243/3303/16-а
2-а/243/74/2016
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 травня 2016 року м. Слов'янськ
приміщення суду за адресою: м. Слов'янськ, вул. Добровольського, 2
Слов'янський міськрайонний суд в складі:
головуючого судді Сидоренко І.О.,
при секретарі судового засідання Рудь Т.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі № 8 Слов'янського міськрайонного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним рішення та зобов'язання до вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
До Слов'янського міськрайонного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним рішення та зобов'язання до вчинити певні дії. Дана позовна заява мотивована тим, що з 14 лютого 2011 року позивач перебуває на обліку в Слов'янському об'єднаному управлінні Пенсійного Фонду України Донецької області та згідно із Законом України «Про державну службу» від 16.12.1993р № 3723-ХІІ їй призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».
Позивач працювала у Слов'янському міському центрі зайнятості на посаді державного службовця та має стаж роботи на державній службі на час виходу на пенсію понад 19 років; на час виходу на пенсію відсоток нарахування її пенсії від заробітної плати складав 89%.
На час оформлення позивачем пенсії Пенсійним Фондом України встановлена форма довідки про складові заробітної плати відповідно до Закону України «Про державну службу», якою передбачено, що матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація (графа «інші виплати») є складовими заробітної плати. При цьому чітко передбачено, що із усіх виплат, які вказані в цій довідці, нараховуються і сплачуються страхові внески. Але при призначені їй пенсії матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація не була врахована управлінням ПФУ в м. Слов'янську та Слов'янському районі до складу заробітної плати, з якої нараховується пенсія.
04 квітня 2016 року позивач звернулася до Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Донецької області з письмовою заявою про здійснення перерахунку призначеної їй пенсії по заробітку з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації і довідкою Слов'янського міського центру зайнятості нової форми про складові заробітної плати за № 05-17/824 від 01.04.2016 року, так як при призначенні пенсії вони не увійшли до складу заробітної плати, що значно вплинуло на розмір нарахованої їй пенсії.
Слов'янське об'єднане управління ПФУ Донецької області своїм рішенням № 41 від 08 квітня 2016 року відмовило позивачу у здійсненні перерахунку пенсії, з посиланням на те, що «винагорода за вислугу років, матеріальна допомога та індексація, як складові заробітної плати, згідно статті 33 Закону України «Про державну службу», не передбачені, тому не можуть бути враховані в заробіток, із якого обчислюється пенсія державного службовця».
Вважає, що відповідачем безпідставно відмовлено у здійсненні перерахунку призначеної їй пенсії державного службовця, з урахуванням нарахованих та виплачених сум грошової винагороди державному службовцю, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, та які є складовими фонду оплати праці, чим порушено її конституційні права на соціальний захист, гарантований державою. На теперішній час триває порушення її прав і законних інтересів, які мають бути поновлені шляхом зобов'язання відповідача скасувати своє рішення та здійснити перерахунок пенсії.
За змістом статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3 723-XII (в редакції закону, яка діяла на момент призначення позивачу пенсії), пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Відповідно до статті 33 цього Закону: частина 2: - заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок; частини 6 та 7: - державним службовцям можуть встановлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Постановою КМУ № 212 від 24 лютого 2003 року «Про затвердження Порядку видачі грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків» (чинною на час оформлення пенсії та звільнення з роботи), передбачено наступне: грошова допомога видається у межах асигнувань на оплату праці, передбачених у державному бюджеті для відповідних органів державної влади (пункт 3); сума грошової винагороди включається до фонду оплати праці та відповідно до законодавства враховується під час визначення бази (об'єкта) для оподаткування, для нарахування страхових внесків до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування та збору до Пенсійного фонду (пункт 4).
04 лютого 2003 року набув чинності Закон України від 16 січня 2003 року № 423-ІУ «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу», яким внесено зміни до зазначеного Закону та доповнено його статтею 37-1, та визначено порядок і умови перерахунку пенсії державним службовцям.
Зокрема, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій (норма чинна на час оформлення позивачем пенсії).
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Відповідно до статті 3 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» - на Кабінет Міністрів України було покладено обов'язок у тримісячний термін привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом.
Згідно з пунктом 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 р. № 865 (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління), після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432 -IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу», заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсію призначено з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: 1. Пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержану заробітну плату на момент перерахунку; 2. Іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючій державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України (для службовців Національного банку України у розмірах, установлених його Правлінням) на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії; надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, за почесне звання «заслужений», за роботу з таємними документами, залежно від ступеня таємності інформації, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук - враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі; премія, крім премій, зазначених у другому реченні цього абзацу, та інші надбавки враховуються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Статтею 2 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 року №108/95-ВР, визначено структуру заробітної плати, яка складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Згідно ч. 2 статті 2 цього Закону додаткова заробітна плата визначена як винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантії і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.
