Постанова № 57671763, 11.05.2016, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.05.2016
Номер справи
820/702/16
Номер документу
57671763
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

11 травня 2016 р. № 820/702/16

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді - Зінченка А.В.

При секретарі - Кікоян Г.О.

За участі:

Представника позивача - Карелова К.Ю.

Представника відповідача - Іхненко Я.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "МАЛОРОГАНСЬКИЙ МОЛОЧНИЙ ЗАВОД" до Харківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області про скасування податкового повідомлення-рішення, -

В С Т А Н О В И В :

Позивач, товариство з обмеженою відповідальністю «МАЛОРОГАНСЬКИЙ МОЛОЧНИЙ ЗАВОД», звернувся до суду з адміністративним позовом до Харківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області, в якому просить суд скасувати податкове повідомлення-рішення Харківської об'єднаної ДПІ ГУ Міндоходів у Харківській області № 0002482204 від 25.07.2014 р., яким визначено суму податкового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 134197,50 грн. (в т. ч. основний платіж 89 465, 0 грн. та штрафні санкції - 44 732, 50 грн.)

Позивач не погоджується з винесеним податковим повідомленням - рішенням та вважає, що воно є неправомірним, необґрунтованим, безпідставним через відсутність доказів порушення підприємством податкового законодавства, а тому просить скасувати його в повному обсязі.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі, просив суд їх задовольнити, з посиланням на обставини викладені в позовній заяві.

В судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечував, вказав, що винесене податкове повідомлення-рішення повністю відповідає вимогам діючого законодавства, а тому є законним та обґрунтованим, у задоволенні позовних вимог просив відмовити.

Суд заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, встановив наступні обставини справи.

Товариство з обмеженою відповідальністю «МАЛОРОГАНСЬКИЙ МОЛОЧНИЙ ЗАВОД» зареєстроване як юридична особа та перебуває на обліку в у Харківській об'єднаній державній податковій інспекції Головного Управління ДФС у Харківській області з 15.03.2005 р. за № 3318.

Матеріалами справи підтверджено, що на підставі направлення від 11.07.2014 року № 780, виданих Харківською об'єднаною державною податковою інспекцією ГУ Міндоходів у Харківській області, начальником відділу проведення камеральних перевірок ОСОБА_3, наказу Харківської ОДПІ ГУ Міндоходів у Харківській області від 11.07.2014 року № 712, згідно із пп. 78.1.1 и. 78.1 ст.78, п.82.2 ст. 82 Податкового кодексу України проведена позапланова виїзна перевірка Товариства з обмеженою відповідальністю «Малороганський молочний завод» з питання дотримання вимог своєчасного перерахування сум податку на додану вартість на спеціальний рахунок переробного підприємства за період з 01.01.2012р. по 31.05.2014р.

За результатами перевірки ДПІ було складено акт №1065/20-23-22-01-06/33368904 від 11.07.2014 року, яким встановлено порушення п.10, п.12 підрозділу 2 Розділу XIX прикінцевих положень Податкового Кодексу України на загальну суму 89 465грн., в тому числі за 2012р. в сумі 19 508 грн., за 2013 р. в сумі 53 230 грн., за 2014р. в сумі 16 727 грн.

На підставі вказаного акту було винесено податкове повідомлення - рішення № 0002482204 від 25.07.2014 р., яким визначено суму податкового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 134 197.50 грн. (в т. ч. основний платіж 89 465, 0 грн. та штрафні санкції - 44 732, 50 грн.).

Судом встановлено, що видом діяльності підприємства - позивача є перероблення молока, виробництво масла та сиру (основний).

В судовому засіданні знайшло своє підтвердження, що перевірку повноти своєчасного перерахування сум податку на додану вартість на спеціальний рахунок переробного підприємства за період з 01.01.2012р. по 31.05.2014р. проведено на підставі платіжних доручень, виписок банку, журналів ордерів по рахунках бухгалтерського обліку 311 та іншими документами.

Відповідачем встановлено порушення термінів сплати ТОВ «Малороганський молочний завод» на спеціальний рахунок сум податку на додану вартість, які нараховувалися при здійсненні ним операцій з переробки, на загальну суму 43 490 грн., в тому числі 2012р. на суму 9 754 грн., 2013р. на суму 26 615 грн., 2014р. на суму 7 121 грн., що підтверджується розрахунком порушення строків перерахування сум податку за кожним платіжним дорученням .

Для підтвердження перерахування сум податку на додану вартість на спеціальний рахунок переробне підприємство разом з податковою декларацією з податку на додану вартість щодо діяльності з постачання продукції надає реєстр платіжних доручень про фактично зараховані на такий спеціальний рахунок кошти за звітний (податковий) період і виписку органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, з такого рахунка.

Також, перевіркою своєчасності виплати компенсації, сільськогосподарським товаровиробникам за поставлене ними молоко встановлено, що ТОВ «Малороганський молочний завод» за період з 01.01.2012 по 31.05.2014 року не дотримано строків перерахування виплата компенсації сільськогосподарським товаровиробникам, що підтверджується розрахунком порушення строків виплати компенсації за кожним платіжним дорученням.

Суд вказує, що підрозділ 2 Розділу XX перехідних положень Податкового кодексу України регламентує особливості справляння податку на додану вартість у період до 1 січня 2015 року.

