Постанова № 57720455, 10.05.2016, Вінницький міський суд Вінницької області

Дата ухвалення
10.05.2016
Номер справи
127/28219/15-а
Номер документу
57720455
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 127/28219/15-а

Провадження № 2-а/127/28/16

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10.05.2016 Вінницький міський суд Вінницької області

в складі: головуючого судді Сичука М.М. ,

при секретарі Пєскову Є.Д.,

за участю представника відповідача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вінниці адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Виконавчого комітету Вінницької міської ради про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом до Виконавчого комітету Вінницької міської ради про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії, зазначивши, що 27.11.2015 року вона звернулася із запитом до Виконавчого комітету Вінницької міської ради про надання інформації щодо наявності вільних земельних ділянок державної та комунальної форми власності по м. Вінниця з цільовим призначенням: для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд у відповідності до норм безоплатної передачі земельних ділянок громадянам у відповідності дост.ст. 118, 121, 122 ЗК України. Просила надати належним чином завірені всі графічні матеріали (в тому числі викопіювання з публічної кадастрової карти, та будь-які інші картографічні матеріали) вільних земель із вказаним цільовим призначенням, в тому числі із земель запасу, резервного фонду, які необхідні для дотримання порядку отримання земельної ділянки у власність громадянами у відповідності до норм ст. ст.118, 121,122 ЗК України.

15.11.2015 року позивач отримала лист, яким її повідомили, що на території м. Вінниці відсутні вільні землі запасу та резервного фонду за цільовим призначенням земельних ділянок, відносно яких позивач надсилала запит.

Також у листі було зазначено, що для включення ОСОБА_2 у чергу на отримання землі необхідно подати документи, які зазначені в переліку, серед яких відсутнє викопіювання земельних ділянок, що в силуст. 118 ЗК України, на думку позивача, є порушенням, оскільки особа, яка бажає отримати земельну ділянку, має до заяви долучити графічні матеріали земельної ділянки, таким чином, позивач вважає, що виконавчий комітет Вінницької міської ради надає недостовірну інформацію, згідно якої позивач буде позбавлений можливості отримати земельну ділянку в подальшому у власність, в силу чого позивач звертається до суду та просить визнати дії Виконавчого комітету Вінницької міської ради в надані її несвоєчасно, недостовірної та неповної відповіді на запит про доступ до публічної інформації від 27.11.2015 року протиправними; зобов'язатиВиконавчий комітет Вінницької міської ради надати достовірну та повну інформацію про наявність всіх вільних земельних ділянок державної та комунальної форми власності (землі запасу, резервного фонду) по м. Вінниця, з цільовим призначенням: для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у відповідності до норм безоплатної передачі земельних ділянок громадянам у відповідності дост. 118, 121, 122 ЗК Українита надати належним чином завірені всі графічні матеріали (в тому числі викопіювання з публічної кадастрової карти, та будь-які інші картографічні матеріали) вільних земель із вказаним цільовим призначенням, в тому числііз земель запасу, резервного фонду, які необхіднідля дотримання порядку отримання земельної ділянки у власність громадянами у відповідності до норми ст. ст.118, 121,122 ЗК Україниу строки встановлені законом.

Представник позивача ОСОБА_2 ОСОБА_3 в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, обґрунтувавши їх обставинами, викладеними в позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти задоволення позову, просив в задоволенні позову відмовити повністю. Надав суду заперечення.

Вислухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, взявши до уваги позицію сторін, суд встановив, визначив та дослідив слідуючі обставини, докази та відповідні правовідносини.

Зміст запиту про доступ до публічної інформації від 27.11.2015 року ОСОБА_2 звернулася до Виконавчого комітету Вінницької міської ради про надання у відповідності доЗакону України «Про доступ до публічної інформації»,Указу Президента України за № 547/2011 від 05.05.2011 р. «Питання забезпечення органами виконавчої влади доступу до публічної інформації, надати інформацію про наявність всіх вільних земельних ділянок державної та комунальної форми власності (землі запасу, резервного фонду) по м. Вінниця з цільовим призначенням: для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка); надати належним чином всі завірені графічні матеріали (викопіювання з публічної кадастрової карти, та будь-які інші картографічні матеріали) вільних земель із вказаним цільовим призначенням, в тому числі із земель запасу, резервного фонду, які необхідно для дотримання порядку отримання земельної ділянки у власність громадянами у відповідності до норм ст.ст. 118, 121, 122ЗК України(а.с. 7).

Відповідь Виконавчого комітету Вінницької міської ради № О-01-118364/01-00-10 від 30.11.2015 року на запит ОСОБА_2, зазначає, що на території м. Вінниці відсутні землі запасу та резервного фонду у межах міста, які в свій час були сформовані лише тільки на територіях сільських та селищних рад під час розпаювання колективних сільськогосподарських підприємств, перелік вільних земельних ділянок для зазначених потреб відсутній.

Також зазначено, що для включення до списку бажаючих отримати земельну ділянку, необхідно подати відповідний пакет документів до Виконавчого комітету Вінницької міської ради.

Крім того, повідомлено, що 30.10.2015 року міською радою прийнято рішення за № 2331 «Про розробку Детальних планів територій, які, відповідно до Постанови Верховної Ради України № 401-VІІІ від 13.05.2015 р. «Про зміну і встановлення меж міста Вінниці і Вінницького району Вінницької області» включені в межі міста. (а.с. 10).

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Положення ст.1 Закону України Про доступ до публічної інформації містять визначення, згідно якого публічна інформація це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.