Аналогічні положення містяться в Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 № 5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27.01.2004 за № 114/8713, якою конкретизовано кожен вид виплати, що є складовою заробітної плати: так, згідно з підпунктом 2.3.3 пункту 2 Інструкції матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом), входить до складу фонду оплати праці, як інші заохочувальні та компенсаційні виплати; згідно з підпунктом 2.2.7 пункту 2 Інструкції до складу фонду додаткової заробітної плати входить індексація заробітної плати, яка здійснюється на підставі Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078; згідно з пунктом 2.3. до інших заохочувальних та компенсаційних виплат належить грошова винагорода державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати завжди входили до системи оплати праці державного службовця.
Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-ІУ не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії.
Із змісту статті 40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.
Отже, чинне законодавство як загальне, так і спеціальне, відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому, надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога, індексація, грошова винагорода державним службовцям належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.
Всі перераховані вище виплати запроваджено до мого звільнення і я отримувала їх в період роботи, з кожної виплати, як складової фонду оплати праці, справлявся збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Таким чином, відповідно до вказаних нормативних актів пенсія позивача повинна обчислюватись із заробітної плати, яку вона фактично отримувала, в тому числі з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Саме ці виплати законодавець відніс до «інших заохочувальних та компенсаційних виплат» у структурі заробітної плати, що передбачено ст.2 ЗУ «Про оплату праці».
Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.10.2008 року № 19-11 «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 04.12.2008 року за № 1 161/15852, передбачено обов'язкові реквізити довідки про заробітну плату, в тому числі встановлено деякі складові заробітної плати, які враховуються під час призначення (перерахунку) пенсії.
Зазначеною формою Довідки про заробітну плату Відповідач фактично позбавив можливості включити до заробітної плати всі її складові та обмежив розмір заробітної плати, з якої розраховувалася пенсія державному службовцю. І тільки у 2011 році судова влада України зобов'язала відповідача скасувати цю форму Довідки та запровадити нову форму, яка містила всі складові заробітної плати державного службовця.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 р. № 5-1 «Про виконання рішення окружного адміністративного суду м. Києва по справі № 2а-475 3/2670» затверджено нову форму довідки про складові заробітної плати, яка подається для призначення пенсії, відповідно до Закону України «Про державну службу», якою передбачено, що матеріальна допомога на оздоровлення і допомога для вирішення соціально-побутових питань, грошова винагорода державним службовцям (графа «інші виплати») є складовими заробітної плати. При цьому чітко передбачено, що із усіх виплат, які вказані в цій довідці, і нараховуються і сплачуються страхові внески.
Статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року № 1788-ХП врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до ч. 1 ст. 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» від 26.06.1997 року № 400/97/ВР (зі змінами та доповненнями) нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Згідно з Законом України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» №400/97-ВР від 26.06.1997 року (з наступними змінами) для працівників неприбуткових організацій-державних службовців або тих, хто займає посади, робота на яких зараховується до трудового стажу, що дає право на одержання пенсії, відповідно до Законів України «Про державну службу» та ін., встановлено особливу шкалу відрахувань. Розміри відрахування до Пенсійного фонду державним службовцям встановлено від сукупного оподаткованого доходу у розмірі 5 відсотків (ст. 1 п. 9 та ст. 4).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-ІУ визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії.
Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких, згідно з цим Законом, були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески, а після набрання чинності Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до Закону; суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом України в постановах від 20.02.2012 року (справа № 21-430а11), від 14.05.2013 року (справа № 21-125а13) та від 28.05.2013 року (справа № 21-97а13).
Враховуючи вищенаведене, позивач вважає, що рішення Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області № 41 від 08 квітня 2016 року щодо відмови у здійсненні перерахунку призначеної мені пенсії державного службовця, з урахуванням додаткових виплат, передбачених системою оплати праці державних службовців, а саме - індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань - є протиправним, та таким що підлягає негайному скасуванню.
У відповідності до ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Заяву про перерахунок пенсії позивачем подано 04.04.2016 року, тому право на перерахунок пенсії з урахуванням довідки про складові заробітної плати № 05- 17/824, виданої Слов'янським міським центром зайнятості, у неї виникає з 01.04.2016 року.