Відповідно до п. 10 підрозділу 2 Розділу XX перехідних положень Податкового кодексу України перерахування суми податку на додану вартість на спеціальний рахунок переробного підприємства для виплати компенсації здійснюється переробним підприємством до 15 числа місяця, наступного за звітним (податковим) періодом, до спеціального фонду Державного бюджету України - у строки, встановлені пунктом 203.2 статті 203 Податкового кодексу України.

Приписами п. 12 підрозділу 2 Розділу XX перехідних положень Податкового кодексу України визначено, що виплата компенсації сільськогосподарським товаровиробникам (юридичним особам за платіжними дорученнями шляхом перерахування на їх окремі рахунки, відкриті в обслуговуючих банках, фізичним особам - готівкою безпосередньо з каси переробного підприємства або згідно з договорами доручення) здійснюється переробним підприємством до 20 числа місяця, наступного за звітним (податковим) періодом.

Відповідно до п. 13 підрозділу 2 Розділу XX перехідних положень Податкового кодексу України, суми податку на додану вартість, не перераховані на спеціальний рахунок або перераховані з порушенням терміну, встановленого цим пунктом, а також суми компенсації, не виплачені сільськогосподарським товаровиробникам або виплачені з порушенням терміну, встановленого цим пунктом, вважаються такими, що використані не за призначенням і підлягають стягненню до державного бюджету.

Щодо визначення гуртового зобов'язання та нарахування штрафних (фінансових) санкцій, то суд вважає за необхідним вказати, що приписи статті 54 Податкового кодексу України регулюють порядок визначення сум податкових та грошових зобов'язань.

Відповідно до п.п. 54.3.2 п. 54.3 ст. 54 Податкового кодексу України, контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо, дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках.

Судом встановлено, що ТОВ «Малороганський молочний завод» здійснено перерахування суми податку на додану вартість на спеціальний рахунок та виплата компенсації сільськогосподарським товаровиробникам з порушенням терміну визначеного законодавством, а тому, зазначені суми використані не за призначенням і мали бути відображені суб'єктом господарювання в декларації з податку на додану вартість та сплачені до бюджету, у розумінні п. 13 підрозділу 2 Розділу XX перехідних положень Податкового кодексу України.

Всупереч наведеному, ТОВ «Малороганський молочний завод» не зазначило суми податку на додану вартість несвоєчасно перераховані на спеціальний рахунок та суми компенсації сільськогосподарським товаровиробникам в декларації з податку на додану вартість та не сплатив податок, в результаті чого занизив грошове зобов'язання з податку на додану вартість.

Суд вказує, що відповідно до п.п. 14.1.39 п.39.1 ст.39 Податкового кодексу України, грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

За змістом абз. 1 п. 58.1 ст. 58 Податкового кодексу України, у разі коли сума грошового зобов'язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян), або у разі коли за результатами перевірки контролюючий орган встановлює факт невідповідності суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, або зменшує розмір задекларованого від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, розрахованого платником податків відповідно до розділу V цього Кодексу, такий контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення.

Згідно з п. 123.1 ст. 123 Податкового кодексу України, у разі якщо контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобов'язання, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених підпунктами 54.3.1,54.3.2, 54.3.4. 54.3.5. 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 25 відсотків суми визначеного податкового зобов'язання, завищеної суми бюджетного відшкодування.

При повторному протягом 1095 днів визначенні контролюючим органом суми податкового зобов'язання з цього податку, зменшення суми бюджетного відшкодування тягне за собою накладення на платника податків штрафу у розмірі 50 відсотків суми нарахованого податкового зобов'язання, завищеної суми бюджетного відшкодування.

Судом встановлено, що вказаній вище перевірці, за результатами якої складено акт від 11.07.2014р. № 1065/20-23-22-01-06/33368904 та прийнято податкове повідомлення рішення до якого застосовано штрафну (фінансову) санкцію у розмірі 50 відсотків, передувала інша перевірка ТОВ «Малороганський молочний завод», яка оформлена актом № 242/20-23-22-01- 06/33368904 від 19.02.14р. та за висновками якого прийнято податкове повідомлення-рішення за яким було застосовано штрафну (фінансову) санкцію у розмірі 25 відсотків. Враховуючи наведене, оскільки контролюючим органом повторно протягом 1095 днів визначено грошове зобов'язання, то у відповідності до п.123.1 ст.123 Податкового кодексу України застосована штрафна (фінансова) санкція у розмірі 50 відсотків.

Таким чином, суд приходить до висновку, що контролюючий орган визначив грошове зобов'язання на підставі, в межах та у відповідності до норм Податкового кодексу України.

Суд вказує, що відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Судом в судовому засіданні не встановлено жодних порушень прав позивача з боку відповідача, а тому суд вважає позовні вимоги позивача не правомірними та такими, що не ґрунтуються на положеннях діючого законодавства, не підтверджені матеріалами справи, а тому не підлягають задоволенню в повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 94, 160-163, 167, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "МАЛОРОГАНСЬКИЙ МОЛОЧНИЙ ЗАВОД" до Харківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області про скасування податкового повідомлення-рішення - відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанову у повному обсязі виготовлено 13 травня 2016 року.

Суддя А.В. Зінченко