Постанова № 57678182, 31.10.2011, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
31.10.2011
Номер справи
2а-12345/11/2670
Номер документу
57678182
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

31 жовтня 2011 року № 2а-12345/11/2670

О 10 годині 49 хвилин в приміщенні Окружного адміністративного суду міста Києва за адресою у м. Києві по вул. Хрещатик, 10,

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:

головуючого Бояринцевої М.А.

при секретарі судового засідання Федоріну І.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовомДержавної податкової інспекції у Святошинському районі м. Києва

до Товариства з обмеженою відповідальністю «Малахіт»,

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Державний реєстратор Святошинського району м. Києва

про скасування (припинення) державної реєстрації субєкта підприємницької діяльності,

ВСТАНОВИВ:

Державна податкова інспекція у Святошинському районі м. Києва звернулася до суду з позовом про скасування (припинення) державної реєстрації субєкта підприємницької діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю «Малахіт»(код ЄДРПОУ 24101912), здійснену Ленінградською районною у м. Києві державною адміністрацією 22 жовтня 1996 року.

Ухвалою суду від 30 серпня 2011 року відкрито скорочене провадження у справі та надано відповідачу строк для подання заперечень або заяви про визнання позову до 27 вересня 2011 року.

Ухвалою суду від 28 вересня 2011 року справу призначено до судового розгляду, оскільки суд прийшов до висновку про неможливість ухвалення законного і обґрунтованого судового рішення без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Відповідач в судові засідання 21 жовтня 2011 року та 31 жовтня 2011 року не зявився, заперечення на позовну заяву не надав, заяву про визнання позову також суду не надіслав.

Суд направляв повістки на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю «Малахіт»зазначену в позовній заяві та свідоцтві про державну реєстрацію субєкта підприємницької діяльності юридичної особи, оскільки у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 14 вересня 2011 року зазначено, що записів відносно Товариства з обмеженою відповідальністю «Малахіт»не знайдено. Згідно свідоцтва про державну реєстрацію субєкта підприємницької діяльності-юридичної особи, відомості відносно Товариства з обмеженою відповідальністю «Малахіт»внесені до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій 23 жовтня 1996 року, ідентифікаційний код субєкта підприємницької діяльності 24101912.

У витягу також зазначено про те, що Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців знаходиться у стані формування. Інформація про юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців зареєстрованих до 1 липня 2004 року та не включених до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців отримується в органі виконавчої влади, в якому проводилась державна реєстрація.

Суд зобовязував позивача отримати в органах статистики інформацію щодо знаходження Товариства з обмеженою відповідальністю «Малахіт»в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. На виконання вимог суду, Державною податковою інспекцією у Святошинському районі м. Києва направлений 22 вересня 2011 року запит № 5579/9/10-032 до начальника Київського міського управління статистики, проте станом на 31 жовтня 2011 року відповідь до позивача не надійшла.

Відповідно до статті 19 Закону № 755-IV у разі, якщо зміна відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, не пов'язана із змінами, що вносяться до установчих документів юридичної особи, або не підлягає державній реєстрації, особа, уповноважена діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), подає (надсилає рекомендованим листом з описом вкладення) державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи юридичної особи заповнену реєстраційну картку про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі.

Відповідно до підпункту 45.2. статті 45 Податкового кодексу України податковою адресою юридичної особи (відокремленого підрозділу юридичної особи) є місцезнаходження такої юридичної особи, відомості про що містяться у Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України.

Підпунктом 16.1.11 статті 16 Податкового кодексу України передбачено, що платник податків зобов'язаний повідомляти контролюючі органи про зміну місцезнаходження юридичної особи та зміну місця проживання фізичної особи підприємця.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідач відомості про зміну місцезнаходження юридичної особи податковим органам та державному реєстратору не подавав, чим не виконав свій обовязок щодо подачі інформації про зміну свого місцезнаходження.

Враховуючи, що судом направлялися повістки на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю «Малахіт», зазначену платником податку під час проведення державної реєстрації субєкта підприємницької діяльності, судові повістки вважаються такими, що надіслані належним чином.

За правилами, встановленими пунктом 4 статті 33 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання особами, які беруть участь у справі, інформації щодо їх поштової адреси судовий виклик або судове повідомлення надсилаються юридичним особам та фізичним особам-підприємцям за адресою місцезнаходження (місця проживання), що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

У разі відсутності осіб, які беруть участь у справі, за такою адресою вважається, що судовий виклик або судове повідомлення вручене їм належним чином.

В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на Конституцію України, Податковий кодекс України, Господарський кодекс України, закони України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», «Про державну податкову службу в Україні»та зазначає, що відповідач з 25 січня 2005 року не подає до Державної податкової інспекції у Святошинському районі міста Києва податкові декларації та документи фінансової звітності, в звязку з чим позивач просить скасувати (припинити) державну реєстрацію субєкта підприємницької діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю «Малахіт».

