ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
місто Київ
13 травня 2016 року 14:10 справа №826/28279/15
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Кузьменка В.А., за участю секретаря Калужського Д.О., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом
Міністерства економічного розвитку і торгівлі України
до
Товариства з обмеженою відповідальністю “Транспортний партнер” (ООО “Транспортний партнер”)
про
подовження дії спеціальної санкції
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Міністерство економічного розвитку і торгівлі України (далі по тексту – позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративними позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю “Транспортний партнер” (ООО “Транспортний партнер”) (далі по тексту – відповідач), в якому просить подовжити дію спеціальної санкції – тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності, яка застосована наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 27 лютого 2015 року №185 на термін до усунення ООО “Транспортний партнер” (Російська Федерація) порушення статті 1 Закону України “Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті” або до застосування практичних заходів, що гарантують усунення порушень статті 1 Закону України “Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті” при виконанні експертного контракту від 13 листопада 2012 року №ТП/12-156 укладеного із суб’єктом господарювання України ТОВ “Грандгаз” на суму 36 000,00 російських рублів.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 04 січня 2016 року відкрито провадження в адміністративній справі №826/28279/15, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
В судове засідання 28 березня 2016 року позивач не прибув, попередньо подавши заяву про розгляд справи за його відсутності, представник відповідач до суду також не прибув, у зв’язку із чим, на підставі частини першої статті 41 Кодексу адміністративного судочинства України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Відповідно до частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи неприбуття сторін, беручи до уваги відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, суд ухвалив перейти до розгляду справи в письмовому провадженні.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
В С Т А Н О В И В:
Відповідно до наказу Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 27 лютого 2015 року №185 “Про застосування спеціальної санкції – тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності на території України – до іноземних суб’єктів господарської діяльності” за порушення статті 1 Закону України “Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті”, згідно статті 37 Закону України “Про зовнішньоекономічну діяльність”, на підставі подання Державної фіскальної служби України від 10 жовтня 2014 року №4802/5/99-99-22-04-02-16, у 40-денний строк з дня набрання чинності чим наказом, зокрема, до компанії-нерезидента ТОВ “Транспортний партнер” (ООО “Транспортний партнер”) (Російська Федерація) застосовано спеціальну санкцію – тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності на території України
Позивач, керуючись положеннями статті 37 Закону України “Про зовнішньоекономічну діяльність” вважає за доцільне продовжити дію спеціальної санкції, застосованої до компанії-нерезидента ТОВ “Транспортний партнер” (ООО “Транспортний партнер”) у судовому порядку.
Відповідач письмових заперечень проти позову до суду не надав.
Окружний адміністративний суд міста Києва вважає обґрунтованими позовні вимоги Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, виходячи з наступних підстав.
Відповідно до частини першої статті 37 Закону України “Про зовнішньоекономічну діяльність” (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що за порушення цього або пов’язаних з ним законів України до суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб’єктів господарської діяльності можуть бути застосовані такі спеціальні санкції: накладення штрафів у випадках несвоєчасного виконання або невиконання суб’єктами зовнішньоекономічної діяльності та іноземними суб’єктами господарської діяльності своїх обов’язків згідно з цим або пов’язаних з ним законів України. Розмір таких штрафів визначається відповідними положеннями законів України та/або рішеннями судових органів України; застосування до суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності та іноземних суб’єктів господарської діяльності індивідуального режиму ліцензування у випадках порушення такими суб’єктами цього Закону та/або пов’язаних з ним законів України, що встановлюють певні заборони, обмеження або порядок здійснення зовнішньоекономічних операцій; тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності у випадках порушення цього Закону або пов’язаних з ним законів України, проведення дій, які можуть зашкодити інтересам національної економічної безпеки.
Частина друга статті 37 Закону України “Про зовнішньоекономічну діяльність” визначає, що санкції, зазначені у цій статті, застосовуються центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики за поданням органів доходів і зборів та контрольно-ревізійної служб, правоохоронних органів, органів Антимонопольного комітету України, національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, та Національного банку України або за рішенням суду.
Санкції, зазначені у цій статті, можуть бути застосовані до суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб’єктів господарської діяльності протягом трьох років з дня виявлення порушення законодавства.
Згідно з пунктом 1 Положення про Міністерство економічного розвитку і торгівлі України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року №459, Міністерство економічного розвитку і торгівлі України (Мінекономрозвитку) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України.
Як підтверджують матеріали справи, до компанії-нерезидента ООО “Транспортний партнер” застосовано спеціальну санкцію – тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності на території України на підставі подання Державної фіскальної служби України від 10 жовтня 2014 року №4802/5/99-99-22-04-02-16.
В свою чергу зазначене подання Державної фіскальної служби України мотивоване порушенням компанією-нерезидентом ООО “Транспортний партнер” статті 1 Закону України “Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті”, а саме: існування простроченої дебіторської заборгованості за експертним контрактом від 13 листопада 2012 року №ТП/12-156 укладеного із суб’єктом господарювання України ТОВ “Грандгаз” на суму 36 000,00 російських рублів, що підтверджено листом ТОВ “Грандгаз” від 12 вересня 2013 року №09/9 та декларацією про валютні цінності, доходи і майно, що належать резиденту України і знаходяться за її межами, станом на 01 квітня 2014 року.
