Постанова № 57700095, 12.04.2016, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.04.2016
Номер справи
804/13935/15
Номер документу
57700095
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

і м е н е м У к р а ї н и

12 квітня 2016 рокусправа № 804/13935/15

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючий суддя: Ясенова Т.І.

судді: Суховаров А.В. Головко О.В.

секретар судового засідання: Троянов А.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську адміністративну справу за апеляційною скаргою Комісії з ліквідації Криворізької загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів № 11 Криворізької міської ради Дніпропетровської області на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13 листопада 2015 року у справі за адміністративним позовом Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Кривому Розі Дніпропетровської області до Комісії з ліквідації Криворізької загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів № 11 Криворізької міської ради Дніпропетровської області, Криворізької загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів № 11 Криворізької міської ради Дніпропетровської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Відділ освіти виконкому Саксаганської районної у місті ради про стягнення капіталізованих платежів,-

ВСТАНОВИВ:

Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Кривому Розі Дніпропетровської області (далі - відділення Фонду) звернулось до суду з позовом, в якому просить стягнути з Криворізької загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів № 11 Криворізької міської ради Дніпропетровської області на користь відділення Фонду капіталізовані платежі у розмірі 134 905,14 грн. відповідно до статті 46 Закону України від 23 вересня 1999 року № 1105-XIV «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» (далі - Закон № 1105-XIV).

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13 листопада 2015 року позов задоволено.

Суд першої інстанції дійшов висновку про обґрунтованість та доведеність позовних вимог. Судом визнано безпідставними доводи відповідача про те, що школа не є роботодавцем ОСОБА_1, оскільки наявність особливого порядку призначення педагогічних працівників школи згідно частини 2 статті 26 Закону України «Про загальну середню освіту» (призначення та звільнення з посади відбувається відповідним органом освіти) не змінює ту обставину, що роботодавцем для ОСОБА_1 є саме Криворізька загальноосвітня школа І-ІІ ступенів № 11 Криворізької міської ради Дніпропетровської області, оскільки саме остання використовує працю педагогічного працівника та є самостійною юридичною особою і є платником страхових внесків. Той факт, що школа фінансується централізовано з бюджету міста та не має власної бухгалтерії, за висновком суду, не може бути підставою для висновку про те, що Криворізька загальноосвітня школа І-ІІ ступенів № 11 Криворізької міської ради Дніпропетровської області не є роботодавцем для ОСОБА_1

В апеляційній скарзі Криворізька загальноосвітня школа І-ІІ ступенів №11 Криворізької міської ради Дніпропетровської області, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм процесуального та матеріального права, неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи та невідповідність висновків суду обставинам справи, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.

В обґрунтування апеляційної скарги вказує на те, що страхувальником та роботодавцем відповідно до закону для ОСОБА_1 був та залишається відділ освіти виконкому Саксаганської районної у місті ради. Громадянка ОСОБА_1 і на сьогоднішній день перебуває у трудових відносинах з відділом освіти, а не з навчальним закладом, що ліквідується. Судом безпідставно залишено поза увагою те, що Криворізька загальноосвітня школа І-ІІ ступенів №11 не має та не мала власного балансу, власних рахунків у банківських установах та розпорядником коштів навчального закладу є відділ освіти, яким сплачуються страхові внески.

Представник третьої особи - відділу освіти виконкому Саксаганської районної у місті ради підтримав апеляційну скаргу з наведених підстав.

Заперечуючи проти задоволення апеляційної скарги позивач вказує на безпідставність її доводів та просить залишити без змін рішення суду першої інстанції, як законне та обґрунтоване.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін та третьої особи, дослідивши доводи апеляційної скарги, перевіривши рішення суду першої інстанції, правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла наступних висновків.

Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що Криворізька загальноосвітня школа І-ІІ ступенів № 11 Криворізької міської ради Дніпропетровської області перебуває у стані припинення юридичних особи за рішенням засновників з 08.06.2015, що підтверджується Спеціальним витягом з ЄДРПОУ станом на 07.09.2015.

Працівнику Криворізької загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів № 11 Криворізької міської ради Дніпропетровської області ОСОБА_1 встановлено інвалідність безстроково у зв'язку з отриманими на виробництві травмами, що підтверджується копією довідки МСЕК та актом про нещасний випадок на виробництві, а також постановою позивача про призначення потерпілому страхової виплати.

Позивачем проведено капіталізацію платежів стосовно вказаної вище фізичної особи у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 06.05.2000 року № 765 «Про порядок капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства - банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю та здоров'ю».

