ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 819/513/16
10 травня 2016 р.м.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, в складі судді Ходачкевич Н.І. розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовною заявою Державної екологічної інспекції у Тернопільській області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про застосування заходів реагування, -
ВСТАНОВИВ:
Державна екологічна інспекція в Тернопільській області звернулась до суду з адміністративним позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про застосування заходів реагування у зв'язку з здійсненням спеціального водокористування без наявності дозволу, що згідно ч. 5 ст. 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»" від 05.04.2007 року №877-V (надалі - Закон № 877) є підставою для постановлення судового рішення про заборону виконання робіт, у частині спеціального водокористування.
Керуючись ст.183-2 КАС України Тернопільським окружним адміністративним судом винесено ухвалу від 21.04.2016р. про відкриття скороченого провадження у справі, у якій зазначено строк для подання відповідачем заперечення проти позову, порядок його подання, а також наслідки неподання такого заперечення.
Відповідач у встановлений законодавством термін повідомлений про відкриття скороченого провадження шляхом надіслання ухвали рекомендованим поштовим відправленням за місцезнаходженням яке вказане в єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. Проте, згідно ст. 183-2 заперечень по справі або заяви про визнання позову, відповідач до суду не подавав.
Відповідно до ч.4 ст.183-2 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. За результатами розгляду справи у скороченому проваджені суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне та обґрунтоване судове рішення.
Враховуючи викладене та оцінивши повідомлені позивачем обставини, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд вважає, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що 06.04.2016р. на підставі направлення на проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства № 162 від 06.04.16 року державними інспектороми з охорони навколишнього природного середовища Тернопільської області Добеньком О.С. та Міщієм М.С. було проведено позапланову перевірку ФОП ОСОБА_1 за результатами якої був складений акт перевірки від 06.04.2016р.
В ході перевірки було встановлено, що ФОП ОСОБА_1 здійснює господарську діяльність риборозведення у ставку на території Джуринської сільської ради Чортківського району за межами населеного пункту. Згідно з договором оренди землі від 30.03.2004 р. ФОП ОСОБА_1 надано в оренду земельну ділянку площею 78га., терміном на З5 років. 20.08.2010р. ФОП ОСОБА_1 заключено із Чортківською РДА договір оренди водного об'єкта терміном на 30 років. Термін дії дозволу на спеціальне водокористування №УКР-2729 «А»/ТЕР закінчився 28.09.2015р. Господарським судом Тернопільської області у справі 3921/1108/15-г/4 прийнято рішення від 26.01.2016р. на користь ФОП ОСОБА_1 у спорі із Чортківською РДА стосовно розірвання договорів оренди землі та водного об'єкту. До моменту прийняття цього рішення Департаментом екології та природних ресурсів Тернопільської обласної державної адміністрації був призупинений розгляд матеріалів стосовно продовження терміну дії дозволу №УКР-2729 «А»/ТЕР на спеціальне водокористування ФОП ОСОБА_1 На заяву підприємця від 10.03.2016р., яка зареєстрована Департаментом екології та природних ресурсів Тернопільської обласної державної адміністрації 11.03.2016р. за №534, відновити розгляд матеріалів щодо видачі дозволу на спеціальне водокористування, ФОП ОСОБА_1 листом від 11.03.2016р. №2-2/458 фактично дозвіл на спеціальне водокористування не продовжено, а запропоновано подати договір оренди гідротехнічних споруд ставу (який у підприємця відсутній) та договір оренди водного об'єкта (додатковий договір).
06.04.2016р. державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Тернопільської області Добеньком О.С. складено протокол про адміністративне правопорушення № 000241 на ФОП ОСОБА_1 за ст. 48 КУпАП (самовільне водокористування).
Крім того за наслідками перевірки був виданий припис про усунення порушення вимог природоохоронного законодавства № 2-1/1258 від 08.04.2016р. У п. 1 припису вказано отримати дозвіл на спеціальне водокористування до 01.08.2016р.
25.04.2016р. державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Тернопільської області Добеньком О.С, винесено постанову про накладення адміністративного стягнення №8, згідно якої ФОП ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст..ст.48, ч.1 ст.87, ст.53 КУпАП та накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 425 грн.
До спірних правовідносин суд застосовує наступні правові норми.
Відповідно до п.п. 4.2. п. 4 Положення про Державну екологічну інспекцію у Тернопільські області, затвердженого Наказом Державної екологічної інспекції України № 136 від 12.12.2011р. Держекоінспекція здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органам центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог:
в) законодавства про охорону і раціональне використання вод та відтворення водних ресурсів щодо:
- наявності та дотримання умов виданих дозволів, установлених нормативів гранично допустимо скидання забруднюючих речовин, лімітів забору і використання води та скидання забруднюючі речовин;
- права державної власності на води.
Частиною 1 статті 44 Водного кодексу України передбачено, що водокористувачі зобов'язані:
9) здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу.
Відповідно до ст. 48 Водного кодексу України, спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів.
Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських (у тому числі для цілей аквакультури) та інших державних і громадських потреб.
Згідно абз. 1 ч. 5 ст. 4 Закону "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
Частина 7 статті 7 вищезазначеного закону вказує, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Згідно ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади, місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до ст.69 КАС доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, які мають значення для правильного вирішення справи. При цьому належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Враховуючи викладене, та оцінивши повідомлені позивачем обставини, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд вважає, що позов підлягає до задоволення.
Судові витрати по справі згідно частини 4 статті 94 КАС України з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 94, 158-167, 183-2 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Застосувати до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (код - НОМЕР_1, АДРЕСА_1) захід реагування у сфері державного нагляду (контролю): шляхом тимчасової заборони (зупинення) виконання робіт (експлуатацію) у частині спеціального водокористування, а саме: зупинити здійснення самовільного забору та використання води при користуванні водним об'єктом на території Джуринської сільської ради Чортківського району, до отримання дозволу на спецводокористування.
Постанова суду, прийнята у порядку скороченого провадження виконується відповідачем негайно.
Постанова суду набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку передбаченому ст.ст. 185-187 КАС України. Строк для оскарження обчислюється з дня отримання копії постанови.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Головуючий суддя Ходачкевич Н.І.
копія вірна
Суддя Ходачкевич Н.І.