ст.100 ПК України, а не ст.101 ПК України, тобто надає позивачу лише право на розстрочку у зв'язку з настанням обставин непереборної сили, тому підстави для визнання боргу безнадійним та його списання в порядку, передбаченому Податковим кодексом України, відсутні.

Однак, суд вважає таке твердження відповідача необґрунтованим, з огляду на наступне:

Відповідно до п.101.5 ст.101 Податкового кодексу України, контролюючі органи щокварталу здійснюють списання безнадійного податкового боргу. Порядок такого списання встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Відповідно до п.2.1 Порядку списання безнадійного податкового боргу платників податків, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України 10.10.2013 року № 577 (далі - Порядок №577), під терміном "безнадійний податковий борг" слід розуміти: зокрема, податковий борг платника податків, що виник унаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин).

Такий факт непереборної сили підтверджується: Торгово-промисловою палатою України - про настання обставин непереборної сили чи стихійного лиха на території України.

Пунктом 4.1 Порядку № 577 визначено, що у випадках, передбачених підпунктом 4 пункту 2.1 розділу II цього Порядку, платник податків звертається до органу доходів і зборів за місцем обліку безнадійного податкового боргу та/або за місцем обліку такого платника з письмовою заявою, в якій визначаються суми податків та зборів, що підлягають списанню.

До заяви обов'язково додаються документи, зазначені в підпункті 4 пункту 2.1 розділу II цього «Порядку, які підтверджують, що податковий борг вважається безнадійним.

Тобто, за наявності сертифіката (висновку) Торгово-промисловою палатою України про настання обставин непереборної сили, платник податків має право на списання безнадійного боргу.

Як встановлено в судовому засіданні та підтверджується матеріалами справи, ПАТ «ВАВК» знаходиться на території проведення АТО та на нього розповсюджується норми Закону № 1669 з 14 квітня 2014 року.

Позивачем надав відповідачу сертифікат Торгово-промислової палати України, яким засвідчено настання обставин непереборної сили з 01 липня 2014 року Публічному акціонерному товариству «Великоанадольський вогнетривкий комбінат» при здійсненні господарської діяльності на території Донецької області та дотриманні законодавчих актів України, що стосуються справлення та сплати податків та обов'язкових платежів.

Згідно п.6.2 Регламенту, затвердженого рішенням Президії ТПП України від 18 грудня 2014 року № 44(5,) форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) засвідчуються за зверненням суб'єктів господарської діяльності та фізичних осіб по кожному окремому договору, податковим та/чи іншим зобов'язанням/обов'язком, виконання яких настало згідно з умовами договору, контракту, угоди, законодавчих чи інших нормативних актів і виконання яких стало неможливим через наявність зазначених обставин.

Тобто, Торгово-промисловою палатою України засвідчується факт настання форс- мажорних обставин (обставини непереборної сили), у тому числі, і по податковим та/чи іншим зобов'язанням/обов'язкам.

Як вже зазначалось судом, в заключній частині сертифікату Торгово-промислової палати України, яка була видана позивачу, засвідчено «Відповідно до пунктів 100.4 і 100.5 статті 100 ПК України, на підставі наданих документів Торгово-промислова палата України засвідчує настання обставин непереборної сили з 01 липня 2014 року Публічному акціонерному товариству «Великоанадольський вогнетривкий комбінат» при здійсненні господарської діяльності на території Донецької області та дотриманні законодавчих актів України, що стосуються справлення та сплати податків та обов'язкових платежів».

Тобто, Торгово-промисловою палатою України засвідчено форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) з посиланням на конкретну норму Податкового кодексу України.

Але, вимоги ст.10 Закону № 1669, ст.101 ПК України щодо списання безнадійного боргу, не передбачають надання сертифіката Торгово-промислової палати України конкретно під якусь обставину, статтю чи інше. Приписи цих Законів визначають лише необхідність надання висновку Торгово-промислової палати України про засвідчення обставин непереборної сили, що дає підстави для списання безнадійного боргу, який виник внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин).

Тому, отриманий сертифікат, в якому засвідчені форс-мажорні обставини, не обмежує позивача правом на звернення до податкового органу про списання безнадійного податкового боргу.

Крім того, зазначення Торгово-промисловою палатою України конкретного пункту Податкового Кодексу України в Сертифікаті, не передбачено жодним нормативно - правовим актом та не спростовує сам факт наявності форс-мажорних обставин, що стосуються сплати єдиного соціального внеску.

Також, суд зазначає, що відповідно п.56.21 ст.56 ПК України у разі коли норма цього Кодексу чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі цього Кодексу, або коли норми різних законів чи різних нормативно-правових актів, або коли норми одного і того ж нормативно-правового акта суперечать між собою та припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків.

При таких обставинах суд приходить висновку про наявність підстав для списання безнадійного податкового боргу, що виник внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин).

Вирішуючи питання про зобов'язання податковий орган прийняти рішення про списання безнадійного боргу, суд посилається на норми п.2.ч.2 ст.162 КАС України яка встановлює, що у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про зобов'язання відповідача вчинити певні дії.

Враховуючи, що позивач звертався до податкового органу зі всіма необхідними документами про списання безнадійного податкового боргу та податковий орган вже відмовляв у задоволенні заяви ПАТ «ВАВК», суд вважає можливим задовольнити позовні вимоги щодо прийняття податковим органом рішення про списання податкового боргу.

Частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З урахуванням встановлених у справі обставин, суд приходить висновку, що податковий орган діяв всупереч вимогам законодавства, тому при таких обставинах позовні вимоги ПАТ «Великоанадольський вогнетривкий комбінат» підлягають задоволенню в повному обсязі.

Керуючись статтями 2, 11, 17-20, 69-72, 94, 162, 163, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства "Великоанадольський вогнетривкий комбінат" до Волноваській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) № Ю-5-25 від 07.12.2015 року, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити у повному обсязі.

Скасувати вимогу Державної податкової інспекції у Волноваському районі Головного управління ДФС у Донецькій області від 07.12.2015 року за № Ю-5-25 про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 5 504 081, 81 грн.

Зобов'язати Волноваську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Донецькій області прийняти рішення про списання безнадійного податкового боргу ПАТ "Великоанадольський вогнетривкий комбінат" зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове соціальне страхування в сумі 5 504 081,81 грн.

Стягнути з Волноваської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області за рахунок бюджетних асигнувань на користь Публічного акціонерного товариства "Великоанадольський вогнетривкий комбінат" (вул. Заводська, б.1, Володимирівка, Волноваський район, Донецька область, 85721 код ЄДРПОУ 00191721) судовий збір в розмірі 83 939,23 (вісімдесят три тисячі дев'ятсот тридцять дев'ять) гривень 23 копійки.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова Донецького окружного адміністративного суду може бути оскаржена в апеляційному порядку. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Повний текст постанови виготовлений у повному обсязі 16 травня 2016 року.

Суддя Шувалова Т.О.