Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м.Харків
10 травня 2016 р. №820/12088/15
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Мар'єнко Л.М.,
при секретарі судового засідання -Принцевській Ю.В.,
за участю:
представників позивача - Грачова Є.О., Страшка В.М.,
представника відповідача - Ковальчука Т.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Харкові, Головного управління Державної казначейської служби України у Харківській області, Основ'янської об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Державної фіскальної служби у Харківській області про визнання протиправною бездіяльності та стягнення суми, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Державне підприємство "Національна енергетична компанія "Укренерго", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Харкові, Головного управління Державної казначейської служби України у Харківській області, в якому просить суд, з урахуванням уточнених позовних вимог, визнати протиправною бездіяльність Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Харкові Міжрегіонального головного управління ДФС щодо невжиття передбачених статтею 43 Податкового кодексу України заходів, спрямованих на повернення Державному підприємству "Національна енергетична компанія "Укренерго" надміру сплаченого податку на прибуток в розмірі 1169279,00 грн.; зобов'язати Основ'янську ОДПІ м. Харкова Головного управління Державної фіскальної служби у Харківській області подати до Головного управління державної казначейської служби України в Харківській області висновок про повернення надмірно сплаченого податку на прибуток в розмірі 1 169279,00 грн . з Державного бюджету України; стягнути з Державного бюджету України на користь Державного підприємства "Національна енергетична компанія" "Укренерго" (код ЄДРПОУ 00100227, п/р: 26008010066033, МФО банку: 322313, банк отримувача АТ "Укрексімбанк", код ЄДРПОУ банку: 00032112), надміру сплачені грошові зобов'язання з податку на прибуток в розмірі 1169279,00 грн.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 22.03.2016 р. залучено до участі у справі в якості другого відповідача - Основ'янську об'єднану державну податкову інспекцію м. Харкова Головного управління Державної фіскальної служби у Харківській області.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що станом на момент звернення до суду з адміністративним позовом, ДП "Національна енергетична компанія "Укренерго" не повернуто надмірно сплаченого податку на прибуток в розмірі 1169279,00 грн. Спеціалізована державна податкова інспекція з обслуговування великих платників у м. Харкові листом від 13.07.2015 № 1135/10/28-09-41-21 повідомила позивача, що для повернення надміру сплачених коштів необхідно звертатись до відповідних органів Державної фіскальної служби України за місцем податкового обліку. Листом міжрегіонального головного управління ДФС - Центральний офіс з обслуговування великих платників від 10.08.2015 № 19668/10/28-10-20-3-20 повідомлено позивача, що на сьогоднішній день Державна фіскальна служба України здійснює регламентні роботи щодо об'єднання даних інтеграційних карток платників з податку на прибуток та авансових внесків з податку на прибуток підприємств, тому питання щодо повернення зайво сплачених сум доцільно вирішувати після закінчення регламентних робіт. Позивач вважає таку бездіяльність податкового органу протиправною, у зв'язку з чим звернувся з даним позовом до суду.
Від представника відповідача Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Харкові - Ковальчука Т.О., через канцелярію суду надійшли письмові заперечення, в яких зазначено, що у платника податків станом на 13.07. 2015 року по Відокремленому підрозділу "Північна електроенергетична система" Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в картках ЕОР обліковувалася переплата у розмірі 1169279,0 грн. в тому числі: авансові внески з податку на прибуток у розмірі 707453,0 грн. (що підтверджено платіжними дорученнями щодо перерахування коштів до бюджету) та податку на прибуток у розмірі 461826,0 грн. яка виникла за рахунок зменшення податку на прибуток (що не підтверджено платіжними дорученнями щодо перерахування коштів до бюджету). Оскільки на момент звернення ДП ПЕК «Укренерго» щодо повернення переплати у розмірі 69279,0 грн. до СДПІ ОВП у м. Харкові МГУ ДФС не було підтверджено суму податку у розмірі 461826,0 грн., то повернення коштів з державного бюджету не є за можливим. Крім того, СДПІ ОВП у м. Харкові МГУ ДФС здійснило передачу Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" до Основ'янської ОДПІ м. Харкова ГУ Харківській області листом від 11.01.2016 року №90/7/28-09-11-01-15, а відповідно до п.5. «Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів» №787 від 03.09.2013 року повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.
В судовому засіданні представники позивача підтримали позовні вимоги в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві та уточненнях до позовної заяви.
Представник відповідача, Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Харкові, Ковальчук Т.О., проти позовних вимог заперечував та просилив у їх задоволенні відмовити, посилаючись на наведені у письмових запереченнях обставини.
