Постанова № 57675885, 13.05.2016, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
13.05.2016
Номер справи
826/26344/15
Номер документу
57675885
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

місто Київ

13 травня 2016 року 10:20 справа №826/26344/15

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Кузьменка В.А., за участю секретаря Калужського Д.О., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовомВідкритого акціонерного товариства "Завод сантехнічних заготовок"до1. Державного реєстратора прав на нерухоме майно Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції в місті Києві Бучинського Дениса Дмитровича 2. Головного територіального управління юстиції в місті Києвіпровизнання протиправним та скасування рішення, зобов'язати вчинити дії

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Відкрите акціонерне товариство "Завод сантехнічних заготовок" (далі по тексту - позивач, ВАТ "Завод сантехнічних заготовок") звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Державного реєстратора прав на нерухоме майно Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції в місті Києві Бучинського Дениса Дмитровича (далі по тексту - відповідач, Державний реєстратор), в якому з урахуванням подальшої зміни позовних вимог просить: 1) визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 25 жовтня 2015 року №25575710 про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень; 2) зобов'язати Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції в місті Києві здійснити повторний розгляд заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, за реєстраційним №13873850; 3) зобов'язати Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції в місті Києві здійснити державну реєстрацію за ВАТ "Завод сантехнічних заготовок" (код ЄДРПОУ 05503272) права власності на будівлю літ. "И", що розташована за адресою: місто Київ, вулиця Екскаваторна, 24, загальною площею 4605,2 кв.м.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 22 грудня 2015 року відкрито провадження в адміністративній справі №826/26344/15; залучено до участі в адміністративній справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Головне територіальне управління юстиції в місті Києві; закінчено підготовче провадження і призначено справу до судового розгляду.

В судовому засіданні 21 березня 2015 року судом залучено до участі в адміністративній справі Головне територіальне управління юстиції в місті Києві в якості співвідповідача та виключено останнє з числа третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.

Представник позивача позовні вимоги підтримав; представники відповідачів проти задоволення позовних вимог заперечили; сторонами заявлено спільне клопотання про розгляд справи у письмовому провадженні.

Відповідно до частини четвертої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Враховуючи викладене, суд ухвалив перейти до розгляду справи в письмовому провадженні.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

В С Т А Н О В И В:

Відповідно до рішення Державного реєстратора Бучинського Д.Д. про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень від 26 жовтня 2015 року №25575710 за результатами розгляду заяви, прийнятої 20 жовтня 2015 року за реєстраційним №13873850 та документів, поданих для проведення державної реєстрації прав, відмовлено у державній реєстрації права власності на будівлю літ. "И", що розташована в місті Києві, вулиця Екскаваторна, 24, за суб'єктом: ВАТ "Завод сантехнічних заготовок", податковий номер 05503272.

Зазначене рішення мотивоване тим, що подані документи не відповідають вимогам, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують, зокрема в технічному паспорті (справа №14731) наявна непогашена примітка: загальна площа зменшилась на 49,2 м., за рахунок поточного ремонту.

Позивач не погоджується з рішенням про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень, оскільки ним було подано відповідачу для проведення державної реєстрації права власності всі визначені Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" документи, а відтак правові підставі для відмови у державній реєстрації прав та їх обтяжень відсутні.

Відповідач у письмовому запереченні проти позову вказав на відповідність оскаржуваного рішення вимогам чинного законодавства.

Окружний адміністративний суд міста Києва, виходячи зі місту пред'явлених позовних вимог, звертає увагу на наступне.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Оцінюючи оскаржуване рішення на предмет його відповідності вимогам, встановленим частиною другою статті 19 Конституції України та частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд керується наступним.

Правові, економічні, організаційні засади проведення державної реєстрації речових та інших прав, які підлягають реєстрації за цим Законом, та їх обтяжень і спрямований на забезпечення визнання та захисту державою цих прав, створення умов для функціонування ринку нерухомого майна визначає Закон України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень"

Статтею 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що державна реєстрація речових прав на нерухоме майно (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Пунктом 1 частини першої статті 4 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" передбачено, що обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування, право власності на нерухоме майно.

