Ухвала суду № 57700636, 12.05.2016, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.05.2016
Номер справи
308/11621/15-а
Номер документу
57700636
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 травня 2016 року Справа № 876/1693/16

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі :

головуючого судді Каралюса В.М.,

суддів: Затолочного В.С., Матковської З.М.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення Ужгородської міської ради на постанову Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 17 лютого 2016 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Ужгородської міської ради про зобов'язання здійснити виплату одноразової допомоги при народженні дитини, -

В С Т А Н О В И В6

У вересні 2015 року позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління соціального захисту населення Ужгородської міської ради, в якому просила визнати поважними причини пропуску подачі заяви з усіма необхідними документами до відповідача для виплати одноразової допомоги при народженні вина ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, поновити право на звернення за одноразовою допомогою при народженні дитини; зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити їй одноразову допомогу при народженні сина ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 на підставі Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».

Постановою Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 17 лютого 2016 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Ужгородської міської ради про поновлення строку на одержання одноразової допомоги при народженні дитини та зобов'язання здійснити виплату задоволено. Визнано поважними причини пропуску ОСОБА_1 подачі заяви з усіма необхідними документами до Управління соціального захисту населення Ужгородської міської ради для виплати одноразової допомоги при народженні сина ОСОБА_2, який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 року та поновити ОСОБА_1 право на звернення за одноразовою допомогою при народженні дитини. Зобов'язано Управління соціального захисту населення Ужгородської міської ради нарахувати та виплатити громадянці України ОСОБА_1, яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 року у м. Ужгороді, одноразову допомогу при народженні сина ОСОБА_2, який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 року на підставі Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».

Не погодившись із таким рішенням суду першої інстанції, його оскаржив відповідач, який в поданій апеляційній скарзі, покликаючись на те, оскаржувана постанова винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права, в зв'язку з чим просить таку скасувати та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позову в цілому.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначає, що поновлення строку, передбаченого законодавством для звернення за призначення допомоги не можуть бути задоволені, оскільки поновлення вказаного строку не передбачено ні Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» ні Постановою Кабінету Міністрів України «про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми».

Сторони в судове засідання не прибули, про дату, час і місце апеляційного розгляду були повідомлені належним чином, а тому, колегія суддів, у відповідності до ч.1 п.2 ст.197 Кодексу адміністративного судочинства України, вважає за можливе розглядати справу у порядку письмового провадження.

Заслухавши суддю - доповідача, проаналізувавши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів не вбачає підстав для її задоволення з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, ІНФОРМАЦІЯ_1 року у позивача - ОСОБА_1 народився син - ОСОБА_2, що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1, виданим 15.04.2015 року Відділом державної реєстрації актів цивільного стану по м. Ужгороду реєстраційної служби Ужгородського міськрайонного управління юстиції у Закарпатській області.

18.06.2015 року позивач звернулася до Управління соціального захисту населення Ужгородської міської ради із заявою про призначення їй допомоги при народженні дитини та здійснити виплату.

Листом від 24.06.2015 р. за № Г-1617/28.04.04 Управлінням соціального захисту населення Ужгородської міської ради було відмовлено у такій виплаті з підстав пропуску строку подачі заяви на одержання і виплату одноразової соціальної допомоги в зв'язку з народженням дитини.

Відповідно до Конституції України сім'я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.

Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» встановлено гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей.

Відповідно до цього Закону призначається такий вид державної допомоги сім'ям з дітьми, як, зокрема, допомога при народженні дитини.

Згідно ст. ст. З, 10, 11, 23 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» призначаються різні види державної допомоги сім'ям з дітьми, в тому числі одноразова допомога при народженні дитини. Одноразова допомога при народженні дитини за цим Законом призначається одному з батьків дитини, не застрахованому в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування. Одноразова допомога батькам при народженні дитини призначається на підставі свідоцтва про народження дитини. Одноразова допомога призначається за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше 12 місяців з дня народження дитини. Рішення органу, що призначає і здійснює виплату державної допомоги, може бути оскаржено у вищестоящих органах виконавчої влади або у судовому порядку.

