Постанова № 57714089, 10.05.2016, Залізничний районний суд м. Львова

Дата ухвалення
10.05.2016
Номер справи
462/2221/16-а
Номер документу
57714089
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

справа № 462/2221/16-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 травня 2016 року суддя Залізничного районного суду м.Львова Кирилюк А.І., розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у Залізничному районі м.Львова про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,-

в с т а н о в и в:

Позивач звернулася до суду із позовом про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії, покликаючись на те, що 02.02.2016 року вона звернулась до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у Залізничному районі м. Львова з заявою про перерахунок її пенсії державного службовця з врахуванням сум виплат на матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових проблем, матеріальну допомогу на оздоровлення, а також виплату щомісячних індексацій, які не були враховані при нарахуванні її пенсії. Проте ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у Залізничному районі м. Львова відмовило їй у перерахунку пенсії. Вважає, що ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у Залізничному районі м. Львова грубо порушило її права, а тому просить визнати рішення відповідача про відмову їй у перерахунку пенсії державного службовця з врахуванням сум виплат на матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових проблем, матеріальну допомогу на оздоровлення та щомісячної індексації, на які нараховувався збір на обовязкове державне пенсійне страхування недійсним та зобовязати УПФ України у Залізничному районі м. Львова перерахувати їй пенсію державного службовця з врахуванням сум виплат на матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових проблем, матеріальну допомогу на оздоровлення та щомісячної індексації в розмірі 86% середньомісячного заробітку державного службовця на який нараховано та утримано страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, з урахуванням Порядку коригування розміру виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політиуи України №226/509 від 11.08.2003року та зі збереженням індексації пенсії з наростаючимм підсумком за весь період, з 27 листопада 2008 року по 19жовтня 2015року.

Ухвалою суду від 21.04.2016 року позовні вимоги в частині визнання незаконими дії та здійснення перерахунку пенсії за період з 27 листопада 2008 року по 19 жовтня 2015 року залишено без розгляду у звязку з пропуском строку звернення до суду.

ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у Залізничному районі м.Львова 06.05.2016 року подало до суду заперечення проти заявленого позову, в яких зазначило, що нарахування пенсії позивачу здійснено у відповідності з законодавством чинним на момент призначення пенсії, також відповідач покликається на те, що позивач зверталась до них у встановленому законом порядку про перерахунок пенсії, на звернення позивача було надано письмову відповідь, приймалося рішення про відмову позивачу у перерахунку пенсії, а тому вимоги позивачки є безпідставними. Просить в позові відмовити.

Розглянувши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Зі змісту ч.3 ст.23 Загальної Декларації прав людини, п.4 ч.1 Європейської Соціальної хартії та ч.3 ст.46 Конституції України випливає, що кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, за роки важкої праці та шкідливих робіт, - яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у Залізничному районі м.Львова як одержувач пенсії за віком відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу», яку призначено з 27.11.2008 року.

02 лютого 2016 року позивач ОСОБА_1 звернулась до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у Залізничному районі м.Львова з заявою про перерахунок її пенсії державного службовця з врахуванням сум виплат на матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових проблем, матеріальну допомогу на оздоровлення, а також виплату щомісячних індексацій, в розмірі 86% середньомісячного заробітку державного службовця на який нараховано та утримано страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, з урахуванням Порядку коригування розміру виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України №226/509 від 11.08.2003року та зі збереженням індексації пенсії з наростаючим підсумком за весь період, які не були враховані при нарахуванні її пенсії.

Відповідно до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у Залізничному районі м.Львова №1558/03-17 від 11.02.2016 року ОСОБА_1 відмовлено у перерахунку пенсії державного службовця з урахуванням всіх складових заробітної плати. /а.с. 11-12/.

Частиною першою статті 1 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995р. №108/95-ВР встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Додаткова заробітна плата - винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. ОСОБА_1 включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.

До інших заохочувальних та компенсаційних виплат належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України Про державну службу заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

У відповідності до ч. 7 ст. 33 Закону України Про державну службу державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Згідно статті 37 Закону України «Про державну службу»(в редакції, що діяла на час звернення про призначення пенсії), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі розмір пенсії збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90% заробітної плати.

Аналіз наведених положень дає підстави суду для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, входять до системи оплати праці державного службовця.

Згідно ч. 1 ст. 66 Закону України Про пенсійне забезпечення до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески(збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Об'єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру (частина перша статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», пункт 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078).

Суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, входять до складу фонду додаткової заробітної плати, згідно з підпунктом 2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати.

Таким чином, індексація є складовою частиною заробітної плати, оскільки є додатковою заробітною платою та грошовим доходом населення, який згідност.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991р. № 1788-XII враховуються при обчисленні пенсій.

Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. №1058-IV не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії, однак із змісту статті 40 цього Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.

Відповідно до ч.1 ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування»нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. Таким чином, допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація входять до системи оплати праці державного службовця.

Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом України у постановах від 14.05.2013 року в справі № 21-125а13 та 28.05.2013р. у справі №21-97а13, які з врахуванням вимог ст.244-2 КАС України є обов'язковими для врахування судами при розгляді справ у подібних правовідносинах.

Отже, отримувані позивачем ОСОБА_1 суми виплат, з яких були нараховані та сплачені внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробітну плату ОСОБА_1 для обчислення пенсії, а тому позов слід задовольнити, із врахуванням положення статті 99 КАС України.

Дані обставини стверджуються також іншими матеріалами справи, які не викликають сумніву у їх обєктивності.

Вирішуючи питання захисту прав позивача, суд вважажє, що суми матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати є складовими заробітної плати та повинні бути враховані при перерахунку пенсії.

Частиною 2 ст.19 Конституції України та ч.3 ст.2 КАС України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, оцінюючи докази у їх сукупності, суд приходить до висновку, що позовні вимоги знайшли своє ствердження в судовому засіданні, а тому підлягають до задоволення частково.

Щодо судових витрат, то у відповідності до вимог ст.94 КАС України, слід стягнути з Державного бюджету України на користь позивача 551,21 грн. судового збору.

Керуючись ст.ст. 9-12, 17, 18, 71, 72, 86, 94, 99, 128, 158-163, 167 КАС України, Законом України Про пенсійне забезпечення, Законом України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування, Законом України Про державну службу, суд, -

п о с т а н о в и в:

Позов задовольнити.

Зобовязати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у Залізничному районі міста Львова перерахувати та виплачуватити призначену ОСОБА_1 пенсію державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу», з уврахуванням інших видів виплат (матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати), в розмірі 86% середньомісячного заробітку державного службовця на який нараховано та утримано страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, з урахуванням Порядку коригування розміру виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», затвердженого наказом Міністермства праці та соціальної політики України №226/509 від 11.08.2003 року та зі збереженням індексації пенсії з наростаючим підсумком за весь період, починаючи з 20.10.2015року.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 551 (пятсот пятдесят одну)грн. 21 коп.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з дня отримання копії постанови до адміністративного суду апеляційної інстанції через Залізничний районний суд м.Львова з одночасним направленням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.

Суддя:

Оригінал постанови.