Представник відповідача Головного управління Державної казначейської служби України в Харківській області у судове засідання не прибув, належним чином повідомлявся про дату, час та місце розгляду справи , про причини неявки суд не повідомив, заяви про розгляд справи без його участі не надав.
Представник відповідача Основ'янської об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Державної фіскальної служби у Харківській області у судове засідання не прибув, належним чином повідомлявся про дату, час та місце розгляду справи , про причини неявки суд не повідомив, заяви про розгляд справи без його участі не надав.
Згідно ч.2 ст.128 КАС України, неприбуття в судове засідання без поважних причин представника сторони або третьої особи, які прибули в судове засідання, або неповідомлення ним про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи.
Таким чином, суд вважає за можливе розглядати справу без участі представників відповідачів Головного управління Державної казначейської служби України в Харківській області та Основ'янської об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Державної фіскальної служби у Харківській області.
Заслухавши пояснення представників позивача та представника відповідача Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Харкові, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
Державне підприємство "Національна енергетична компанія "Укренерго" є державним унітарним підприємством електроенергетичної галузі і діє як державне комерційне підприємство, засноване на державній власності, підпорядковане і належить до сфери управління Міністерства енергетики і вугільної промисловості України.
Відповідно до відомостей з ЄДРПОУ, Державне підприємство "Національна енергетична компанія "Укренерго" зареєстроване як юридична особа (код ЄДРПОУ 00100227) одним із його відокремлених підрозділів є Відокремлений підрозділ "Північна електроенергетична система" Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" (код ЄДРПОУ 00131624).
Відповідно до п. 152.4 ст. 152 ПК України, в редакції, що діяла до 01.01.2015 платник податку, який має у своєму складі відокремлені підрозділи, розташовані на території іншої, ніж такий платник податку, територіальної громади може прийняти рішення щодо сплати консолідованого податку та сплачувати податок за місцезнаходженням таких відокремлених підрозділів, а також за своїм місцезнаходженням, визначений згідно з нормами цього розділу та зменшений на суму податку, сплаченого за місцезнаходженням відокремлених підрозділів.
Згідно із абз. 4 п. 57.1 ст. 57 ПК України платники податку на прибуток (крім новостворених, виробників сільськогосподарської продукції, неприбуткових установ (організацій) та платників податків, у яких доходи, що враховуються при визначенні об'єкта оподаткування, за останній річний звітний податковий період не перевищують 10 мільйонів гривень) щомісяця сплачують авансовий внесок з податку на прибуток у порядку і в строки, які встановлені для місячного податкового періоду, у розмірі не менше 1/12 нарахованої до сплати суми податку за попередній звітний (податковий) рік без подання податкової декларації.
Судом встановлено, що станом на 31.05.2015 року на картці особового рахунку платника податку - Відокремленого підрозділу "Північна електроенергетична система" Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" (код ЄДРПОУ 00131624) по коду бюджетної класифікації 11020100 "Податок на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності" обліковується переплата у сумі 461826,00 грн., що підтверджено актом звірки від 17.06.2015 № 903-20 та по коду 11023100 "Авансові внески з податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності" обліковується переплата у сумі 707453,00 грн., що підтверджено актом від 17.06.2015 № 905-20 (а.с. 20-21) .
Зазначена переплата виникла у зв'язку зі змінами в законодавстві, внесеними Законом України № 5083-ІУ від 05.07.2012, згідно з яким підприємства з 01.01.2013 року відповідно до статті 57 Податкового кодексу України авансували держаний бюджет шляхом сплати авансових внесків з податку на прибуток.
З матеріалів справи вбачається, що за результатами розрахунків з бюджетом ДП "НЕК "Укренерго" за свій відокремлений підрозділ «Північна електроенергетична система» сплачено до бюджету у 2013 році 2177752,00 грн., задекларовано за 2013 рік податок на прибуток у сумі 1357199,00 грн., при цьому згідно з пунктом 57.1 статті 57 Податкового кодексу України ДП «НЕК «Укренерго» зобов'язане було сплатити авансові внески з податку на прибуток у січні - лютому 2014 року, отже авансові внески сплачено за 2014 рік у сумі 348726,00 грн., але за 2014 рік підприємством задекларовано збиток. Таким чином ДП " НЕК " Укренерго" здійснено переплату до державного бюджету у сумі 1169279,00 грн.
Статтею 43 Податкового кодексу України передбачено, що помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.
Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку. У разі повернення надміру сплачених грошових зобов'язань з податку на додану вартість такі кошти підлягають поверненню виключно на рахунок платника в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.
Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.
Повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків здійснюється з бюджету, у який такі кошти були зараховані.
Наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 № 787 затверджено Порядок повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 25.09.2013 № 1650/24182.
Згідно з п. 3, 5 цього Порядку повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету платежів у національній валюті здійснюється органами Державної казначейської служби України (далі - органи Казначейства) з відповідних бюджетних рахунків для зарахування надходжень (далі - рахунки за надходженнями), відкритих в органах Казначейства відповідно до законодавства, шляхом оформлення розрахункових документів.
Повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за ухвалою суду, яка набрала законної сили.
Подання подається до органу Казначейства за формою, передбаченою нормативно-правовими актами з питань повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів, або в довільній формі на офіційному бланку установи за підписом керівника установи (його заступника відповідно до компетенції), скріпленим гербовою печаткою (у разі наявності) або печаткою з найменуванням та ідентифікаційним кодом установи (у разі наявності), з обов'язковим зазначенням такої інформації: обґрунтування необхідності повернення коштів з бюджету, найменування платника (суб'єкта господарювання), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), сума платежу, що підлягає поверненню, дата та номер документа на переказ, який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету.
Пунктом 10 вищевказаного Порядку передбачено, що органи Казначейства приймають подання від органів, які контролюють справляння надходжень бюджету або які здійснюють облік заборгованості в розрізі позичальників, у строки, визначені нормативно-правовими актами з питань повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів.
Відповідно до п. 12 цього Порядку органи Казначейства здійснюють процедури із забезпечення виконання документів, зазначених у пунктах 5 - 8 цього розділу, в такому порядку:
1) за наявності поточних надходжень на відповідних рахунках за надходженнями орган Казначейства протягом п'яти робочих днів після дня отримання подання (заяви та подання) перераховує кошти на рахунок одержувача одноразово на загальну суму або частковими сумами;
2) у разі недостатності або відсутності поточних надходжень на відповідних рахунках за надходженнями для здійснення повернення відповідний орган Казначейства не пізніше ніж через п'ять робочих днів після дня отримання подання (заяви та подання) надсилає звернення для підкріплення коштами цих рахунків: за платежами, що належать державному бюджету, - до Казначейства України.
Згідно з пунктами 4, 5, 7, 8, 9 Порядку взаємодії територіальних органів Державної фіскальної служби України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 15.12.2015 N 1146 повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків здійснюється з бюджету, до якого такі кошти були зараховані.
Повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у випадках, передбачених законодавством, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку (за винятком повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку на доходи фізичних осіб, які розраховуються органом ДФС на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку), яка може бути подана до територіального органу ДФС за місцем адміністрування (обліку) помилково та/або надміру сплаченої суми протягом 1095 днів від дня її виникнення.
Після реєстрації в органі ДФС заява платника про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань (крім грошових зобов'язань з митних та інших платежів, які сплачуються під час митного оформлення товарів) передається на розгляд до структурних підрозділів, що виконують функції з адміністрування відповідних податків і зборів та погашення заборгованостей. Не пізніше другого робочого дня, наступного за днем реєстрації, заява з відміткою вказаних підрозділів щодо правомірності повернення передається до структурного підрозділу, на який покладено функцію з підготовки висновку.
Заява платника про повернення помилково або надміру сплачених грошових зобов'язань з митних та інших платежів, які сплачуються під час митного оформлення товарів, після реєстрації передається до структурного підрозділу митниці ДФС, на який покладено функцію з підготовки висновку.
У разі якщо вказана у заяві платника сума (її частина) за даними інформаційних систем обліковується як помилково та/або надміру сплачена, орган ДФС готує висновок на повернення такої суми (її частини) за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Орган ДФС не пізніше наступного робочого дня від дати отримання висновку, погодженого місцевим фінансовим органом або відповідним органом, визначеним відповідно до частини першої статті 67 2 глави 11 розділу III Бюджетного кодексу України, передає його згідно з реєстром висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, відповідному органу Казначейства.
Орган ДФС несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі висновку органу Казначейства для виконання.
Виходячи із змісту наведених норм податкового законодавства, суд приходить до висновку про те, що повернення надмірно сплачених грошових зобов'язань з податку на прибуток здійснюється за таких умов, в разі відсутності у платника податків податкової заборгованості, подання ним заяви про повернення надмірно перерахованих коштів, подання органом державної податкової служби висновку про повернення відповідних сум коштів до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Під час судового засідання встановлено, що ДП "НЕК"Укренерго" звернулось листом від 30.06.2015 № 05/08-2/7430 до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Харкові про повернення на поточний рахунок ДП "НЕК"Укренерго" переплату у сумі 1169279,00 грн. Крім того, ДП "НЕК"Укренерго" у листі зазначило, що у разі неможливості повернути кошти на поточний рахунок підприємства, перерахувати зазначену суму на код бюджетної класифікації 11020100 «Податок на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності» на картку особового рахунку ДП "НЕК"Укренерго" (а.с. 22).