Умови призначення і виплати допомоги при народженні дитини визначає Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. № 1751 (із змінами та доповненнями).

Відповідно до п. 10 цього Порядку допомога при народженні дитини надається одному з батьків дитини, опікуну, які постійно проживають разом з дитиною, з метою створення належних умов для її повноцінного утримання та виховання.

Згідно п. 11 Порядку для призначення допомоги при народженні дитини органу праці та соціального захисту населення за умови пред'явлення паспорта або іншого документа, що освідчує особу, подаються такі документи:

1) заява одного з батьків (опікуна), що складається за формою, затвердженою Мінсоцполітики;

2) копія свідоцтва про народження дитини;

3) витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про народження дитини для виплати допомоги у зв'язку з народженням дитини, виданий відділом реєстрації актів цивільного стану, або довідка для призначення допомоги при народженні дитини, видана виконавчим органом сільської, селищної, міської (крім міст обласного значення) рад. Жінки, які постійно проживають (зареєстровані) на території України і народили дитину під час тимчасового перебування за межами України, подають видані компетентними органами країни перебування і легалізовані в установленому порядку документи, що засвідчують народження дитини, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України.

Пунктом 12 Порядку також визначено, що допомога при народженні дитини призначається за умови, що звернення за її призначенням надійшло не пізніше ніж через 12 календарних місяців після народження дитини.

Відповідно до п. 15 Порядку одному з батьків дитини (опікуну) допомога при народженні дитини призначається і виплачується органами праці та соціального захисту населення за місцем їх реєстрації. Допомога може бути призначена за місцем фактичного проживання за умови подання довідки про неодержання зазначеної допомоги в органах праці та соціального захисту населення за місцем реєстрації.

Згідно п. 16 Порядку покриття витрат на виплату допомоги при народженні дитини (в тому числі військовослужбовцям) здійснюється за рахунок коштів державного бюджету у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів.

Як вбачається з витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про народження із зазначенням відомостей про батька відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України станом на 26.01.2016 року № 00016239709 відомості про батька ОСОБА_2 були записані відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України, якою передбачено, що при народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем та громадянством матері, а ім'я та по батькові батька дитини записуються за її вказівкою.

Мати дитини - ОСОБА_1 отримала паспорт громадянина України 29.01.2015 року, виданий Ужгородським MB ГУ ДМС України в Закарпатській області, та з 12.06.2014 року була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1.

Таким чином, подати заяву про отримання допомоги могла лише матір дитини - ОСОБА_1, яка не мала на той час паспорта громадянина України та реєстрації, відповідно не мала можливості оформити свідоцтво про народження дитини та звернутися вчасно за отриманням відповідної допомоги.

Листом Обласного соціального центру матері та дитини від 04.02.2016 року № 02-12/13 підтверджується, що тимчасова реєстрація місця проживання вагітних жінок та матерів з дітьми віком від народження до 18 місяців, які опинилися в складних життєвих обставинах, не передбачена та не здійснюється.

Матеріалами справи також підтверджується, що існує спір про право на користування житловим приміщенням матір'ю позивача, що стало підставою для звернення до суд з відповідним позовом. Крім того, судом першої інстанції вірно прийнято до уваги, що позивач є матір'ю, яка виховує дитину одна, дитина є малолітньою та потребує багато часу та уваги матері для її виховання, що також зумовило пропуск встановленого законом строку.

З урахуванням викладеного суд першої інстанції дійшов вірного висновку про існування об'єктивних причин, які перешкоджали позивачеві вчасно оформити всі необхідні документи при народженні дитини та звернутися до відповідача протягом 12 місяців із заявою про призначення допомоги при народженні дитини, тому позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків рішення суду, а тому підстав для скасування постанови колегія суддів не вбачає і вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення.

Враховуючи вищенаведене та керуючись ст.ст. 195, 197, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. ст. 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення Ужгородської міської ради залишити без задоволення, а постанову Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 17 лютого 2016 року у справі № 308/11621/15-а - без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення ухвали в повному обсязі.

Головуючий суддя В.М. Каралюс

суддя В.С. Затолочний

суддя З.М. Матковська