Постанова № 57695906, 10.05.2016, Охтирський міськрайонний суд Сумської області

Дата ухвалення
10.05.2016
Номер справи
583/1104/16-а
Номер документу
57695906
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа№ 583/1104/16-а

2-а/583/54/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 травня 2016 року м. Охтирка

Охтирський міськрайонний суд Сумської області в складі: головуючого Мовчан Н.В., за участі секретаря Мороз О.В., прокурора Єжаченко А.О. розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Охтирського міськрайонного суду Сумської області адміністративну справу за позовом керівника Охтирської місцевої прокуратури Сумської області, в інтересах неповнолітньої дитини-сироти ОСОБА_1 до Комунального закладу Сумської обласної ради «Грунська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат Охтирського району», треті особи Охтирська міська рада Сумської області, в особі служби у справах дітей, Державний професійно-технічний навчальний заклад «Глинський професійний аграрний ліцей» про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання вчинити певні дії,-

встановив:

07.04.2016 року керівник Охтирської місцевої прокуратури Сумської області Слабунова Ю.В., в інтересах неповнолітньої дитини-сироти ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до КЗ СОР Грунської спеціальної ЗОШ - інтернату, треті особи Охтирська міська рада Сумської області, в особі служби у справах дітей, Державний професійно-технічний НЗ «Глинський професійний аграрний ліцей», в якому просить визнати неправомірною бездіяльність КЗ СОР «Грунська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат Охтирського району» щодо недонарахування та невиплати випускниці закладу з числа дітей-сиріт, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, одноразової грошової допомоги відповідно до вимог ч.7 ст.8 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» в розмірі не менше шести прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку; зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити в установленому законом порядку випускнику з числа дітей-сиріт ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу в розмірі 6 прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку, за виключенням вже виплаченої суми, а саме: - 7673,50 грн.

Позов обгрунтовано тим, що 23.03.2016р. до Охтирської місцевої прокуратури надійшло звернення від ОСОБА_1 про захист її порушеного права на отримання одноразової допомоги. ОСОБА_1, як дитина- сирота, згідно наказу № 44 від 16.11.2003 року зарахована учнем до КЗ СОР «Грунська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат Охтирського району», звідки була відрахована 31.08.2015р. В подальшому продовжила навчання в ДПТНЗ «Глинський професійний аграрний ліцей». Всупереч приписам ч. 7 ст. 8 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» відповідач виплатив грошову допомогу випускниці ОСОБА_1 в розмірі 42,50 грн., а не в розмірі не менше шести прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку, тобто, ОСОБА_1 не доплачено 7673.50 грн. Оскільки зменшення відповідачем розміру одноразової вихідної допомоги випускнику, дитині-сироті, порушує її майнові права, що і стало причиною звернення до суду.

Прокурор Охтирської місцевої прокуратури Сумської області Єжаченко А.О. в судовому засіданні позов підтримала, та пояснила, що ОСОБА_1 має право на одноразову грошову допомогу гарантоване Конституцією України і забезпечене Законом України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», а дії відповідача щодо виплати цієї допомоги в розмірі меншому ніж передбачено законодавством є неправомірними.

Неповнолітня ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилася, про дату, час і місце судового розгляду справи повідомлена належним чином, в письмовій заяві просить справу розглянути у її відсутності, позовні вимоги підтримує, просить позов задовольнити.

Від КЗ СОР «Грунської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату Охтирського району» надійшла заява про розгляд справи зі відсутності їх представника, в якій зазначено, що позовні вимоги визнають.

Треті особи явку представників в судове засідання не забезпечили, від ДПТНЗ «Глинський професійний аграрний ліцей» надійшла заява про розгляд справи за відсутності їх представника, просять позов задовольнити.