Але, враховуючи умови призначення пенсії із заробітної плати з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати державному службовцю, а також Постановою правління Пенсійного Фонду від 14.02.2011 року № 5-1 було затверджено нову форму довідки про складові заробітної плати, тому вважає, що право на перерахунок їй пенсії за довідками у неї виникає з 14.02.2011 року.
Управлінням Пенсійного фонду у місті Слов'янськ та Слов'янському районі було порушено її права на соціальний захист. Правління Пенсійного Фонду своєю постановою № 5-1 від 14.02.2011 року визнало помилковість обмежених показників заробітної плати (її складових), які було включено до форми довідки про заробітну платню, за якою позивачу розраховано пенсію державного службовця. Тому вважаю, що помилка повинна бути виправлена і пенсія перерахована.
Відповідно до ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок, щодо доказування правомірності свого рішення, покладається на відповідача , якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Просить суд визнати протиправним Рішення Слов'янського об'єднаного управління пенсійного фонду України Донецької області від 08 квітня 2016 року № 41 про відмову врахувати при перерахунку пенсії за віком державного службовця ОСОБА_1 суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, які зазначені у довідці Слов'янського міського центру зайнятості № 05-17/824 від 01.04.2016 року, та враховуються при розрахунку пенсії, оскільки входять до системи оплати праці державних службовців і є складовою фонду оплати праці, та з яких своєчасно у повному обсязі сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та зобов'язати Слов'янське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Донецької області здійснити з 14.02.2011 року перерахунок та виплату пенсії за віком державного службовця ОСОБА_1, призначеної з урахуванням усіх виплат, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування - в розмірі 89 % від сукупного оподаткованого доходу, в том числі сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, які є складовими фонду оплати праці та з яких своєчасно в повному обсязі сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідачем - Слов'янським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області - надано суду заперечення, яке мотивовано наступним. Позивач ОСОБА_1 звернулася до Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області із заявою № 1616 від 04.04.2016 р. про перерахунок по заробітку та для перерахунку надала довідку про сими індексації, грошової винагороди за сумлінну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків, матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань за період з 01.02.2009 року по 31.01.2011 року № 05-17/842 від 01.04.2016 року. ОСОБА_1 призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» № 3723-XII від 16 грудня 1993 року з 14 лютого 2011 року.
Згідно статті 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 89 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Частиною 2 статті 33 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року чітко визначено складову заробітної плати державних службовців, а саме - посадовий оклад, премія, доплата за ранг, надбавка за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Відповідно до частини 6 ст. 33 Закону України «Про державну службу» державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Матеріальна допомога - це одноразова виплата, що не є складовою частиною заробітної плати і не зараховується до інших надбавок, передбачених статтею 33 Закону України «Про державну службу». Тому зазначена виплата не включається до заробітку, що враховується при обчисленні пенсії державним службовцям.
На теперішній час, ані матеріальна допомога на оздоровлення, ані індексація заробітної плати чинним законодавством та безпосередньо статтею 33 Закону України «Про державну службу» як складові заробітної плати не передбачені.
Стосовно грошової винагороди за сумлінну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків включеної до довідки № 05-17/824 від 01.04.2016 року, то згідно постанови правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року № 15-1 та ст. 33 ЗУ «Про державну службу» її не передбачено.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Саме тому, рішення про відмову у перерахунку пенсії по заробітку № 41 від 08.04.2016 р. винесено правомірно та на законних підставах, керуючись чинним законодавством, тобто - обґрунтовано.
Окрім того, в позовній заяві ОСОБА_1 просить суд зобов'язати управління здійснити перерахунок пенсії з 14.02.2011 року. Проте, відповідно до частини 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у разі виникнення права на підвищення пенсії перерахунок призначеної пенсії, здійснюється з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. Аналогічних висновків дійшли у своїх рішеннях Донецький апеляційний адміністративний суд (справа № 243/262/15-а від 24.03.2015), Слов'янський міськрайонний суд (справа № 243/2763/15-а від 16.04.2015).
Отже, вимоги позивача щодо здійснення перерахунку з 14 лютого 2011 року є необґрунтованими та не відповідають нормам чинного законодавства, а отже - не підлягають задоволенню.
Крім того, при винесенні рішення щодо стягнення з відповідача судового збору Слов'янське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області звертає увагу суду на наступне:
По-перше, кошти Пенсійного фонду України формуються за рахунок страхових внесків та використовуються лише на чітко визначені цілі, а саме виплату пенсій, надання соціальних послуг, оплату послуг з виплати та доставки пенсій тощо.
Відповідно до ч. 2 ст. 73 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058 використання коштів Пенсійного фонду на цілі, не передбачені цим Законом заборонено.
По-друге, відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Ураховуючи вищевикладене та керуючись Кодексом адміністративного судочинства України, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р. № 1058-ІV, Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління ПФУ №22-1 від 25.11.2005 року, Закону України «Про державну службу», Слов'янське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області, просить суд у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити в повному обсязі.
В судове засідання позивач ОСОБА_1 не з'явилася, до наданої суду заяви просила розглянути справу без її участі, на задоволення позовних вимог наполягає в повному обсязі.
Представник відповідача Удалих І.С., що діє на підставі Довіреності № 1999/10 від 04.02.2016 року, відповідно до наданої суду заяви, просив розглянути справу без його участі.
Розгляд справи здійснювався у порядку письмового провадження з врахуванням приписів частини 6 статті 128, з огляду на те, що жодна з осіб, яки беруть участь у справі не прибула у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомленні про дату, час і місце судового засідання.
Проаналізувавши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним рішення та зобов'язання до вчинити певні дії підлягають задоволенню частково з наступних підстав.
Згідно з частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Слов'янському об'єднаному Управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримує пенсію державного службовця, за віком призначену відповідно до Закону України «Про державну службу» № 3723 -XII від 16 грудня 1993 року з 14 лютого 2011 року, однак без урахування відповідачем нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань, а також індексації заробітної плати.
04.04.2016 року позивач ОСОБА_1 звернулася до Слов'янського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області із заявою про перерахунок пенсії та надала Довідку № 05-17/824 від 01 квітня 2016 року.
За результатами розгляду зазначеної Заяви, відповідач своїм Рішенням № 41 від 08 квітня 2016 року про відмову в перерахунку пенсії по заробітку, відмовив ОСОБА_1 в перерахунку пенсії, зазначивши, що частиною 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII від 16 грудня 1993 року чітко визначено складову заробітної плати державних службовців, а саме - посадовий оклад, премія, доплата за ранг, надбавка за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Такі види виплат, як індексація, матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, як складові заробітної плати згідно ст. 33 цього Закону, не передбачені, а тому не можуть бути враховані в заробіток, із якого обчислюється пенсія державного службовця, тому позивач не має права на перерахунок пенсії по заробітній платі з урахуванням вищезазначених сум доплат.
При вирішенні спору суд виходить з правової позиції Верховного Суду України, викладеній в Постанові від 16 вересня 2014 року у справі 21-314а14. Згідно ст. 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України висновок щодо застосування норм права, викладений у Постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.
Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу), передбачено, що на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95ВР «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану роботу.
Згідно зі статтею 2 Закону України «Про оплату праці» № 108/95 структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям, встановлені Законом України «Про державну службу».
Відповідно до статті 33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років н державній службі та інших надбавок. При цьому саме на Кабінет Міністрів України покладається регулювання питань оплати праці державних службовців, встановлення розмірів посадових окладів, надбавок, доплат, матеріальної допомоги.
Статтею 33 Закону України «Про державну службу» визначено умови оплати праці державних службовців, а не умови їх пенсійного забезпечення.
Тому, якщо державний службовець отримував винагороду чи надбавку у розмірі 30 % до посадового окладу з урахуванням доплати за ранг (спеціальне звання), то визначений розмір цієї винагороди (надбавки) враховується і при обчисленні пенсії. Частина 5 цієї статті визначає розміри надбавки за вислугу років. Відповідно до положень частини 7 зазначеної статті, умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Такий висновок відповідає положенням п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31 травня 2000 року «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», яким встановлено, що посадовий оклад, надбавка за ранг, або кваліфікаційні вимоги класний чин або спеціальні звання, вислугу років при призначенні пенсії відповідно до Законів, зазначених у пункті 1 цієї Постанови (посилання на Закон України «Про державну службу»), враховуються в розмірах, що виплачуються на день звільнення з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії.
Сума грошової винагороди включається до фонду оплати праці та відповідно до законодавства враховується під час визначення бази (об'єкта) для оподаткування, для нарахування страхових внесків до Фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування та збору до Пенсійного Фонду.
Таким чином, аналіз наведених вище положень діючого в цій сфері законодавства, дає підстави для висновку, що і матеріальна допомога на оздоровлення та соціально-побутові потреби, а також індексація заробітної плати, входять до системи оплати праці державного службовця.
Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії. Із змісту статті 40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.