З наведеного вбачається, що визначальним для віднесення інформації до публічної є те, щоб вона була заздалегідь готовим, зафіксованим продуктом, отриманим або створеним суб'єктом владних повноважень у процесі виконання своїх обов'язків.

Згідно ч. 1ст. 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»(в редакції, станом на день надання відповіді на запит) до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать, зокрема, підготовка висновків щодо надання або вилучення в установленому законом порядку земельних ділянок, що проводиться органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування; організація і здійснення землеустрою, погодження проектів землеустрою; здійснення контролю за впровадженням заходів.

Норма ч. 1ст. 79 ЗК Українивизначає, що земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами.

Частина 1, ч. 2ст. 55 Закону України «Про землеустрій»прописує, що встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) проводиться відповідно до топографо-геодезичних і картографічних матеріалів. Встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) здійснюється на основі технічної документації із землеустрою, якою визначається місцеположення поворотних точок меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).

Зміст ч. 3ст. 24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»зазначає, у разі відсутності плану зонування або детального плану території,затвердженоговідповідно до вимог цьогоЗакону, передача (надання) земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у власність чи користування фізичним та юридичним особам для містобудівних потреб забороняється.

У відповідності до ч. 5 ст. 24 Закону України Про регулювання містобудівної діяльності спеціально уповноважені органи з питань містобудування та архітектури і центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів та його територіальні органи забезпечують відкритість, доступність та повноту інформації про наявність на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці земель державної та комунальної власності, не наданих у користування, що можуть бути використані під забудову, про наявність обмежень і обтяжень земельних ділянок, містобудівні умови та обмеження в містобудівному і державному земельному кадастрах; до моменту внесення відповідної інформації до містобудівного та державного земельного кадастрів виконавчий орган сільської, селищної, міської ради, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації або відповідний місцевий орган виконавчої влади зобов'язані надавати за запитами фізичних та юридичних осіб письмову інформацію про наявність земельних ділянок, що можуть бути використані під забудову.

З аналізу вказаних норм вбачається, що до повноважень відповідача належить надання інформації щодо наявності конкретної земельної ділянки земель державної та комунальної власності, яка може бути передана фізичній особі безоплатно у власність.

Згідно ст. 6 Закону України «Про державний земельний кадастр» - ведення та адміністрування Державного земельного кадастру забезпечуються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, який також є і держателем Державного земельного кадастру.

Відповідно до ст. 15 Закону України «Про державний земельний кадастр» визначений перелік відомостей про земельні ділянки, які включаються до Державного земельного кадастру, а саме: кадастровий номер; місце розташування; опис меж; площа; міри ліній по периметру; координати поворотних точок меж; дані про прив'язку поворотних точок меж до пунктів державної геодезичної мережі; дані про якісний стан земель та про бонітування ґрунтів; відомості про інші об'єкти Державного земельного кадастру, до яких територіально (повністю або частково) входить земельна ділянка; цільове призначення (категорія земель, вид використання земельної ділянки в межах певної категорії земель); склад угідь із зазначенням контурів будівель і споруд, їх назв; відомості про обмеження у використанні земельних ділянок; відомості про частину земельної ділянки, на яку поширюється дія сервітуту, договору суборенди земельної ділянки; нормативна грошова оцінка; інформація про документацію із землеустрою та оцінки; земель щодо земельної ділянки та інші документи, на підставі яких встановлено відомості про земельну ділянку.

Зміст витребуваної судом інформації з Управління Держгеокадастру у м. Вінниці щодо статистичної звітності за 2015 рік за формами № 6-зем, 6а-зем, 6б-зем, 2-зем станом на 01.01.2015 року вказує про наявність загальної інформації про відповідну категорію земель, а саме: номер рядка - 2.4 «Ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку і господарських будівель (присадибні ділянки)», зокрема зазначається щодо кількості власників та загальної площі земель таких власників, забудованих під житловою забудовою із зазначенням кількості поверхів житлової забудови, при цьому відомості з форми 2-зем вказують на загальну інформацію про землі зазначеної категорії, які перебувають у державній власності з зазначенням загальної кількості землекористувачів - 12187, загальної площі земель 689,3239, в тому числі сільськогосподарських угідь всього 179,9369, з них ріллі 104,3322, і не містить відомостей щодо вільних земельних ділянок відповідної категорії земель, яких стосувався відповідний інформаційний запит позивача.

Запит позивача не стосувався відомостей, що вже зафіксовані в офіційному документі, створеному в процесі здійснення відповідачем своєї діяльності, натомість містив вимогу вчинити дії по підбору, обробці та наданню інформації, яка б відповідала поставленим у запиті умовам.

З огляду на відсутність офіційних документів, які б містили запитувану інформацію, відповідачем правомірно надана відповідь про неможливість надання такої інформації.

Крім того, відповідно ч. 6 ст. 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри.

До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим.

З наведеного вбачається, що вибір бажаного місця розташування земельної ділянки повинен здійснювати громадянин, зацікавлений в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності.

Зважаючи на те, що позивач звернувся до відповідача із запитом про надання інформації щодо наявності не конкретної бажаної земельної ділянки, а інформації щодо наявності взагалі земельних ділянок, не наданих у користування, що можуть бути використані під забудову, суд приходить до виснвоку щодо відсутності у відповідача обовязку здійснювати пошук земельних ділянок державної та комунальної власності, які не надані у користування й можуть бути використані фізичними особами під забудову.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 79, 118 ЗК України, ст. 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації», ст.ст. 6, 15 Закону України «Про державний земельний кадастр», ст. 24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», ст.ст.69-72,158-162 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_2 до Виконавчого комітету Вінницької міської ради про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити дії відмовити.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя