
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 61022 м. Харків, пр. Науки, буд.5, тел./факс 702-10-79 inbox@lg.arbitr.gov.ua ___________________________УХВАЛА
про порушення провадження у справі
11 травня 2016 року Справа № 913/616/16
Провадження №33пд/913/616/16
Суддя господарського суду Луганської області Драгнєвіч О.В., розглянувши матеріали
за позовом заступника прокурора Луганської області в інтересах держави в особі Лисичанської міської ради Луганської області, м. Лисичанськ Луганської області
до Товариства з обмеженою відповідальністю Науково-виробниче підприємство Лисичанський гумово-технічний завод, м.Київ
про внесення змін до договору оренди землі,
В С Т А Н О В И В:
Заступник прокурора Луганської області звернувся до господарського суду Луганської області із позовом в інтересах держави в особі Лисичанської міської ради Луганської області до Товариства з обмеженою відповідальністю Науково-виробниче підприємство Лисичанський гумово-технічний завод про внесення змін до договору оренди землі, в якому просить:
- внести зміни до договору оренди землі, укладеного між Лисичанською міською радою (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю Науково-виробниче підприємство «Лисичанський гумово-технічний завод» (орендар) 15 березня 2007 року, у простій письмовій формі, державна реєстрація від 03 квітня 2007 року № 040740600136, предметом якого є земельна ділянка площею 3,0413 га, що знаходиться за адресою: Луганська область, м. Лисичанськ, вул. Незалежності, 128 (колишня назва: вул. Орджонікідзе), надана в оренду терміном на 10 років для розміщення та експлуатації будівлі цеху № 6, а саме:
- пункт 5 договору викласти у наступній редакції: « 5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 9201453,57 грн (девять мільйонів двісті одна тисяча чотириста пятдесят три грн 57 коп.)»;
- пункт 9 договору викласти у наступній редакції: « 9. Орендна плата вноситься орендарем в грошовій формі у трикратному розмірі земельного податку (3% від нормативної грошової оцінки), що становить 276043,61 грн (двісті сімдесят шість тисяч сорок три грн 61 коп.) за рік на р/р 33214812700051 в УК у м. Лисичанську, ГУДКСУ у Луганській області, МФО 804013, код ЄДРПОУ 37800278, код платежу 18010600»;
- пункт 11 договору викласти у наступній редакції: « 11. Орендна плата вноситься орендарями щомісячно в розмірі 23003,63 грн (двадцять три тисячі три грн 63 коп.) не пізніше 30 числа наступного за звітним місяцем».
В обґрунтування заявленого позову прокурор зазначає наступне.
Предметом договору оренди є земельна ділянка для розміщення та експлуатації будівлі цеху № 6 та АПК, яка знаходиться за адресою: Луганська область, м. Лисичанськ, вул. Орджонікідзе, 128, загальною площею 3,0413 га. Строк дії договору - 10 років. Вказана земельна ділянка відведена для розміщення промислових територій підприємств.
Розрахунок розміру орендної плати за землю по даному договору оренди на час укладання договору розроблено відповідно до умов законодавства, які на той час діяли (ст. 21 Закону України «Про оренду землі», рішення Лисичанської міської ради № 214 від 21.02.2007, яким затверджено Порядок розрахунку орендної плати за землю на території міст Лисичанськ, Новодружеськ, Привілля, рішення Лисичанської міської ради № 458 від 15.02.2002, яким затверджено нормативно грошову оцінку землі міста Лисичанська), тобто розмір орендної плати складав для даного виду цільового використання земельної ділянки 1,5% від нормативної грошової оцінки землі, що в грошовій формі складало 87 972,64 грн за рік.
Рішенням Господарського суду Луганської області від 11.12.2013 у справі №913/2678/13 задоволено позов прокурора міста Лисичанська Луганської області в інтересах Лисичанської міської ради до ТОВ «НВП «Лисичанський гумовотехнічний завод» про внесення змін до договору. Вказаним рішенням п.5 розділу «Обєкт оренди» договору викладений у наступній редакції: Нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 12 868 733 грн 31 коп. (дванадцять мільйонів вісімсот шістдесят вісім тисяч сімсот тридцять три грн. 31 коп.)», пункт 9 розділу «Орендна плата» договору у наступній редакції: «Орендна плата вноситься орендарем в грошовій формі у трикратному розмірі земельного податку (3% від нормативної грошової оцінки), що становить 386 062 грн (триста вісімдесят шість тисяч шістдесят дві грн.) за рік на р/р 33214812700051 в УДКСУ у м. Лисичанську Луганської області, ГУДКСУ Луганської області, МФО 804013, код платежу 13050200, ідентифікаційний код 24180679», п. 11 розділу «Орендна плата» договору у наступній редакції: «Орендна плата вноситься орендарем щомісячно у розмірі 32171 грн 83 коп.(тридцять дві тисячі сімсот одна грн. 83 коп.) не пізніше 30 числа наступного за звітним місяцем».