Проте, слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження, а саме з виплат державним службовцям як допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, а також премії та надбавки, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Отже, суд доходить до висновку, що усі інші виплати (винагорода за вислугу років, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація), які виплачувались позивачу, є частиною заробітної плати державного службовця та виплачуються за рахунок та у межах фонду оплати праці, а також враховуються при обчисленні середнього заробітку, що зберігається за посадовою особою відповідно до законодавства, на них нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а тому повинні враховуватися при обчисленні розміру пенсії державного службовця у розмірах, що виплачуються на день звільнення посадової особи з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії, у даному випадку пенсію державного службовця.
Крім того, частиною 1 статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Відповідно до Довідки № 05-17/824 від 01 квітня 2016 року, виданої на ім'я ОСОБА_1 Слов'янським міським центром зайнятості, сума індексації, грошова винагорода за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків, матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, сума інших виплат за період з 01.02.2009 року по 31.01.2011 року склали 60234,02 грн. На всі виплати, включені у довідку, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно статті 41 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058 - IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються : суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески: суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31 травня 2000 року встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням з пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. Середньомісячна сума зазначених виплат за 24 або 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно на 24 або на 60.
Пунктом 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 (із змінами і доповненнями) передбачено, що особи, які вийшли на пенсію згідно Закону України «Про державну службу» № 3723-XII мають право на перерахунок пенсій, але лише за умови підвищення заробітної плати державним службовцям після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432 -IV «Про внесення змін до Закону «Про державну службу».
Постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2003 року №581 встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432 -IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу» визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому, премія та інші надбавки враховуються в середніх розмірах стосовно визначених законодавством таких виплат у відповідному державному органі, з якого особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично їй встановлені.
Відповідно до пункту 2 Постанови Правління Пенсійного Фонду України від 14 лютого 2011 року № 5-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18 лютого 2011 року № 210/18948, затверджено форму довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».
На підставі наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Аналогічну правову позицію викладено в Постанові Верховного суду України від 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а11.
Таким чином, суд доходить до висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально - побутових питань, а також індексація заробітної плати, на які нараховувався збір на державне пенсійне страхування, включається до складу заробітної плати державного службовця, враховується при обчисленні розміру його пенсій, оскільки перевага повинна надаватися не положенням Законів України «Про державну службу» та «Про оплату праці», які щодо спірних питань є загальними, а спеціальним нормам, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії за наведених обставин - ст.41 Закону України «Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», а тому має право на включення матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань та індексації заробітної плати при обчисленні призначеної пенсії.
Статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Отже, за таких обставин, суд вважає протиправною відмову Пенсійного Фонду України здійснити перерахунок пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, а також індексації заробітної плати, у відповідності з Довідкою № 05-17/824 від 01 квітня 2016 року, виданою Слов'янським міським центром зайнятості, з урахуванням проведених раніше виплат.
Що стосується періоду, з якого ОСОБА_1 необхідно провести перерахунок пенсії, суд зазначає наступне.
Оскільки ОСОБА_1 звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії 04 квітня 2016 року, то відповідно до вимог частини 4 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно до якої перерахунок призначеної пенсії, у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа підлягає задоволенню з 01 квітня 2016 року.
Отже, в даному випадку, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню з 01 квітня 2016 року.
Відповідно до вимог частини 1 ст. 94 КАС України «Якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України». При зверненні до суду позивачем за подання адміністративного позову сплачено судовий збір в розмірі 551 грн. 20 коп., що підтверджується Квитанцією про сплату судового збору. Тобто сума судового збору, яка підлягає поверненню становить 551 грн. 20 коп.
Керуючись вимогами ст.ст. 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 100, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України «Про державну службу», Законом України «Про пенсійне забезпечення», Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним рішення та зобов'язання до вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним Рішення Слов'янського об'єднаного управління пенсійного фонду України Донецької області від 08 квітня 2016 року № 41 про відмову врахувати при перерахунку пенсії за віком державного службовця ОСОБА_1 суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, які зазначені у довідці Слов'янського міського центру зайнятості № 05-17/824 від 01.04.2016 року.
Зобов'язати Слов'янське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Донецької області з 01 квітня 2016 року здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком державного службовця ОСОБА_1, призначеної з урахуванням усіх виплат, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування - в розмірі 89 % від сукупного оподаткованого доходу, в том числі сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, які є складовими фонду оплати праці та з яких своєчасно в повному обсязі сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Стягнути з Слов'янського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області, ЄДРПОУ 37803258, на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, яка зареєстрована та проживає за адресою АДРЕСА_1, судовий збір в розмірі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) грн. 20 коп.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийнятті постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Слов'янського
міськрайонного суду І О.Сидоренко