№ 207/426/16-п
№ 3/207/119/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 травня 2016 року м. Дніпродзержинськ
Суддя Баглійського районного суду м. Дніпродзержинська Юрченко І.М., за участю прокурора Бай М.Г., розглянувши справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженки ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянки України, зареєстрована ІНФОРМАЦІЯ_3, пенсіонерка,
за ч.2 ст.172-7 КУпАП,
ВСТАНОВИВ:
Постановою голови Верховної Ради України ОСОБА_2, № 645-VІІІ від 17 липня 2015р. «Про призначення чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів у 2015», було призначено чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів на неділю, а саме на 25 жовтня 2015 року.
Постановою Центральної Виборчої комісії України № 230 від 06 вересня 2015 року на підставі ст.ст.11-13, п.9 ст.21 Закону України «Про Центральну виборчу комісію» було сформовано склад обласних, районних (крім районів в Автономній Республіці Крим), міських (міст обласного значення та міста Києва), районних у місті Києві виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення місцевих виборів.
У відповідності з п.7 ст.22 Закону України «Про місцеві вибори», міські територіальні виборчі комісії (у містах з районним поділом, крім міст Києва та Севастополя) формують склад районних у місті територіальних виборчих комісій не пізніше як за 42 дні до дня виборів. Подання до складу відповідних територіальних виборчих комісій можуть вносити міські організації політичних партій, зазначених у частині другій цієї статті. Такі подання вносяться не пізніше як за 45 днів до дня виборів, зокрема Постановою Дніпродзержинської міської виборчої комісії Дніпропетровської області № 16 від 22.09.2015, було затверджено сформований склад з керівними посадами (голова, заступник, секретар) районних у місті Дніпродзержинську та Карнаухівську селищну виборчі комісії, що здійснюють підготовку та проведення місцевих виборів. У відповідності з протоколом засідання Дніпродзержинської міської виборчої комісії Дніпропетровської області № 4 від 11 вересня 2015 року, керівний склад Карнаухівської селищної виборчі комісії міста Дніпродзержинська Дніпропетровської області складає: голова комісії - ОСОБА_1; заступник голови комісії - ОСОБА_3; секретар комісії - ОСОБА_4.
Карнаухівська селищна виборча комісія міста Дніпродзержинська Дніпропетровської області внесена до єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, як юридична особа - комунальна організація за ідентифікаційним кодом 33984293, засновником є Карнаухівська селищна рада (код ЄДРПОУ 04339563), відомості про органи управління юридичної особи - директор (голова комісії) ОСОБА_1, тобто, відповідно до ч. 2 ст. 81 Цивільного кодексу України, Карнаухівська селищна виборча комісія міста Дніпродзержинська Дніпропетровської області є юридичною особою публічного права, а голова комісії ОСОБА_1 - посадовою особою юридичної особи публічного права, згідно підпункту «а» п. 2 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», тобто субєктом відповідальності за корупційні правопорушення.
Згідно ст.20 Закону України «Про місцеві вибори», виборчі комісії з місцевих виборів є спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення відповідних місцевих виборів і забезпечувати додержання та однакове застосування законодавства України про місцеві вибори. Територіальна виборча комісія є постійно діючим колегіальним органом, що в межах своїх повноважень забезпечує організацію та проведення місцевих виборів. Територіальна виборча комісія є юридичною особою. Територіальна виборча комісія має власну печатку, зразок якої затверджується Центральною виборчою комісією.
П. 2 ст.27 Закону України «Про місцеві вибори» встановлено, що основною формою роботи виборчої комісії є засідання, яке скликається головою виборчої комісії, у разі його відсутності - заступником голови, а в разі відсутності голови та його заступника - секретарем комісії. п.13 вказаної статі закону зазначає, що виборча комісія складає акти та протоколи. Акт комісії засвідчує певний факт або певну подію, виявлені і визнані комісією. Протокол комісії встановлює підсумки певних дій, виконаних комісією. Акти і протоколи виборчої комісії за формами, затвердженими Центральною виборчою комісією складаються у випадках та у кількості примірників, встановлених цим Законом. Акт або протокол комісії підписується всіма присутніми на засіданні членами виборчої комісії, підписи яких скріплюються печаткою виборчої комісії.
Відповідно до ст.ст.3, 28 Закону України «Про запобігання корупції», посадові особи юридичних осіб публічного права зобов'язані:
- вживати заходів щодо недопущення виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів;
- повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналася чи повинна була дізнатися про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів безпосереднього керівника, а у випадку перебування особи на посаді, яка не передбачає наявності у неї безпосереднього керівника, або в колегіальному органі - інший визначений законом орган або колегіальний орган, під час виконання повноважень у якому виник конфлікт інтересів, відповідно;
- не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів;
- вжити заходів щодо врегулювання реального чи потенційного конфлікту інтересів.
Також, у відповідності до вимог п.1 ч.2 ст.35 Закону України «Про запобігання корупції», у разі виникнення реального чи потенційного конфлікту інтересів у особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, прирівняної до неї особи, яка входить до складу колегіального органу (комітету, комісії, колегії тощо), вона не має права брати участь у прийнятті рішення цим органом.
Разом з тим ОСОБА_1, порушуючи вимоги ст.28, п.1 ч.2 ст.35 передбачені Законом України «Про запобігання корупції», будучи посадовою особою юридичної особи публічного права та являючись, згідно п. п.«а» п.2 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією за наступних обставин.
Згідно п.11 ст.28 Закону України «Про місцеві вибори» та п.22, п.23 Постанови КМУ № 687 від 08.09.2015 членам виборчих комісій може бути нарахована та виплачена одноразова грошова винагорода лише один раз протягом виборчого процесу після встановлення підсумків голосування, за наявності загальної економії фонду оплати праці, передбаченого кошторисом видатків відповідної територіальної виборчої комісії, і виплачена тим членам комісії, що брали активну участь у її роботі, незалежно від того, на платній чи не на платній основі вони працюють у такій комісії. Одноразова грошова винагорода не є обов'язковою виплатою.
Розмір одноразової грошової винагороди членам виборчої комісії визначається на її засіданні за поданням голови виборчої комісії залежно від особистого внеску кожного члена комісії в її діяльність і не може перевищувати розміру місячної заробітної плати, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 28 липня 2004 р. № 966 "Про умови оплати праці членів виборчих комісій, комісій всеукраїнського референдуму", за посадами, які вони займають у відповідних виборчих комісіях.
На виконання ст.101 Закону України «Про місцеві вибори» Карнаухівською селищною виборчою комісією міста Дніпродзержинська Дніпропетровської області передано виборчу та іншу документацію до державного архіву Дніпропетровської області Дніпропетровської обласної державної адміністрації. На момент отримання документації з архіву встановлено, що виплата одноразової грошової винагороди членам виборчої комісії, в тому числі і голові ОСОБА_1 у розмірі 1147, 48грн. була здійснена на підставі наступних документів:
- протоколу засідання Карнаухівської селищної виборчої комісії міста Дніпродзержинська Дніпропетровської області № 7 від 25 жовтня 2015 року, в якому за питання виплати одноразової грошової винагороди брало участь 15 членів з 16, 15 проголосувало - «За», в тому числі і ОСОБА_1 «Проти» чи «Утримались» - немає;
- постанови Карнаухівської селищної виборчої комісії міста Дніпродзержинська Дніпропетровської області № 68 від 26 жовтня 2015 року «Про призначення одноразової грошової винагороди членам комісії та залученим особам»;
- розрахунково-платіжної відомості № 3 за жовтень 2015 року Карнаухівської селищної виборчої комісії міста Дніпродзержинська Дніпропетровської області, виданих за підписом ОСОБА_1
Згідно відповіді з Дніпродзержинської міської виборчої комісії Дніпропетровської області вих. № 18 від 11.02.2016 встановлено, що голова Карнаухівської селищної виборчої комісії у місті Дніпродзержинську Дніпропетровської області ОСОБА_1, письмово (або іншим способом) Дніпродзержинську міську виборчу комісію не повідомляла про маючий реальній конфлікт інтересів, при особистому голосуванні за прийняття рішення про призначення та виплати собі одноразової грошової винагороди.
Статтею 1 Закону України «Про запобігання корупції» визначено поняття реального конфлікту інтересів, зокрема, це суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи не вчинення дій під час виконання зазначених повноважень, зокрема в даному випадку реальний конфлікт інтересів полягає в тому, що приватний інтерес ОСОБА_1, у вигляді особистого голосування за прийняття рішення про призначення та виплату собі одноразової грошової винагороди, реально зіткнувся з її службовими повноваженнями з - моменту підписання протоколу засідання Карнаухівської селищної виборчої комісії міста Дніпродзержинська Дніпропетровської області № 7 від 25 жовтня 2015 року про надання одноразової грошової винагороди за жовтень 2015 року членам виборчої комісії і їй особисто.
Таким чином, ОСОБА_1, перебуваючи на посаді голови Карнаухівської селищної виборчої комісії у місті Дніпродзержинську Дніпропетровської області, являючись посадовою особою юридичної особи публічного права та, згідно п.п. «а» п.2 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктом відповідальності за правопорушення пов'язані з корупцією, порушуючи вимоги передбачені ст.28, п.1 ч.2 ст.35 Закону України «Про запобігання корупції», усвідомлюючи про наявну суперечність між приватними інтересами та його службовими повноваженнями, діючи умисно з мотивів особистих інтересів з метою одержання бюджетних грошових коштів, вчинила дію в умовах реального конфлікту інтересів, а саме винесла питання про надання одноразової грошової винагороди членам виборчої комісії на голосування, особисто проголосувала за прийняття рішення про призначення та виплату собі одноразової грошової винагороди, підписала протокол засідання Карнаухівської селищної виборчої комісії міста Дніпродзержинська Дніпропетровської області № 7 від 25 жовтня 2015 року, постанову Карнаухівської селищної виборчої комісії міста Дніпродзержинська Дніпропетровської області № 68 від 26 жовтня 2015 року «Про надання одноразової грошової винагороди членам комісії та залученим особам» та розрахунково-платіжну відомість № 3 за жовтень 2015 року Карнаухівської селищної виборчої комісії міста Дніпродзержинська Дніпропетровської області, на підставі яких їй була виплачена одноразова грошова винагорода в сумі 1147,48 гривень.
Вказаними діями ОСОБА_1 вчинила правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.2 ст.172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення, яке полягає у вчиненні дій в умовах реального конфлікту інтересів.
ОСОБА_1 в судовому засіданні пояснила, що з протоколом про адміністративне правопорушення вона не згодна, вона працювала безкоштовно, за рішення щодо виплати одноразової допомоги голосувала, але рішення про виплату такої винагороди приймалося колегіально, як приймаються всі рішення виборчої комісії і від її голосу нічого не залежало. Крім того зазначила, що вона не є посадовою особою відповідно субєктом відповідальності за корупційні правопорушення, так як відповідно до ст. 27 Закону України «Про місцеві вибори» Територіальні та дільничні виборчі комісії організовують свою роботу відповідно до вимог цього Закону у формі відкритих засідань. Виборча комісія є колегіальним органом. Проведення голосування виборців не є засіданням дільничної виборчої комісії. Основною формою роботи виборчої комісії є засідання, яке скликається головою виборчої комісії, у разі його відсутності - заступником голови, а в разі відсутності голови та його заступника - секретарем комісії. На письмову вимогу не менш як третини складу виборчої комісії голова виборчої комісії або його заступник зобовязаний скликати засідання комісії не пізніше наступного дня після отримання такої вимоги. У разі необхідності засідання виборчої комісії може бути скликане за рішенням виборчої комісії вищого рівня.
Прокурор Бай М.Г. зазначила, що дії ОСОБА_1 вірно кваліфіковані за ч. 2 ст. 172-7 КУпАП, вважає достатнім та доцільним застосувати до неї адміністративне стягнення у виді штрафу в мінімальному розмірі, передбаченому ч. 2 ст. 172-7 КУпАП, оскільки ОСОБА_1 є особою похилого віку та пенсіонеркою.
Вивчивши матеріали справи, протокол про адміністративне правопорушення, пояснення громадянки ОСОБА_1 суд приходить до наступних висновків.
Згідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції», конфлікт інтересів це суперечність між особистими інтересами особи та її службовими повноваженнями, наявність якої може вплинути на обєктивність або неупередженість прийняття рішень, а також на вчинення чи не вчинення під час виконання наданих їй службових повноважень.
Статтею 1 Закону України «Про запобігання корупції» визначено поняття реального конфлікту інтересів, зокрема, це суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на обєктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи не вчинення дій під час виконання зазначених повноважень.
Крім того, зазначеною статтею визначено поняття: приватний інтерес будь-який майновий чи немайновий інтерес особи, у тому числі зумовлений особистими, сімейними, дружніми чи іншими позаслужбовими стосунками з фізичними чи юридичними особами, у тому числі ті, що виникають у звязку з членством або діяльністю в громадських, політичних, релігійних чи інших організаціях.
Відповідно до ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції», Особи, зазначені упунктах 1,2частини першої статті 3 цього Закону, зобовязані:
1) вживати заходів щодо недопущення виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів;
2) повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналася чи повинна була дізнатися про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів безпосереднього керівника, а у випадку перебування особи на посаді, яка не передбачає наявності у неї безпосереднього керівника, або в колегіальному органі - Національне агентство чи інший визначений законом орган або колегіальний орган, під час виконання повноважень у якому виник конфлікт інтересів, відповідно;
3) не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів;
4) вжити заходів щодо врегулювання реального чи потенційного конфлікту інтересів.
Відповідно до п.1 ч.2 ст. 35 Закону України «Про запобігання корупції», у разі виникнення реального чи потенційного конфлікту інтересів у особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, прирівняної до неї особи, яка входить до складу колегіального органу (комітету, комісії, колегії тощо), вона не має права брати участь у прийнятті рішення цим органом.
Частиною 2 статті 172-7 КУпАП передбачено відповідальність за вчинення дій чи прийняття рішень в умовах реального конфлікту інтересів.
Окремо Законом виділено категорію осіб, які не відносяться до осіб, уповноважених на виконання функцій держави, але в цілях Закону до них прирівняні п.п.3 п.2 ч.1 ст.3 «Закону України «Про запобігання корупції». На таких осіб поширюється менша кількість обмежень у порівнянні із особами, уповноваженими на виконання функцій держави або органів місцевого самоврядування, і застосовуються вони до них лише у випадку виконання ними визначених функцій у публічному секторі. До них належать:
●посадові особи юридичних осіб публічного права, які одержують заробітну плату за рахунок державного чи місцевого бюджету;
●члени окружних, територіальних та дільничних виборчих комісій;
●керівники громадських організацій, які частково фінансуються з державного чи місцевого бюджету;
●помічники-консультанти народних депутатів України та інших виборних осіб, які не є державними службовцями, посадовими особами місцевого самоврядування, але одержують заробітну плату за рахунок державного чи місцевого бюджету;
●особи, які не є державними службовцями, посадовими особами місцевого самоврядування, але надають публічні послуги: аудитори, нотаріуси, експерти, оцінювачі, арбітражні керуючі, незалежні посередники чи члени трудового арбітражу під час розгляду колективних трудових спорів, третейські судді, а також у встановлених законом випадках інші особи.
ОСОБА_1 будучі посадовою особою юридичної особи публічного права, являлась, відповідно п.п. «а» п.2 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» субєктом відповідальності за правопорушення, повязані з корупцією та вчинила дії в умовах реального конфлікту інтересів.
Факт правопорушення підтверджується:
Копією постанови Центральної Виборчої комісії України № 230 від 06 вересня 2015 року «Про формування складу обласних, районних (крім районів в Автономній Республіці Крим), міських (міст обласного значення та міста Києва), районних у місті Києві виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення місцевих виборів»;
Копією постанови Дніпродзержинської міської виборчої комісії Дніпропетровської області № 16 від 22.09.2015 року «Про призначення керівного складу (голова, заступник голови, секретар) та затвердження сформованого складу Баглійської, Дніпровської, Заводської районних у м. Дніпродзержинську та Карнаухівської селищної виборчих комісій»;
Копією протоколу засідання Дніпродзержинської міської виборчої комісії Дніпропетровської області № 4 від 11 вересня 2015 року;
Інформацією з єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань;
Копією протоколу засідання Карнаухівської селищної виборчої комісії міста Дніпродзержинська Дніпропетровської області № 7 від 25 жовтня 2015 року;
Копією постанови Карнаухівської селищної виборчої комісії міста Дніпродзержинська Дніпропетровської області №68 від 26 жовтня 2015 року «Про призначення одноразової грошової винагороди членам комісії та залученим особам»;
Копією розрахунково-платіжної відомості за жовтень 2015 року Карнаухівської селищної виборчої комісії міста Дніпродзержинська Дніпропетровської області;
Копією інформації Дніпродзержинської міської виборчої комісії Дніпропетровської області вих. № 18 від 11 лютого 2016 року;
Поясненням голови Карнаухівської селищної виборчої комісії міста Дніпродзержинська Дніпропетровської області ОСОБА_1
Обставин, що помякшують та обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення не встановлено.
Керуючись ч.2 ст.172-7 ст.283,284 КУпАП,
ПОСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч.2 ст.172-7 та накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу в сумі 3400 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави в розмірі 275,6 грн.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Апеляційного суду Дніпропетровської області через Баглійський районний суд м. Дніпродзержинська.
Суддя І.М.Юрченко