Рішенням Лисичанської міської ради 03.07.2015 № 83/1343 затверджено нову нормативну грошову оцінку землі міста Лисичанська. Пунктом 2 вказаного рішення, встановлено, що базова вартість одного квадратного метра землі м. Лисичанська становить 173,50 грн/кв.м. станом на 01.01.2015, яка складається із базової (середньої) вартості одного квадратного метра 138,91 грн/кв.м. станом на 01.01.2014 та коефіцієнту індексації нормативно-грошової оцінки земель за 2014 рік - 1,249.
У звязку з прийняттям цього рішення, управлінням власності Лисичанської міської ради, відповідач листами від 03.08.2015 № 737/01-02 та від 19.01.2016 №53/01-02 повідомлявся про необхідність отримання витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку орендованої земельної ділянки для укладення додаткової угоди до діючого договору оренди землі. Проте, до теперішнього часу жодних дій направлених на отримання вказаних документів ТОВ НВП «Лисичанський гумовотехнічний завод» не вчинив.
З метою приведення розміру орендної плати у відповідність до ст. 288 Податкового кодексу України, Лисичанською міською радою 25.12.2014 прийнято рішення №77/1236 про внесення змін в «Порядок розрахунку орендної плати за землю на території міста Лисичанськ», затверджений рішенням міської ради від 12.05.2010 № 1425. Зокрема, встановлено, що річний розмір орендної плати за землю на території м. Лисичанська, відведеної для розміщення промислових територій підприємств, організацій громадян, у т.ч. підприємств з виробництва харчової продукції, встановлюється у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Відповідно до п. 2 вказаного рішення, новий порядок розрахунку орендної плати за землю на території міста Лисичанська вступив в дію з 01 січня 2015 року.
Згідно відповіді Управління Держгеокадастру у м. Лисичанську від 11.03.2016 № 8-28-0.3-528/2-16, нормативна грошова оцінка земельної ділянки, яка розташована за адресою: м. Лисичанськ, вул. Незалежності, 128 (колишня назва:вул. Орджонікідзе) та перебуває у користуванні ТОВ НВП «Лисичанський гумовотехнічний завод», складає 9 201 453,57 гривень.
Таким чином, у 2015 році згідно вказаних рішень Лисичанської міської ради, змінилась нормативна грошова оцінка землі на території м. Лисичанська, а також порядок розрахунку орендної плати за землю, що в свою чергу потягло необхідність внесення змін до договору оренди землі від 03.04.2007 № 040740600136.
З метою внесення відповідних змін до договору, управління власності Лисичанської міської ради супровідним листом за вих. №342/01-02 від 17.03.2016 направило відповідачу проект додаткової угоди та розрахунок розміру орендної плати. Однак, відповіді від відповідача не отримано, що свідчить, за твердженням прокурора, про ухилення відповідача від внесення відповідних змін до договору, і відповідно стало підставою для подання позову до суду.
Відповідно до розяснень Вищого господарського суду України наведених в інформаційному листі №01-06/348/16 від 23.02.2016 Про деякі питання застосування положень Закону України Про прокуратуру щодо представництва прокуратурою інтересів держави в господарському суді у разі подання прокурором позову в інтересах держави господарський суд повинен оцінити правильність визначення прокурором позивача. У разі неправильного його визначення потрібно повернути позовну заяву і додані до неї документи без розгляду на підставі пункту 1 частини першої статті 63 ГПК. У випадку ж невиконання прокурором вимог щодо надання господарському суду обґрунтування наявності підстав для здійснення представництва господарські суди повинні повернути такі заяви на підставі пункту 3 частини першої статті 63 ГПК.