Суд, вислухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, надавши оцінку доказам по справі, дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з таких підстав.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1., її батьками є: мати ОСОБА_4, батько ОСОБА_5, що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 18.02.2004р.(а.с.6)

Рішенням Охтирського районного суду Сумської області від 29.06.2004 року мати ОСОБА_4, батько ОСОБА_5 позбавлені батьківських прав відносно ОСОБА_1, що підтверджується копією судового рішення.(а.с.5)

16.11.2013 року ОСОБА_1 зараховано до КЗ СОР «Грунська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат», що підтверджується копією витягу з наказу № 44 від 16.11.2003 рок.(а.с.7)

Мати позивачки - ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 батько - ОСОБА_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_4, що підтверджується копіями свідоцтв про смерть серії НОМЕР_2 від 07.09.2013р. та серії НОМЕР_3 від 08.02.2005р.(а.с.11, 12)

Рішенням виконавчого комітету Охтирської міської ради № 20 від 05.03.2014 року ОСОБА_1 надано статус дитини- сироти.(а.с.8)

31.08.2015р. у зв'язку з закінченням школи ОСОБА_1 відраховано з числа вихованців Грунської спеціалізованої ЗОШ-інтернату та зобов'язано головного бухгалтера провести виплату матеріальної допомоги ОСОБА_1 як дитині-сироті у розмірі 42,50грн., що підтверджується копією витягу з наказу № 123 від 31.08.2015р.(а.с13)

На підставі наказу № 1 «З-УДЗ» від 01.09.2015 року ОСОБА_1 зарахована до складу учнів, прийнятих на навчання за державним замовленням до Державний професійно-технічний навчальний заклад «Глинський професійний аграрний ліцей».(а.с.25)

Як встановлено в ч.ч. 1-3 ст. 8 Закону України "Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування" держава здійснює повне забезпечення дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб із їх числа. Допомога та утримання таких дітей не можуть бути нижчими за встановлені мінімальні стандарти, що забезпечують кожній дитині рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального та соціального розвитку на рівні, не нижчому за встановлений прожитковий мінімум для таких осіб. Право на повне державне забезпечення в навчальних закладах мають діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, віком до вісімнадцяти років та особи з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, при продовженні навчання до 23 років або до закінчення відповідних навчальних закладів.

У відповідності до п. 13 Постанови Кабінету Міністрів України від 05.04.1994 року № 226, у 2015 році випускникам із числа дітей-сиріт і дітей позбавлених батьківського піклування в т.ч. ОСОБА_1, видано грошову допомогу при продовженні навчання у розмірі 42.50 грн., що підтверджується копією інформації КЗ Грунської спеціалізованої ЗОШ-інтернату .(а.с.24)

Відповідно до ст. 4 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» заходи соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб із їх числа гарантуються, забезпечуються та охороняються державою.

Державні соціальні стандарти для дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб із їх числа встановлюються незалежно від того, де така дитина або особа перебуває на утриманні та вихованні, на рівні, не меншому за встановлений прожитковий мінімум для осіб відповідного віку.

Державні соціальні стандарти і нормативи встановлюються в тому числі щодо мінімального матеріального забезпечення, витрат на харчування, одяг та взуття; мінімального стандарту разової державної фінансової допомоги при закінченні такими дітьми виховного, навчального закладу

Стаття 9 цього Закону визначає, що витрати на утримання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб із їх числа у сім'ях опікунів, прийомних сім'ях, дитячих будинках сімейного типу, у державних закладах фінансуються з державного, обласних бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, інших джерел, не заборонених законодавством.

Витрати на фінансування заходів щодо соціального забезпечення дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб із їх числа передбачаються в Державному бюджеті України окремим рядком.

Відповідно до ч. 7 ст. 8 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» випускники навчальних закладів із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, забезпечуються за рахунок навчального закладу або відповідної установи у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, одягом і взуттям, а також одноразовою грошовою допомогою в розмірі не менше шести прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку. Нормативи забезпечення одягом і взуттям затверджуються Кабінетом Міністрів України. За бажанням випускників навчальних закладів їм може бути видана грошова компенсація в розмірі, необхідному для придбання одягу і взуття.

Зміст вищенаведених норм законодавства свідчить про те, що Кабінету Міністрів України доручено визначити порядок забезпечення дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування одягом і взуттям, в тому числі, встановити нормативи такого забезпечення. Мінімальний розмір одноразової грошової допомоги, яка виплачується випускникам, визначений Законом, виплата цих сум в більшому розмірі здійснюється за рахунок навчального закладу або відповідної установи.

Згідно із статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік" розмір прожиткового мінімуму для дітей віком від 6 до 18 років з 1 січня становив 1286,00 грн.