Відповідно до частини другої статті 9 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" визначено, що державний реєстратор, зокрема встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, про відмову в державній реєстрації, про її зупинення, внесення змін до Державного реєстру прав.

Частина перша статті 15 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" встановлює, що державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в такому порядку: 1) прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви; 2) встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень; 3) прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації; 4) внесення записів до Державного реєстру прав; 5) видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону; 6) надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.

Згідно частини першої статті 19 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державна реєстрація прав проводиться на підставі: 1) договорів, укладених у порядку, встановленому законом; 2) свідоцтв про право власності на нерухоме майно, виданих відповідно до вимог цього Закону; 3) свідоцтв про право власності, виданих органами приватизації наймачам житлових приміщень у державному та комунальному житловому фонді; 4) державних актів на право власності або постійного користування на земельну ділянку у випадках, встановлених законом; 5) рішень судів, що набрали законної сили; 6) інших документів, що підтверджують виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно, поданих органу державної реєстрації прав разом із заявою.

Відповідно до частини першої статті 24 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" передбачено, що у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо: 1) заявлене право, обтяження не підлягає державній реєстрації відповідно до цього Закону; 2) об'єкт нерухомого майна розміщений на території іншого органу державної реєстрації прав; 3) із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень звернулася неналежна особа; 4) подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують; 5) заяву про державну реєстрацію прав, пов'язаних з відчуженням нерухомого майна, подано після державної реєстрації обтяжень, встановлених щодо цього майна, крім випадків, встановлених частиною дев'ятою статті 15 цього Закону; 51) заяву про державну реєстрацію обтяжень речових прав на нерухоме майно щодо попереднього правонабувача подано після державної реєстрації права власності на таке майно за новим правонабувачем; 52) заяву про державну реєстрацію речових прав, похідних від права власності, подано за відсутності державної реєстрації права власності, крім випадків, установлених частиною дев'ятою статті 15 цього Закону; 53) під час подання заяви про державну реєстрацію права власності на підприємство як єдиний майновий комплекс, житловий будинок, будівлю, споруду (їх окремі частини), що виникло на підставі документа, за яким правонабувач набуває також право власності на земельну ділянку, не подано заяву про державну реєстрацію права власності на земельну ділянку; 54) після завершення п'ятиденного строку з дня отримання заявником письмового повідомлення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав не усунено обставин, що були підставою для прийняття такого рішення; 55) заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень під час вчинення нотаріальної дії з нерухомим майном, об'єктом незавершеного будівництва подано не до нотаріуса, який вчинив таку дію; 56) заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень в електронній формі подано особою, яка не є державним кадастровим реєстратором або державним виконавцем; 6) заявником подано ті самі документи, на підставі яких заявлене право та обтяження такого права вже зареєстровано у Державному реєстрі прав.

Згідно частини другої статті 24 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" передбачено, що за наявності підстав для відмови в державній реєстрації державний реєстратор приймає рішення про відмову в державній реєстрації прав та їх обтяжень.

Частина четверта статті 24 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" встановлює, що відмова в державній реєстрації прав та їх обтяжень з підстав, не передбачених цим Законом, заборонена.

Зміст процитованих правових норм вказує, що за результатами розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень державний реєстратор може прийняти одне із рішень: про державну реєстрацію прав та їх обтяжень або про відмову в державній реєстрації; у свою чергу відмова в державній реєстрації прав та їх обтяжень може мати місце за наявності вичерпних підстав, визначених Законом.

Таким чином в межах спірних правовідносин необхідно встановити наявність підстав для відмови позивачу в державній реєстрації права власності на будівлю літ. "И", що розташована в місті Києві, вулиця Екскаваторна, 24, та правомірність відмови в державній реєстрації прав.

Пунктом 36 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2013 року №868, що діяв на момент виникнення спірних правовідносин (далі по тексту - Порядок), встановлено, що для проведення державної реєстрації речових прав необхідними документами є документи, що підтверджують виникнення, перехід або припинення таких прав на нерухоме майно, та інші документи, визначені цим Порядком.