У зв'язку з перебуванням відповідача у стані припинення юридичної особи, позивачем направлено заяву про визнання кредиторських вимог щодо відшкодування шкоди, заподіяної життю та здоров'ю громадян, від 09.06.2015 року № 05/3717 із вимогою сплатити вказану суму заборгованості.

Листом від 16.07.2015 Криворізька загальноосвітня школа І-ІІ ступенів № 11 Криворізької міської ради Дніпропетровської області відмовила у задоволенні заяви позивача.

За змістом частини третьої статті 110 цього Кодексу (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) якщо вартість майна юридичної особи є недостатньою для задоволення вимог кредиторів, юридична особа ліквідується в порядку, встановленому Законом «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».

Відповідно до частини другої статті 1205 ЦК у разі ліквідації юридичної особи платежі, належні потерпілому або особам, визначеним статтею 1200 цього Кодексу, мають бути капіталізовані для виплати їх потерпілому або цим особам у порядку, встановленому законом або іншим нормативно-правовим актом.

Правову основу, економічний механізм та організаційну структуру загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які призвели до втрати працездатності або загибелі застрахованих на виробництві, визначено Законом № 1105-XIV.

Основними принципами страхування від нещасного випадку, зокрема, є: своєчасне та повне відшкодування шкоди страховиком; обов'язковість страхування від нещасного випадку осіб, які працюють на умовах трудового договору (контракту) та інших підставах, передбачених законодавством про працю, а також добровільність такого страхування для осіб, які забезпечують себе роботою самостійно, та громадян - суб'єктів підприємницької діяльності.

В силу вимог пункту 2 частини другої статті 45 Закону № 1105-XIV (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) роботодавець як страхувальник зобов'язаний своєчасно та повністю нараховувати і сплачувати в установленому порядку страхові внески до Фонду.

За змістом статей 15, 46 цього Закону Фонд - це некомерційна самоврядна організація, яка провадить збір та акумулювання страхових внесків.

Відповідно до статті 46 Закону № 1105-XIV фінансування Фонду здійснюється за рахунок, зокрема, внесків роботодавців та капіталізованих платежів, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до абзацу другого пункту 1 «Порядку капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства - банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06 травня 2000 року № 765 (далі -Порядок) капіталізація платежів здійснюється щодо кожної особи з урахуванням заборгованості за попередні роки та необхідності виплати майбутніх платежів. Під час розрахунку сум цих платежів повинні враховуватися заробітна плата потерпілого, відсоток втрати професійної працездатності, витрати по догляду за потерпілим, на реабілітацію, протезування, придбання транспортних засобів та види соціальної допомоги відповідно до медичного висновку, необхідність сплати одноразової допомоги у зв'язку з травмою або професійним захворюванням, які можуть призвести до смерті потерпілого, а також інших виплат, передбачених законодавством.

За змістом пункту 3 Порядку капіталізація платежів розраховується на період, що визначається як різниця між середньою тривалістю життя для чоловіків і жінок у країні та їх віком на момент здійснення капіталізації.

Відповідно до пункту 5.9 Інструкції про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, затвердженої постановою правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 12 липня 2007 року N 36 (зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 1 серпня 2007 року за № 867/14134 ) для покриття витрат Фонду потерпілим на виробництві, які працювали на підприємствах, що ліквідовані (якщо вони не мають правонаступника), кошти до Фонду сплачуються страхувальником згідно з Порядком капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства-банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 6 травня 2000 року N 765.

Відповідно до статті 26 Закону України «Про загальну середню освіту» призначення на посаду та звільнення з посади заступників керівника та інших педагогічних працівників державного та комунального загальноосвітнього навчального закладу здійснюється відповідним органом управління освітою за поданням керівника загальноосвітнього навчального закладу.

Пунктом 3.1. Положення про відділ освіти виконкому Саксаганської районної у місті ради визначено, що відділ освіти виконкому районної у місті ради здійснює управління дошкільними, Загальноосвітніми, позашкільними навчальними закладами комунальної та інших форм власності,які знаходяться на території району. Відповідно до пункту 5.3.8. вказаного Положення начальник відділу освіти виконкому районної у місті ради призначає на посаду і звільняє з посади педагогічних працівників загальноосвітніх навчальних закладів, які йому підпорядковані.