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно зясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Товариства з обмеженою відповідальністю «Малахіт»зареєстроване Ленінградською районною державною адміністрацією м. Києва 22 жовтня 1996 року та взято на облік в органах Державної податкової інспекції у Святошинському районі м. Києва 24 жовтня 1996 року за № 24101912. Місцезнаходження Товариства з обмеженою відповідальністю «Малахіт» АДРЕСА_1.

Як вбачається з довідки Державної податкової інспекції у Святошинському районі м. Києва № 1797/9/15-128 від 12 березня 2011 року, відповідач останню звітність до Державної податкової інспекції у Святошинському районі м. Києва подав за 2004 рік № 229719 від 25 січня 2005 року. Як вбачається з довідки Державної податкової інспекції у Святошинському районі м. Києва станом на 21 вересня 2011 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Малахіт»заборгованості перед бюджетом не має.

Відповідно до статті 9 Закону України від 25.06.1991 № 1251-ХІІ «Про систему оподаткування»(який був чинним на час виникнення спірних правовідносин) платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані:

1) вести бухгалтерський облік, складати звітність про фінансово-господарську діяльність і забезпечувати її зберігання у терміни, встановлені законами;

2) подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів);

3) сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни;

4) допускати посадових осіб державних податкових органів до обстеження приміщень, що використовуються для одержання доходів чи пов'язані з утриманням об'єктів оподаткування, а також для перевірок з питань обчислення і сплати податків і зборів (обов'язкових платежів).

Згідно підпункту 16.1.3. статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.

Платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, відповідно до цього Кодексу незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді (пункт 49.2. статті 49 Податкового кодексу України).

Сплата податків і зборів (обов'язкових платежів) провадиться у порядку, встановленому Законом № 1251-ХІІ, Податковим кодексом України та іншими законами України.

Відповідальність за правильність обчислення, своєчасність сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) і додержання законів про оподаткування несуть платники податків і зборів (обов'язкових платежів) відповідно до законів України (стаття 11 Закону № 1251-ХІІ).

Згідно пункту 36.5. статті 36 Податкового кодексу України відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов'язку несе платник податків.

Згідно підпункту 20.1.12 статті 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право у випадках, встановлених законом, звертатися до суду щодо припинення юридичної особи та підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця про визнання недійсними установчих (засновницьких) документів суб'єктів господарювання.

Відповідно до частини 1 статті 59 Господарського кодексу України припинення діяльності суб'єкта господарювання здійснюється шляхом його реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації - за рішенням власника (власників) чи уповноважених ним органів, за рішенням інших осіб - засновників суб'єкта господарювання чи їх правонаступників, а у випадках, передбачених законами, - за рішенням суду.

Відповідно до вимог статті 38 Закону України від 15.05.2003 № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців»(далі Закон № 755-ІV, із змінами і доповненнями) підставами для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи є неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону.

Враховуючи неподання відповідачем фінансової звітності з 2005 року, суд приходить до висновку про наявність підстав для прийняття рішення про скасування (припинення) державної реєстрації субєкта підприємницької діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю «Малахіт».

З огляду на обґрунтованість позовних вимог, а також з врахуванням порядку припинення юридичної особи, суд вбачає за необхідне зазначити про наступне.

Відповідно до пункту 6 статті 38 Закону № 755-IV у разі, якщо в судовому рішенні щодо припинення юридичної особи у зв'язку з її ліквідацією не призначена комісія з припинення (ліквідаційна комісія), державний реєстратор не пізніше трьох робочих днів від дати надходження такого судового рішення вносить до Єдиного державного реєстру запис, в якому вказує як голову комісії з припинення (ліквідаційної комісії) юридичної особи керівника органу управління або засновника (учасника) юридичної особи, якщо інше не встановлено судовим рішенням.

Виходячи з системного аналізу наведених норм права, суд приходить до висновку про визнання позову обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.

Оскільки спір вирішено на користь субєкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись статтями 98, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

П О С Т А Н О В И В:

1. Позов Державної податкової інспекції у Святошинському районі м. Києва задовольнити.

2. Скасувати (припинити) державну реєстрацію субєкта підприємницької діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю «Малахіт»(ідентифікаційний код 24101912), здійснену Ленінградською районною у м. Києві державною адміністрацією 22 жовтня 1996 року.

3. Копію судового рішення направити державному реєстратору для внесення відповідних відомостей до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленим статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя М.А.Бояринцева

Повний текст постанови складений 10 листопада 2011 року.