П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Справа № 348/329/16-а
11 травня 2016 року м. Надвірна
Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області
в складі:головуючого-судді: ОСОБА_1
секретаря: Шутки А.Д.
з участю позивача: ОСОБА_2
представника відповідача: ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Надвірна справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Надвірнянського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії,-
Встановив:
ОСОБА_2 звернувся в суд із адміністративним позовом до Надвірнянського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії.
В судовому засіданні позивач по справі ОСОБА_2 позов підтримав з мотивів викладених в позовній заяві, яку просить задоволити та визнати протиправними дії до Надвірнянського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та зобовязати призначити та виплатити пенсію з врахуванням районного коефіцієнту та північної надбавки.
Представник відповідача- Надвірнянського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області ОСОБА_3 позов не визнала і просить в його задоволенні відмовити, оскільки він безпідставний.
Суд, вислухавши пояснення сторін по справі, свідків, дослідивши письмові докази, представлені сторонами на виконання вимог ст.71 КАС України і які сторони вважають достатніми для обґрунтування і заперечення позовних вимог та зясувавши фактичні обставини справи, перевіривши матеріали справи приходить до висновку про часткове задоволення позову виходячи з наступних підстав:
Згідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Статтею 44 Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування встановлено, що заява про призначення пенсії та необхідні документи подаються відповідно до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.
В судовому засіданні достовірно встановлено, що позивач по справі ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 є пенсіонером і перебуває на обліку в Надвірнянському обєднаному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та з 04.02.2013 року отримує пенсію.
Перед виходом на пенсію позивач по справі ОСОБА_2 зібрав всі необхідні документи та подав їх до Надвірнянського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області.
Однак, Надвірнянське обєднане управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області нарахувало позивачу пенсію без врахування районного коефіцієнту та північної надбавки.
Так, в період з 18.02.1989 року по 22.06.1994 року позивач працював в УТТ-6 «Сутормінськнафта», з 14.03.1996 року по 15.03.1997 року в ВАТ «Білоруське УПНП і КРС, з 01.07.2000 року по 25.01.2001 року в ЗАТ «Нафторемсервіс», з 26.01.2001 року по 09.12.2004 року в ТзОВ «НВП-Нафторемсервіс», з 11.10.2006 року по 31.12.2007 року в ЗАТ «Самотлорнафтопромхімік», з 20.02.2008 року по 31.08.2008 року, з 01.09.2008 року по 23.07.2009 року, з 25.12.2009 року по 18.03.2010 року, з 19.03.2010 року по 15.11.2010 року, з 20.02.2008 року по 31.08.2008 року, з 17.11.2010 року по 10.08.2011 року, з 13.08.2011 року по 14.08.2012 року в ТзОВ «Варьеганська транспортна компанія-2», з 15.08.2012 року по 31.01.2013 року в ВАТ «Білоруське УПНП і КРС» та з 16.02.2013 року по 11.03.2013 року в ЗАТ « Єрмаківське підприємство по ремонту свердловин».
Весь стаж роботи позивача на вищевказаних підприємствах підтверджується відповідними записами у його трудовій книжці з посиланням на дату та номер наказів про прийняття та звільнення з роботи, а також архівним довідками (ас.8-15; 18-23 ).
Вказані підприємства знаходились на території Ямало-Ненецького автономного округу РФ, який згідно постанови ОСОБА_4 Міністрів СРСР від 10.10.1967 року №1029 « Про розширення пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої ОСОБА_4 і в місцях, прирівнених до районів Крайньої ОСОБА_4» віднесені до районів Крайньої ОСОБА_4.
Даний факт ствердив в судовому засіданні позивач по справі.
Факт роботи позивача в районах Крайньої ОСОБА_4 ствердили свідки по справі ОСОБА_5 та ОСОБА_6
З всіх сум заробітної плати за період роботи позивача в районах Крайньої ОСОБА_4, яка бралася при призначенні йому пенсії за цей період стягувалися внески на соціальне страхування.
При досягненні пенсійного віку позивач у лютому місяці 2013 року звернувся до відповідача з приводу призначення пенсії, а також подавши з цього приводу відповідний пакет документів.
Проте, відповідач при обчисленні пенсії не врахував районні коефіцієнти та північну надбавку, при визначенні розміру заробітної плати, яку позивач отримував у період роботи в районах Крайньої ОСОБА_4
Вищевказані підприємства знаходилися та території Крайньої ОСОБА_4 та місцевості прирівняній до районів Крайньої ОСОБА_4, і тут позивач отримував заробітну плату з урахуванням сум районного коефіцієнту 1.7 та північної надбавки в розмірі 50%. Крім того, позивачем було подано відповідачу необхідні довідки про зарплату з районним коефіцієнтом та північною надбавкою.
Згідно довідки Надвірнянського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 28.01.2016 року №8/9-15 позивачу відмовлено в зарахуванні до зарплати, з якої призначається пенсія сум районних коефіцієнтів та північної надбавки(ас.16-17).
