Постанова № 57694923, 12.05.2016, Хаджибейський районний суд міста Одеси (до 25.04.2025 - Малиновський районний суд м. Одеси)

Дата ухвалення
12.05.2016
Номер справи
521/3778/16-а
Номер документу
57694923
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №521/3778/16-а

Номер провадження №2а/521/135/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 травня 2016 року м. Одеса

Малиновський районний суд міста Одеси у складі:

головуючого судді - Жуган Л.В.

при секретарі судового засідання - Іськовій В.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу адміністративної юрисдикції за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України у Малиновському районі м. Одеси про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, -

В С Т А Н О В И В :

До Малиновського районного суду м. Одеси 18.02.2016 року звернулась позивач ОСОБА_2 із адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України у Малиновському районі м. Одеси про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії.

Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач зазначає, що з 07.03.2011 року вона отримує пенсію в Управлінні Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси, яка призначена їй згідно Закону України «Про державну службу».

Позивач вказує, що зверталась до відповідача з довідкою №7 від 26.01.2016 року про складові заробітної плати, в яких зазначені інші виплати, які не були включені в заробітну плату для призначення пенсії.

На її заяву 10.02.2016 року отримала відповідь №27/Ш-1,28/Ш-1 про відмову включити «інші виплати» суми матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, індексацію, компенсацію за невикористану відпустку, премію до державних, професійних свят та ювілейних дат, в розрахунок пенсії.

Вважаючи таку відмову протиправною, позивач просить суд: визнати неправомірною відмову Управління Пенсійного фонду України у Малиновському районі м. Одеси, врахувати при розрахунку їй пенсії «інші виплати» матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, індексацію; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси здійснити перерахунок її пенсії з 01.08.2015 року в розмірі 80% від суми заробітної плати державного службовця, в редакції ст. 37 Закону України «Про державну службу» на час призначення пенсії, не змінюючи місяць індексації, з урахуванням всіх складових, на які нараховувався єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в тому числі «інші виплати» матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації.

Представник позивача ОСОБА_2 за ордером та витягом з договору про надання правової допомоги - ОСОБА_3, в судовому засіданні позовні вимоги підтримала, просила суд їх задовольнити в повному обсязі.

Представники УПФУ в Малиновському районі м. Одеси за довіреностями - Лушнікова О.І. та Шарафутдінова А.А., в судовому засіданні подали письмові заперечення, в яких зазначено, що застосування при обчисленні пенсії позивачу «інших виплат» за наданими позивачем довідками діючим пенсійним законодавством не передбачено, тому просили суд відмовити у задоволенні позовних вимог.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення учасників судового процесу, надавши оцінку поданим доказам, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню, з наступних підстав.

В судовому засіданні встановлено, що позивач ОСОБА_2 з 07.03.2011 року перебуває на обліку в УПФ України в Малиновському районі м. Одеси та отримує пенсію за віком, яка призначена за Законом України «Про державну службу».

При розрахунку пенсії УПФ України в Малиновському районі м. Одеси не було враховано частину заробітної плати, яка визначена ОСОБА_2. як «інші виплати», на які нараховані та з яких утримані страхові внески до Пенсійного фонду України.

Для уточнення розміру «інших виплат», які повинні були бути враховані при призначенні пенсії, позивач звернулася до Виконавчого комітету Одеської міської ради та отримала довідку №7 від 26.01.2016 року про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед звернення за пенсією), на які нараховані та утримані страхові внески до Пенсійного фонду України, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».

Після чого, позивач 29.01.2016 року звернулася до УПФ України в Малиновському районі м. Одеси із заявою та документами про перерахунок їй пенсії з врахуванням всіх складових заробітної плати.

Проте, УПФ України в Малиновському районі м. Одеси листом №27/Ш-1,28/Ш-1 від 10.02.2016 року відмовило ОСОБА_2 в перерахунку пенсії, у зв'язку з тим, що відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213 з 01.06.2015 скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу», тому з 01.06.2015 року раніше призначені пенсії не перераховуються.

Суд вважає, що така відмова УПФ України в Малиновському районі м. Одеси не ґрунтується на вимогах закону, з наступних підстав.

Так, за змістом ст. 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 % від заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Частиною 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

В ст. 2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація, входила до системи оплати праці державного службовця.

Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань згідно Постанови Кабінету Міністрів України № 268 від 09.03.2006 року «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів».

Окрім того, ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до ч. 1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Згідно зі ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

З аналізу положень ст. 37 Закону України «Про державну службу», ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», вбачається, що суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема матеріальна допомога, включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії.

Таку правову позицію також викладено в постановах Верховного Суду України від 04.03.2014 року, які відповідно до ч. 1 ст. 244-2 КАС України є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.

В зазначених постановах Верховний Суд України також зазначив, що надбавка за вислугу років, надбавка за спеціальне звання, матеріальна допомога на оздоровлення та допомога на вирішення соціально-побутових питань, сума індексації заробітної плати, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії, оскільки перевага має надаватись спеціальним нормам, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, - ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», а не таким, які щодо спірних відносин є загальними (ст.ст. 33, 37 Закону України «Про державну службу» та ст. 2 Закону України «Про оплату праці».

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що відмова відповідача в перерахунку пенсії ОСОБА_2 з урахуванням при розрахунку її пенсії інших видів виплат (матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація), на які нараховані та з яких утримані страхові внески до Пенсійного фонду України за останні 24 календарних місяці її роботи перед зверненням за призначенням пенсії - є неправомірною.

Частиною 2 ст. 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Таким чином, позовні вимоги стосовно перерахунку та виплати призначеної ОСОБА_2 пенсії, з урахуванням інших видів виплат, на які нараховані і з яких утримані страхові внески до Пенсійного Фонду України за останні 24 календарні місяці її роботи, підлягають задоволенню з 01.08.2015 року.

Оскільки обов'язок по здійсненню перерахунку належних до виплати позивачу грошових сум покладено на УПФУ в Малиновському районі м. Одеси, у зв'язку із чим суд не може виконувати обов'язки суб'єкта владних повноважень щодо проведення розрахунків суми заборгованості, а може лише покласти обов'язок на відповідача провести перерахунок, нарахування та виплату належних сум відповідно до закону.

При таких обставинах, суд зобов'язує Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_2 пенсії з 01.08.2015 року, з урахуванням інших видів виплат, на які нараховані і з яких утримані страхові внески до Пенсійного Фонду України за останні 24 календарні місяці її роботи та здійснити виплату по перерахунку пенсії, з урахуванням здійснених виплат.

Керуючись ст.ст. 11, 12, 71, 86, 99, 100, 128, 159-163 КАС України, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України у Малиновському районі м. Одеси про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії - задовольнити.

Визнати неправомірною відмову Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси щодо перерахунку призначеної ОСОБА_2 пенсії з 01.08.2015 року, з врахуванням інших видів виплат, на які нараховані та з яких утримані страхові внески (матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація).

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_2 пенсії з 01.08.2015 року, у розмірі 80% від суми заробітної плати державного службовця, в редакції, ст. 37 Закону України «Про державну службу» (чинної на час призначення пенсії) з врахуванням інших видів виплат, на які нараховані і з яких утримані страхові внески, - з 01.08.2015 року та з цього ж періоду здійснити виплату по перерахунку пенсії, з урахуванням здійснених виплат.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського адміністративного апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10-ти днів з дня її проголошення.

Головуючий: Л.В. Жуган