Постанова № 57724205, 16.05.2016, Херсонський міський суд Херсонської області

Дата ухвалення
16.05.2016
Номер справи
766/1703/16-а
Номер документу
57724205
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 766/1703/16-а

н/п 2-а/766/38/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 травня 2016 року суддя Херсонського міського суду Херсонської областіу складі ОСОБА_1, розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні про визнання протиправними дій, скасування рішення та зобовязання вчинити дії,

встановив:

Позивач 22.04.2016 року звернулася до суду із зазначеним вище позовом, в якому просить визнати незаконними дії Управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні щодо неврахування при визначенні розміру пенсії частини заробітної плати, а саме виплатити матеріальної допомоги та індексації заробітної плати на загальну суму 20762,35 грн.; зобовязати Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні перерахувати пенсію з 21.03.2016 року в розмірі 80% від заробітної плати, визначеною Довідкою про складові заробітної плати №16-02/087 від 21.03.2016 року, в тому числі з урахуванням виплати допомоги та індексації заробітної платні на загальну суму 20762,35 грн. та сплатити визначену різницю; стягнути з відповідача на користь ОСОБА_2 витрати повязані з розглядом справи.

В обґрунтування зазначила, що вона звернулася до Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні з заявою про перерахунок пенсії із врахуванням колонки «Інші виплати» за довідкою про складові заробітної плати від 21.03.2016 року № 16-02/087.

25.03.2016 року відповідач своїм протоколом відмовив їй у такому перерахунку.

Відповідно до п.2 ч.1 ст.183-2 КАС України, скорочене провадження застосовується в адміністративних справах щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

За таких обставин дана справа підлягає розгляду в порядку скороченого провадження.

25.04.2016 року ухвалою суду було відкрито скорочене провадження за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні про визнання протиправним дії та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії.

11.05.2016 року від відповідача надійшли письмові заперечення, в яких просив відмовити в задоволенні позову за необґрунтованістю.

Положеннями ч. 4 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, передбачено, що суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. За результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне та обґрунтоване судове рішення.

Відповідно до ч. 5 ст. 183-2 КАС України справа повинна бути розглянута у порядку скороченого провадження протягом пяти днів з дня подання відповідачем заперечення проти позову.

Вивчивши матеріали справи, вислухавши пояснення сторін, суд встановив наступне.

ОСОБА_2 працювала на посадах, які зараховані до стажу державної служби в Херсонському обласному управлінні статистики, та отримує пенсію згідно Закону України «Про державну службу» з 13.09.2013 року.

За заявою від 21.03.2016 року про перерахунок пенсії їй було відмовлено в його проведенні за відсутності законодавчих підстав, що слідує із протоколу № 43 від 25.03.2016року, посилаючись на те, що, у відповідності до ст. 37 Закону України «Про державну службу»(із змінами, внесенимиЗаконом № 76-VIII від 28.12.2014 року) пенсія державним службовцям призначається з 01.01.2015 року в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення від 02 березня 2015 року № 213-VIIIу разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій та статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу». «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутат України. Таким чином, з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначеній вищезазначеними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. Крім того, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація до переліку складових заробітної плати державних службовців, визначеного ст. 33 Закону України «Про державну службу», не входять та, відповідно, не враховуються для обчислення пенсії.

Відповідно дост. 33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

За змістомст. 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Станом на 03.12.2013 року (день виходу на пенсію) позивач мала стаж державної служби та служби в органах місцевого самоврядування понад 10 років.

Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення»врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 вищезазначеного Закону передбачено, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Ст. 41 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з ним Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинностіЗаконом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування»- максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.

Отже, за змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких було фактично нараховано та сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Однак відповідач, відмовляючи у перерахунку пенсії позивачу, надав перевагу ЗУ «Про державну службу», який щодо спірних правовідносин є загальним. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, а саме: ст. 41 ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»та ст. 66ЗУ «Про пенсійне забезпечення».

Стаття 1 Закону України «Про оплату праці», визначає заробітну плату як винагороду, обчислену, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

У відповідності до ст. 2 Закону України «про оплату праці», основна заробітна плата - це винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців. Додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій, інші заохочувальні та компенсаційні виплати. До них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Стаття 41 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-ІV«Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»та ст. 66ЗУ «Про пенсійне забезпечення» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинностіЗаконом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування»- максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону

Таким чином, чинне законодавство відносить до складу заробітної плати також і інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.

Суд вважає, що з вини відповідача позивач не в повній мірі (без врахування усіх складових заробітної плати) нараховано та виплачено пенсію.При відмові у перерахунку пенсії з врахуванням інших виплат, які складаються з матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, допомоги на оздоровлення, індексації, не були враховані вказані вище положення нормативно-правових актів, а тому вона є безпідставною.

Згідно п.4 ст. 45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. Позивач звернулася за перерахунком з заявою 21.03.2016 року, то перерахунок пенсії повинен здійснюватися з 01.04.2016 року.

Враховуючи викладене вище позовні вимоги в частині зобовязання управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні перерахувати пенсію з 21.03.2016 року та сплатити різницю,яка утворилась внаслідок неврахування матеріальної допомоги та індексації заробітної плати в сумі 20762, 35 грн. є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа), тому на користь позивача підлягає стягненню з Державного бюджету сплачений судовий збір в розмірі 551,20 грн.

Керуючись ст.ст.10,11,18,71,87,94,99,100,161-163 КАС України, ст. ст.33,37, 37-1 Закону України «Про державну службу», ст. 1, 2 Закону України «Про оплату праці», ст. ст.40,41 Закону України від 09 липня 2003 року №№ 1058-ІV «Про загальнообовязкове пенсійне страхування»,суд,

постановив:

Адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні про визнання протиправними дій, скасування рішення та зобовязання вчинити діїзадовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні щодо неврахування при обчисленні пенсії ОСОБА_2 матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні здійснити перерахунок та виплачувати ОСОБА_2 пенсію з 01.04.2016 року з урахуванням усіх сум матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, відповідно до Довідки про складові заробітної плати №16-02/087 від 21.03.2016 року, у розмірі 80 відсотків від заробітку.

В задоволенні позовних вимог в частині зобовязання управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні перерахувати пенсію з 21.03.2016 року та сплатити різницю,яка утворилась внаслідок неврахування матеріальної допомоги та індексації заробітної плати в сумі 20762, 35 грн. - відмовити за необґрунтованістю.

Стягнути із Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 551,20 грн. в рахунок відшкодування судових витрат за сплачений судовий збір.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів до Одеського апеляційного адміністративного суду через Херсонський міський суд Херсонської області.

Суддя: Майдан С.І.