Відповідно до матеріалів справи ОСОБА_1 на підставі наказу відділу освіти Саксаганського району № 40 від 03.08.1978 була прийнята на роботу до середньої школи № 11 м.Кривого Рогу (у 2012 році перейменовано на: «Криворізька загальноосвітня школа І-ІІ ступенів №11 Криворізької міської ради Дніпропетровської області»), що підтверджується записами у трудовій книжці. (а.с. 104-105)

На підставі наказу відділу освіти Саксаганської районної у місті ради від 03.06.2015 № 152-к/тр «Про переведення педагогічних працівників КЗШ №11» у зв'язку із ліквідацією Криворізької загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів № 11 Криворізької міської ради Дніпропетровської області,ОСОБА_1 - вчителя біології та хімії Криворізької загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів № 11 Криворізької міської ради Дніпропетровської області, з 18 серпня 2015 року переведено на посаду вчителя біології та хімії Криворізької загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів № 41 Криворізької міської ради Дніпропетровської області, п.5 ст. 36 КЗпП України. (а.с.63-65, 104-105)

Відповідно до листа Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Кривому Розі Дніпропетровської області від 16.11.2015 відділ освіти Саксаганської районної у місті ради знаходиться на обліку у відділені Фонду з 05.05.2001. Криворізька загальноосвітня школа І-ІІ ступенів № 11 Криворізької міської ради Дніпропетровської області знаходиться на обліку у відділенні Фонду з 21.09.2009.

Нарахування та сплата страхових внесків до Фонду (з 01.04.2001 по31.12.2010) здійснювались відділом освіти Саксаганської районної у місті ради централізовано. Криворізька загальноосвітня школа І-ІІ ступенів № 11 Криворізької міської ради Дніпропетровської області нарахування та сплату страхових внесків не здійснювала, звітність не подавала. (а.с.163)

Відповідно до інформації наданої у листі управління Пенсійного фонду України в Саксаганському районі м. Кривого Рогу від 11.11.2015 відділом освіти виконкому Саксаганської районної у місті ради сплачувався єдиний соціальний внесок за період з 01.01.2011 по 30.09.2013. (а.с.165)

З інформації наведеної у листі Криворізької центральної ОДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській області від 11.11.2015 встановлено, що за період з 01.10.2013 по 10.11.2015 відділом освіти виконкому Саксаганської районної у місті ради сплачено єдиний соціальний внесок нарахований роботодавцем на суми: заробітної плати, винагород за ЦПХ, допомоги по тимчасовій непрацездатності. (а.с.164)

З огляду на викладене, встановлені у справі обставини свідчать про те, що ОСОБА_1 на момент настання страхового випадку перебувала та на теперішній час перебуває у трудових відносинах з відділом освіти виконкому Саксаганської районної у місті ради, що підтверджується записами у трудовій книжці. Отже, відповідно до чинного законодавства, роботодавцем для ОСОБА_1 є відділ освіти виконкому Саксаганської районної у місті ради. Нарахування заробітної плати та відрахування страхових внесків здійснювалось та здійснюється на теперішній час саме вказаним відділом освіти, що підтверджено дослідженими судом доказами та не заперечується позивачем.

Отже, зважаючи на те, що роботодавець позивача, як страхувальник, на якого Законом №1105-XIV покладено обов'язок нарахування та сплати в установленому порядку страхових внесків до Фонду, не ліквідується та здійснює сплату страхових внесків, відсутні встановлені законодавством підставі для капіталізації страхових виплат страхувальника у разі ліквідації та, відповідно, відсутні підстави для стягнення капіталізованих платежів з Криворізької загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів № 11 Криворізької міської ради Дніпропетровської області.

Відповідно до приписів статті 202 КАС України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є: неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими; невідповідність висновків суду обставинам справи; порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

На підставі викладеного, колегія суддів дійшла висновку про помилковість підстав, з яких виходив суд першої інстанції, задовольняючи позов, ухвалення рішення з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи та є підставою для скасування постанови суду першої інстанції з ухваленням нової постанови про відмову у задоволенні позову.

Керуючись п. 3 ч. 1 ст. 198, п. 4 ч. 1 ст.202, 205, 207 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скарг Комісії з ліквідації Криворізької загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів № 11 Криворізької міської ради Дніпропетровської області - задовольнити.

Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13 листопада 2015 року у справі № 804/13935/15 - скасувати.

У задоволені позову Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Кривому Розі Дніпропетровської області до Комісії з ліквідації Криворізької загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів № 11 Криворізької міської ради Дніпропетровської області, Криворізької загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів № 11 Криворізької міської ради Дніпропетровської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Відділ освіти виконкому Саксаганської районної у місті ради, про капіталізованих платежів - відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання у повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий: Т.І. Ясенова

Суддя: А.В. Суховаров

Суддя: О.В. Головко