Справа № 345/1502/16-а
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12.05.2016 року м. Калуш
Суддя Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області Бердан Н.В., розглянувши в порядку письмового провадження в місті Калуші справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Калуського об»єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок призначеної пенсії у зв»язку із підвищенням заробітної плати
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з вказаним позовом. Свої вимоги обґрунтовує тим, що з 15.03.1994р. працював на прокурорсько-слідчих посадах в органах прокуратури Івано-Франківської області. 23 грудня 2009 року йому призначено пенсію за вислугою років на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції, яка діяла на час призначення пенсії, а саме від 12.07.2001 року) у розмірі 90% від суми місячного заробітку. 09.04.2013р. позивач подав заяву до органів пенсійного фонду про проведення перерахунку призначеної пенсії в зв»язку зі збільшенням посадових окладів працівників прокуратури. Управління ПФУ в м.Калуші та Калуському районі йому було проведено перерахунок пенсії, однак в розмірі 80відсотків із заробітку, зазначеного у довідці прокуратури. Вважаючи даний перерахунок неправильним, позивач звернувся до суду про зобов»язання УПФУ здійснити перерахунок пенсії у розмірі 90% від місячної заробітної плати. Постановою Калуського міськрайонного суду від 14.03.2014р. позов ОСОБА_1 був задоволено, зобов»язано УПФУ в м.Калуші та Калуському районі провести перерахунок основного розміру призначеної пенсії за вислугу років у зв»язку із підвищенням заробітної плати відповідно до вимог ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ в розмірі 90 відсотків від суми місячного заробітку. Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 30.04.2014р. вказану постанову суду залишено без змін.
Зазначає, що після призначення пенсії за вислугу років він продовжував працювати на прокурорських посадах прокуратури Івано-Франківської області. 30.03.2015р він був звільнений згідно наказу прокурора Івано-Франківської області №257к за власним бажанням у зв'язку з виходом на пенсію.
05.04.2016 року він звернувся Калуського об»єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області з заявою про перерахунок вже призначеної пенсії, долучивши довідку прокуратури Івано-Франківської області №18-249 вих - 16 від 04.04.2016 у зв»язку із збільшенням посадових окладів. Позивач посилається, на те, що листом від 07.04.2016 року відповідач відмовив у проведенні перерахунку пенсії за вислугою років зазначивши, що відповідно до п.5 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015р. №213-V-ІІІ - з 01.06.2015р. скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про прокуратуру», а також послався на те, що відповідно до цього Закону не проводяться перерахунки особам, яким призначено пенсію відповідно до Закону України «Про прокуратуру».
Позивач вважає такі дії відповідача про відмову в перерахунку йому пенсії протиправними і такими, що порушують його конституційні соціальні права на пенсійне забезпечення. Тому просить визнати протиправними дії Калуського об»єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років у зв»язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури, а також зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років у зв»язку з підвищенням заробітної плати відповідності до Постанови КМУ №1013 від 09.12.2015р. та ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХП в розмірі 90 відсотків від суми місячної заробітної плати з урахуванням довідки прокуратури Івано-Франківської області № 18-249 вих-16 від 04.04.2016 року без обмеження граничного розміру пенсії, з подальшою виплатою пенсії у розмірі встановленому після її перерахунку та виплатити з 01.12.2015 року різницю між фактично отриманою за перерахованою пенсією та стягнути з відповідача на його користь понесені судові витрати в розмірі 551,20 грн.
Позивач подав заяву, в якій просить позов задоволити із наведених у ньому підстав, справу слухати у його відсутності.
Представник відповідача у судове засідання подав письмове заперечення, в якому зазначив, що позивачу призначена пенсія з 25.11.2009р. та виплачується з розрахунку 90% від заробітної плати, що становить 6747,17 грн. 05.04.2016 ОСОБА_1 звернувся до управління із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки №18-249 вих- 16 від 04.04.2016р. Листом від 07.04.2016р. йому було відмовлено у перерахунку пенсії. Посилається на те, що підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють ч.13,18 ст.50-1 ЗУ «Про прокуратуру», положення яких щодо перерахунку пенсії у зв»Язку із прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» №3668-VІ від 08.07.2011р ( набрав законної сили 01.10.2011р.) змін не зазнали. Отже при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватись норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом №3668-VІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Вважає, що на момент звернення позивача із заявою про проведення перерахунку набула чинності та діяла ст..50-1 ЗУ «Про прокуратуру» в редакції із змінами, внесеними ЗУ «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» №76-VІІ від 28.12.2014р., в той час як позивач свою вимогу щодо проведення перерахунку обґрунтовує на підставі редакції ст.50-1 ЗУ «Про прокуратуру», яка на час звернення із заявою про перерахунок втратила чинність. Просить в задоволенні позову відмовити повністю.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги частково обґрунтовані та підлягають до часткового задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером, перебуває на обліку в Калуському об»єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та отримує з 25.11.2009 року пенсію за вислугу років, яка призначена відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ (в редакції, яка діяла на час призначення пенсії, а саме від 12.07.2001 року) у розмірі 90% від суми місячної заробітної плати.
Після призначення пенсії позивач продовжував працювати на прокурорських посадах прокуратури Івано-Франківської області.
30.03.2015 р позивач був звільнений з роботи в органах прокуратури України (з посади заступника начальника відділу за додержанням законів органами ВС при провадженні дізнання та досудового слідства) згідно наказу прокурора Івано-Франківської області №257к від 30.03.2015р. за власним бажанням у зв'язку з виходом на пенсію.
05.04.2016 року позивач звернувся до Калуського об»єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із заявою про здійснення перерахунку раніше призначеної пенсії за вислугу років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції на час призначення пенсії) та відповідно до постанови КМУ від 09.12.2015р. №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» /а.с.9/ та надав довідку прокуратури Івано-Франківської області № 18-249 вих-16 від 04.04.2016р. про заробітну плату (а.с.10).
Листом Калуським об»єднаним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області № 156/к-15 від 07.04.2016 року позивачу відмовлено у проведенні перерахунку пенсії за вислугою років, зазначивши, що відповідно до п.5 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015р. №213-V-ІІІ - з 01.06.2015р. скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про прокуратуру», а також послався на те, що відповідно до цього Закону не проводяться перерахунки особам, яким призначено пенсію відповідно до Закону України «Про прокуратуру» (а.с.11).
Суд вважає, що у діях відповідача при прийнятті рішення мають місце порушення вимог Конституції України, та законодавства України про пенсійне забезпечення та загальнообов'язкове пенсійне страхування, Закону України «Про прокуратуру».
Зокрема, відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до вимог п. 5 ч. 1 ст. 16 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014, який набрав чинності та вступив в дію з 15 липня 2016 року гарантії незалежності прокурора забезпечуються належним матеріальним, соціальним та пенсійним забезпеченням.
Частиною 5 цієї статті передбачено, що органи державної влади, органи місцевого самоврядування, інші державні органи, їх посадові та службові особи, а також фізичні та юридичні особи і їх об'єднання зобов'язані поважати незалежність прокурора та спрямуватися від здійснення у будь-якій формі впливу на прокурора з метою перешкоджання виконанню службових обов'язків або прийняття ним незаконного рішення.
Однією з конституційних гарантій прав і свобод людини і громадянина є недопущення їх скасування.
Згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Крім того, відповідно до ст.ст. 22 та 64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі і Законом України "Про прокуратуру") є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.
Тому звуження та обмеження змісту й обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів відповідно до ст. 22 Конституції України не допускається.
Згідно частини 1 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції Закону України № 2663-ІІІ від 12.07.2001р. "Про внесення змін до Закону України "Про прокуратуру", за правилами якої було призначено пенсію за вислугою років, передбачено, що прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Частиною 13 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції від 12.07. 2001р.) встановлено, що обчислення (перерахунок) пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Згідно з частиною 17 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції від 12.07. 2001р.) призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку із збільшенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більше як за 12 місяців. Перерахунок пенсії проводиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати що існували на день його звільнення з роботи.
На підставі частини 18 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» норми цієї статті поширюються також на пенсіонерів з числа працівників прокуратури, яким до набрання чинності цим Законом призначена пенсія за віком, за вислугою років або за інвалідністю безпосередньо з прокурорсько-слідчих посад і посад у науково-навчальних закладах, незалежно від часу виходу на пенсію, за умови наявності у них стажу роботи, передбаченого цією статтею.
