Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
"12" травня 2016 р. № 820/854/16
Харківський окружний адміністративний суд у складі
Головуючого судді Спірідонов М.О.
Суддів Зінченка А.В., Панченко О.В.
за участю секретаря судового засідання Сайко А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом
Товариства з обмеженою відповідальністю "Харківський завод підйомно-транспортного устаткування " до Західної об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області, Головного управління ДФС у Харківській області, Державної фіскальної служби України про зобов'язання вчинити певні дії ,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Західної об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області, Головного управління ДФС у Харківській області, Державної фіскальної служби України у якому з урахуванням уточнених позовних вимог просить суд визнати протиправною бездіяльність відповідачів по незабезпеченню автоматичного збільшення суми, на яку позивач має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на величину від'ємного значення за червень 2015 р. у розмірі 1 000 000 грн. у системі електронного адміністративного ПДВ у визначений законом термін; зобов'язати відповідачів збільшити у системі електронного адміністрування ДПВ суму, на яку позивач має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на величину від'ємного значення за червень 2015 р. у розмірі 1 000 000 грн. та відобразити відповідне збільшення у витягу з системи електронного адміністрування ПДВ.
Представник позивача у судовому засіданні адміністративний позов підтримав, просив позовні вимоги задовольнити, зазначивши, що бездіяльністю відповідачів яка виразилася у незабезпеченні автоматичного збільшення суми на яку позивач має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригувань в Єдиному реєстрі податкових накладних, на величину від'ємного значення за червень 2015 року в розмірі 1000000 грн., порушено право підприємства, визначене п.34 п.2 розділу ХХ ПК України.
Представник відповідачів у судовому засіданні адміністративний позов не визнала, просила у задоволенні вимог відмовити, пославшись на підстави , викладені в письмових запереченнях.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши долучені до матеріалів справи документи, суд встановив наступні обставини.
Позивачем 17.07.2015 року до Західної ОДПІ подано податкову декларацію з податку на додану вартість за червень 2015 року з відображенням у рядку 24 суми від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового (звітного) періоду у розмірі 236403,00 грн., у рядку 23.2 суми бюджетного відшкодування, що підлягає відшкодуванню на рахунок платника у розмірі 2500000 грн. (вх. №9150894341 від 17.07.2015 року)
23.07.2015 року до Західної ОДПІ подано уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок по декларації за червень 2015 року (вх.. № 9156415548), відповідно до якої сума від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (ряд.24) склала 1236403,00 грн., в сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку-1500000 грн.
Внаслідок не здійснення коригування від'ємних значень у системі електронного адміністрування ПДВ позивач листами № 81/15 від 01 вересня 2015 року звернувся до Державної фіскальної служби України, № 85/15 від 08 вересня 2015 року до Західної ОДПІ м. Харкова, № 86/15 від 08 вересня 2015 року до ГУ ДФС у Харківській області.
Західна ОДПІ м. Харкова листом № 2836/10/20-33-15-02-15 від 07 жовтня 2015 року та ГУ ДФС у Харківській області листом № 3215/10/20-40-15-02-20 від 30 вересня 2015 року повідомили, що згідно інформації, що міститься на офіційному порталі Державної фіскальної служби збільшення реєстраційної суми на суму від'ємного значення податку, непогашеного станом на 01 червня 2015 року та задекларованого платниками у рядках 24 та 31 податкової декларації з ПДВ за червень 2015 року, розпочато з 04 серпня 2015 року. У системі електронного адміністрування 05 серпня 2015 року о 20:54 на підставі наданої звітності (вх. № 9150894341 від 17 липня 2015 року) відбулося збільшення суми від'ємного значення, непогашеного станом на 01 липня 2015 року та задекларованого у рядку 24 декларації з ПДВ за червень 2015 року у сумі 236 403 грн. На даний час на центральному рівні триває робота по приведенню у відповідність реєстраційної суми з даними поданої звітності.
У зв'язку з тим, що коригування від'ємних значень у системі електронного адміністрування ПДВ відбулось частково на суму 236 403 грн., підприємство повторно звернулось з листом № 98/15 від 11 листопада 2015 року до ГУ ДФС у Харківській області.
У відповіді на зазначений лист ГУ ДФС у Харківській області - лист № 4598/10/20-40-15- 02-20 від 10 грудня 2015 року - повідомило, що відповідно до пункту 34 підрозділу 2 розділу XX ПКУ після «обнуління» показників формули реєстраційна сума збільшується на суму від'ємного значення, що задекларована платником податків виключно у рядках 24 та 31 податкової декларації з ПДВ за червень 2015 року та не перераховується надалі в зв'язку з уточненням показників такої звітності.
Перевіряючи оскаржувані рішення відповідачів на відповідність положенням ч.3 ст.2 КАС України суд зазначає наступне.
З 1 січня 2015 року набрав чинності Закон України від 28 грудня 2014 року № 71-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи", яким запроваджено нові правила функціонування системи електронного адміністрування податку на додану вартість.
Основні принципи функціонування системи електронного адміністрування ПДВ визначено статтею 200 1 розділу V Кодексу.