Спеціалізована державна податкова інспекція з обслуговування великих платників у м. Харкові листом від 13.07.2015 № 1135/10/28-09-41-21 повідомила, що для повернення надміру сплачених коштів необхідно звертатись до відповідних органів Державної фіскальної служби України за місцем податкового обліку (а.с. 25-26).
Крім того, міжрегіональне головне управління ДФС - Центральний офіс з обслуговування великих платників, листом від 10.08.2015 № 19668/10/28-10-20-3-20 повідомило, що на сьогоднішній день Державна фіскальна служба України здійснює регламентні роботи щодо об'єднання даних інтеграційних карток платників з податку на прибуток та авансових внесків з податку на прибуток підприємств, тому питання щодо повернення зайво сплачених сум доцільно вирішувати після закінчення регламентних робіт.
Головне управління Державної казначейської служби України у Харківській області листом від 07.07.2015 № 06-38/776-6660 повідомило позивача, що у разі отримання висновку відповідного територіального органу Державної фіскальної служби України на повернення коштів з бюджету, перерахування буде здійснено у визначеному законодавством порядку.
Щодо посилань Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Харкові, як на підставу відсутності порушень щодо повернення надміру сплачених коштів, оскільки СДПІ ОВП у м. Харкові МГУ ДФС здійснило передачу Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" до Основ'янської ОДПІ м. Харкова ГУ Харківській області, суд зазначає наступне.
Згідно наказу ДФС України від 08.09.2015 року №681 "Про затвердження Реєстру великих платників на 2016 рік" ВП "Північна ЕС" ДП "НЕК "Укренерго" не включений до реєстру великих платників.
Листом від 11.01.2016 року №90/7/28-09-11-01-15 СДПІ ОВП у м. Харкові МГУ ДФС здійснило передачу Відокремленого підрозділу "Північна електроенергетична система" Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" до Основ'янської ОДПІ м. Харкова ГУ Харківській області.
Пунктом 5 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 № 787 , який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 25.09.2013 № 1650/24182, передбачено, що повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за ухвалою суду, яка набрала законної сили.
Проте , судом встановлено, що на момент звернення позивача листом від 30.06.2015 року № 05/08-2/7430 до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Харкові про повернення на поточний рахунок ДП "НЕК"Укренерго" переплати у сумі 1169279,00 грн., Відокремлений підрозділ "Північна електроенергетична система" Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" перебував на обліку перебував на обліку Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Харкові.
Таким чином, Спеціалізованою державною податковою інспекцією з обслуговування великих платників у м. Харкові протиправно не було підготовлено висновок про повернення ДП «НЕК «Укренерго» з державного бюджету надмірно сплачених сум податку на прибуток в сумі 1169279,00 грн., за умови того, що позивачем було дотримано вимоги законодавства щодо відсутності податкової заборгованості та подання до податкового органу заяви в довільній формі щодо повернення переплачених сум податку.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку про протиправність не вчинення Спеціалізованою державною податковою інспекції з обслуговування великих платників у м. Харкові дій визначених ст. 43 ПК України та вищезазначеними Порядками щодо підготування висновку про повернення ДП «НЕК «Укренерго» надмірно сплачених сум податку на прибуток та подачі такого висновку до Головного управління Державної казначейської служби України в Харківській області для перерахування останнім таких коштів на розрахунковий рахунок позивача. Отже, Спеціалізованою державною податковою інспекцією з обслуговування великих платників у м. Харкові допущено протиправну бездіяльність, щодо виконання свого обов'язку з повернення переплати позивача з податку на прибуток.
Проте, задля повного захисту позивача, враховуючи, що на даний час Відокремлений підрозділ "Північна електроенергетична система" Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" перебуває на обліку у Основ'янській об'єднаній державній податковій інспекції м. Харкова Головного управління Державної фіскальної служби у Харківській області, суд вважає, що необхідно зобов'язати Основ'янську об'єднану державну податкову інспекцію м. Харкова Головного управління Державної фіскальної служби у Харківській області подати до Головного управління державної казначейської служби України в Харківській області висновок про повернення надмірно сплаченого податку на прибуток в розмірі 1169279,00 грн. з Державного бюджету України.