Відповідно до частини шостої статті 37 Закону України “Про зовнішньоекономічну діяльність” тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності діє до моменту усунення порушень законодавства України або застосування практичних заходів, що гарантують виконання цього Закону та/або пов’язаних з ним законів України, але не більше трьох місяців з дати винесення відповідного рішення центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики. Після тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності суб’єкти зовнішньоекономічної діяльності або іноземні суб’єкти господарської діяльності переводяться центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики на індивідуальний режим ліцензування.
Частина сьома статті 37 Закону України “Про зовнішньоекономічну діяльність” передбачає, що подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності здійснюється виключно за рішенням суду.
Згідно з частиною восьмою статті 37 Закону України “Про зовнішньоекономічну діяльність” для подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності центральний орган виконавчої влади з питань економічної політики на підставі інформації ініціатора застосування даної санкції звертається з позовною заявою до суду.
Відповідно до абзацу другого пункту 4.9 Положення про порядок застосування до суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності України та іноземних суб’єктів господарської діяльності спеціальних санкцій, передбачених статтею 37 Закону України “Про зовнішньоекономічну діяльність”, затвердженого наказом Міністерства економіки України від 17 квітня 2000 року №52, на підставі отриманих матеріалів (у разі, якщо допущені порушення законодавства України не усунуто й виникає доцільність подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності) відділ контролю за зовнішньоекономічною діяльністю разом із відділом правового забезпечення зовнішньоекономічної діяльності та/або відділом правового захисту інтересів Міністерства в судових та інших органах готують відповідну позовну заяву до суду.
З метою отримання інформації щодо доцільності подовження дії спеціальної санкції, застосованої до компанії-нерезидента ООО “Транспортний партнер” Міністерство економічного розвитку і торгівлі України листом від 11 червня 2015 року №4102-10/18820-03 звернулось до Державної фіскальної служби України, як ініціатора застосування даної санкції.
Листом від 03 липня року №15834/99-99-22-05-02-16 Державна фіскальна служба України повідомила, що наявність дебіторської заборгованості по контракту з ТОВ “Грандгаз” підтверджена декларацією про валютні цінності, доходи і майно, що належать резиденту України і знаходяться за її межами; повідомленнями ПАТ “ВТБ Банк” від 01 квітня 2013 року №782/500-2, від 07 травня 2013 року №1081/500-2 про порушення ТОВ “Грандгаз” строків розрахунків при виконання зовнішньоекономічних контрактів від 27 серпня 2012 року №27/08 – дата операції 31 жовтня 2012 року, 30 листопада 2012 року, від 13 листопада 2012 року №ТП/12-156 – дата операції 12 грудня 2012 року, від 30 червня 2012 року №30/06-12 – дата операції 31 грудня 2012 року; крім того, згідно з актами від 24 червня 2014 року №1723/04-66-22-06/36574935 та від 28 серпня 2014 року №2475/04-66-22-06/36574935 ТОВ “Грандгаз” за місцем знаходження відсутній, а тому за доцільне буде подовжити дію спеціальної санкції, застосованої до відповідача.
Станом на день вирішення спору доказів усунення порушень вимог статті 1 Закону України “Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті” відповідачем до суду не надано.
Відповідно до частини дев’ятої статті 37 Закону України “Про зовнішньоекономічну діяльність” при прийнятті рішення щодо подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності суд зазначає термін, на який подовжено дію цієї санкції.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про наявність обґрунтованих підстав для подовження дії спеціальної санкції – тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності, яка застосована наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 27 лютого 2015 року №185 на термін до усунення ООО “Транспортний партнер” (Російська Федерація) порушення статті 1 Закону України “Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті” або до застосування практичних заходів, що гарантують усунення порушень статті 1 Закону України “Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті” при виконанні експертного контракту від 13 листопада 2012 року №ТП/12-156 укладеного із суб’єктом господарювання України ТОВ “Грандгаз” на суму 36 000,00 російських рублів.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Міністерства економічного розвитку і торгівлі України є доведеними, підтверджуються матеріалами справи, а тому підлягають задоволенню.
Частина четверта статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює, що у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 69, 70, 71, 128, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
1. Адміністративний позов Міністерства економічного розвитку і торгівлі України задовольнити повністю.
2. Подовжити дію спеціальної санкції – тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності, яка застосована наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 27 лютого 2015 року №185 на термін до усунення ООО “Транспортний партнер” (Російська Федерація) порушення статті 1 Закону України “Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті” або до застосування практичних заходів, що гарантують усунення порушень статті 1 Закону України “Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті” при виконанні експертного контракту від 13 листопада 2012 року №ТП/12-156 укладеного із суб’єктом господарювання України ТОВ “Грандгаз” на суму 36 000,00 російських рублів.
Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.А. Кузьменко