Постанова № 57704789, 22.04.2016, Іванківський районний суд Київської області

Дата ухвалення
22.04.2016
Номер справи
366/960/16-а
Номер документу
57704789
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №366/960/16-а

Провадження № 2-а/366/17/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 квітня 2016 року смт.Іванків

Суддя Іванківського районного суду Київської області Корчков А.А., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Іванківському районі Київської області про визнання дій неправомірними та зобовязати призначити пенсію, -

В С Т А Н О В И В :

06 квітня 2016 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України у Іванківському районі Київської області щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком зі знижкою пенсійного віку на 10 (десять) років, а також зобовязати Управління Пенсійного фонду України у Іванківському районі Київської області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком зі знижкою пенсійного віку на 10 (десять) років з 09 березня 2016 року.

Позивач свій позов обґрунтовує тим, що з 15 квітня 1996 року і по даний час працював на різних посадах в ДСП «Комплекс» та ДСП «Централізоване підприємство з поводження з радіоактивними відходами» м. Чорнобиль Київської області.

ОСОБА_1 вказує на те, що, оскільки, його посада на якій він працює відноситься до категорії «роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці», то він має право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1.

У звязку з чим, позивач, 09 березня 2016 року звернувся до Управління Пенсійного фонду України у Іванківському районі Київської області (далі за текстом УПФУ у Іванківському районі) з заявою про призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 зі знижкою пенсійного віку на 10 (десять) років, однак відповідач своїм Рішенням від 21.03.2016 № 1477/061-О відмовив ОСОБА_1 у призначенні дострокової пенсій, оскільки, на думку УПФУ у Іванківському районі, позивач не надав Довідку про період участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, форма якої затверджена постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальних питаннях №122 від 09.03.1988 року.

ОСОБА_1 вважає, що зазначене рішення відповідача щодо відмови йому у призначенні дострокової пенсії є протиправним та порушує його гарантоване Конституцією України право на належне пенсійне забезпечення та соціальний захист.

В своїх письмових запереченнях представник УПФУ у Іванківському районі просив відмовити ОСОБА_1 в задоволені його адміністративного позову з посиланням на те, що відповідач відмовляючи у призначенні дострокової пенсії позивачу діяв в межах чинного законодавства та не порушував його прав, а також просив звільнити відповідача від сплати судового збору.

Відповідно до ч. 4 ст. 183-2 КАС України, суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 в період з 15 квітня 1996 року по 31 січня 2011 року працював повний робочий день на посадах сторожа, слюсаря, дезактиваторника, переробника РАВ в Державному спеціалізованому підприємстві по поводженню з радіоактивними відходами та дезактивації «Комплекс» (ДСП «Комплекс»). Також, з 01 лютого 2011 року по 31 січня 2016 року позивач працював повний робочий день на посаді переробника РАВ в Державному спеціалізованому підприємстві «Централізоване підприємство з поводження з радіоактивними відходами» (ДСП «ЦППРВ»).

Дані обставини підтверджуються записами в трудовій книжці позивача, копіями наказів ДП «Комплекс» №124 л/с від 15.04.1996, №269 л/с від 02.09.1996, №101 л/с від 09.04.1997, №168 л/с від 20.10.1998, №36 л/с від 31.03.2003, №87 о/с від 13.07.2009, №83 о/с від 15.06.2010, №5 о/с від 20.01.2011, довідками ДСП «ЦППРВ» № 05/16 від 01.02.2016, №06/16 від 01.02.2016, особовою карткою позивача №124 (табельний №2116).

09 березня 2016 року ОСОБА_1 звернувся з заявою до УПФУ у Іванківському районі про призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку на 10 років, з урахуванням роботи за Списком №1 та посвідчення громадянина, який постійно проживає на території зани посиленого радіоекологічного контролю у 1986 році категорії 4 (серія В-І № 812735), однак Рішенням УПФУ у Іванківському районі № 1477/061-О від 21.03.2016 було відмовлено ОСОБА_1 у призначенні дострокової пенсій, оскільки позивач не надав Довідку про період участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, форма якої затверджена постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальних питаннях №122 від 09.03.1988 року, так як, відповідач вважає, що тільки зазначена Довідка є тим необхідним документом, на підставі якого період роботи позивача з 15.04.1996 р. по 31.01.2011 р. в зоні відчуження буде зараховуватися до стажу роботи, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах за Списком №1.

Так, Законом України «Про пенсійне забезпечення» передбачений перелік працівників, які мають право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи працівника.

Зокрема, пунктом а) частини 1 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» встановлено, що на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Тобто, призначення пенсій за віком на пільгових умовах для цих осіб є сукупність наступних умов, а саме (для чоловіків): досягнення особою 50 років, загальний трудовий стаж - 25 років, з них: не менше 10 років на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, який затверджений КМ України, а також результати проведення атестації робочого місця працівника за умовами праці.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 р. № 36, затверджені списки виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

Підпункт 22.1-1г пункту 1 розділу ХХІІ постанови КМ України від 16.01.2003 №36, зазначає, що до Списку № 1 відносяться працівники, зайняті повний робочий день у зоні відчуження на підприємствах, в установах і організаціях, перелік яких затверджується Мінприроди за погодженням з Мінсоцполітики та МОЗ.

Наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України №576 від 13.03.2012 року затверджений Перелік підприємств, установ і організацій зони відчуження, працівники яких зайняті повний робочий день, мають право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1, до якого включені ДСП «Комплекс» та ДСП «ЦППРВ».

Як вбачається з матеріалів справи на момент звернення позивача до відповідача з заявою про призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах, ОСОБА_1 вже виповнилося 50 років, загальний трудовий стаж позивача становить більше 28 років, з них більше 19 років в ДСП «Комплекс» та ДСП «ЦППРВ», що підтверджується паспортом позивача серії МЕ №112818, записами в трудовій книжці серії БТ-І №9335014, копіями наказів по ДСП «Комплекс» та ДСП «ЦППРВ», а також довідками ДСП «ЦППРВ» № 05/16 від 01.02.2016, №06/16 від 01.02.2016.

Також, слід зазначити, що атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 серпня 1992 року № 442 (далі Порядок), та розробленими на виконання цієї постанови Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України (далі Мінпраці) від 1 вересня 1992 року № 41 (далі Методичні рекомендації).

Згідно із зазначеними нормативними актами основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.

Відповідно до положень Порядку відомості про результати атестації робочих місць заносяться до картки умов праці, форма якої затверджується Мінпраці разом з Міністерством охорони здоров'я України. Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників, який складається за результатами проведеної атестації робочих місць, після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років. Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії та посади яких внесено до переліку.

Комплексний аналіз зазначених норм дає підстави дійти висновку, що необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до пункту а) частини 1 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» є формальна констатація факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у списку № 1, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці. Документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: картка умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.

Відповідно до пункту 3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Мінпраці від 18 листопада 2005 року № 383, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.

Позивач надав до УПФУ у Іванківському районі копію наказу ДСП Комплекс» № 110К від 29 грудня 2010 року «Про проведення атестації робочих місць за умовами праці» з витягом, копію наказів ДСП «ЦППРВ» №03-К від 15.03.2011, №362 від 29.11.2011, №69-к від 03.06.2014 «Про проведення атестації робочих місць за умовами праці» з витягами та копії висновків Державної експертизи умов праці від №84 від 20.06.2013, №89 від 16.06.2014, які підтверджують атестацію робочого місця переробника РАВ (всі розряди), і це дає підстави для зарахування позивачу періоду його роботи з 01.04.2003 року по 31.02.2016 року на посаді переробника РАВ в ДСП «Комплекс» та ДСП «ЦППРВ» до стажу роботи за Списком № 1.

Посилання УПФУ у Іванкіському районі на те, що тільки Довідка про період участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, форма якої затверджена постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальних питаннях №122 від 09.03.1988 року є єдиним необхідним документом, на підставі якого період роботи позивача з 15.04.1996 р. по 31.01.2011 р. в зоні відчуження буде зараховуватися до стажу роботи, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, за Списком №1 є помилковим, оскільки відповідно до вимог пункту 20 Порядку підтвердження трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток №5). У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Всі необхідні відомості для призначення ОСОБА_1 пенсії на пільгових умовах, за Списком №1 містяться у довідках ДСП «ЦППРВ» № 05/16 від 01.02.2016 та №06/16 від 01.02.2016, які позивачем були надані відповідачу під час звернення з заявою про призначення пенсії та наявні в матеріалах адміністративної справи.

З огляду на викладене, суд вважає, що відповідач безпідставно не приймає до уваги документи, надані позивачем, якими підтверджено всі періоди роботи позивача, що дає право на призначення йому пенсії на пільгових умовах, і тому, рішення УПФУ у Іванківському районі № 1477/061-О від 21.03.2016 про відмову у призначенні дострокової пенсії слід визнати протиправним, а також зобов'язати відповідача призначити позивачу пенсію за віком на пільгових умовах, відповідно до пункту а) частини 1 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з 09.03.2016 року.

Вирішуючи питання про судові витрати, суд виходить з приписів ст. 94 КАС України, які відповідно, підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі.

На підставі вищевикладеного, керуючись статтею 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», Порядком застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики від 18.11.2005 №383, Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 № 637, Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 серпня 1992 року № 442, статтями 69-71, 76, 79, 86, 94, 158-163, 167, 183-2, 185, 186, 244-2, 254 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Іванківському районі Київської області про визнання дій неправомірними та зобовязати призначити пенсію задовольнити повністю.

Рішення Управління Пенсійного фонду України у Іванківському районі Київської області про відмову у призначенні дострокової пенсії від 21.03.2016 року № 1477/061-О ОСОБА_1 визнати протиправним та скасувати.

Зобов`язати Управління Пенсійного фонду України у Іванківському районі Київської області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджуваним Кабінетом Міністрів України від 16 січня 2003 р. N 36, починаючи з 09.03.2016 року.

Стягнути із Управління Пенсійного фонду України у Іванківському районі Київської області на користь ОСОБА_1 понесені судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 551 (пятсот пятдесят одна) гривня 20 копійок шляхом їх безспірного списання із рахунка субєкта владних повноважень - Управління Пенсійного фонду України у Іванківському районі Київської області (Код ЄДРПОУ 20622597).

Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку постанови суду першої інстанції повністю або частково, крім випадків, встановлених КАС України.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова або ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено КАС України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя А.А. Корчков