Враховуючи наведені обставини суд прийшов до висновку про неправомірність неврахування відповідачем при розрахунку ОСОБА_2 пенсії сум районного коефіцієнту та північної надбавки при визначенні розміру заробітної плати, яку отримував у вищезазначених підприємствах виходячи з наступного:
Згідно із ст. 41 Закону «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати для обчислення пенсії враховуються, зокрема, суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обовязкове державне пенсійне страхування.
Статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення»було передбачено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Відповідно до підпункту "д" пункту 15 Інструкції про порядок утримання страхових внесків і використання коштів державного соціального страхування, затвердженої постановою Президії ВЦРПС від 29.02.1960, в загальну суму заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески, включалися районний коефіцієнт та надбавка.
Згідно із Положенням про порядок призначення та виплати державних пенсій від 03.08.1972р., Законом СРСР "Про пенсійне забезпечення громадян в СРСР" від 15.05.1990р. особам, які проживали у районах, де до заробітної плати робітників і службовців встановлено районні коефіцієнти, при призначенні пенсій враховувалася фактична заробітна плата, обчислена із застосуванням районного коефіцієнта.
Також, неврахування відповідачем при розрахунку позивачу пенсії сум районного коефіцієнту та північної надбавки при визначенні розміру заробітної плати суперечить положенням Угоди про гарантії прав громадяндержав учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992 року на отримання, гарантованої міжнародною Угодою, пенсії в більшому розмірі. Відповідно доКонституції Українита чинного законодавства України, міжнародна угода, ратифікована Верховною ОСОБА_4 України має перевагу над чинним законодавством України, в тому числі і в галузі пенсійного забезпечення.
Статтею 6 даної Угоди визначено, що для встановлення права на пенсію, громадянам держав - учасниць Угоди, враховується трудовий стаж набутий на території будь-якої з цих держав, а також на території колишнього СРСР за час до вступу в силу цієї Угоди. Обчислення пенсії проводиться з заробітку за період роботи, який зараховується в трудовий стаж.
Оскільки позивач працював в районах Крайньої ОСОБА_4 та подав відповідачу довідку про заробітну плату, відповідно на нього поширюється дія Угоди про гарантії прав громадян держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992 року і він має право на врахування районного коефіцієнту та північної надбавки при обчисленні пенсії.
Про порушення своїх прав позивач дізнавсяв січня місяці 2016 року із листа відповідача №8/я-15 від 28.01.2016 року(ас.14-15).
Статтею 99 ч.2 КАС Українипередбачено шестимісячний строк для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно дост.100 КАС України- адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку.
Позивачем не надано суду доказів про те, що він з поважних причин пропустив строк звернення до суду, а тому позовні вимоги відповідно до ст. 100 КАС України підлягають частковому задоволенню за період з 18.08.2015 року.
Відповідно до 19 Конституції України органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Із змісту ст.71 КАС України слідує, що обовязок щодо доказування правомірності рішення в даному випадку покладається на відповідача по справі, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи те, що представник відповідача- Надвірнянського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області не надала суду доказів правомірних дій, суд вважає такі дії незаконними.
А тому суд, оцінюючи в сукупності здобуті докази по справі приходить до висновку про часткове задоволення позову.
На підставі ст. 124 Конституції України, ч.2 ст. 46, п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», керуючись ст.ст. 158-163, 167 ч.2, 186 КАС України, суд,-
Постановив:
Позов ОСОБА_2 задоволити частково.
Визнати неправомірною відмову Надвірнянського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо зарахування заробіної плати при нарахуванні пенсії ОСОБА_2 за період з 01.01.1982 року по 31.05.1994 року та з 01.07.2000 року по 30.04.2013 року без врахування районного коефіцієнту та північної надбавки.
Зобовязати Надвірнянське обєднане управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 починаючи з 18.08.2015 року з врахуванням розміру заробітної плати, з районним коефіцієнтом та північною надбавкою, яку він отримував за період роботи з 01.01.1992 року по 31.05.1994 року та з 01.07.2000 року по 30.04.2013 року згідно архівної довідки від 23.07.2012 року №01/01/02-17/8455 виданої Центральним архівом філіалу «Муравленковонафта» «Газпромнафта-ННГ», довідки від 28.12.2015 року №600 виданої ВАТ «Білоруське УПНП і КРС», архівної довідки №я-116 від 2011 року виданої архівним відділом Адміністрації м. Нижнєвартовська, довідки виданої ЗАТ «Самотлорнафтопромхім» від 08.10.2015 року №1689, довідки ТзОВ «Варьеганська транспортна компанія-2» про фактичний заробіток за період роботи з 2008 року по 2012 рік, з районним коефіцієнтом 1,7 та північною надбавкою в розмірі 50%, а також нарахувати, виплатити недоплачені ОСОБА_2 суми пенсії та виплачувати йому пенсію в подальшому згідно проведеного перерахунку до виникнення обставин, з якими закон повязує виникнення, зміну чи припинення спірних правовідносин.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному ст. 186 КАС України через Надвірнянський районний Івано-Франківської області.
Суддя Мужик І.І.
Повний текст постанови виготовлено 16.05.2016 року