Посилання відповідача на не підтвердження суми податку у розмірі 461826,00 грн., спростовується матеріалами справи, а саме актом звірки від 17.06.2015 № 903-20 (а.с. 20) про наявну переплату у сумі 461826,00 грн. та також реєстром платіжних доручень щодо сплати авансового внеску податку на прибуток з 01.01.2013 року по 31.03.2014 року по ДП «НЕК «Укренерго» (а.с. 61).
Враховуючи викладене суд вважає, що позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльність Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Харкові Міжрегіонального головного управління ДФС щодо невжиття передбачених статтею 43 Податкового кодексу України заходів, спрямованих на повернення Державному підприємству "Національна енергетична компанія "Укренерго" надміру сплаченого податку на прибуток в розмірі 1169279,00 грн. та зобов'язання Основ'янської ОДПІ м. Харкова Головного управління Державної фіскальної служби у Харківській області подати до Головного управління державної казначейської служби України в Харківській області висновок про повернення надмірно сплаченого податку на прибуток в розмірі 1169279,00 грн . з Державного бюджету України, підлягають задоволенню.
Що стосується вимог позивача про стягнення з Державного бюджету України на користь Державного підприємства "Національна енергетична компанія" "Укренерго", надміру сплачені грошові зобов'язання з податку на прибуток в розмірі 1169279,00 грн., суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 11 Порядку повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, на підставі отриманих висновків відповідний орган Казначейства здійснює повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у визначеному законодавством порядку.
При цьому, повернення надміру сплачені грошові зобов'язання з податку на прибуток з Державного бюджету України є виключними повноваженнями податкових органів та органів державного казначейства, а відтак суд не може підміняти державний орган і вирішувати питання про стягнення такої заборгованості.
Суд вважає, що в цьому випадку правильним та достатнім способом захисту позивача є вимога про зобов'язання відповідача до виконання покладених на нього Законом і підзаконними актами обов'язків щодо надання органу казначейства висновку щодо суми, яка підлягає відшкодуванню з бюджету.
Зазначена позиція узгоджується з позицією Верховного суду України, викладеної у постанові від 16.09.2015 по справі № 21-881а15.
Відповідно до ст. 244-2 КАС України, висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права. Висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.
Таким чином, без наявності висновку податкового органу про повернення Державному підприємству "Національна енергетична компанія "Укренерго" суми надмірно сплаченого податку на прибуток в розмірі 1169279,00 грн. до органів Державного казначейства, передчасно приймати рішення про стягнення вказаних сум з Державного бюджету України.
З урахуванням викладеного, суд зазначає, оскільки обов'язок Основ'янської об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Державної фіскальної служби у Харківській області щодо подання органу що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів висновку із зазначенням суми, що підлягає поверненню з бюджету на момент розгляду даної справи ще не виник, то позовні вимоги про стягнення з Державного бюджету України на користь Державного підприємства "Національна енергетична компанія" "Укренерго", надміру сплачені грошові зобов'язання з податку на прибуток в розмірі 1169279,00 грн., задоволенню не підлягають, оскільки заявлені позивачем передчасно.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
З урахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог.
Судові витрати підлягають розподілу, відповідно до ст. 94 КАС України.
Керуючись ст. ст. 2, 8-14, 71, 94, 160-163, 167, 186 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Харкові, Головного управління Державної казначейської служби України у Харківській області, Основ'янської об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Державної фіскальної служби у Харківській області про визнання протиправною бездіяльності та стягнення суми - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Харкові Міжрегіонального головного управління ДФС щодо невжиття передбачених статтею 43 Податкового кодексу України заходів, спрямованих на повернення Державному підприємству "Національна енергетична компанія "Укренерго" надміру сплаченого податку на прибуток в розмірі 1169279,00 грн.
Зобов'язати Основ'янську об'єднану державну податкову інспекцію м. Харкова Головного управління Державної фіскальної служби у Харківській області подати до Головного управління державної казначейської служби України в Харківській області висновок про повернення надмірно сплаченого податку на прибуток в розмірі 1169279,00 грн. з Державного бюджету України.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Стягнути зі Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Харкові Міжрегіонального головного управління ДФС за рахунок бюджетних асигнувань витрати по оплаті судового збору на користь Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" (код 00100227, 01032, м. Київ, вул. Симона Петлюри, буд. 25) у розмірі 2596.00 грн. (дві тисячі п'ятсот дев'яносто шість гривень 00 копійок).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Повний текст постанови виготовлено 16 травня 2016 року.
Суддя Мар'єнко Л.М.