01 жовтня 2011р. частину 1 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» було замінено двома частинами відповідно до п.п. 4 п. 2розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 08.07.2011р. № 3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи».
Судом встановлено, що позивач звертався до суду із адміністративним позовом про зобов»язання УПФУ здійснити перерахунок уже призначеної\ пенсії у розмірі 90% від місячної заробітної плати. Так, постановою Калуського міськрайонного суду від 14.03.2014р. позов ОСОБА_1 задоволено та визнано незаконним розпорядження № 161034 від 12.04.2013 року Управління пенсійного Фонду України в м. Калуші та Калуському районі про перерахунок пенсії ОСОБА_1, згідно якого перерахунок було проведено з розрахунку пенсії в розмірі 80% від заробітку; зобов'язано Управління пенсійного Фонду України в м. Калуші та Калуському районі зробити перерахунок пенсії ОСОБА_1, виходячи з розміру 90% від суми місячного заробітку з урахуванням поданої довідки про новий посадовий оклад починаючи з 01.07.2012 року. Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 30.04.2014р. вказану постанову суду залишено без змін. /а.с.13-19/.
Очевидним є, що змінами у статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру", які були внесені Законом України від 08.07.2011р. № 3668-VI встановлено новий порядок призначення та визначення розміру пенсії за вислугою років прокурорам та слідчим, яка призначається після 08 липня 2011р. та до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213 у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Закону України «Про прокуратуру».
У зв"язку з викладеним з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вишезазначеними законами, не призначаються.
Крім того ч. 20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-18 передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. На сьогодні в Україні така постанова відсутня в зв"язку з чим законодавчі підстави проведення перерахунків відсутні.
Відповідно до вищезазначеного, порядок виплати пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) працюючим пенсіонерам, встановлений цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким призначена пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) та які влаштувалися на роботу до набрання чинності цим Законом.
При цьому, суд вважає твердження відповідача, про відсутність правових підстав для проведення перерахунку пенсії позивача, з посиланням на п. 5 Прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015р. № 213-VІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», необґрунтованими тому, що він застосував нові положення до правовідносин, які виникли до набрання ними чинності.
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що відповідач повинен був перерахувати позивачу пенсію, відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції, яка діяла на час призначення пенсії, з розрахунку 90% від суми місячного (чинного) заробітку на час звільнення з роботи та виходу на пенсію згідно довідки прокуратури Івано-Франківської області № 18-249 вих-16 від 04.04.2016р., без обмеження граничного розміру пенсії. Оскільки позивач звернувся до Калуського об»єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із заявою про перерахунок пенсії 05.04.2016 р., тому перерахунок слід провести з 05.04.2016р. та виплатити різницю між фактично отриманою та перерахованою пенсією.
Частиною 1статті 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Оскільки позивач, на користь якого ухвалено судове рішення, не є суб'єктом владних повноважень, а відповідачем у цій справі є орган державної влади, у відповідності до ч. 1ст. 94 КАС України судові витрати на користь ОСОБА_1 підлягають стягненню з Державного бюджету України.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд вважає, що дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії позивачу є протиправними, а позовні вимоги є частково обґрунтованими та такими, що підлягають часткового задоволення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2,9,69-72,94,104,158-163,186 КАС України,рішенням Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року №8-рп/99, Законом України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ , суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до Калуського об»єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок призначеної пенсії у зв»язку із підвищенням заробітної плати задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Калуського об»єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років у зв»язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури.
Зобов'язати Калуське об»єднане управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років у відповідності до Постанови КМУ №1013 від 1013 від 09.12.2015р. та ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ в розмірі 90 відсотків від суми місячної заробітної плати згідно довідки прокуратури Івано-Франківської області № 18-249 вих-16 від 04.04.2016, без обмеження граничного розміру пенсії, починаючи з 05 квітня 2016 року та виплатити різницю між фактично отриманою та перерахованою пенсією.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 понесені судові витрати в розмірі 551,20 грн.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, але якщо апеляційна скарга не була подана в строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається через Калуський міськрайонний суду Івано-Франківської області протягом 10 днів з дня її проголошення, а у разі прийняття постанови в письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Суддя