У свою чергу відповідно до пункту 37 Порядку одним із документів, що підтверджує виникнення, перехід та припинення речових прав на нерухоме майно, є рішення суду, що набрало законної сили, щодо права власності та інших речових прав на нерухоме майно.

Як свідчать обставини справи, із заявою про проведення державної реєстрації права власності на будівлю літ. "И", що розташована в місті Києві, вулиця Екскаваторна, 24, позивач звернувся на підставі рішення Господарського суду міста Києва від 09 серпня 2007 року по справі №47/199, яким визнано за ВАТ "Завод сантехнічних заготовок" право власності на окремі об'єкти нерухомого майна, які знаходяться за адресою: місто Київ, вулиця Екскаваторна, 24, зокрема на цегляну будівлю ТЗЦ, цегляну будівлю дільниці агрегатної, будівлі ідеальної (літери "И") за загальною площею 4 605,2 кв.м. та зобов'язано КП "Київське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна" провести державну реєстрацію права власності ВАТ "Завод сантехнічних заготовок" на окремі об'єкти нерухомого майна, які знаходяться за адресою: місто Київ, вулиця Екскаваторна, 24, а саме: цегляну будівлю ТЗЦ, цегляну будівлю дільниці агрегатної, будівлі ідеальної (літери "И") за загальною площею 4 605,2 кв.м.

Як встановлено вище, відмова у державній реєстрації прав ґрунтується на тому, що подані документи не відповідають вимогам, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують, оскільки в технічному паспорті (справа №14731) наявна непогашена примітка: загальна площа зменшилась на 49,2 м, за рахунок поточного ремонту, що за посиланням відповідача є самочинним будівництвом.

Відповідно до статті 376 Цивільного кодексу України, житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.

Порядок та методика проведення технічної інвентаризації збудованих (реконструйованих) будинків, допоміжних будівель та споруд визначається Інструкцією про порядок проведення технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна, затвердженою наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 24 травня 2001 року №127 (далі по тексту - Інструкція).

Відповідно до пункту 3.2 Інструкції не належать до самочинного будівництва для одноквартирних (садибних), дачних та садових будинків для громадських та виробничих будівель (приміщень): перепланування, пов'язані зі зміною загальної, основної та допоміжної площі за рахунок демонтування та влаштування перегородок (без порушення несучих конструкцій); збільшення або зменшення площі за рахунок демонтування чи влаштування перегородок (без порушення несучих стін, несучих конструкцій, опор, балок), комор, утеплення і оздоблення стін; збільшення або зменшення площі за рахунок демонтування печей, грубок, камінів (без перекривання вентиляційних шахт, димоходів); зведення на земельній ділянці тимчасових господарських будівель та споруд, навісів, альтанок, тамбурів, терас, веранд, наметів, накриття, сходів, естакад, літніх душових, теплиць, свердловин, криниць, люфт-клозетів, вбиралень, вигрібних ям, замощень, парканів, воріт, хвірток, відкритих басейнів та із накриттям полегшеної конструкції, погребів, ганків тощо; зміна призначень невиробничих приміщень; улаштування чи закриття віконних або дверних прорізів у внутрішніх не капітальних стінах; перестановка обладнання в межах призначення приміщень; влаштування допоміжних приміщень санвузлів, душових, ванних; заміна матеріалу частини стін без збільшення розміру фундаменту; засклення балконів і лоджій, крім будинків, що занесені до Державного реєстру нерухомих пам'яток України.

Відповідно до примітки до пункту 3.4.5 Методичних рекомендацій з питань технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна, затверджених наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 05 вересня 2003 року №146, у редакції, чинній на момент проведення технічної інвентаризації будівлі літ. "И", поточний ремонт будівель та споруд без зміни призначення приміщень не відноситься до самочинного будівництва.

Крім того, відповідно до пункту 4.1 Положення про порядок надання дозволу на виконання будівельних робіт, затверджене Наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України, від 05 грудня 2000 року №273, яке діяло на момент проведення технічної інвентаризації будівлі літ. "И", на проведення поточного ремонту будівель та споруд без зміни призначення приміщень отримувати дозвіл на виконання будівельних робіт не вимагалось.