Вирішуючи питання щодо наявності підстав для представництва заступником прокурора Луганської області інтересів держави в особі Лисичанської міської ради Луганської області з наведеними позовними вимогами, господарський суд виходить з наступного.
Відповідно до ч.1 ст.29 Господарського процесуального кодексу України прокурор бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, порушену за позовом інших осіб, на будь-якій стадії її розгляду для представництва інтересів громадянина або держави. При цьому прокурор для представництва інтересів громадянина або держави в господарському суді (незалежно від форми, в якій здійснюється представництво) повинен обґрунтувати наявність підстав для здійснення такого представництва, передбачених частинами другою або третьою статті 25 Закону України "Про прокуратуру". Невиконання прокурором вимог щодо надання господарському суду обґрунтування наявності підстав для здійснення представництва інтересів громадянина або держави в господарському суді має наслідком повернення поданої ним позовної заяви (заяви, скарги) у порядку, встановленому статтею 63 цього Кодексу.
За змістом ч.3 ст.23 Закону України Про прокуратуру прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший субєкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також уразі відсутності такого органу.
Частиною 4 ст.23 Закону України Про прокуратуру передбачено, що наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва. Прокурор зобовязаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного субєкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу. Наявність підстав для представництва може бути оскаржена громадянином чи її законним представником або субєктом владних повноважень.
З огляду на викладене, зверненню прокурора з позовом до суду має передувати підтвердження суду підстав представництва інтересів держави в суді, а також повідомлення відповідного субєкта владних повноважень про підготовку позову та звернення до суду для захисту інтересів держави.
Як вбачається з матеріалів позовної заяви, заступник прокурора Луганської області звернувся із відповідним позовом до суду в інтересах держави в особі Лисичанської міської ради Луганської області.
Підставою для звернення прокурора з вказаним позовом в інтересах держави є бездіяльність компетентного органу - Лисичанської міської ради, невжиття протягом тривалого часу необхідних заходів для внесення змін до договору оренди та приведення його у відповідність до вимог чинного законодавства.
Розпорядження землями територіальних громад належить до повноважень сільських, селищних, міських рад (п. "а" частини 1 ст.12 ЗКУ).
Землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ та міст, є комунальною власністю (ч. 1 ст.83 ЗКУ), а спірна земельна ділянка належить на праві власності територіальній громаді міста Лисичанська, а органом, на який законом покладено повноваження по здійсненню відповідних функцій з розпорядження земельними ділянками, є Лисичанська міська рада Луганської області.
Зокрема, положеннями Закону України Про місцеве самоврядування в Україні визначено, що до повноважень органів місцевого самоврядування належить здійснення контролю за додержанням земельного законодавства, використанням і охороною земель, природних ресурсів загальнодержавного та місцевого значення.
Статтею 14 Конституції України передбачено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
Частина 1 статті 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка.
Пункт 14.1.147 статті 14 Податкового кодексу України дає визначення плати за землю яка є обовязковим платежем у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Ухилення відповідача від укладення змін до договору оренди призводить до неповного надходження платежів за використання землі, яка перебуває у комунальній власності, що в свою чергу призводить до невиконання прибуткової частини місцевого бюджету, чим спричиняється істотна шкода інтересам держави.
Статтею 18-1 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні передбачено, що для реалізації наданих повноважень і забезпечення виконання функцій, органи місцевого самоврядування можуть звертатись до суду з позовом.
Проте Лисичанською міською радою, допускається бездіяльність та не вживаються належні заходи для захисту інтересів держави, що призводить до отримання державою збитків у вигляді недоотримання орендних платежів - коштів міським бюджетом, наслідком чого є також невиконання програм по охороні та збереженню земельних ресурсів, порушення бюджетного законодавства.
Зважаючи на це, у звязку із неналежним виконанням наданих Лисичанській міській раді повноважень як розпорядника землі, з вказаним позовом з метою захисту інтересів держави до суду звернувся прокурор.
На виконання припису ч.4 ст.23 Закону України Про прокуратуру прокурором додано копію листа №05/1-159 вих-16 від 27.04.2016, яким було повідомлено Лисичанську міську раду останню про підготовку відповідного позову та звернення до суду для захисту інтересів держави.
Враховуючи підтвердження прокурором підстав позову поданого з метою захисту інтересів держави в особі Лисичанської міської ради Луганської області та надання доказів повідомлення останньої про підготовку позову та звернення до суду, суд, розглянувши подані позовні матеріали, дійшов висновку про їх достатність для порушення провадження у справі та прийняття позовної заяви до розгляду.