Отже, виходячи з вищенаведеної норми, випускникам шкіл-інтернатів з категорії дітей- сиріт, у віці до 18 років, в тому числі, ОСОБА_1 при випуску з навчального закладу має бути нарахована та виплачена одноразова грошова допомога у розмірі не менше шести прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку, тобто в сумі не менше 7716,00 грн.

Відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень цього Закону передбачено, що інші нормативно-правові акти, прийняті до набрання чинності цим Законом, діють у частині, що не суперечить цьому Закону.

Крім того, відповідно до положень частини 4 статті 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Виходячи з вищенаведеного, а також з урахуванням загальних засад пріоритетності законів над іншими підзаконними нормативними актами, суд дійшов висновку, що під час розгляду та вирішення цієї справи застосуванню підлягає частина 7 статті 8 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», тому при нарахуванні та виплаті грошової допомоги випускнику школи-інтернату ОСОБА_1 відповідач неправомірно керувався підпунктом 1 пункту 13 постанови Кабінету Міністрів України "Про поліпшення виховування, навчання, соціального захисту та матеріального забезпечення дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування" № 226 від 05.04.1994 року.

Отже, суд вважає доведеним той факт, що відповідач не нарахував та не виплатив під час випуску ОСОБА_1 з навчального закладу одноразову грошову допомогу у розмірі шести прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку, а тому дії відповідача є неправомірними.

Статтею 19 ч. 2 Конституції України визначено, що органи державної влади та їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень і лише у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

Стаття 46 Конституції України передбачає, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, а тому, з метою захисту порушених відповідачем прав ОСОБА_1 необхідно зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити останній одноразову допомогу у розмірі 6 прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для дітей віком від 6 до 18 років, визначеного Законом України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» - 1286,00 грн. з урахуванням вже проведеної виплати у сумі 42 грн. 50 коп.

Аналогічна позиція викладена в постанові Вищого адміністративного Суду України від 27.10.2010 року № К-16968\10.

Відповідно до приписів ч. 1 ст. 102 КАС України суд визнає поважними причини пропуску строку звернення до суду та поновляє визначений ч. 2 ст. 99 КАС України шестимісячний строк звернення до суду, оскільки це відповідає визначеним Конституцією України правам і законним інтересам дитини, позбавленої батьківського піклування, що гарантує дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до ч.2 ст. 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Пунктом 1 ч.1 ст. 3 КАС України визначено, що справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень.

В даному випадку прокурором оскаржуються дії КЗ СОР «Грунська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат Охтирського району», який має статус суб'єкта владних повноважень, оскільки здійснює надані йому чинним законодавством владні управлінські функції щодо нарахування та виплати одноразової грошової допомоги, виплата якої гарантована державою та покладена на навчальний заклад, тому даний спір належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Згідно ч. 1 ст. 94 КАС України необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Комунального закладу Сумської обласної ради « Грунська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат Охтирського району» на користь прокуратури Сумської області здійснені судові витрати в розмірі 1378,00 грн.

Керуючисьст. ст. 2, 71, 72, 86, 162,163КАС України, суд-

постановив:

Позовні вимоги керівника Охтирської місцевої прокуратури Сумської області, в інтересах неповнолітньої дитини-сироти ОСОБА_1, - задовольнити.

Визнати неправомірною бездіяльність Комунального закладу Сумської обласної ради «Грунська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат Охтирського району» щодо недонарахування та невиплати випускниці закладу з числа дітей- сиріт ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, одноразової грошової допомоги відповідно до вимог ч. 7 ст. 8 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування».

Зобов'язати Комунальний заклад Сумської обласної ради «Грунська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат Охтирського району» нарахувати та виплатити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, як випускниці з числа дітей-сиріт одноразову грошову допомогу в розмірі шести прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку, згідно з частиною 7 статті 8 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», за виключенням вже виплаченої суми.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Комунального закладу Сумської обласної ради «Грунська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат Охтирського району» (42733 Сумська область с. Грунь вул. Петровського, 26 Охтирського району код ЄДРПОУ 22983538) на користь прокуратури Сумської області (м. Суми вул. Герасима Кондратьєва, 33 код ЄДРПОУ 03527891) судові витрати в розмірі 1378 грн.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Охтирський міськрайонний суд Сумської області протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови складено 13 травня 2016року.

Суддя

Охтирського міськрайонного суду

Сумської області Н.В.Мовчан