Судом встановлено, що контролюючий орган, після початку роботи системи у штатному режимі на постійній основі, отримав уточнюючу податкову декларацію з податку на додану вартість за червень 2015 року, яка прийнята згідно квитанції № 2 (а. с. 20-25).
Зі змісту уточнюючого розрахунку з ПДВ від 23.07.2015 року судом встановлено, що позивачем відкоригований показник рядка 24 «Сума від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду», а саме: у графі 4 - відображено показник, який виправляється, в сумі 236 403 грн.; у графі 5 - показник з урахуванням виправлення, який дорівнював 1 236 403 грн.; у графі 6 - зазначено різницю 1 000 000 грн.
Згідно п. 5 VI розділу Наказу Міністерства фінансів України від 23.09.2014 №966 «Про затвердження форм та Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість», у разі виправлення значення рядка 24 декларації, яке у майбутніх звітних періодах не вплинуло на значення рядка 25 чи рядка 23, уточнюючий розрахунок подається за один звітний період, в якому вносяться відповідні зміни. Значення графи 6 рядка 24 уточнюючого розрахунку (як збільшення, так і зменшення) враховується при визначенні значень рядків 21.1 та 24 декларації за звітний період, у якому подано такий уточнюючий розрахунок.
У разі виправлення значення рядка 24 декларації, яке у майбутніх звітних періодах впливало на значення рядка 25 чи рядка 23, уточнюючий розрахунок подається за кожний звітний період, у якому значення рядка 24 декларації впливало на значення рядка 25 чи рядка 23. Такі уточнюючі розрахунки можуть бути подані лише у спосіб, визначений в абзаці четвертому пункту 50.1 статті 50 розділу II ПК України, оскільки форма декларації передбачає можливість подання уточнюючого розрахунку як додатка до неї лише за один звітний період, помилки якого виправляються.
Судовим розглядом встановлено, що для забезпечення реалізації норм Закону України від 16.07.2015 №643-VІІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість» Державна фіскальна служба України повідомила про план заходів ДФС з удосконалення системи електронного адміністрування ПДВ, розділом III якого передбачено обнуління показників та перерахунок суми податку, на яку платник має право зареєструвати податкову накладну/ розрахунок коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, для зареєстрованих платників податку.
03.08.2015 року відновлені права на достовірне відображення в системі електронного адміністрування ПДВ відомостей щодо сум податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкову накладну та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, яка відображається" в рядку 2 Витягу з системи електронного адміністрування ПДВ.
На виконання вимог п. 34 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України (далі - ПКУ) ДФС України проведено роботу по збільшенню реєстраційної суми (сума накладної) на суму від'ємного значення податку, непогашеного станом на 01.07.2015 року та задекларованого позивачем у рядках 24 та 31 податкової декларації з ПДВ за червень 2015 року (вх.. №9150894341 від 17.07.2015) у сумі 236 403 грн.
У зв'язку з прийняттям Закону України від 16.07.2015 року №643-VIІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість» (далі - Закон №643), який набрав чинності 29.07.2015 року, внесено зміни до порядку обрахунку показників формули, визначеної п. 200.3 ст. 200 ПКУ, зокрема передбачено, що формула (всі її складові), яка визначає реєстраційну суму, на початок третього робочого дня після набрання чинності Законом №643 «обнуляється», за винятком окремих складових вказаної формули (сума податку за виданими і отриманими податковими накладними та сума податку за митними деклараціями, аркушами коригування і додатковими деклараціями), що були сформовані починаючи з 01.07.2015 року.
Відповідно до п.34 підрозділу 2 розділу ХХ ПК України після «обнуління» показників формули реєстраційна сума збільшується на суму від'ємного значення, що задекларована платником податку на додану вартість виключно у рядках 24 та 31 податкової декларації з ПДВ за червень 2015 року та не перераховується надалі у зв'язку з уточненням показників такої звітності.
В подальшому сума від'ємного значення, непогашеного станом на 01.07.2015 року та задекларованого у рядку 24 уточнюючого розрахунку за червень 2015 року використовується платником для зменшення податкових зобов'язань наступних періодів, у відповідності з вимогами розділу 6 Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом МФ України 23.09.2014 року за № 966.
Відповідно до ст. 11, 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи викладене вище, суд приходить до висновку, що відповідачем в судовому засіданні доведено правомірність вчинених дій, а отже адміністративний позов є таким, що не підлягає задоволенню у повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 4, 7, 86, ч.1 ст.158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України Харківський окружний адміністративний суд, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Харківський завод підйомно-транспортного устаткування " до Західної об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області, Головного управління ДФС у Харківській області, Державної фіскальної служби України про зобов'язання вчинити певні дії -відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення та з дня отримання копії постанови, у разі проголошення постанови суду, яка містить вступну та резолютивну частини, а також прийняття постанови у письмовому провадженні.
Якщо суб'єкта владних повноважень, у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова у повному обсязі виготовлена 16 травня 2016 року.
Головуючий суддя Спірідонов М.О.
Судді Зінченко А.В.
Панченко О.В.