Керуючись ст.23 Закону України Про прокуратуру, ст.ст.29, 61, 64, 86 Господарського процесуального кодексу України, суд
У Х В А Л И В :
1. Підтвердити підстави представництва заступником прокурора Луганської області інтересів держави в особі Лисичанської міської ради Луганської області заявленим позовним вимогам.
2. Порушити провадження у справі та прийняти позовну заяву до розгляду.
3. Розгляд справи призначити на 30.05.2016 о 12 год. 20 хв.
4. Засідання відбудеться в приміщенні господарського суду за адресою: м.Харків, проспект Науки, 5, в залі судових засідань №109.
5. Зобовязати прокурора надати:
- докази направлення/вручення позивачу листа №05/1-159 вих-16 від 27.04.2016;
- фіскальні чеки про направлення копії позовної заяви з додатками іншим учасникам процесу сторонам(чеки);
- визначитися з позовними вимогами про викладення в новій редакції п.11 договору оренди землі від 15.03.2007, державна реєстрація від 03.04.2007 за № 040740600136;
- докази на підтвердження теперішнього розміру нормативно-грошової оцінки земельної ділянки площею 3,0413 га для розміщення та експлуатації будівлі цеху № 6, яка знаходиться за адресою: вул.Орджонікідзе, 128, м.Лисичанськ Луганської області технічну документацію з нормативної грошової оцінки;
- докази направлення/отримання відповідачем листів за № 737/01-02 від 03.08.2015 та № 53/01-02 від 19.01.2016;
- письмові пояснення на відзив відповідача, документальне підтвердження пояснень, оригінали документів доданих до позовної заяви (для огляду);
6. Зобовязати позивача надати:
- докази на підтвердження теперішнього розміру нормативно-грошової оцінки земельної ділянки площею 3,0413 га для розміщення та експлуатації будівлі цеху № 6, яка знаходиться за адресою: вул.Орджонікідзе, 128, м.Лисичанськ Луганської області технічну документацію з нормативної грошової оцінки;
- докази направлення/отримання відповідачем листів за № 737/01-02 від 03.08.2015 та № 53/01-02 від 19.01.2016;
- письмові пояснення на відзив відповідача, документальне підтвердження пояснень, оригінали документів доданих до позовної заяви (для огляду).
7. Зобовязати відповідача надати:
- відзив (письмові пояснення) по суті позовної заяви з наданням доказів, що підтверджують викладені в ньому обставини;
- докази надсилання копії відзиву всім учасникам в порядку, передбаченому ст.59 Господарського процесуального кодексу України;
Визнати явку повноважних представників сторін у судове засідання обовязковою.
Звернути увагу учасників судового процесу, що відповідно до ч.2 ст.36 Господарського процесуального кодексу України письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії. Пунктом 5.27 Національного стандарту України Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації (ДСТУ 4163-2003) передбачено, що відмітка про засвідчення копії документа складається зі слів Згідно з оригіналом, назви посади, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її ініціалів та прізвища, дати засвідчення копії; підпис такої особи засвідчується відбитком печатки підприємства, установи, організації (за наявності); засвідчуватись має кожна сторінка документу.
Суд доводить до відома учасників судового процесу, що вони мають право отримувати процесуальні документи в електронному вигляді відповідно до наказу Державної судової адміністрації України від 31.05.2013 № 72 Про реалізацію проекту щодо обміну електронними документами між судом та учасниками судового процесу.
Для отримання процесуальних документів в електронному вигляді потрібно:
1. Зареєструватися в системі обміну електронними документами між судом та учасниками судового процесу (завести поштову скриньку електронного суду), розміщеній на офіційному веб-порталі судової влади України за адресою: mail.gov.ua.
2. Подати до суду заявку про отримання процесуальних документів в електронному вигляді, яку необхідно роздрукувати на офіційному веб-порталі судової влади України у вищевказаному розділі. Процесуальні документи у відповідній справі, що видані після дати подання вказаної Заявки до суду, будуть надходити в електронному вигляді на зареєстровану електронну адресу учасника судового процесу в домені mail.gov.ua, зазначену в Заявці.
Ухвала набирає законної сили з моменту її винесення.
Суддя О.В. Драгнєвіч