Згідно зі статтею 9 Закону України Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державний реєстратор, зокрема, встановлює наявність підстав з якими закон та/або договір пов'язує можливість проведення державної реєстрації виникнення, переходу, припинення прав на нерухоме майно.

Частиною другою статті 5 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" визначено, якщо законодавством передбачено прийняття в експлуатацію об'єкта нерухомого майна, державна реєстрація прав на такий об'єкт проводиться після прийняття його в експлуатацію в установленому законодавством порядку.

Як вже зазначалось, право власності позивача на будівлю літ. "И", що розташована в місті Києві, вулиця Екскаваторна, 24, виникло на підставі судового рішення, що набрало законної сили.

Згідно з частиною другою статті 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання усіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Отже, рішення Господарського суду міста Києва від 09 серпня 2007 року по справі №47/199, яким визнано за ВАТ "Завод сантехнічних заготовок" право власності на окремі об'єкти нерухомого майна, які знаходяться за адресою: місто Київ, вулиця Екскаваторна, 24, зокрема на цегляну будівлю ТЗЦ, цегляну будівлю дільниці агрегатної, будівлі ідеальної (літери "И") за загальною площею 4 605,2 кв.м. та зобов'язано КП "Київське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна" провести державну реєстрацію права власності ВАТ "Завод сантехнічних заготовок" на окремі об'єкти нерухомого майна, які знаходяться за адресою: місто Київ, вулиця Екскаваторна, 24, а саме: цегляну будівлю ТЗЦ, цегляну будівлю дільниці агрегатної, будівлі ідеальної (літери "И") за загальною площею 4 605,2 кв.м. є обов'язковим для виконання.

Враховуючи, що право власності позивача на будівлю літ. "И", що розташована в місті Києві, по вулиці Екскаваторній, 24 виникло на підставі судового рішення, що набрало законної сили, отже зазначене право власності в межах визначених судовим рішенням підлягає державній реєстрації не зважаючи на наявність в технічному паспорті непогашеної примітки: загальна площа зменшилась на 49,2 м., за рахунок поточного ремонту.

З огляду на зазначене, суд приходить до висновку про протиправність рішення відповідача про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень від 25 жовтня 2015 року №25575710 та необхідність його скасування.

Скасування рішення відповідача про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень від 25 жовтня 2015 року №25575710, у свою чергу, є підставою для зобов'язання Головного територіального управління юстиції в місті Києві здійснити повторний розгляд заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, за реєстраційним №13873850 з урахуванням висновків даної постанови.

У той же час, суд не погоджується з позовними вимогами про зобов'язання відповідача здійснити державну реєстрацію за ВАТ "Завод сантехнічних заготовок" права власності на будівлю літ. "И", що розташована за адресою: місто Київ, вулиця Екскаваторна, 24, загальною площею 4605,2 кв.м., оскільки вони є передчасними та спрямовані на захист ймовірно порушеного права у майбутньому.

Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

На думку Окружного адміністративного суду міста Києва, відповідачами не доведено правомірність та обґрунтованість прийняття спірного рішення з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, однак, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов Відкритого акціонерного товариства "Завод сантехнічних заготовок" підлягає частковому задоволенню.

Згідно з частиною третьою статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 69, 70, 71, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

1. Адміністративний позов Відкритого акціонерного товариства "Завод сантехнічних заготовок" задовольнити частково.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Державного реєстратора прав на нерухоме майно Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції в місті Києві Бучинського Дениса Дмитровича про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень від 25 жовтня 2015 року №25575710.

3. Зобов'язати Головне територіальне управління юстиції в місті Києві повторно розглянути заяву Відкритого акціонерного товариства "Завод сантехнічних заготовок" про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, від 20 жовтня 2015 року за реєстраційним №13873850 з урахуванням висновків даної постанови.

4. В іншій частині адміністративного позову відмовити.

5. Присудити з Державного бюджету України на користь Відкритого акціонерного товариства "Завод сантехнічних заготовок" понесені ним витрати по сплаті судового збору у розмірі 2 436,00 грн. (дві тисячі чотириста тридцять шість гривень нуль копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного територіального управління юстиції в місті Києві.

Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.А. Кузьменко