Справа № 274/1791/16-а
Номер провадження2-а/0274/34/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13.05.2016 року Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області в складі судді Потапової Т.М., з участю секретаря Бондарчук Н.О., позивача, представника відповідача ОСОБА_1, розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Бердичеві справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Бердичівського обєднаного управління Пенсійного Фонду України в Житомирської області про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії,
Встановив:
Позивач звернувся до суду з зазначеним позовом. Просить визнати неправомірними дії та рішення відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії згідно Закону „Про прокуратуру у розмірі 90% від суми заробітної плати, зобовязати здійснити перерахунок та виплату призначеної пенсії, виходячи з розміру 90% від місячної заробітної плати на підставі поданої ним довідки № 18/66 від 03.02.2016 року без обмеження граничного розміру, стягнути витрати по сплаті судового збору.
Позовні вимоги мотивує тим, що працював в органах прокуратури на різних прокурорсько-слідчих посадах з 29.02.1984 року по 28.12.2006 року, наказом прокурора Житомирської області №179 від 21.12.2006 року з 28.12.2006 року звільнений з органів прокуратури, у звязку з виходом на пенсію. Пенсія була призначена 15.01.2002 року за вислугу років на підставі ст.50-1 ЗУ „Про прокуратуру. Він звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до постанови КМУ № 1013 від 09.12.2015 року „Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів, надав довідку № 18/66 від 03.02.2016 року, видану прокуратурою Житомирської області, 03.03.2016 року отримав відповідь № 980/03-07 від 02.03.2016 року про відмову у здійсненні перерахунку пенсії, у звязку з тим, що на даний час відсутній затверджений Кабінетом Міністрів України порядок перерахунку пенсії працівникам прокуратури, а також, відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення від 02.03.2015 року № 213 у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону про призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія/довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України, зокрема „Про прокуратуру.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Представник відповідача надав суду письмові заперечення проти позову, які підтримав в судовому засіданні.
Заслухавши пояснення учасників судового розгляду, дослідивши подані докази, суд встановив наступне.
Як вбачається з матеріалів справи позивач перебуває на обліку Бердичівському обєднаному УПФ України в Житомирській області та отримує пенсію за вислугою років відповідно доЗакону України «Про прокуратуру»у розмірі 90% від суми місячного заробітку з 15.01.2002 року.
02.03.2016 року ОСОБА_2 звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії за вислугу років відповідно доЗакону України «Про прокуратуру», до якої долучив довідку прокуратури Житомирської області від 03.02.2016 року №18-66, згідно якої встановлено збільшений розмір посадового окладу начальника відділу прокуратури Житомирської області.(а.с.15)
Листом № 980/02-07 від 02.03.2016 року позивачу було відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії, оскільки умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначається Кабінетом Міністрів України, який на даний час відсутній. Також, було винесено протокольне рішення № 6 від 02.03.2016 року, де підставою відмови у перерахунку пенсії зазначено п.5 прикінцевих положень закону „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення № 213-V111 від 02.03.2015 року, стаття 86 Закону № 1697-V11 від 14.10.2014 року.
Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів та слідчихвизначеност.50-1 Закону України від 5 листопада 1991 року №1789-ХІІ «Про прокуратуру»(далі - Закон №1789-ХІІ). Редакція зазначеної статті змінювалась.
Відповідно до частини першоїстатті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" № 1789-ХІІ(в редакції чинній на час призначення позивачу пенсії) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Законом України від 8 липня 2011 року №3668-VІ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи»(далі - Закон №3668-VІ), який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, внесено зміни дост.50-1 Закону №1789-ХІІ, зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права.
Зокрема, відповідно дост.50-1 Закону №1789-ХІІу редакціїЗакону №3668-VІпрокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років. Пенсія призначається в розмірі 80% від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Таким чином, з 1 жовтня 2011 року положення ч.1ст.50-1 Закону №1789-ХІІщодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90% від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієїстатті Законом №3668-VІ.
Станом на день звернення позивача до Бердичівського обєднаного УПФ із заявою про проведення перерахунку пенсії з 01.01.2015 року набув чинності Закон України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавці актів України" № 76-VIII, який встановлює низку змін до законів, які регулюють питання пенсійного забезпечення громадян.
Зокрема, з 01.01.2015 року розмір пенсій за віком та вислугою років, які призначаються за нормамиЗакону України «Про прокуратуру»становить 60% заробітної плати.
Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють ч.ч.13,18 ст.50-1Закону України «Про прокуратуру», положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттямЗакону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи»змін не зазнали (змінилась лише нумерація частин цієї статті).
Згідно частини тринадцятоїстатті 50-1 Закону № 1789-ХІІобчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Відповідно доЗакону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України»у редакції від 01.01.2015р. частину вісімнадцяту ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» викладено в наступній редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України".
Аналіз наведеної норми дає підстави вважати, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках, що діяла на момент призначення пенсії. ВнесеніЗаконом України № 76-VIIIзміни достатті 50-1 Закону № 1789-ХІІщодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини тринадцята та вісімнадцятастатті 50-1 Закону № 1789-ХІІ.
Враховуючи вищезазначене, необхідною умовою для перерахунку пенсії є документи, додатково подані пенсіонером щодо розміру місячного заробітку за відповідною посадою станом на час звернення за перерахунком пенсії. При цьому, такий перерахунок дійсно має здійснюватися виходячи із норм законодавства, які були чинними на момент призначення пенсії позивачу, тобто в розмірі 90% від заробітної плати.
Не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії те, що Кабінетом Міністрів України не визначено умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, як це передбачено частиною вісімнадцятою ст.50-1Закону України «Про прокуратуру».
Так, відповідно до ч.13ст.50-1 Закону № 1789-ХІІдержава взяла на себе обовязок забезпечити не лише нарахування, але й перерахунок пенсії працівникам прокуратури виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за перерахунком.
Посилання апелянта на п.5 Прикінцевих положень ЗаконуУкраїни "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року №213-УШє безпідставним, так як зазначена нормаЗаконустосується лише призначення пенсій особам, які підпадають під його дію і ніяким чином не стосуються перерахунку раніше призначених пенсій.
До того ж, звуження змісту та обсягу права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за ст.ст.22,64 Коснтитуції України - не допускається.
Аналогічна правова позиція викладена в судових рішеннях Вищого адміністративного суду від 27.01.2016 року (справа К\800/23512/14, 28.01.2016 року (справа К/800/31554/15), 28.01.2016 року (справа К/800/32220/15) та постановах Верховного Суду України від 10.12.2013р. (справа №21-348а13), від 17.12.2013р. (справа №21-445а13) та від 06.10.2015 року (справа №21-2432а15).
2013р. (справа №21-445а13) та від 06.10.2015 року (справа №21-2432а15).
Законмає відповідати якісним вимогам, насамперед вимогам «доступності» та «передбачуваності».
За вказаних обставин, відсутність встановленого КМУ порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, не може бути підставою для позбавлення особи права на перерахунок пенсії, що гарантоване законом.
З огляду на викладене, позовні вимоги в частині визнання неправомірними дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років у розмірі 90% від суми заробітної плати та зобовязання здійснити перерахунок та виплату призначеної пенсії за вислугу років виходячи з розміру 90% від місячної заробітної плати на підставі поданої довідки № 18/66 про суму заробітної плати є обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню, проте, перерахунок та виплата пенсії може бути проведена з дня звернення позивача до УПФ із відповідною заявою. Таку заяву було ним подано 02.03.2016 року, про що свідчить пенсійна справа.
Керуючись ст.ст.160-163 КАС України, суд
Постановив:
Позов ОСОБА_2 до Бердичівського обєднаного управління Пенсійного Фонду України в Житомирської області про визнання дій та бездіяльності неправомірними та зобовязання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії та рішення Бердичівського обєднаного управління Пенсійного Фонду України в Житомирської області від 02.03.2016 року щодо відмови у перерахунку пенсії на підставі довідки № 18/66 від 03.02.2016 року, виданої прокуратурою Житомирської області ОСОБА_2.
Зобовязати Бердичівське обєднане управління Пенсійного Фонду України в Житомирської області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 у розмірі 90% від місячної заробітної плати згідно довідки прокуратури Житомирської області № 18/66 від 03.02.2016 року з урахуванням проведених виплат, з 02.03.2016 року.
В решті позовних вимог відмовити за безпідставністю.
Відшкодувати позивачеві за рахунок Державного бюджету України витрати по сплаті судового збору в сумі 551,20 грн..
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом 10 днів з дня її проголошення до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Бердичівський міськрайсуд. У разі застосування ч.3 ст.160 КАС України апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя: Потапова Т.М.